mellékvízmérős díjmegosztás


HuNTeR # 2006.12.25. 14:47

Kedves hozzáértők!

2005 márciusában költöztünk új társasházba. A közös költség nem tartalmazott tételként vízdíjat, de a közös vízóra állás ki lett fizetve ebből.

2006-ban a közgyűlés úgy határozott, hogy akinek van mellékvízmérős díjmegosztási szerződése annak kevesebb a közös költség, a többiek január 1-től magasabbat fizetnek.

Mi 2006 júliustól rendelkezünk mellékvízmérős díjmegosztási szerződéssel, és az első számla most jött meg. Ez 2005 márciusától kezdve tartalmazza a teljes vízdíjunkat. Ilyenkor nem csak 2006-tól kellene ezt befizetnem? Vagy fizessem be a teljes összeget (ami nem kicsi...) és a társasház visszafizeti a 2005-re jutó részt?

Előre is köszönöm a segítséget!

SolnesM # 2007.01.12. 15:46

Heló !
Nálunk 140 -180 az arány. Azaz 140ft /m2 a mellékvízmérős lakások közösköltsége és 180 ft/m2 a vizmérő nélkülieké.
Hogy van ? ti nem havonta fizettek ?
Úgy fizess , ahogy van a tényleges állapot , azaz 2006 júl.ig a magasabb díjat, aztán az alacsonyabbat. Természetesen nem elég a mellékvízmérő fizikai léte, azt még törvényesíteni - hitelesíteni is kell.
Nálunk vizművek és a díjbeszedő hozzájárulása ill. szemléje is kellett.
Képzeld van két víz csatlakozásod (van ahol ennél több is van ) és egy órán méreted a fogyasztást a másikon meg potyázol !!

Mart # 2007.01.12. 17:00

Amennyiben nulla mérőállástól számlázta ki a Díjbeszedő a víz-, ls csatornadíjat, akkor a közös képviselőnek ki kell számolnia, hogy 2005 márciusától mennyi volt a közös költségedből a víz-, és csatornadíjra eső rész, és ezt jóvá kell írnia.
Amikor megkaptad a számlát, akkor a te számládon szereplő összeget a Társasház számláján jóváírta a Díjbeszedő.
Nem azt az összeget kapod vissza, amit a Díjbeszedő neked kiszámlázott, hanem azt, amit víz-csatornadíj címén a Társashz számlájára befizettél. Ebből az összegből a közös képviselő levonja az SZMSZ-ben meghatározott mértékű technikai vízdíjat.
Nézd meg a Szervezeti és működési szabélyzatot, hogyan rendelkezik a víz-csatornadíj megfizetéséről. Közgyűlésen a víz-csatornadíj tulajdoni hányadtól eltérő számítási mód szerinti megfizetéséről csak akkor hozhattatok volna határozatot, ha erről az SZMSZ rendelkezik. Az SZMSZ-ben kell meghatározni, hogy milyen feltételek teljesülése esetén számít egy lakás vízórásnak. (6 évesnél nem régebbi, hiteles mellékmérő, szolgáltató által ellenőrzött és műanyag burkolattal ellátott szerelőcsavarok, rendszeres az óraállás bejelentése a Díjbeszedőhöz, stb)
Szintén az SZMSZ-ben kell rendelkezni arról, hogy a vízórás lakások közös költsége milyen mértékű technikai vízdíjat tartalmazhat. A technikai vízdíj fizetésére azért van szükség, mert a mellékmérőkről összesített fogyasztás többnyire nem egyezik meg a főmérőn mért fogyasztással. Ennek egyik oka, hogy a házban lehet közös vízfogyasztás: kert, udvar locsolása, takarítás, ... A másik ok, hogy sem a főmérő, sem a mellékmérők nem mérnek 100 %-os pontossággal. a Megengedett eltérés főmérő esetén +- 2 %, mellékmérőknél +- 6%. A harmadik ok pedig az elfolyás: szivárgás vagy csőtörések a főmérő és a mellékmérők közötti közös szakaszokon.
Ugyancsak az SZMSZ-ben kell leírni, hogy amelyik lakás az ott feltűntetett "vízórás" kritérium bármelyikének nem felel meg, az milyen számítási mód alapján köteles a közös költség részeként víz-csatornadíjat fizetni a Társasház számlájára.

