Termőföld vásárlás


dikosz # 2014.12.01. 13:27

Tisztelt Szakértő!

Őstermelő,családi gazdálkodó szántót vásárol haszonbérlettel terhelten.2016-ban jár le a haszonbérlet.Keletkezik e illetékfizetési kötelezettsége ebben az esetben?Ha igen mikor keletkezik?

lajcsó # 2014.12.01. 14:55

Illetékmentes a termőföldnek a földműves általi, ellenérték fejében történő megszerzése, feltéve, ha a birtokbaadástól, de legkésőbb az illetékkötelezettség keletkezését követő 12. hónap utolsó napjától számítva 5 évig a termőföldet egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként vagy családi gazdálkodóként mező-, illetve erdőgazdasági tevékenység céljára hasznosítja.
Az illetékkötelezettség a hatósági jóváhagyás napján keletkezik!

dikosz # 2014.12.01. 16:35

Ezt olvastam én is,de a haszonbérlettel terhelt ingatlan vétele esetén érdekelne a dolog,mert szerintem az illeték köteles mivel vagyoni értékű joggal veszi meg.Vagy nem jól tudom?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.01. 16:40

Nekem is nagyon úgy tűnik.

dikosz # 2014.12.01. 17:46

Jó volna valami konkrétum!

lajcsó # 2014.12.01. 19:24

Ettől konrétabban nem tudom.
Leírtam mikor illetékmentes a termőföld vásárlása: amennyiben legkésőbb az illetékkötelezettség keletkezését követő 12. hónap utolsó napjától (december 31!) számítva 5 évig a termőföldet egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként vagy családi gazdálkodóként mező-, illetve erdőgazdasági tevékenység céljára hasznosítja.
Ez azt jelenti, hogy amennyiben idén hagyták jóvá a szerződést, abban az esetben a a termőföld hasznosítását legkésőbb december 31-ig meg kell kezdeni! Aminek nyilvánvalóan akadályát képezi a haszonbérlet! Tehát kell illetéket fizetni! (Amennyiben jövőre hagyják jóvá a szerződést ugyanez a helyzet.)

dikosz # 2014.12.01. 19:41

Köszönöm szépen,megértettem.

dikosz # 2014.12.04. 13:48

Még annyit szeretnék kérdezni,hogy termőföld vásárlásnál a kifüggesztés után az engedélyeztetési eljárás 60 nap.Ez a gyakorlatban is 60 nap vagy általában rövidebb idő alatt is megvan?

lajcsó # 2014.12.04. 13:54

Esete válogatja. Nekem volt olyan ügyem, hogy a kifüggesztés ideje letelt július elején és október közepén küldték tovább a szerződést.

dikosz # 2014.12.04. 14:44

hát remélem ez ritka!És mennyi volt a leghamarabbi időpont?

lajcsó # 2014.12.04. 14:52

5-6 hónap között.

dikosz # 2014.12.04. 15:23

Köszönöm a választ.Ez sem túl rövid idő,inkább elnehezíti az ember életét.

bokros # 2014.12.08. 19:25

Nekem csak a márciusi benyújtás jött vissza szeptemberben.
Azóta semmi, pedig minden hónapban volt néhány.
Ennek szerintem az lehet a fő oka, hogy a földbizottságok össze- vissza alakultak- alakulnak meg. Ahol még nincs ott az agrárkamara jár el. A hatásköri problémák miatt küldözgetik az anyagokat ide-oda meg vissza.
Szerintem hatalmas a káosz és nincs felelőse semminek ( na jó kivétel a kifüggesztés, mert ott a jegyző)


Dr. Bokros Gábor
ügyvéd

Dr. Bokros Ügyvédi Iroda
8961 Lenti Pf: 51
www.drbokros.hu
Tel/fax: (36 92) 551 270, 551-271
Mobil: (36 30) 3398 000

Pici78 # 2014.12.09. 00:27

SOS
Termőföld ajándékozás lehetséges? Édesapám vett nekem földet, de szeretném neki visszaajándékozni, mert a a
Főgáz beperelt engem szabálytalan vételezés miatt. Akkora összeget akarnak rámterhelni, hogy én inkább lelépek az országból, viszont nem szeretném, ha árvereznének.
Ráadásul azt, ami nem is az enyém, csak a nevemen van.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.09. 00:57

:) Meddig akarsz futni, mert az EU-ban utolérnek.

Nem ajándékozhatod el. Az ajándékozás a FŐGÁZ-zal szemben eredménytelen.

