házasság előtt szerzett vagyon


jackson # 2011.08.24. 15:54

A folyószámláim már megvoltak a házasságkötésünk előtt, a jelzáloggal terhelt ingatlan, amelynek segítségével ezt a saját tulajdonú ingatlant vásároltam a szüleimé, ők lettek megjelölve hitel nem fizetés esetére kezeseknek is. Közben kötöttünk házasságot, melyről ő úgy döntött, hogy nem bírja tovább, szeretne válni és elköltözött. Kértem, hogy gondolja át, megtette, válni akar. Beleegyeztem. Most pedig újra vissza szeretne költözni, de továbbra is válni akar, és bevallom, mivel már nem bírom tovább ezt a stresszhelyzetet, én is válni szeretnék. Nem akarom a hölgyet kisemmizni, elhiszem ha jár neki valami, csak nem értem, hogyan lehetséges ez, ha a tanulmányait, a ház tatarozását és egyáltanál a mindennapi életünket egyedül voltam kénytelen finanszírozni. A házasságkötésünk alatt törlesztett hitel 2 millió forint. Ügyvéd úr, megtudom valahol nézni, kérdezni, hogy mennyit kell akkor ez alapján neki mint megtérítést fizetnem? A bútorait, amelyet vinni szeretne figyelembe vehetem ebből az összegből?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.24. 15:57

Ha az is közös vagyon, akkor részét képezi az elszámolásnak. Személyesen meg kellene keresni egy ügyvédet a konkrét adatokkal.

mci1 # 2011.12.09. 16:33

A következőkre szeretnék segitséget kérni! Házasság előtt saját névre a szülők adták a pénzt + a srác a fizetéséből vásárolta meglakását.. A jelenlegi feleségét később ismerte meg ,majd közel 5 éve kötöttek házasságot ,melyből egy kiskoru született 4,5 éves. kérdésem a lakás különvagyonnak számit -e? ,mivel eladta és közösen egy házat épitettek ,melyre kölcsönt vettek fel és törlesztette-, Válnak, a kérdés a vagyonmegosztás? beszámit-e a bevitt különvagyon értéke. mennyit kérhet a feleség. köszönöm. a hitelt tovább a srác törlesztené,mert a neje elhagyta .gyermekfelügyelettel gond nincsen.

ObudaFan # 2011.12.09. 21:33

Az a rész, ami az eladott ház árából lett véve, különvagyoni rész.

Beth198005 # 2012.06.08. 19:32

Kedves Mindenki! Házasság előtt állunk. Páromnak egyéni vállalkozásból adódó Apeh tartozása van. A Hatóság ráterhelheti lízinggel terhelt ingatlanomra és autómra, amit még házasság előtt szereztem? Egyértelmű a dolog jelen esetben vagy nyilatkoznunk kell erről?

A válaszokat előre is köszönöm!

MajorDomus # 2012.06.09. 10:14

Nem.

Az a te különvagyonod.

A párod tartozásaiért viszont a házasság alatt szerzett közös vagyonnal feleltek.

ObudaFan # 2012.06.09. 10:47

Ha végrehajtást indítanak a különvagyonodra, igénypert indíthatsz.

toser # 2012.07.11. 14:43

Tisztelt Ügyvéd úr!

Férjemmel 4év együtt járás után 1983-ban házasodtunk össze, és 2010-ben váltunk el.
Az édesanyja eltartási szerződést kötött a fia nevére 1981-ben egy önkormányzati lakásra, amiben egy idős néni lakott,aki 1982 decemberében meghalt.
Férjem '82. februárjában bevonult katonának, addig is jártam, de utána már csak édesanyjával felváltva jártunk napi szinten gondozni a nénit, valamint a használatbavételi díjat is közösen fizettük ki, ha jól emlékszem akkor már össze is voltunk házasodva.
Házasságkötésünk előtt kb. 2 évvel már a menyasszonya voltam.
Ezt a lakást elcseréltük, és utána építkeztünk, ez volt az utolsó közös lakásunk.
Most előállt a különvagyon kérelmével.

Kérdésem, hogy kérhet-e bármit is, és ha igen akkor mi alapján lehet kiszámítani az összeg nagyságát.

ObudaFan # 2012.07.12. 10:18

Ez attól függ, hogy 81-82-ben már élettársakként együtt éltetek-e. Ha igen, akkor nincs különvagyoni igénye.

MajorDomus # 2012.07.12. 19:31

Valószínű

toser # 2012.07.14. 19:56

Tisztelr Ügyvéd úr!

