Tisztelt Fórumozók!
Fiaim (felnőtt korúak) és nővérük (féltestvérük) öröklik elhunyt sógorom ingatlanját, mivel nem volt gyermeke. Testvére (férjem) sem él már. A hagyaték ideiglenesen került átadásra, mivel sógorom nevelt lánya benyújtott egy végrendeletet, amelyet a közjegyző alaki hibásnak minősített (a végrendeleti örökös és élettársa voltak a tanúk, és az örökhagyó aláírása is vitatható egy írásszakértői értékelés alapján). Most 30 nap áll rendelkezésükre, hogy bírósági úton fogadtathassák el a végrendeletet. Az ingatlanon jelzálog van, mert a nevelt lánya hitelfelvételekor sógorom adóstársként szerepel. A hagyatéki eljáráson a testvérek kérték, hogy osztályos egyezség keretében csak egyikük nevére kerüljön az ingatlan, mivel szeretnék majd eladni, s így a bankkal, ingatlanossal való tárgyalások is egyszerűbbek lennének. A közjegyző azt mondta nekik, hogy ez a hagyatéki tárgyalás keretében nem tehető meg (?!), utólag elajándékozhatják egymásnak. Mivel oldalági öröklés miatt így is illetéket kell fizetni, az ajándékozás testvérek között újabb illetéket jelentene. Az osztályos egyezséggel ezt szerették volna elkerülni. A másik probléma, hogy a hagyatéki leltárban az ingatlan értékét 20 millió Ft-ban állapították meg (ezen a végrendeleti örökös volt csak jelen), de nem nézték meg a helyszínen. Mivel teljes felújításra kerül az ingatlan, szakértőnk szerint jóval kisebb az értéke. Ezt jegyzőkönyve vetették a testvérek, de közjegyző szerint a NAV-ra tartozik ez, s a végzésben továbbra is 20 millió Ft szerepel. (Ez lesz az illetékfizetés alapja) Ráadásul a végrendeleti örökös annak reményében, hogy övé lesz a lakás, elkezdte az átalakítását, a konyha és fürdőszoba szétbontásával lakhatatlanná tette.
Kérdéseim: 1.Mivel még ideiglenesen került átadásra az örökség, van-e lehetőség osztályos egyezséget kötni. Ha a közjegyző tévedett, milyen paragrafusra lehet hivatkozni. Ha jogszerűen járt el, a banknál mindhárom testvér adóstársként lesz bejegyezve? Egyikőjük lakásvásárlás miatt banki kölcsönt is szeretne felvenni, így adóstársként lehet, hogy más lesz az elbírálása.
2. Hol kell jelezni, hogy az hagyatéki leltárban lévő értéket nem fogadják el (NAV?), annak ellenére, hogy a végzésbe a közjegyző ezt írta bele. (Ingatlanszakértővel hivatalos értékbecslést készítettünk.)
3. Számít-e valahol, hogy a hagyatékhoz "hozzányúltak"? (Az ingatlanszakértő a felméréskor fényképeket készített a szétvert lakásról.)
Köszönöm, ha segítenek, hogy milyen lehetőségeik vannak az örökösöknek.
Hagyatéki tárgyalás: osztályos egyezség
Véleményem szerint lett volna megoldás a hagyatéki eljárás keretein belül, de ha már van hagyatékátadó végzés, akkor már nincs. (Más kérdés, hogy amíg van élő közös felmenő, addig éppen megoldható az illetékmentes ajándékozás két lépésben, más kérdés, hogy ha csak az egyszerűsítés a cél, akkor megéri-e.)
A NAV előtt lehet vitatni az öröklési illeték alapját.
Az illetékalap szempontjából az számít, hogy az öröklés megnyíltakor mi volt az ingatlan értéke. Az esetleges értékcsökkenést a végrendeleti örökössel szemben lehet megpróbálni érvényesíteni.
Köszönöm! Ha jól értem, az osztályos egyezséghez a hagyatéki tárgyaláson határozottabban kellett volna ragaszkodniuk a testvéreknek. Azért nem merték megtenni, mert nem tudták, hogy milyen jogszabályra hivatkozzanak. Többször olvastam itt a fórumban adott szakértői válaszokban, hogy "a közjegyző tévedett" vagy a "közjegyző nem akart dolgozni". Ha ez történt az ő esetükben is, gondolom utólag már nincs értelme bolygatni a dolgot. Én arra gondoltam, mivel a hagyatéki tárgyaláson nyilatkozniuk kellett, hogy az alaki hibás végrendelet nem fogadják el, és mint törvényes örökösök kérik az örökrészüket, ez után már nincs lehetőség osztályos egyezséget kötni, csak elajándékozni egymásnak. (Lehet, hogy rosszul gondolom, csak a közjegyző gondolatmenetét próbálom kitalálni.) Két fiam megteheti, hogy illetékmentesen továbbajándékozza nekem az ügyintézések miatt, de féltestvérüknek már nincs felmenő rokona, ő csak illeték fizetéssel tudná nekem továbbajándékozni. Köszönöm, ha leírják véleményüket, talán mások számára is tanulságos lehet.
Ha nincs közös felmenő, akkor sajnos nem lehet illetékmentesen megoldani az ajándékozást.
Még csak ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzés van. Van jogorvoslati lehetőség amennyiben a közjegyző hibázott? A másik problémánk a jelzáloggal kapcsolatos, - mind a három testvér adóstárs lesz nagybátyjuk helyett? A mostohalánya másik lakásra felvett hiteléből még ~6.5 millió Ft tartozást igazolt vissza a közjegyzőnek a bank, az örökölt ingatlan értékét 20 millió Ft-ban állapították meg (ami vitatott), tehát bármelyikük örökrésze fedezi a tartozást. Tudomásunk szerint a hiteltartozást most nem fizeti az elsődleges adós. Ahhoz, hogy a jelzálog lekerüljön az örökölt lakásról a teljes hitelt vissza kell fizetni az örökösöknek, vagy ez a szerződéstől függ? A bank még nem adhatta ki, így a pontos megállapodást nem láttuk. Az örökösök szerették volna, ha a közjegyző ezt kikéri a banktól, de nem tette meg. Ha van a fórumozók között olyan szakember, aki bank ügyekben is jártas, kérem segítsen véleményével.
Valószínűleg a közjegyző előtt már nem lehet megváltoztatni a dolgot.
Az örökösök egyetemlegesen felelősek, tehát az örökrészük erejéig mindannyian tartoznak a banknak.
A teljes tartozás kifizetése előtt aligha lesz törölhető a zálogjog.
Köszönöm! Még egy kérdésem lenne, ez az illetékfizetéssel kapcsolatos. Illetéket az ingatlan hagyatéki végzésben megállapított értéke után kell fizetni (ha jól tudom 9 %, mert nem egyenesági öröklés), vagy ezt csökkentik a hiteltartozás összegével, s úgy állapítják meg a fizetendő illetéket? Az örökösök között van aki még diák, nincs jövedelme (csak ösztöndíja), ő kérhet halasztást?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02