Ha a szabálytalan vételezés az eladó hibája, akkor eredményesen tudsz védekezni.

500e Ft nem a világ, ilyen mentalitással csak a Marson lennél biztonságban.

Pici78 # 2014.12.09. 01:18

"Ha a szabálytalan vételezés az eladó hibája" ezt nem értem.

Nekem 500e HUF sok pénz, a semmire, nem fogok fizetni.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.09. 03:26

OK. Édesapád vett neked földet.
Ha nem te vételeztél szabálytalanul, akkor a korábbi tulajdonos. Bár ezt csak feltételeztem.
Ha te vételeztél szabálytalanul, akkor neked kell fizetned, ha édesapád, akkor is neked, mert az ingatlan a te neveden van.

A semmire-t meg én nem értem. Most vagy jogos a büntetés, vagy nem. Ha semmire, akkor nem te követted el a szabálytalanságot, ha pedig te követted el, akkor pedig nem a semmire.

siomnes # 2014.12.10. 18:41

Sziasztok!

Kölcsönszerződés biztosítékaként termőföldre jegyeztetnénk be jelzálogjogot. A jelzálogjogot alapító szerződést biztonsági papírra kell nyomtatni? Köszönöm a válaszokat előre is.

lajcsó # 2014.12.10. 19:02

"A föld tulajdonjogának átruházására irányuló, vagy a föld tulajdonjogát érintő más jogügyletet tartalmazó - az ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény (a továbbiakban: Inytv.) által előírt okirati kellékekkel rendelkező - okiratot ahhoz, hogy az ingatlan-nyilvántartási bejegyzés alapjául szolgálhasson, az Inytv. szerinti jogi képviselőnek (a továbbiakban: jogi képviselő) az ingatlan-nyilvántartásért felelős miniszter által rendszeresített, az e rendeletben meghatározott biztonsági elemekkel ellátott papír alapú okmányon (a továbbiakban: biztonsági okmány) kell elkészítenie." (47/2014. (II. 26.) Korm. r. 1.§)

MajorDomus # 2014.12.10. 21:19

Üdv lajcso

Tudnál segíteni?

Kaptam a földhivataltól egy levelet, hogy nyilatkozzak:

A kértem tulajdonosai(gyerekeim)
Milyen rokonságban állnak velem?
Mert ha nem, törlik a haszonélvezeti jogomat.

Nyilatkozzam arról, hogy a gyerekeim a leszarmazottaim?
Mi ez az elmebaj már megint?
Az állam dönti el, hogy lehetek e haszonélvező?

lajcsó # 2014.12.10. 22:12

Lehet elmebajnak is nevezni. Igen, az állam dönti el, hogy lehetsz-e haszonélvező és ha igen akkor meddig (max. 20 év).
2013. évi CCXII. törvény 108. § (1)bekezdése szerint: "A 2014. április 30-án fennálló, határozatlan időre vagy 2014. április 30-a után lejáró, határozott időtartamra nem közeli hozzátartozók között szerződéssel alapított haszonélvezeti jog továbbá használat joga 2014. május 1-jén a törvény erejénél fogva megszűnik."
Tehát töltds ki a földhivataltól kapott nyilatkozatot és küldd vissza!

siomnes # 2014.12.11. 06:47

Köszönöm! Akkor úgy látom kell. Tud valaki olyan ügyvédet ajánlani, aki vállal ilyen ügyet? Ügyvédem nem foglalkozik termőfölddel.

Másik kérdésem az lenne, hogy ha a termőföld osztatlan közös tulajdonban van (6 tulajdonosnak van benne tulajdoni hányada), akkor a jelzálogjogot be tudom jegyeztetni csak az egyik tulajdonos tulajdoni hányadára? (Aki az adós)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.12.11. 09:14

Be.

MajorDomus # 2014.12.11. 21:39

Köszönöm a választ!

móni1972 # 2015.03.09. 06:59

Tisztelt Válaszadó!
Vásároltam egy 3ha-os termőföldet, melynek földhasználója a 100%-os tulajdonomban lévő mzgi Kft. A NAV az illetékmentességre vonatkozó kérelmemet elutasította, mondván, hogy nem valósul meg a saját jogú hasznosítás. A fölforg.tv. azt mondja ki, hogy nem minősül a használat átengedésének, ha min. 25%-ban tulajdom az a mzgi szervezet, amely a használó. Ezt a NAV nem veszi figyelembe?
Köszönöm válaszukat