joggyakorlati idő számítása


ciceroka # 2006.01.02. 22:01

Kedves Fórumozók!

A gyakorlat szerint hogy számítják a 3 éves joggyakorlati időt?

A vonatkozó IM rendelet "év" egységről beszél, azaz 3 évről.

De mi van akkor, ha valakinek töredékesen áll össze? Ez alatt azt értem, hogy mondjuk július 9-ig állt munkaviszonyban egy helyen, aztán a következő munkaviszonyát július 19.-ével kezdte meg. Mi van a köztes 10 nappal? Hogy vonódik le (ha egyáltalán ilyen kevés kimaradást figyelembe vesznek) a 3 év kiszámításakor?

A 3 évet tehát napra pontosan (3X365 nap=1095 nap) vagy hónapra (36 hó)kerekítve kell megcsinálni?

Esetemben a következőképp áll össze a joggyakorlati időszak:

2003. március 12-2004. július 9.
2004. július 9-2004. augusztus 23.
2004. november 22.- folyamatosan

Ez azért lenne fontos, mert nem mindegy hogy még a tavaszi időszakban (júniusig) kaphatok vizsgaidőpontot vagy csak szeptemberben.

A segítséget előre is köszi mindenkinek!

dr.joci # 2006.01.03. 14:08

Van arra is lehetőség,hogy mondjuk megvan 33 hónapod és előre beadhatod a jelentkezésedet.
Ebben az esetben a munkáltatódnak igazolnia kell,hogy foglalkoztatni fog a következő három hónapban.

Kála # 2006.01.03. 18:04

Ciceróka, szerintem pont fordítva kellene nekiindulni a számolásnak: a te gyakorlati időd az, amit az egyes munkahelyeiden igazoltak neked. Ezeket add össze, és egyből kiderül, hogy mennyi is hiányzik még. Tehát, amennyi idő szerepel az igazolásokon az a te jelenlegi gyakorlati időd.
Első blikkre neked kb. hat hónapod hiányzik még - ha ez így van, akkor ez inkább az őszi vizsgaidőszaknak néz ki.

ciceroka # 2006.01.03. 21:59

Köszi, igen, ezekkel tisztában vagyok, de napra pontosan számolják (3X365 nap) vagy hónapra? függetlenül attól, hogy korábban is be lehet adni.

Tehát hogy matematikázik a Szakvizsga Bizottság, mikor a 3 év meglétét vizsgálja?

Ez azért nem mindegy, mert vagy június 15-ön belül vagyok vagy azon kívül, és ez fogja meghatározni az első vizsgám időpontját.

kirobit # 2006.02.23. 16:19

Sziasztok!

A gyakorlati idő számításánál az a mérvadó, hogy mit igazol a munkáltató, vagy az ügyvédi kamara mikor vett nyilvántartásba?

esetemben június 1-jével kötöttem munkaviszonyt, de csak augusztus x napján vett nyilvántartásba a kamara.

a másik kérdésem az lenne, hogy a szülésből elvileg 3 hónapot "jóváírnak" a gyakorlati időhöz.

ha nekem tegyük fel június 1-jétől kezdődik a gyakorlati időm számítása és két év egyfolytában megvan, utána szülési szabadság stb., akkor hány hónapot kell még leigazoltatnom?

köszönöm a válaszokat!

fadora78 # 2009.09.29. 09:51

Üdvözlet - Promovalas külföldön

Tud valaki biztos informaciot arrol, hogy ha külföldön doktoralnek, az nem szamitana be a gyakorlat idejebe? A rendeletben nem all semmi arrol, h csak hazai doktoralas szamithato be, a Szakvizsga Bizottsagnal pedig ellentetes informacioket kaptam.

Minthogy en mar nagyon valoszinüleg kint (Nemeto) fogok elni, jo lenne nemet doktori cim, de a szakvizsgat otthon szeretnem megcsinalni, ha megis otthon kötnek ki (meg persze meg mindig könnyebb, ha hazai jogot tanultam).

Nehez, ha a maganelet es a karrier mas mas iranyba huznak. :/

Szamit pl. a tema? Lehet, h ha otthon promovalok nemet jogi temaban az beszamit, mig ha kint teszem magyar jogi temaban, akkor nem?