Mart # 2007.01.12. 17:07

SolnesM !
Nagyon jó az észrevételed. Szerencsére a Fővárosi Vízművek Zrt 2005. december 12. óta csak abban az esetben fogadja be a mellékmérős szerződést, ha a HEXAÉDER Kft a műszaki ellemőrzésről szóló jegyzőkönyvet benyújtotta. Ez a Kft. az ellenőrzés során elhelyezi a műanyag vádőburkolatokat a vízórás szerelőcsavarjaira.

HuNTeR # 2007.01.14. 09:42

Köszi szépen a válaszokat!

A Hexaéder leplombálta, érvényes a szerződésünk több mint fél éve.

A gond az az, hogy a 2005-ös közös költségben egyáltalán nem volt elkülönítve vízdíjra tétel. Vagyis a beszedett közös ktg-t mindenfélére fordították, többek között vízdíjra is. Ez azt jelenti, hogy 10 hónapon át nincs kimutatva mennyit fizettem be vízdíj címén a közös ktg-be, egyszerűen csak kifizették a közös vízmérő állását a ház közös pénzéből. Félek, hogy nem egyszerű a kérdés.

Egyébként ez egy új építésű zuglói mega-lakópark, ahol a közös képviselet csapnivaló, a pénzügyek ellenőrizhetetlenek.
(Elég ha példaként felhozom, hogy a hőmennyiség/melegvíz elszámolásokat átlag másfél-két hónap késéssel teszik közzé, 8 napon túli tartozásként kimutatva, publikus felszólítólevélen!!! Esélyünk sincs soha befizetni időben.)

A tulajdonosok által elfogadott SZMSZ nem létezik, a társasház alapító okirata jogilag több ponton vitatható, a közös képviselet az építtető céghez kötődik -
  • és a lakók morálja 2 év alatt annyira kiégett, hogy nem lehet kilendülni ebből az állapotból, közös fellépésre alig van esély.

De azért köszi mégegyszer. Megpróbálom kinyomozni, hogy a társasháznak mennyit írtak jóvá, és ezt valahogy érvényesíteni a közös ktg-ben, a vízműveknek meg befizetem a díjat. Így tűnik korrektnek.

üdv mindenkinek

Mart # 2007.01.14. 11:27

A 2005-ös évről 2006-ban el kellett számolnia a közös képviselőnek. A kk. elszámolásának pedig költségnemenként kell tartalmaznia a kaidásokat, úgyhogy kifogás nincs. A 2005-ös elszámolásban szereplő kifizetett víz- és csatornadíjból le kell vonni a technikai vízdíjra megállapított részt, és a maradékot osztani tulajdoni hányad arányában, és az eltelt hónapok számával. Az így kapott fajlagos értéket meg kell szorozni a lakásodhoz tartozó eszmei tulajdoni hányad értékével, és a hónapok számával, ahány hónapra közös költség fizetési kötelezettséged volt 2005-ben.

Amennyiben a közös költség felosztása nm alapján történt, akkor a tulajdoni hányad helyett természetesen azzal az értékkel kell számolni.
Csak mellékesen jegyzem meg, hogy a bevételek és kiadások költségnemenkénti felosztását minden tulajdonosnak meg kellett (volna) kapnia az elszámoló közgyűlésre szóló meghívóval együtt.

A közös képviselettel kapcsolatban pedig csak annyi a megjegyzésem, hogy a közös képviselőt a közgyűlés választja, és menheti fel a tisztségéből...
A számvizsgáló bizottsági tagság nem csak egy névleges cím a társasházban, hanem jogokkal, és komoly kötelezettségekkel jár.
Jól működő társasházakban a tulajdonosközösség hozza a döntéseket.
A közös képviselő a tulajdonosok döntéseinek maximális tiszteletbentartásával untézi a ház ügyeit, az SZVB pedig rendszeresen ellenőrzi a kk. ügykezelő tevékenységét, a ház pénzügyi helyzetét, és az ellenőrzáések során tapasztaltakról beszámol a közösségnek.
Minden rajtatok áll vagy bukik!

