Kedves Fórumtagok!
Egy közeli ismerősöm érintett a következő ügyben, amellyel kapcsolatban tanácsot kérnék. A feleket A-ként és B-ként nevesítem az egyszerűség kedvéért.
A és B házasok, nem váltak el, de külön élnek több, mint 10 éve, A a közös ingatlanban, B máshol. A közös ingatlanon kívül 2 kocsi a közös, de ezek már használhatatlanok, talán a forgalomból is kivonták őket, azt nem tudom, hogy az életközösség megszűnésekor mekkora volt az értékük. Más közös vagyoni elem tudomásom szerint nincs.
Az alábbiak érdekelnének:
- házastársi közös vagyon megosztására irányuló szerződésben (amit közös megegyezéses bontóperben be tudnak csatolni) rendelkezhetnek-e úgy a felek, hogy csak az ingatlan sorsáról akarnak dönteni, tekintettel arra, hogy a 2 kocsi már roncs. Ha igen, akkor van-e arra lehetőség, hogy a felek abban egyezzenek meg (tehát értékbecslő nélkül járnának el), hogy A magához váltja B tulajdoni hányadát, de a vételárat a felek szabadon határozzák meg, esetlegesen az ingatlan felének értékénél alacsonyabb összegben? Ha nem, akkor:
- közös tulajdon megszüntetésére irányuló szerződésben, ami kizárólag az ingatlanra vonatkozna, ugyanez a kérdésem, A magához váltaná B tulajdoni hányadát részletvétel kikötésével, ilyenkor értékbecslő közreműködése nélkül szabadon megállapodhatnak-e az ingatlan felének értékénél alacsonyabb vételárban vagy mindenképp kell értékbecslő és csak azon az áron veheti meg A B részét, amennyit a fele tényleg ér?
- amennyiben A részéről nem lenne hajlandóság a fentiekre, be lehet-e adni egyezségi kísérletre idézés iránti kérelmet a bírósághoz (csak hogy érezzen egy kis pressziót), amelynek a tárgya szintén a közös tulajdon megszüntetése lenne magához váltással a B által meghatározott áron
Alapvetően az ingatlan sorsának rendezése az elsődleges az ügyben, a házasság felbontása nem annyira (költség- és időigényes).
A válaszokat előre is köszönöm!