Lakhatás megoldása


ladyd # 2020.09.12. 12:15

Tisztelt Fórumozók!
Nagymamám a kisebbik lányával és annak családjával él. A ház a lánya és a veje nevén van. Azzal fenyegetik a nagyit, hogy kirakják, nem lakhat ott. A lakcímkártyája oda szól egyébként.
Kérdés, megtehetik-e, hogy kiköltöztetni, elküldik onnan? Félhet-e attól, hogy mennie kell?

rigoz # 2020.09.12. 14:21

Az egy dolog, hogy a "lakcímkártyája oda szól", de tulajdonos az ingatlanban vagy milyen jogcímen tartózkodik ott jogilag?

Egyébként a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 4:196. § szerint tartásra jogosult rokonától - elsősorban fel-, illetve lemenőitől - az, aki magát önhibáján kívül nem képes eltartani. Ezzel nyugodtan vissza lehet "fenyegetni", hogy akkor nagymama pedig tartásdíjat fog követelni.

Vagy pedig, ha szociális otthonba kerülne, megteszi az otthon, a járási hivatal jóváhagyásával... Illetve lehet fordulni a járási hivatalhoz is, ugyanis a jogosult nevében - jogai védelmében - az is perelhet.

Tulipán1950 # 2020.10.09. 14:01

Nyugdíjas vagyok, 20 éve élek életvitelszerűen egy ingatlanban, amit a férjemmel közösen vásároltunk. Az ingatlannal együtt mindent mi vettünk (bútor, berendezés), illetve mi újítottuk fel.
A ház először az én nevemen volt, majd az unokám nevére írattam át, a nevemen csak a határozott idejű haszonélvezeti jog maradt, aminek a visszaállítása most van folyamatban.

Lányomat és unokámat 10 éve nem láttam, soha nem éltek itt, nem voltak bejelentkezve. A tudtomon kívül költöztek külföldre, nem kerestek, nem tartottuk a kapcsolatot.

Pár hónapja költöztek haza hozzám, de pénzük, sőt ruhájuk sem nagyon volt, azóta is én tartom el őket.

A lányom most "kilakoltatással" fenyeget, árulja az unokám nevén lévő ingatlant. Vitáink sajnos már tettlegességig is fajultak. A házat elkezdték átrendezni, az általam vásárolt bútorokat, személyes tárgyakat részben eltulajdonították.

Kérem tanácsukat, véleményüket, milyen lehetőségeim vannak a helyzet rendezésére.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.09. 14:40

határozott idejű haszonélvezeti jog maradt
És a határozott idő lejárt?

Tulipán1950 # 2020.10.09. 15:13

És a határozott idő lejárt?

Igen.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.10. 07:29

Akkor a tulajdonos bármikor megszüntetheti az immár jogcím nélküli használatot.

drbjozsef # 2020.10.10. 08:13

a nevemen csak a határozott idejű haszonélvezeti jog maradt, aminek a visszaállítása most van folyamatban.

Mit jelent az, hogy folyamatban van a visszaállítása? Ha lejárt a határozott idő, nincs mit visszaállítani.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.10. 09:52

Talán az ajándék visszakövetelése...