Mart # 2007.01.14. 11:32

Küldj egy e-mailt, ha részletesebb információkat szeretnél a társasház működéséről, SZMSZ-ről, vagy egyéb kérdésekről.

atika77 # 2007.01.17. 21:32

Tisztelt Fórumozók! Egy problémám van! Hat lakásos társaházban lakom, ahol minden lakás egyéni vízmérővel rendelkezik. A havi leolvasás után a főmérő 4-8 köbméter vízzel több fogyasztást jelez, mint a lakásokban található mérők által jelzett fogyasztás. A közös képviselő minden alkalommal kiszámolja lakásonként mennyi jut ebből az összegből, és azt 30 napon belül kéri befizetni a társasház kasszájába. Erről természestesen nyugtát kapunk. Az lenne a kérdésem, hogy ha nem lennék hajlandó eleget tenni ennek a befizetésnek, akkor jogi útin a társasház képviselője tud -e ellenem lépni ez ügyben? Nem arról van szó, hogy egy horibilis összeget kell fizetni havonta /1000-1500Ft/, de ebben a nyomorúságos időben az ember tudja a pénzét máshová is tenni! Õszintén szólva nem szívesen fizetek az után a víz után, amit nem fogysztottam el!
Ha valaki tudna a problémámra reflektálni, azt kérem e-mailban tegye! E-mail elérhetőságem: otto4@freemail.hu
Előre is köszönöm a segítséget!

SolnesM # 2007.01.19. 16:10

atika77 !
tehát a 6 lakásra jut 8 m3 egyre 8/6 = 1,33m3 a pluszfogyasztás. Mivel mossák fel a lépcsőházat ? stb, stb.

Nem irigylem a közösképviselőt, ahol ilyen tulajok vannak !!

Egyébként az almérőd rossz !

SolnesM # 2007.01.19. 16:15

Igen rossz az almérőd - én kicseréltetném veled -á 15 eft + a hitelesítés !!

Tulajdonképpen a túlfogyasztás csak a Te mérőd helytelen müködése miatt van, így a közösképviselő úri gesztust gyakorol, amikor teríti a pluszt !!!

HuNTeR # 2007.01.19. 18:16

Köszönet a hozzászólásokért. A problémát megoldottuk, mégpedig a teljes díj befizetésével (eléggé fájt 82e). A 2005-ös évben mivel nem volt vízdíj kalkulálva, visszamenőlegesen úgy tekinti a ház, hogy vízórás vízdíjat fizettünk. A 2006-os ktgv-ben már szerepelt vízdíj, ott pedig a különbséget rendezzük a csekkem bemutatásával. Így korrekt.
üdv, és köszi mégegyszer

HuNTeR # 2007.01.19. 18:17

"vízórás vízdíjat" = vízórás közös ktg-t

Mart # 2007.01.20. 02:05

SolnesM !
Kétlem, hogy ez a cinikus megjegyzések helye! Ha egy 20 lakásos Társasházban pronlémát jelenthet, hogy minden egyes számla alapján 20 m3 víz-ás csatornadíjat kell megfizetni közösen, akkor egy 6 lakásos Társasháznál miért ne jelenthetne problémát a havi 8 m3 eltérés?
Senki sem zárja ki, hoy Attika mérője hibásodott meg, de amig az összes mérőt nem ellenőrzik, addig ne jelöljönk ki senkit bűnbaknak.
Mivel mosnak fel? Napi átlagban 267 liter vizzel kellene felmosni ahhoz, hogy havi 8 m3 elfogyjon. Ugye ezt Te sem tartod korrekt értéknek egy mindössze 6 lakásos társasházecskában?
Én nem sajnálom Attika közös képviselőjét. A helyében ellenőrizném a teljes alap-, és felszálló vezetéket a lakásórákig, hogy nincs-e valahol szivárgás.
Eredménytelen hálózatellenőrzés után udvarias levélben tájékoztatnám a tulajdonosokat a Mérésügyről szóló törvényben foglaltak alapján a 38/1995-ös kormányrendeletben megszabott 6 évenkénti hitelesítési kötelezettségükről. Továbbá felhívnám a figyelmüket arra is, hogy a Korm. rendelet szerint a mellékmérős szerződés megkötését követően a fogyasztó köteles volt elvégeztetni a Szolgáltatóval a bekötés szabályosságának ellenőrzését, és műanyag védőburkolat felszereltetését a vízórák szerelőcsavarjaira. Adnék a kedves tulajdonosoknak 30 napos határidőt az esetleges hiányosságok pótlására, és a MEO-igazolás bemutatására.

