Autó adás-vétel szabályai - Mit tehet az ember,ha a rejtett hibákat nem mondja az eladó?


drbjozsef # 2018.11.05. 17:01

Tiko,

Határeset. Szerintem lehet keresnivalód.

Alapesetben a szavatossági igények érvényesítésének a Polgári Törvénykönyvben meghatározott szabályai vannak.

Fogyasztói szerződés esetén (ha az adásvételi szerződésedben is a kereskedéstől, cégtől vetted) az első hat hónapban felmerülő hibák esetén a bizonyítás megfordul, és a kereskedésnek kell bizonyítania, hogy nem hibásan teljesített.

Bizonyos esetekben mentesülhet az eladó a felelősség alól. Ilyen például, az, ha a vevő a hibát ismerte, vagy a kellő körültekintés mellett ismernie kellett.

Egységes a bírói gyakorlat abban, hogy amennyiben a gépkocsi életkora, futásteljesítménye, általános állapota (használtsági foka) alapján következtetni lehet bizonyos hibákra, az ezzel járó kockázat a vevőt terheli és az eladó mentesül a szavatossági felelősség alól.

Fontos körülmény azonban az, hogy az eladó tudott a hibákról, és arról nem tájékoztatott. Ha az eredeti eladó adásvételijében benne vannak - tehát bizonyítható, hogy a kereskedő tudott róla -, a Tiedben meg nincsenek, tehát nem bizonyítható, hogy tájékoztatott róla, akkor azért ez megalapozhatja a hibás teljesítést.

Mindent egybevetve egy ilyen korú és vélhetően magas futásteljesítményű gépkocsi esetében, ahol gondolom a vételár is alkut követően került meghatározásra, nem könnyű dolog szavatossági igényt érvényesíteni, de nem is feltétlenül lehetetlen.

Először is érdemes írásban a hiba és az igény megjelölésével bejelenteni a szavatossági igényt. Kérd, hogy javítsa meg az autót, vagy mivel a hiba súlyos, elállsz a szerződéstől, és kéred vissza a pénzedet.

Hivatkozz a Ptk. 6:157§-6:159§-okra.

Nem tudjuk, milyen állapotú az autód, az életkorából a futásteljesítményéből, és az elhasználtsági fokától függően nem mindíg lehet érvényesíteni a szavatosságot. Egyszerűen fogalmazva egy ránézésre is hulladék roncstól nem várható el, hogy hibátlanul működjön. De a vételárból és az autó életkorából arra gondolnék, hogy itt nem ez a helyzet, úgyhogy egy levelet megér a dolog.

Persze, ha a kereskedő elutasítja az igényedet neked kell majd perelned.

Tiko30 # 2018.11.05. 13:54

Az kimaradt, hogy egy 6-700.000 Ft-os 15 éves benzines kisautóról van szó.

Tiko30 # 2018.11.05. 13:51

Sziasztok!

2018.11.03-án szombaton vásároltam egy autót egy kereskedőtől. Miután átvettem a gépjárművet egy rövid kitérő után elindultam haza (kb.100 km) az autóval. Nagyjából 60-70 km-ig jutottam, mert a vizhőfok mérő mutató a tilos tartományba került, és a vízhőfok lámpa is világított. Akkor még kisebb hibára gyanakodtam, ugyanis nem hallottam hogy bekapcsolt volna a ventillátor. Tegnap az autó papírjai között megtaláltam az eladó telefonszámát, akitől a kereskedő vette a gépjárművet. A hölgy készségesen tájékoztatott, hogy az autót motorhibásan értéksítette a kereskedőnek, amit az adás-vételi szerződésben fel is tüntettek. Nagy valószínűséggel hengerfejes, és a ventilátornál is van valamilyen hiba az előző tulajdonosa szerint, amire ő már nem akart 100e+ Ft-ot költeni, ezért döntött az eladásnál az én vételáramhoz képest persze töredék áron. A hibáról a kereskedő engem nem tájékoztatott. A kereskedő olajat cserélt benne (már itt kellett volna gyanakodjak), meg ott, hogy nem emlékezett, hogy az autót trélerrel hozták-e el az eladótól vagy lábon. Az autót csak én néztem át. Az olaj betöltő sapkája sem volt trutymákos, a hűtővíz is tiszta volt, a kipufogóból nem tűnt fel hogy fehér füst jött volna.
Hívtam a kereskedőt aki természetesen elzárkózott a visszavásárlástól, esetleg olcsóbban lenne hajlandó visszavásárolni az autót. Szerinte sántít a történetem, mivel nem akkor hívtam fel amikor leálltam a felforrt hűtővíz miatt.
Hozzáértő tanácsára lennék kíváncsi, a savazást ha lehet mellőzzük.
Előre is köszönöm a segítséget!