  • Tud valaki arrol valamit, hogy milyen megszorito kriteriumok vannak az ösztöndijak beszamitasara? En a mo-i DAAD irodanal palyaztam anno es vegeztem el No-ban egy LLM kepzest.

Az egyik hölgy a Bizottsagnal ugy velte, h csak mo-i ösztöndijak szamitanak be. Ez nem tul motivalo. A legtöbben azert külföldre akarnak ösztöndijat, nem?

Köszönet elöre is a valaszokert.


afa

fadora78 # 2009.09.29. 09:51

Üdvözlet - Promovalas külföldön

Tud valaki biztos informaciot arrol, hogy ha külföldön doktoralnek, az nem szamitana be a gyakorlat idejebe? A rendeletben nem all semmi arrol, h csak hazai doktoralas szamithato be, a Szakvizsga Bizottsagnal pedig ellentetes informacioket kaptam.

Minthogy en mar nagyon valoszinüleg kint (Nemeto) fogok elni, jo lenne nemet doktori cim, de a szakvizsgat otthon szeretnem megcsinalni, ha megis otthon kötnek ki (meg persze meg mindig könnyebb, ha hazai jogot tanultam).

Nehez, ha a maganelet es a karrier mas mas iranyba huznak. :/

Szamit pl. a tema? Lehet, h ha otthon promovalok nemet jogi temaban az beszamit, mig ha kint teszem magyar jogi temaban, akkor nem?

  • Tud valaki arrol valamit, hogy milyen megszorito kriteriumok vannak az ösztöndijak beszamitasara? En a mo-i DAAD irodanal palyaztam anno es vegeztem el No-ban egy LLM kepzest.

Az egyik hölgy a Bizottsagnal ugy velte, h csak mo-i ösztöndijak szamitanak be. Ez nem tul motivalo. A legtöbben azert külföldre akarnak ösztöndijat, nem?

Köszönet elöre is a valaszokert.


afa

Cynthia K. # 2010.06.08. 00:20

Udvozlok mindenkit!

Orulok, hogy nem csak en jarok ilyesmi cipoben, ez a joggyakorlat beszamitas kisse zavaros.

Otthoni diplomazasom utan ide kulfoldre jottem vissza, osztondijaskent mar eltoltottem itt bizonyos idot.
Azota csinaltam LL.M.met, jelenleg promovalok, dolgozom egy irodanal, es egy rakatnyi kivalo gyakorlati helyem volt itt kint.
Voltam birosagon, jegyzosegen, adohatosagnal, cegeknel, jogi munkat (de minimum szakforditoi) munkat vegeztem.

Nalam is kerdeses, hogy merre lenne jobb mozdulni, de meg fontosabb kerdes, ezeket vajon beszamitjak a gyakorlati idobe?

Udvozlettel
Cynthia

Kacsa1111 # 2010.06.08. 08:45

Kedves Cynthia K.

1)
attól függ, mi az az "itt kint"?:)

2)
kishazánkban dolgoztál-e? ha igen, akkor mit?


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.08. 08:47

Kishazánk? Úgy érted, Belgium? Vagy esetleg Luxemburg?

Kacsa1111 # 2010.06.08. 09:21

Kedves kbs,

most mit kötözködsz?
nagyon jól tudod, hogy mit jelent a kishazánk...

másfelől találgatnod is felesleges, hogy luxemburg vagy belgium. használd a google-t:)


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.08. 10:40

Jóvanna. Magas labda volt, le kellett csapnom.
De visszavonom, a parfé miatt van egy jópontod.

Cynthia K. # 2010.06.08. 16:03

Szia Kacsa!

Az Euuuuuuban dolgozom. :)

Otthon sajnos jogaszkent nem dolgoztam, diplomaszerzes utan mindjart kijottem tovabbtanulni.

Szoval mit gondolsz?

Udv,
Cyn

hunfrakk # 2010.06.08. 16:40

ha EU-s intézménynél (pl. Bizottság stb.) dolgozol, akkor az ottani szolgálati idő bele számít a 3 éves, jogi szakvizsgához szükséges joggyakorlati időbe

Kacsa1111 # 2010.06.08. 16:42

Kedves Cynthia K.

az eu-s intézményeknél töltött idő a joggyakorlati időbe beszámít teljes mértékben.

ha már legalább 3 éve kint vagy, akkor nincs semmi akadálya annak, hogy bejelentkezz szakvizsgázni.

az igazolást a munkáltatói jogok gyakorására jogosult személy és a felettesed fogja aláírni.