Végszükség esetén pedig a főmérő tulajdonosainak képviseletében írásban fordulnék az illetékes Vízművekhez, hogy végezzék el a mellékmérők szabályos bekötésének, az órák hitelsségének ellenőrzését, és a szerelőcsavarokra helyezzék el a műanyag védőburkolatot.
Havi 100-120 m3 vízfogyasztás esetén normális a 8 m3-es eltérés! Ami 16-20 m3-es havi fogyasztást jelentene lakásonként.
Egy ilyen "végszükség" esetén írt levélnek köszönhetően derült ki 8 lakásos Társasházban, hogy az egyik kedves fogyasztó mindössze 100 m3 víz elfogyasztásáról nem tájékoztatta a szolgáltatót. Ott is csak havi 6-8 m3 volt a közös számla folyamatosan.

Mart # 2007.01.20. 02:17

HuNTeR!
A Társasház a 82 ezret egy az egyben visszakapta a szolgáltatóktól!
Nem azt kell nézni, hogy nem kalkulált 2005-re a közös képviselő vízdíjra, hanem azt, hogy az általad befizetett közös költségből mennyit használt fel a víz-, és csatornadíj számlák kiegyenlítésére. 2006-ban pedig az általad vízdíj címén befizetett összegből a technikai vízdíj levonása után fennmaradó teljes összeg visszajár.

SolnesM # 2007.01.20. 15:02

Akkor mégegyszer :
"főmérő 4-8 köbméter vízzel több fogyasztást jelez,"

Az átlag mindig egy érték -legyen 6 M3/hó a vitatott többlet, azaz lakásonként 1 m3.
Kérdés megéri e ezért egy soronkivűli hitelesítési költséget vállalni ?
A hibát természetesen fel kell tárni és a saját - a közösség érdekében ki kell javítani.
Ez nem jogi, hanem egyszerű műszaki kérdés !

Mart # 2007.01.20. 17:01

Igazad van!
Ilyen elven a 100 lakásos társasház által kéthavonta kifizetett 80-120 ezer Ft-os közös víz- és csatornadíj eredetét sem kell vizsgálni, mert az is csak 1-1,5 m3 lakásonként havonta.
Nem is értem, a mai árak mellett mit cicóznak emberek havi nyamvadt 500 vagy 1000 Ft-on.

SolnesM # 2007.01.20. 22:14

Ezek közhelyek !
Mindig konkrétumokat kell vizsgálni.

Az eltérést és azt ,hogy az a hibahatárba beleesik e.
Egy személyre hosszu évek átlaga alapján 3 - 3,5 m3/ fogyasztást lehet számolni, egy 6 lakásos t házban ha laknak 20 -an annak a fogyasztás - kéthavonta olyan 140 m3.
de : el kell mégegyszer olvasni
atika77 2007.01.17. 22:32:00
kérdését !
Tehát újra -mérlegeni kell :
"Kérdés megéri e ezért egy soronkivűli hitelesítési költséget vállalni ?
A hibát természetesen fel kell tárni és a saját - a közösség érdekében ki kell javítani."