Abban az időben még nem volt "divat" a házasság előtti együttélés, ezért érdekelne, hogy mi alapján kerül kiszámításra egy 30 évvel ezelőtti önkormányzati lakás értéke, és abból nekem mennyit kellene fizetnem.

szussi # 2012.08.06. 09:26

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Házasság előtt állunk, azonban a házassági szerződés kérdésében tanácstalan vagyok. A helyzet röviden: édesapám ajándékozási szerződés keretében telket adott nekem. Erre építünk jelenleg egy házat, melynek az építési engedélye és a telek is az én nevemen van. Vettem fel hitelt is, melyet már 3 hónapja fizetek is. Ha összeházasodunk és a házasság alatt készül el a ház és fizetem a hitelt (megbeszélés alapján a későbbi esetleges gubancok miatt mindent kizárólag én és a szüleim fizetek), válás esetén a férjem mire tarthatna igényt? A telekre nem ha jól tudom, mert azt ajándékoztak... azonban a házra, a hitel és a házasságunk alatti befejezés miatt már közös vagyonnak számít? A házassági szerződésben ki lehet kötni hogy válás esetén nem követelheti a házat?

Válaszát előre is köszönöm

ObudaFan # 2012.08.06. 10:37

Az közös vagyonnak számít házassági szerződés nélkül, és vita esetén igen hosszú és költséges lesz az arányok meghatározása.
Ki lehet kötni.

Gondol71 # 2012.08.07. 21:05

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Két kérdésem lenne:

  • Házasság előtt szerzett ingatlanjaimat házasság alatt eladtam, abból építkeztünk. Szeretnék elválni,de követeli az ingatlan felét, illetve mindennek a felét. Milyen lehetőségem van?
  • Számít-e, hogy a házasság alatt ki mennyit keresett?

Mire számíthatok? Kérem a segítségét!

Köszönettel

Egy aggódó anyuka

ObudaFan # 2012.08.08. 12:50

Házasság előtt szerzett ingatlanjaimat házasság alatt eladtam, abból építkeztünk. Szeretnék elválni,de követeli az ingatlan felét, illetve mindennek a felét. Milyen lehetőségem van?

Neked kell tudni igazolni, hogy valóban abból vettétek.

Számít-e, hogy a házasság alatt ki mennyit keresett?

Legfeljebb a bizonyítás szempontjából, mert ha egyikőtök sem keresett túl jól, akkor abból nem vehettetek ingatlant.

Titi82 # 2012.08.08. 13:02

Tisztelt Ügyvéd Úr!

2001-ben szüleimtől kaptam egy lakást,ők a haszonélvezők. Ekkor be is költöztem oda a párommal,akivel 10 évet éltem ott,nem volt közöttünk bejegyzett élettársi viszony sem. Ez idő alatt felújítottuk a lakást teljesen,de 10 év után külön váltak útjaink. Kérdésem az lenne,hogy lehet e jogos követelése felém a volt páromnak? Válaszát előre is köszönöm!

T.

ObudaFan # 2012.08.08. 16:37

Attól függ, mit követel. A felújításra tekintettel valamennyit biztosan követelhet.

Dr.Attika # 2012.08.08. 18:02

Követelhet, de mivel szerintem semmilyen bizonyítéka nincs a "befektetett" összegre, ezért az jár neki, mint a harmadik gyermeknek.

ObudaFan # 2012.08.09. 08:59

Azt a kérdésből lehetetlen megállapítani, hogy van-e bizonyíték, vagy sincs. Ilyen ügyekben a tanúvallomások például nagyon fontos bizonyítékok.

ObudaFan # 2012.08.09. 09:42

Ha tudod igazolni, akkor valószínűleg igen, bár esetleg felmerülhet, hogy ez ajándékozás volt, és abban az esetben ha miattad romlott meg a házasság, esetleg felmerülhet, hogy nem követelheted vissza.

Lill@18 # 2013.04.08. 12:05

Tisztelt Ügyvéd Úr!

A segítségét szeretném kérni, abban, hogy az édesanyám új házasságot kötött, de nem készítettek házassági szerződést. Azonban házasság előtt szerzett vagyona két lakás, az egyikben élnek jelenleg, de a másikat el szeretnék adni. A kérdésem az, hogy ha eladják az ingatlant, akkor erre az összegre később igényt tarthat-e a férj? Ha igen, hogyan lehetne ezt kivédeni? Illetve, ha ebből a pénzből új ingatlant vesznek, akkor az már közös vagyonnak számít?

Köszönöm a segítségét!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.08. 15:56

Nem, nem. (Bár nem teljesen egyértelmű mi az, hogy "igényt tarthat" rá.)

monalisa1 # 2013.04.08. 18:04

Lilla@18

A különvagyon eladásából vásárolt ingatlan továbbra is különvagyonnak számít - már amennyiben a vételhez elég a pénz az eladásból. Azonban ha a vételárat ki kell egészíteniük akkor a férjet már megilleti bizonyos százalékú tulajdonrész.

Fontos hogy a különvagyonból vásárlandó ingatlanra anyukád ne keletkeztessen haszonélvezetet a férjnek - esetlegesen bármennyire is kérné ő ezt.

----
  • laikus hozzászóló
Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.08. 20:11

Miért ne? Jogszabály tiltja?
Másrészt ezt nem a kérdező fogja eldönteni, hanem az anyukája.

monalisa1 # 2013.04.08. 20:20

Én kiéreztem a kérdező soraiban azt amit te nem...