SOS! teher leírható ajándékból, de eladásból nem?!


rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.08.19. 12:33

nyuszt ezek után még volt bizalmad az ügyvédhez??????
különben nem számít hogy a zálogjoggal biztosított követelést mire ki költi jogilag az számít hogy azt a bizonyos tulajdoni hányadot egy bizonyos értékű zálogjog, özvegyi haszonélvezet stb. terhel
azon már lehet vitatkozni hogy maga a teher az valóságosan milyen értéket képvisel /persze zálogjognál ha több az nem számít de ha kevesebb az már releváns lehet/

nyuszt # 2005.08.18. 17:40

Felhívtuk az ügyvédet, elmondtuk neki is amit ide leírtam, és azt felelte, hogy "Jé, tényleg, most, hogy mondja!"

Úgyhogy ajándékozással lett a házrész átíratva.

Már csak az nem tiszta, hogy a ház egészén jelzálog van, amit

  • mi vettünk fel és mi törlesztünk
  • a háznak főleg arra a felére költjük, amiben mi lakunk
  • mégis csak a tulajdoni hányaddal arányos rész vonható le teherként az illetékalapból?

Mondjuk azt lehetne mondani, hogy a ház 1/4-e volt eddig is a miénk, de a hitelt a 2/4-ére fordítjuk - azaz a kölcsön fele részét a most ajándékba kapott részre költjük. Nem logikus akkor, hogy legalább a fele az ajándék terhe? (A jelzálog már korábban be lett jegyezve, és az egész házra van ráterhelve.)

Két Lotti # 2005.08.18. 15:13

Nem tudom, hgoy aktuális-e még, de az illetékhivatal bármikor kimehet szemlézni és akkor hivatalból állapítja meg a forgalmi értéket.

Adózni pedig az eladónak kell és csak bizonyos feltételek esetén. Ehhez tudni kell, hogy
mikor szerezte az eladott ingatlant,
mennyiért,
és vásárol-e 5 éven belül lakás tulajdont.

Ezeknek az információknak a birtokában lehet csak konkrétan kiszámolni a fizetendő terheket.

üdv.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

nyuszt # 2005.08.17. 10:34

Szerettünk volna ajándékozási szerződést iratni az ügyvéddel.
Az ajándékozás tárgya a családi ház 1/4 tulajdoni hányada. A házon özvegyi jog, és több milliós zálogjog van.

Az ügyvéd azt javasolta, legyen inkább eladás, mert úgy kevesebb az illeték. Én viszont, amikor utánanéztem, azt találtam, hogy (1990. évi XCIII. tv. 11.par.) "az ajándékozási illetéknek nem alapja az a vagyoni értékű jog, amit ajándékozó saját maga javára tart fenn (itt: özvegyi jog) és az ajándékozás időpontjában már fennállott, ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű teher"

Valamint azt találtam, hogy (1990. évi XCIII. tv. 71.par.)"A visszterhes vagyonátruházási illeték alapja a forgalmi érték, ami azt az összeget jelenti, amelyet a vagyontárgy eladása esetén(...)a vagyontárgyat terhelő adósságok figyelembevétele nélkül árként általában elérhető"

Most persze ő beírhatja, hogy a kb. 13-14 milliós ház 1/4 tulajdoni hányadának értéke 99 ezer forint (100 ft után ugyanis - ha jól tudom - az eladónak még adóznia is kell), nincs az az illetékhivatal, amelyik ezt beveszi, és nem is köteles bevenni. És - ha jól értettem - a terheket sem kell figyelembe vennie.

Ma délután megyünk az ügyvédhez, SOS kellene a válasz!