jelzáloggal terhelt ingatlan öröklése


Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.24. 06:03

Akkor se. A földhivatal nem bíróság.

Kenderice # 2015.12.03. 13:20

Sziasztok!
Kellene egy kis segítség.
Ismerősöm örökölt ingatlant.
A hagyatéki tárgyaláson derült ki, hogy jelzálog van a házon. Az örökhagyó már kifizette a kölcsönt, de nem vetette le a jelzálogot.
A bank erre nem hajlandó mondván, hogy csak az örökösök tehetik meg, de még erről nincs végzés.
A közjegyző meg addig nem ad semmilyen papírt, amíg jelzálogjog van a házon.
Mit tehet az örökös?

Iucundus # 2015.12.03. 14:24

A közjegyző meg addig nem ad semmilyen papírt, amíg jelzálogjog van a házon.
Mit tehet az örökös?

A közjegyző az örökös számára öröklési bizonyítványt ad ki, az öröklési bizonyítvány alapján a bank a jelzálog törlése iránt hozzájáruló nyilatkozatot bocsát ki, amelyet törlési kérelem mellékleteként kell az illetékes földhivatalhoz benyújtani.


Ddr

wers # 2015.12.03. 14:27

A közjegyző ezt miért nem tudja?

MajorDomus # 2015.12.04. 18:38

Tudja, de lusta dolgozni.

tund1 # 2017.02.22. 08:36

Tisztelt Fórumozók/szakértők!

Szeretnék segítséget, tanácsot kérni, hogy tisztábban lássak örökölt hitelemmel kapcsolatban, mint most.

2 évvel ezelőtt elhunyt édesapám, aki a házara (50% tulajdonos) jelentős összegű szabad felhasználású jelzáloghitelt vett fel, édesanyám (szintén 50% os tulajdonos) a hitel felvételekor adóstárs lett (a hitel miatt külön biztosítást kellett kötniük, amiben a bank volt a kedvezményezett).

A hagyatéki tárgyaláson, megörököltem édesapám 50%-át, a banknak ezt jeleztük, de a hitelt nem írták át a nevemre, nem módosítottak semmit, hanem a halott édesapám nevén futott és édesanyám fizette tovább, a forintosítás után.

1 évvel ez előtt édesanyám is meghalt. A hagyatéki tárgyalás előtt próbáltam a banktól megtudni, mégis milyen hiteltörlesztő várna rám, ha megöröklöm az ingatlan másik 50% át, de hárítottak, mondván, a hagyatéki tárgyalásig nem adnak ki információt akkor sem, ha elméletileg már (akkor 1 éve) én megörököltem a hitel felvevőtől az ingatlan 50%át).

Ekkor zároltattam a számlát, hiszen amíg a tárgyalás nem volt meg, nem lehetett tudni, ki örököl, kinek hogy kell fizetnie, és hogy mégis mennyit.

A hagyatéki tárgyalás édesanyám halála után 7 hónapra volt megtartva. Az ingatlant megörököltem, így 100% tulajdon részem lett.

Ismét felkerestem a bankot a közjegyzői papírokkal, de szintén nem kaptam konkrét választ semmire, mondván, hogy a helyi bankfiók nem foglalkozik ilyen ügyekkel, és majd jelentkeznek.

A hagyatéki óta eltelt 4 hónap. Ez idő alatt havi váltásban, mindig más és más ügyintéző veszi fel a kapcsolatot velem telefonon. Volt olyan ügyintéző aki büntető kamatokról is beszélt, mert édesanyám halála után még nem lett fizetve, az sem érdekli őket, hogy azt sem tudom hova mennyit kellene, hiszen ezt ők sem tudják. (édesanyám már 1 éve elhunyt)

Az ügyintézők 4 hónapja, valamiféle törlesztő konstrukciókat állítanak össze nekem elméletileg, amit majd egyszer megkapok, és majd akkor választhatok. De ez még nem történt meg, de mivel nem fizetem a nem tudom mennyit és hová, büntető kamatokat számolnak, (a hitel még mindig nincs a nevemen, 2 év alatt).

A januári ügyintéző kiküldött február elejére egy levelet címemre, amiben munkáltatói igazolás, és formanyomtatvány van az adataimról, amit március 15ig kell nekik visszaküldenem. Majd telefonált, hogy kiküldi az értékbecslőt.

A február végi ügyintéző, aki teljesen új, és elméletileg hozzá került most a papírom szintén telefonált, és sürgette a munkáltatói igazolás visszaküldését. Kérdésemre, hogy miért is kell a banknak munkáltatói az volt, hogy megnézzék a hitelképességemet. Arra a kérdésemre, hogy miért jön értékbecslő, arra konkrét választ nem kaptam. (édesanyám halála óta a ház felújítását elkezdtem, tehát nyilván már többet ér, mint amennyit ért a hitel felvételekor)

Futamidő kitolásról beszéltek, de ez idáig kézzelfogható választási lehetőségeket még nem kaptam. Valószínűsítem, bár konkrétan nem tudom, hogy új hitel felvételként akarják a hitelt tovább fizettetni.