drbjozsef # 2018.11.04. 18:38

Markoka,

Egységes a bírói gyakorlat abban, hogy amennyiben a gépkocsi életkora, futásteljesítménye, általános állapota (használtsági foka) alapján következtetni lehet bizonyos hibákra, az ezzel járó kockázat a vevőt terheli és az eladó mentesül a szavatossági felelősség alól.

Kellő gondossággal eljárni fogalmába minden bizonnyal beletartozik a szőnyeg felhajtása is.

Egyébként az adásvételi szerződésed szerint is egy autókereskedő cégtől vásároltad az autót, vagy csak bizományos közvetítő volt? Mert az sem mindegy.

ezmostmi? # 2018.11.04. 06:51

hjakérem az "óccókoci" mind ilyen,(azért olcsó) miért nem előtte emelted fel a szőnyeget,Én biztos elhajtanálak,,,ne kelljen már gombokért vett 30 éves romhalmazt kiválónak minősiteni,,persze a hazai vevők nagyon igényesek,,üres zsebbel,tudnám mire...? (megoldás: TÁBLA LEMEZ==>LAKATOS+üregvédő-alvázvédő,=2 nap)
persze lehet kifogni jó vételeket,DE érteni kell az autóhoz és az sem árt,ha szerelő vagy...sőt....igyjártáááál..

Markoka # 2018.11.03. 14:44

Sziasztok!
Kerek egy hete vettem egy elég olcsokocsit. Mikor megvettem alá néztem egy kicsit nem volt veszes a rozsdesodás. Viszont mikor ma a szomyeget felemeltem két nagy lyuk volt ott anyira rozsdás... Egyből felhívtam a kereskedőt hogy ez a bajom van es hogy kerem vissza a pénzt. Mivan ha nem akarja vissza addni a penzt?! Mivel igy életveszélyes vele közlekedni.. bármikor szettorhet alattam. Mi a teendő ilyenkor. (Nincs még átírva a nevemre a kocsi)

drbjozsef # 2018.10.15. 06:08

Kérheted, hogy visszavegye, megemlítheted neki a polgári pert, de nem köteles visszavenni, ha elutasítja, nincs mást út csak a per.

Adi9916 # 2018.10.14. 12:08

Olyan lehetőségem nincs,hogy vissza kell vennie az autót ha en visszaviszem neki,mert hibássan tájékoztatott?Vasarlas ota 3 nap telt el.

drbjozsef # 2018.10.14. 09:26

Adi,

Magánszemélytől vásárlás esetén szavatossággal tartozik az eladó a Ptk. általános szabályai szerint, de neked kell bizonyítani, hogy a hiba már a vásárláskor is fennállt.

Felszólíthatod a javításra, vagy kijavíttatod, és a javítás kifizetésére.

Ha ezt elutasítja, akkor neked kell perelned bíróságon, és neked kell bizonyítani hogy az eladó hibásan teljesített, vagyis a hiba megvolt már akkor is, amikor megvettétek. Ha vitatja, szakértőt rendelnek ki, és az dönti el.