Mart # 2007.01.21. 01:41

"de : el kell mégegyszer olvasni
atika77 2007.01.17. 22:32:00
"
"A havi leolvasás után a főmérő 4-8 köbméter vízzel több fogyasztást jelez,"
"Nem arról van szó, hogy egy horibilis összeget kell fizetni havonta /1000-1500Ft/,"
Ebből a két addatból arra következtetek, hogy atika77 olyan vidéki településen lakik, ahol havi leolvasás van, ráadásul a víz-, és csatornadíj lényegesen magasabb, mint Budapesten...
A tűréshatár +-8 %, , ha nincs a társasházban méretlen közös fogyasztás.
A tűréshatárt általában akkor közelíti meg, vagy lépi át az eltérés, amikor a főmérő új, a mellékmérők pedig meglehetősen régiek, már cserére szorulnak. Esetleg akkor, ha ....
Mérlegeljünk:
...

HuNTeR # 2007.01.21. 09:27

Mart!
Köszi! De hogy tiszta legyen a kép: 2006-ban én úgy fizettem a közös ktg-t, mintha lenne vízórám, mert tudtam, hogy biztosan megcsinálom a díjmegosztási szerződést, és úgyis ki kell majd fizetni az egész addigi vízdíjat. A Közös képviselet meg olyan lassú, hogy még mindig nem összesített semmit - ergo, én éves viszonylatban rendben vagyok: egész évre kifizettem a vízórás lakásokra számított közös ktg-t, és év végén befizettem az egész évi vízdíjat.

Az érdekes a 2005-ös év, amire a lakógyűlés egyelőre azt mondta, hogy borítsunk fátylat. Úgy tekintjük jelenleg a 2005-ös évet, mintha minden lakónak lett volna vízórája, tehát mindenki úgy fizette a közös költséget is. Senki nem fizetett emelt díjat a vízóra hiánya miatt, mindenki az alacsonyabb - vízórás lakásokra számolt - közös ktg-t fizette. Ha így nézem, akkor jogos, hogy befizettem a 2005-öt is utólag. Érdemes még utólag rágódni azon, hogy kinek van és kinek nincs vízórája? Kéne húzni egy határidőt esetleg, és akinek addig nincs megcsinálva a dímegosztási szerződés, azzal befizettetni külön a becsült vízdíjat? Vagy én kérjem ki a sajátomat a közös kasszából?

szalami # 2007.01.23. 09:36

Szeretnék egy, a témához kapcsolódó, másik kérdést feltenni, hátha valaki tud tanácsot adni.

A társasházban, ahol lakom (80 lakás), a ház fő vízmérő óráját a szolgáltató kéthavonta leolvassa. A ház teljes fogyasztásából levonják a lakók által bevallott fogyasztást (ez ugye a lakások fogyasztása), és a különbözet után kell a társasháznak fizetnie. A gond csak az, hogy számos lakó a ténylegesnél jóval alacsonyabb vízfogyasztást ír be a kis cetlire, amit kéthavonta a "vízóraleolvasó" hagy. Ennélfogva a társasház igen borsos vízdíjszámlákat kap, és nem tudjuk, kik azok a lakók, akik csalnak a mérőóraállás bevallásakor. Effektíve a csaló lakók vizéért a többi lakónak kell fizetnie, és ráadásul a társasház egyszerűen képtelen is kifizetni már a magas vízdíjszámlákat. Hogy lehetne ezt a helyzetet megoldani, azonosítani a csaló lakókat és megelőzni az ilyesfajta stikliket?

_Lala_ # 2007.01.23. 10:17

Hogy lehetne ezt a helyzetet megoldani, azonosítani a csaló lakókat és megelőzni az ilyesfajta stikliket?

SZMSZ-be kell iktatni az elszámolás módját. Ennek pedig a következőképpen kell zajlania:

  • akinek van hiteles vízórája, melyet x havonta leolvasásra megmutat a közös képviselőnek, vagy megbízottjának, az kevesebb közös költséget fizet ("vízórás"),
  • a többiek emelt közös költséget fizetnek ("nemvízórás").

Az x-et értelmes módon kell megválasztani (4-6-12).

A közös költség megállapításánál el kell különíteni a vízdíjnak azt a részét, amit a nem vízórások használtak el, azaz levonni a kiszámlázott közös vízdíjból a becsült közös vízfogyasztást (pl. lépcsőház takarítás) - a vízórások bevallott fogyasztását már levonta a szolgáltató.

