közösen örökölt ingatlan eladása


drbjozsef # 2020.03.06. 07:02

Mariska51,

Ha nem akartok vesződni a dologgal, akkor mit érdekelnek titeket a fiatalok? Adjátok el vagy oda a részeteket a szomszédnak, és kész. A fiatalok meg csináljanak amit akarnak.

wers # 2020.03.06. 07:15

Adjátok el vagy oda a részeteket a szomszédnak, és kész. A fiatalok meg csináljanak amit akarnak.

Na, jó, innen indultunk :)))) Ez a legjobb, amit tehettek. (szerintem, ha kész helyzet elé állítjátok őket, hogy mentek ügyvédhez és ti bizony eladjátok a tulajdonos társnak, csatlakozni fognak)

Mariska51 # 2020.03.06. 07:46

Mivel ők az elhunyt, nagyon szeretett testvérünk gyerekei, erre való tekintettel kapták meg az esélyt. Amiről mostanra kiderült az, amit én az elején is éreztem, és Ti megerősítettetek ebben, hamvába hótt volt eleve - így ennek én most véget vetek. Inkább vállalom magamra a gonosz nagynéni szerepét, mint az agyvérzésben elhunyt, vagy egyéb jelzőt.

wers # 2020.03.06. 07:55

Inkább vállalom magamra a gonosz nagynéni szerepét, mint az agyvérzésben elhunyt, vagy egyéb jelzőt.

Szerintem elsimulnak a hullámok. Hány vevőt hoztak az elmúlt egy hónap alatt? Egyáltalán volt érdeklődő? Mint írtad, nem egy hatalmas budai villáról van szó, ugyan mekkora hatalmas vételár különbözetre számítanak?
Majd csak leszállnak a földre, és békében eladjátok a kis házikót.

Sok sikert!

Mariska51 # 2020.03.06. 09:30

Meglepően sok jelentkező volt. A szomszéd eredeti ajánlata 4 M volt, a jelentkezők pedig 4,7, sőt 5,5 M. Amíg meg nem ismerték a körülményeket, olyan is volt, aki 6 M-t adna, ha "visszaszerezzük" a kiskertet.
Még ezzel kapcsolatban volna egy kérdésem.
drbjozsef írja: "a 10 nm a tulajdonosok közös megegyezése (ami lehet ráutaló, elfogadó magatartás is). Ennek fényében a kérdéseidnek nem igazán van létjogosultsága." OK, hiszen ők használták időtlen idők óta. Ezt elfogadva, akkor viszont a kiskertre ez nem lehet érvényes? Mert azt meg anyám használta lassan 100 éve. Erről még érdekelne a véleményetek.

wers # 2020.03.06. 09:45

Amíg meg nem ismerték a körülményeket

Gondolom elsőre csábítóan hangzik egy lakható (hisz édesanyátok is itt lakott) házrész 4-5 milla körül. Ha találtok komoly vevőt, akkor az elővásárlásra jogosultnak mélyebbre kell nyúlnia a zsebébe, ha élni akar jogával.

De ahhoz szerződéskötésig el kell jutni a vevővel. Nem elég az osztatlan közös tulajdon (kertrész nélkül), még az sem biztos, hogy szerződéskötés után tényleg a vevőé lehet az ingatlan. Nem túl csábító, de vannak kalandvágyó vevők is.

ha "visszaszerezzük" a kiskertet

Szinte kizárt, hogy a tulajdonostárs, aki megvenni akarja a részeteket, az eladni akarna a meglévőből.

drbjozsef # 2020.03.06. 09:50

Mariska51,

Ha a kert NEM része az osztatlan közösnek - ehhez jó lenne pontosan látni a tulajdoni lapot, mert a leírásod alapján nekem ez nem igazán világos -, akkor azt legfeljebb valami jogcímmel használta, szerződés hiányában a tulajdonos szívességi használatba adásával. Azt pedig bármikor megszüntetheti, ellentétben az osztatlan közös tulajdonon "kialakuló" használati renddel (ez ugyanis konkrét szerződés, írás hiányában is, ráutaló magatartással).

Mariska51 # 2020.03.06. 10:28

A ház tulajdoni lapján soha nem volt a kert, csak ez a két lakás épülete. Balra az udvar, majd tőle balra egy ugyanakkora kertrész, tehát mindkét lakás mellett egy-egy udvar, majd egy-egy kertrész, de ezek egyike sem szerepelt a tulajdoni lapon. Amiről nem tudtunk, anyám betegsége idején történhetett, hogy a szomszéd csinált valamilyen felosztást, vagy „rendezést”, nem tudom, hogy a földhivatalban ezt minek nevezik. Lett egy új helyrajzi szám a kettőjük udvara és kettőjük kertje számára, de immár az egész a szomszéd tulajdonában. Most lekértem azt a tulajdoni lapot is. Azon össze-vissza ajándékozás, adásvétel szerepel (miközben ténylegesen nem volt ott mozgás, anyám virágoskertjét is közben vígan műveltem). Ezen a tulajdoni lapon legalább 20 esemény van rögzítve, olyan nevekkel, akiket én gyerekkoromtól jól ismertem, de az anyám ingatlanával jobbra szomszédos egészen másik ingatlanban laktak, amiben ugyancsak van része a mi közös tulajdonú szomszédunknak. Ott szépen 1922-től le van vezetve az egész családja, úgy néz ki, mint ha annak a szomszéd ingatlannak a történetét jelenítették volna meg az anyám udvarát és kertjét tartalmazó rész tulajdoni lapjaként. Ennek a végén pedig szerepel a „mi lakásunk” szomszédja vevőként 2019-es dátummal. Megértem, ha feladjátok...

wers # 2020.03.06. 10:36

Csak idézni tudom magamat: keressetek egy ügyvédet!