Adi9916 # 2018.10.14. 09:20

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.
Magánszemélytől vásároltunk autót 3 napja és már akkor is gondja volt az autónak de ő ezt másra fogta ami kis tétel lett volna.Mint most kiderült komolyabbak a gondok és több száz ezer forint a javítás.Mit tehetek ilyenkor az eladóval szemben?Ő nem tájékoztatott semmi féle hibájáról az autónak.

kati05 # 2018.09.29. 15:01

Köszönöm szépen! Sajnos pont ettől tartottam.

drbjozsef # 2018.09.29. 13:50

Ha az adásvételin az eladó egy magánszemély, akkor a kereskedéssel szerintem jogilag semmit se tehetsz. Vedd fel a kapcsolatot az eladóval, de sajnos ez esetben sem túl jók az esélyeid, mert nem fogyasztói szerződést kötöttél, ezért minden bizonyítási teher rád hárul.

kati05 # 2018.09.29. 07:55

Igen, én is gondoltam rá. Csak előtte kicsit tajákozódni akartam, hátha valaki tud előtte is valami okosat mondani azzal kapcsolatban, h mégis mennyi esélyem van velük szemben.

b_tom09 # 2018.09.29. 07:50

Azia kati05!
Egy nagyobb erteku auto eseten mindenkepp bevonnek egy jogaszt.

kati05 # 2018.09.29. 06:53

Kerestem. Sehol sem akarták elhinni, de megtörtént. Viszont én már csak kiszedetni akarom. Ami lehet, h nagyon sokba kerül. A kérdés az, h a kereskedővel mit tehetnék.

Atis77 # 2018.09.29. 03:35

Keress egy rendes szervízt. Olyan nincs hogy a benzin befolyik a gáztartályba. Lehetetlen.

kati05 # 2018.09.28. 17:57

Kedves Tagok!
Szeretném a segítségeteket kérni. 3 hete vásároltam egy benzin-gáz üzemű személyautót egy kereskedésben. Sosem volt még gázos autóm, így nem is értek hozzá. Megkérdeztem, h miért nem világot a gáz visszajelző lámpája, azt mondták, h biztosan üres a tank. 1 hét múlva tankolni akartam bele gázt, és nem tudtam. Kiderült, h a tartály tele van. Elvittem egy lpg szervízbe, ahol megállapították, h hiányzik egy biztosíték a rendszerből, ezt a helyére tették, és minden jónak tűnt. De a gáz nem fogyott, a benzin viszont gyorsan kiürült az autóból, befolyt a gáztartályba. Visszavittem a szervízbe, újra kivették a biztosítékot, h a gáz ne is működjön inkább. Elmondták, h nem javítható, de még kiszedni sem tudják a rendszert, ugyanis vmi olasz márka, Magyaroszágon ezt nem igazán ismerik. Tehát csak benzin üzemmódban használható csak az autó. Mindezt közöltem a kereskedővel, aki azt mondta, h elintézi, h kiszereljék az autóból. Sajnos a szervízben közölték, h ők kiszerelik, de annyira bonyolult a rendszer, h nem tudják megígérni, h az autó jó lesz utána. A kereskedő azóta számomra elérhetetlen telefonon. Ja, és az adásvételin magánszemély az eladó, nem pedig a kereskedés, ahol vettem az autót.
Ha tudtok, kérlek adjatok vmi tanácsot, h mit tehetnék ebben a helyzetben.
Köszönöm szépen!

nonolet # 2018.07.18. 09:46

Szerintem, a vevő belátása szerint kérhet már elsőre

  • kijavítást

vagy

  • kicserélést

vagy

  • árcsökkentést

vgy

  • saját kijavítási vagy mással kijavíttatási engedélyt az eladótól

vagy

  • elállhat

Ezek közül bármelyiket kérheti elsőre is és később is.
A kérés elfogadása-teljesítése azonban részben az eladó hatásköre IS!!!
Kicsit őt is védve az extrám vevői fellépéstől.....

Ezért a vevői kérésnek vannak korlátai adott esetekben.

Vagyis: bár kérheti bármelyiket.
DE!!! HA a kérését nem teljesíti az eladó
AKKOR
követelni!!! csak a korlátok között lehet/tud.

(tehát pert nyerni is vita esetén a korlátok között tud csak)

- -

A szóban forgó saját/mással javítás úgy működik, hogy:

1.
A vevő a szavatossági igényét az eladónak előterjeszti.

2.
Azt kérve, hogy: mint vevő inkább maga javítaná vagy mással javíttatná meg.

3.
Az eladó pedig fizesse meg neki a javítás költségét.
Ehhez nyilván!!! mond egy javítási összeget is.

4.
Az eladó pedig DÖNT, hogy

  • elfogadja a vevői kérést+összeget
  • nem fogadja el és inkább maga javít/cserél

Ez így a békés ügymenet.