Kérdéseim a következők:

  • Ha a bank új hitelként akarja rám terhelni a jelzáloghitelt, megteheti e? (mert különben miért is kell munkáltatói és értékbecslő)
  • köteles vagyok e az értékbecslőt beengedni?
  • Számolhatnak e büntetéseket az miatt, hogy édesanyám halála után zárolva van még a számla, egyrészt az ő hibájukból, másrészt az elhúzódó hagyatéki tárgyalás miatt?
  • Mi lett vajon a biztosítással amit havonta fizettek?
  • Jogszerű e az, hogy édesapám 2 éve halott, és még mindig nem tudom milyen törlesztő részleteim vannak, és édesapám nevén fut a hitel?
  • Hová tudok fordulni, hogy tisztába tegyem végre a dolgokat, ha maga a bank nem tud, vagy nem akar felvilágosítani?
  • Köteles vagyok e elfogadni, hogy a bank felvetése szerint 20évre kitolják a futamidőmet?

Banki dolgokhoz egyáltalán nem értek sajnos, így nem tudom mit tehetek mit nem.

Előre köszönöm a válaszokat!

MajorDomus # 2017.02.22. 21:23

tul bonyolult ahhoz hogy itt el tudjuk birálni

Bea1 # 2017.02.23. 00:25

Létezik, hogy hitelfedezeti biztosítás volt a jelzálogon?

Ez azt eredményezné,hogy törlődik a tartozás az adós vagy adóstárs halála esetén.

Más magyarázatot nem látok, miért nem kell fizetnie immár 2 éve.

Ha máshonnan nem, a bankszámlaműveletekből ez megtudható.

MajorDomus # 2017.02.23. 23:25

Mindenképpen ögyvédhez kell fordulni.

Norbeeee # 2017.03.01. 17:46

Szép estét!
Egy kis segítséget szeretnék kérni.
2010 ben édesapám meghalt és örököltem egy ingatlant ami 7.2m forintot ért az önkormányzat becslése szerint de volt rajta 15m forint jelzáloghitel. Mivel nagymamám ott lakott és hogy ne kerüljön utcára elfogadtam a hagyatékot. Eltelt 7 év ... azóta mivel nem volt fizetve a hitel elárverezték az ingatlant 8m forintért a napokban. A kérdésem az lenne, hogy a különbözetet azt az én fizetésemből fogják letiltani, vagy hallottam azt is, hogy a hagyatékban lévő adósságokért a plusszok erejéig felek csak. Köszönettel: Norbert

Dr.Attika # 2017.03.01. 17:56

Szép estét Norbeee!
Ön csak a hagyatékkal, illetve a hagyaték értékéig felel. Semmit nem fognak Ön fizetéséből vonni.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.01. 18:06

Nana. Ha vele szemben folyik a végrehajtás, akkor az nem biztos, hogy magától véget ér az ingatlan eladásával.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.01. 18:07

(Ráadásul a hétévi kamat már az ő tartozása és nem az örökhagyóé.)

Vadsuhanc # 2017.03.01. 19:24

Én is hiányolom a jogutódlás megállapítását az örökség átvétele után. Nekem még mindig nem kerek, így.

Vadsuhanc # 2017.03.01. 19:41

Ezt nem ide szántam... Bocsánat -(

MajorDomus # 2017.03.01. 21:07

A jelzáloghitel szerintem itt hagyatéki teher!

Tomi32 # 2017.04.20. 21:15

Szép estét mindenkinek!

Sajnos édesanyánk pár hónapja meghalt. Én és a testvérem (1/4-1/4 részek), valamint anyu (1/2 rész) tulajdonában áll egy családi ház. A házon elég magas (a ház értékét bőven meghaladó) deviza hiteltartozás van, amelynek adósa az édesanyánk, mi pedig az 1/4 - 1/4 tulajdonrésszel zálogkötelezettek vagyunk. Így állunk most jelenleg, mivel a hagyatéki tárgyalás még nem volt. Így természetesen az lenne a legmegfelelőbb döntés, ha lemondanánk az örökségünkről, azaz a házról.

De jelenleg édesapánk (aki már régen elvált édesanyánktól) tud segíteni nekünk azzal, hogy ajánlatot adott a bank részére a követelés megvásárlására, amelyet a bank szóban elfogadott, viszont nem hajlandó semmiféle írásos jelét adni ennek, azzal az indokkal, hogy mivel az adós halott (és még nincs meg az örökös (nem volt hagyatéki tárgyalás)) így nincs aki felmondja a szerződést. Azt kérik, hogy előbb fogadjuk el az örökséget és utána tudja apu intézni a követelés megvásárlását, amellyel lényegében megszabadulunk az adósságunktól, legalább is a bank felé.