Az összes közös költséget (a nem vízórások vízdíja kivételével) az összes lakás között kell felosztani; a nem vízórások vízdíját pedig csak a "nemvízórás" lakások között.

SolnesM # 2007.01.23. 13:20

Hi szalami !

Ennélfogva a társasház igen borsos vízdíjszámlákat kap, és nem tudjuk, kik azok a lakók, akik csalnak a mérőóraállás bevallásakor. Effektíve a csaló lakók vizéért

Miért csalnának ? Ennyit olvastak le ! Majd eljön úgyis az igazság pillanata - valamikor a szolgáltatónak/megbizottjának is le kell olvasni !

Speciel én meg előre olvasok - már a márciusi viz-csat. és gázdíjamat is kifizettem.
Van valakinek kifgása ? Mármint a szolgáltató részéről ? Akkor jöjjön és olvassa le !! Egy szolgáltatást előre megvenni - ez egyébként se törvény ellenes !

Mart # 2007.01.23. 23:03

Lehet, hogy hihetetlen, de néhány közös képviselő külön kérés, tulajdonosi hőzöngés nélkül is elkészíti ezt a statisztikát, mint az éves gazdasági beszámoló természetes részét.

Ime az eredmény:

76 lakás - 7360 m3/év 8,1 m3/lakás
46 vízórás - 2344 m3 - 4,3 m3/lakás/hó
30 vízó. nélkül - 5016 m3 - 13,5 m3/lakás/hó

Vélhetóen lejárt hitelességű vízóra: 6 lakásban összesen 21 db mérő (utolsó mérőállás/2006 évi fogyasztás > 6)
Vélhetően hibás mérők, téves leolvasás, vagy hibás bekötés: 9 lakás (életvitelszerűen használt lakásban az egy főre jutó fogyasztás nem érte el az 1,5 m3-t sem)
Kirívó esetek:
2 fő éves fogyasztása -5 m3 (mínusz!!!)
3 fő éves fogyasztása 0 (nulla) m3
1-1 fő éves fogyasztása 6-12 m3 között ( 4 lakás)
2-2 fő fogyasztása 12, 17 illetve 27 m3

indokolatlanul magas fogyasztása:
1 lakásban 1 fő: 108 m3, 123 m3 és 153 m3

Mérők ellenőrzése, szükség szerinti javítása, hitelesítése, cseréje 16 lakásban indokolt.

Mart # 2007.01.23. 23:34

Ui: a statisztika elkészítéséhez nem szükséges más, mint a 2005-ös és a 2006-os utolsó összesítő a főmérőről és azok mellékletei, amik a mellékmérők adatait tartalmazzák.

szalami # 2007.01.23. 23:38

solnesM: a társasháznak van kifogása, ugyanis a lakók annyit írnak be, amennyit akarnak, és a szolgáltató csak évente egyszer olvassa le a lakók vízóráit, vagy még akkor sem, viszont a társasház főórájára kéthavonta megkapja a társasház a számlát. Az azért mégsem állapot, hogy egy évig a ház fizesse a nulla fogyasztást bevalló lakók vízfogyasztását, és aztán csak az év lejártával rendeződjön a dolog! Közben a társasház csődbe megy!

Ezzel most nem lehet egy évet várni, a társasháznak már most sincs annyi pénze, hogy ki tudja fizetni a kiszámlázott vízdíjat!

Tehát lehetőleg most azonnal kéne mindenkinek az óráját hitelesen leolvasni, hogy a csaló lakókra rá lehessen verni a tartozást. Nem várhatunk a szolgáltatóra, hogy az majd egyszer talán leolvassa az órákat, és akkor rendeződik a dolog. Valami olyan jogalapot kéne találni, aminek alapján mondjuk a közös képviselő bemehet a lakásokba leolvasni a vízórákat.

Az egész probléma nem lenne, ha a szolgáltató maga olvasná le kéthavonta az összes vízórát, és nem pedig a lakók bevallására hagyatkozna.

SZMSZ-e nincs is a háznak, esélytelen is megalkotni, sosem jön el a többség a közgyűlésre.