-

A nem békés ügymenetben az eladó NEM javít, nem cserél, tojik az igényre, de legalábbis 30 napon túl húzza az időt...

EKKOR a vevő MÁR átmehet önjáróba!
és
pl. kijavítja maga vagy kijavíttatja mással

Aztán KÖVETELI a költségei megtérítését.
Akár perben, ha kell...

Vagy éppen eláll és a termék árát követeli vissza.
Akár perben, ha kell...

Miruati # 2018.07.18. 09:23

Úgy kezdődik hogy:
(2) Kellékszavatossági igénye alapján a jogosult választása szerint

...ha a kötelezett a kijavítást vagy a kicserélést nem vállalta....

de ilyen említés csak az a.-ban van:

...kijavítást vagy kicserélést igényelhet...

Hallottatok olyan ügyről, ahol a bíró azért ejtette a vádakat mert nem ennek sorrendjében történtek a dolgok?

nonolet # 2018.07.18. 08:48

drbjozsef

Szerintem másként van a tagolás ...

b.

  • az ellenszolgáltatás arányos leszállítását igényelheti,
  • a hibát a kötelezett költségére maga kijavíthatja vagy mással kijavíttathatja,

VAGY

  • a szerződéstől elállhat, ha a kötelezett a kijavítást vagy a kicserélést nem vállalta,

e kötelezettségének a (4) bekezdés szerinti feltételekkel nem tud eleget tenni,
vagy
ha a jogosultnak a kijavításhoz vagy kicseréléshez fűződő érdeke megszűnt.

nonolet # 2018.07.18. 08:39

Azonban a vagyok sorozata vezethet
akár az elsőre elálláshoz is,

akkor

"HA a jogosultnak a kijavításhoz vagy kicseréléshez fűződő érdeke megszűnt"

Miruati # 2018.07.18. 07:59

bocs, JOGos... :)

drbjozsef # 2018.07.18. 07:42

ha a kötelezett a kijavítást vagy a kicserélést nem vállalta

Miruati # 2018.07.18. 07:21

Az hol van leírva SORRENDBE, hogy először az eladóval kell leegyeztetni a javítást és ha erre nem hajlandó akkor javítsa a vevő az eladó költségére? Mert itt az a) és b) pont között VAGY szó szerepel:

6:159. § [Kellékszavatossági jogok]
(1) Olyan szerződés alapján, amelyben a felek kölcsönös szolgáltatásokkal tartoznak, a kötelezett a hibás teljesítésért kellékszavatossággal tartozik.
(2) Kellékszavatossági igénye alapján a jogosult választása szerint

  1. kijavítást vagy kicserélést igényelhet, kivéve, ha a választott kellékszavatossági jog teljesítése lehetetlen, vagy ha az a kötelezettnek - másik kellékszavatossági igény teljesítésével összehasonlítva - aránytalan többletköltséget eredményezne, figyelembe véve a szolgáltatás hibátlan állapotban képviselt értékét, a szerződésszegés súlyát és a kellékszavatossági jog teljesítésével a jogosultnak okozott érdeksérelmet; vagy
  2. az ellenszolgáltatás arányos leszállítását igényelheti, a hibát a kötelezett költségére maga kijavíthatja vagy mással kijavíttathatja, vagy a szerződéstől elállhat, ha a kötelezett a kijavítást vagy a kicserélést nem vállalta, e kötelezettségének a (4) bekezdés szerinti feltételekkel nem tud eleget tenni, vagy ha a jogosultnak a kijavításhoz vagy kicseréléshez fűződő érdeke megszűnt.

(3) Jelentéktelen hiba miatt elállásnak nincs helye.
(4) A kijavítást vagy kicserélést - a dolog tulajdonságaira és a jogosult által elvárható rendeltetésére figyelemmel - megfelelő határidőn belül, a jogosult érdekeit kímélve kell elvégezni.

Atis77 # 2018.07.15. 06:51

nem tudom mit kell ezt túl lihegni valószínűleg betettek egy haldokló akksit azt kész. újat bele azt mehet tovább.