Bennünk érthető módon nagy a félelem, hogy ha aláírjuk az öröklést a bank esetleg vissza lép és ott maradunk egy házban, amelyen kétszer akkora a tartozás, mint amennyit ér. Kérdésem az lenne, hogy mi a legrosszabb, ami történhet jogilag? Igaz az hogy a legrosszabb esetben is csak a házat veszíthetjük el? vagy esetleg azon felül is tartozhatunk a banknak?

Köszönöm!

Vadsuhanc # 2017.04.20. 21:27

Tomi32

Amit leírtál az alapján kizárólag az örökségetek erejéig vagytok felelősek a tartozásért mint zálogkötelezettek és mint esetleges örökösök is.

Én személy szerint nem látom akadályát, hogy elfogadjátok az örökséget az általad leírtak alapján.

Maximum ezzel feleletek a banknak és viszik a házat. ( Remélem nem lakik benne senki )

MajorDomus # 2017.04.20. 21:34

Kérdés :érdemes e megtartani ?

sata # 2017.04.23. 17:49

Tisztelt Fórumozók!
A következő ügyben kérném a véleményüket.
Nagyszüleim falusi kis parasztházát édesapámék öten örökölték mint testvérek. Az egyik testvér hiteltartozásának egy részét ráterhelték a kis házra. A helyzetet bonyolítja, hogy közben ez a testvér is meghalt, így az ő három gyermeke megörökölte a kis ház ötödét. Így tehát most ott van a lényegében értéktelen ház, rajta jelzáloggal és 4+3 tulajdonossal. A tartozást természetesen a 3 gyermek nem fizeti ki.
Az a kérdésem, hogy mit lehet ebben a helyzetben tenni? Eladni lehetséges ebben az állapotban a házat? Az eladási ár ötöde biztosan nem fedezné a tartozást.
Várom megtisztelő válaszukat.
Üdvözlettel, S.

Immaculata # 2017.04.23. 18:29

Ha annak az ötödrésznek az árverezésére kerülne sor, akkor bármelyik tulajdonostárs magához válthatná. Esetleg lehetne egyezkedni a hitelezővel is. Az összes hiteltartozással van terhelve a házrész, de az nem azt jelenti, hogy kevesebbért ne lehetne megegyezni a hitelezővel.

drbjozsef # 2017.04.23. 18:31

sata,

nézzétek meg a ház tulajdoni lapját, de egészen bizonyos szerintem, hogy CSAK az adós tulajdoni hányadát terhelték meg a jelzáloggal.

Nem számít, hogy több a tartozás, mint az egész ház értéke, a többiek tulajdoni hányadához semmi köze a hitelezőnek.

A többi tulajdonos természetesen tetszés szerinte eladhatja a részét bárkinek, a tulajdonostársaknak elővásárlási joguk van csak, ezen kívül a beleegyezésük sem kell.

Persze, elég valószínű, hogy egy parasztház ötöde önmagában nem nagyon kell senkinek, esetleg nagyon áron alul.

Ha valamelyik tulajdonos meg tudná amúgy venni a házat, akkor megpróbálhatja megvenni a többitől, a terhelt részt pedig a hitelező bevonásával veszi meg - vagy árverésen, ha egy végrehajtás odáig jut.

Ha nincs ilyen, akkor bármelyik tulajdonostárs kérheti bíróságon a közös tulajdon megszüntetését. Ekkor a bíróság eldönti, ki veheti meg és mennyiért, vagy ha semelyik sem tudja, el kell árverezni és szétosztani a pénzt. Ez az eljárás eltarthat jópár hónapig, és nem olcsó.

Bármilyen megegyezés jobb mindenkinek.

MajorDomus # 2017.04.24. 21:35

A 3 örökösnek ez hagyatéki teher.

Ha nem akarnak fizetni,akkor le kell mondaniuk az örökségről!

Méris egyszerübb a hdlyzet!

MajorDomus # 2017.04.25. 19:30

Emmi (ez mi?)

MegÁgnes # 2017.11.02. 14:39

Tisztelt Fórumozók!
Jelzáloghitellel terhelt lakástulajdon öröklésekor 2003-ban az öröklési érték 8 millió forintban lett meghatározva, mivel 5 millió forint fizetendő hitelt még át kellett vállalni.
A lakást most 14 millió forintért eladtuk. A NAV szerint az ingatlanértékesítésből származó jövedelemnél szerzési értéket az öröklési érték jelenti, tehát 8 millió forint, és a szerintük 6 millió ft jövedelem keletkezik.
Ugyanakkor ebből mi kifizettünk 5 millió hitelt, valójában 1 millió a keletkezett jövedelem.
Mi a teendő ilyenkor? Szülő-gyermek viszonylat miatt örökösödési illetéket nem kellett fizetni, mégis az érték meghatározása a fizetendő hiteltartozás figyelembe vételével, csökkentve történt.
Lehet-e módosítani a közjegyzőnél az öröklési értéket? Létezik-e, hogy az azóta kifizetett hiteltörlést összegét is jövedelemnek kell tekinteni eladás esetén?
Mit lehet tenni?
Köszönöm szépen a segítséget!