haszonélvezeti jog


Szecsike # 2006.04.13. 14:13

Lala, Bubó

Köszönöm szépen a válaszokat.
Most már hiszek nektek anélkül, hogy elolvasnám a kormányrendeletet.
Csak biztam benne, hogy annak van igaza aki szerint mégsem kell fizetni! :(((
Azért mégegyszer köszönök mindent és elnézést a hitetlenkedésemért!

_Lala_ # 2006.04.12. 21:57

Én ugyanis 15 millióig illetékmentes vagyok és a különbözetnek
Kedvezményekről nem volt szó... :)

Ráadásul valaki azt mondta, hogy a haszonélvezetért nem kell fizetni, ha azt ellenérték fejében kapja.
Rosszul tudja. Kell. Egy esetben nem kell illetéket fizetni: ha özvegyként örökli a meghalt házastársa tulajdonjoga után.

A tulajdonjoga ugyanis nem gyarapodik vele.
Röviden és egyszerűen: ennek semmi köze az illetékfizetéshez; 10 Ft értékű haszonélvezet után ugyanúgy kell fizetni, mint 10 Ft értékű tulajdonjog után. A kedvezmények picit eltérnek, de az alapszabály megegyezik. Persze a kedvezmények miatt a végeredmény jelentősen eltérhet...

Szóval nem értem, hogy miért kell neki fizetnie?
Mert jogot szerzett, és erre fizetni kell.

Bubó # 2006.04.12. 20:53

Kedves Szecsike!

Aranyos vagy: felteszel egy általános kérdést, erre kapsz egy helyes, de általános választ, aztán kioktatod azt, aki segíteni akart neked!

Ha annak a valakinek jobban hiszel, miért kérdezel itt? Szerintem a pontos választ viszon magad is megleled az 1990. évi XCIII. törvényben. Figyelmedbe ajánlom a III. fejezetet.

Üdv.

Szecsike # 2006.04.12. 20:20

Köszi Lala, de nem hiszem, hogy igy lenne.
Én ugyanis 15 millióig illetékmentes vagyok és a különbözetnek a 6 %-át kell fizetnem, ami pontosan 348.600 ft.
Anyósomnak viszont majdnem 400 ezret számláztak ki.
Ráadásul valaki azt mondta, hogy a haszonélvezetért nem kell fizetni, ha azt ellenérték fejében kapja.
A tulajdonjoga ugyanis nem gyarapodik vele.
Szóval nem értem, hogy miért kell neki fizetnie?

_Lala_ # 2006.04.12. 19:50

Igen. A haszonélvezetnek van egy konkrét értéke (a korától függő %), ennek megfelelően el fogják köztetek osztani az illetéket, azaz a vételár X%-ára jutó illetéket az anyós, a maradékot meg Te fizeted.

Szecsike # 2006.04.12. 19:42

Vásároltam egy lakást.
Én voltam a tulajdonjogi, anyósom a haszonélvezeti vevő!
Arra lennék kiváncsi, hogy anyósomnak kell-e a haszonélvezet után illetéket fizetnie?

előre is köszönöm!