Kacsa11

Kacsa1111 # 2010.06.08. 16:49

melyik szervnél vagy?


Kacsa11

Cynthia K. # 2010.06.08. 16:51

Koszonom :) sokat segitettetek, ezt azert jo tudni.

De nem EU-s intezmenyben dolgozom, ezt foldrajzilag ertettem.
Dolgoztam itteni cegnel, voltam jegyzosegen, birosagon, es most ugyvedi irodanal vagyok.

De ezek mind ertelemszeruen jogi munkak.

Es igy?

Meg kell mondjam, kicsit vakon vagyok a temaban, eljottem diploma utan es nem allt szandekomban szakvizsgazni, most viszont, erettebb fejjel ugy ertekelem, hogy azert csak kene.

Udv,
Cyn

hunfrakk # 2010.06.08. 16:59

csak akkor számítják be, ha olyan szervezetnél dolgozol, melnyek tagja a Magyar Köztársaság

pl. EU, NATO, ENSZ, IMF stb.

Cynthia K. # 2010.06.08. 17:16

De gaaaz.

Akkor most ha hazamennek, kezdhetnem elrrol a hrom evet? Nem szamit hogy mekkora a gyakorlati tudasom?

Nem szamit hogy a jogalkalmazasnak mennyi teruletet ismertem meg a gyakorlatban?

Hm, ilyesmi hogy egyeni elbiralas esetleg?

Tudod miert mondom, tokgaz, hogy esetleg valami kis falucskaban dolgozo jeloltke esetleg elobb lesz szakvizsgazott mint en, csak mert otthon van - ez most elsore hulyen hangzik, de szerintem erted miert haborgok.

A gyakorlat az gyakorlat, akkora kulonbseg azert nincsen am a jogalkalmazasban, az anyagi jogi tudast pedig igy is ugy is at kell ismetelni vizsga elott, akar otthon vagy akar nem.

Mit gondolsz, mit gondoltok?

Udv,
Cyn

hunfrakk # 2010.06.08. 17:24

a szabályozás oka:
a magyar vagy a közösségi jog 3 éven át történő alkalmazása az elvárás
*
egyéni mérlegelésre, döntésre biztos van lehetőség,
de bizonytalan a kimenetele...

Kacsa1111 # 2010.06.08. 17:56

Kedves Cynthia K.

élőben is ennyire affektálsz? baromi viszketek tőle...:)

ha jól sejtem germán területen dolgozol...

a szakvizsga idődbe ez nem számít be, de ettől még a gyakorlati tudásod számítani fog a leendő munkáltatódnak, ha olyan hülye leszel, hogy hazajösz:)

egyéni mérlegelésre a jogszabály nem ad lehetőséget.

viszont, ha kint ügyvédi tevékenységre vagy jogosult, akkor kishazánkban európai közösségi jogászként nyilvántartásba vetetheted magad a kamaránál.


Kacsa11

Cynthia K. # 2010.06.08. 21:09

Kacsa,

az affektalas meg a hangszinemtol is tavol all, mellesleg nem ertem, miert mondod.

En is sok mindentol - teged idezve - "viszketek" de ha mar idejovok, nem kezdek el szemelyeskedni.

De tenyleg, miert csinalod?

Hollandiaban dolgozom es elek.

Miert mondja mindenki hogy hulye aki hazamegy, nem akarom egyszeruen elhinni hogy otthon ennyire nehez boldogulni.

Mellesleg, ha nem lenne minden vitanak szemelyes szinezete, egyaltalan, ha a magyar vernek tudnanak egyesek parancsolni es nem mindig a masik megnyilvanulasaban, szakdolgaiban keresnek a hibat, mar elobbre jarna az orszag.

Mindenesetre koszonom az infokat.

Cynthia K. # 2010.06.08. 21:10

Frakk: Neked is koszonom :)

Kacsa1111 # 2010.06.08. 21:18

Kedves Cynthia K.

úgy látom még nem éltél eleget külföldön ahhoz, hogy rájöjj, ez nem csak a "magyar vér" sajátja...:)

a "magyar vér" ilyedtén való szapulásán az első pár kint töltött hónap után túlesik az ember...


Kacsa11

Kacsa1111 # 2010.06.08. 21:19
  • d

Kacsa11