Közjegyői díj probléma


Majordomus # 2023.04.08. 21:26

És az alapján szét tudod osztani a lóvét...

drbjozsef # 2023.04.08. 09:42

Miközben a közjegyzőnek sokkal több eszköz áll a rendelkezésére pénzbehajtásra mint egy egyszerű polgárnak.
Nem, ugyanaz van neki is.

Szóval, ez egy jogerős, végleges hatályú hagyatéki végzés, ami alapján követelik a teljes közjegyzői díjat? Ha már számlázza a közjegyző, akkor az kellene legyen.
Ha igen, akkor abban a végzésben pontosan benne van, melyik örökös milyen arányban részesül a hagyatékból. Az alapján ki kell tudnod számolni neked is.

Tiszaparti # 2023.04.08. 07:10

drbjozsef

Köszönöm a segítséget!
Nagy István

Tiszaparti # 2023.04.08. 07:07

Kovács_Béla_Sándor

Nem hiszem, hogy félre értettem. Jelenleg a közjegyző az eljárás teljes díját rajtunk követeli.
Levél érkezett április 4.
Fizetési határidő április 10! Utána végrehajtóval való fenyegetés!
Még csak időm sincs arra, hogy a többiektől előre beszedjem a pénzeket mert van aki az ország más részében lakik és csak a levélcímét ismerem a hagyatékátadó végzésből. A sajátomból kellene mindet befizetni majd pereskedhetek én ha nem fizetnek. Miközben a közjegyzőnek sokkal több eszköz áll a rendelkezésére pénzbehajtásra mint egy egyszerű polgárnak.
Nem mellesleg egyben van az egész számolva! Nincs részletezve, hogy kire mekkora fizetendő összeg jutna. Semmilyen hivatalos papírom nincs arról, hogy kitől mennyit kérjek! Utólag sikerült telefonon elérni, hogy számolják ki a részösszegeket, de ez is csak egy telefonon lediktált adatsor aminek semmi bizonyító ereje nincs.
Jól van ez így?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.04.08. 06:58

Alighanem ott tartunk, hogy a közjegyző kiküldte az idézéseket a tárgyalásra, és azon rajta van, hogy "a hagyatéki eljárás díja előreláthatólag..." - és mindenkinek a teljes összeget írta. Valószínűleg ettől pánikolt be a kérdező, és kezdett intézkedni.

drbjozsef # 2023.04.07. 19:19

Igen, jól van ez így - az ő szempontjából sajnos.

A közjegyző mindenkitől követeli? Egyidőben?

Kovács_Béla_Sándor # 2023.04.07. 18:44

Alapvetően félreértetted. Nem számlázta a teljes díjat anyádra, egyszerűen csak tőle is követeli (a többiektől ugyanúgy). Neki mindegy, ki fizet, csak valaki fizessen. Ha senki nem fizet, mindenki szorul.

(Nem értem, miért írja a doktor, hogy "sajnos". Jól van ez így.)

drbjozsef # 2023.04.07. 18:27

Csak egy plusz megjegyzés : nem érdemes várni a végrehajtásra, mert az jelentős többletköltséggel jár, a fix költségek miatt kis tartozásnál akár a többszörösére is nőhet.
Ugyanez a többi örökös felé : jelezheted nekik, hogy a végrehajtás költségei nem alacsonyak, ha nem fizetnek önként, természetesen azokat is az adósoknak kell megtéríteniük a végrehajtónak. Ők is sokkal rosszabbul járnának vele.

(Esetleg egy próbát érdemes tenni a közjegyzővel, telefonon besírni nekik, kisnyugdíjas egyedül élő satöbbi satöbbi, és legalább egy 6-12 hónapos részletfizetést kérni. Hátha. Nem sok az esélye.)

drbjozsef # 2023.04.07. 18:24

Tiszaparti,

Megteheti a közjegyző, hogy kérésre sem osztja szét hivatalosan a közjegyzői díjat és számlázza ki külön mindenkinek?
Igen, megteheti sajnos. Ez van a törvényben. Az öröklési illetéket az egyes örökösöknek kell befizetnie, de a közjegyző díja tekintetében az örökösök egyetemleges kötelezettek. Ez azt jelenti, hogy a közjegyző bármelyik örököstől követelheti a TELJES összeget.

Milyen következménye lehet, ha csak a telefonon lediktált ránk eső részt utalom át a Közjegyző irodának?
Végrehajtást indítanak édesanyád ellen, letiltják a nyugdíjából, végső esetben akár ingót, akár ingatlant is árverezhetnek (bizonyos esetekben). Bár elsőre valszeg a közjegyző bepróbálkozik egy másik örökösnél, vagy akár többnél is, de szabadon dönthet. Akár ragaszkodhat édesanyád fizetéséhez is.

Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a többi örökösnek ne kellene kifizetnie a ráeső részt. Csak a törvény megengedi a közjegyzőnek, hogy ne ő vesződjön a sok örökössel, hanem vesződjenek azok egymással. Ha kifizeti édesanyád az egész összeget, neki kell követelnie a többi örököstől a rájuk eső részeket. Aki szép szóra nem fizet, annak mehet egy fizetési felszólítás tértis levélben, benne határidővel, és azzal, ha nem tejesít határidőre, akkor fizetési meghagyást fog kibocsáttatni ellene, és végrehajtást indít ellene. És ezt is teheti azokkal szemben, akik tényleg nem fizetnek.

Sajnos ez egy ilyen dolog. Most a ti nyakatokba szakad a szívás.

Tiszaparti # 2023.04.07. 14:06

Tisztelt Jogászok!

Segítséget szeretnék kérni a következő témában:
Előzmény: Távoli, gyerektelen rokon póthagyatéki eljárása sok örökössel az ország különböző részeiből.
Probléma: A közjegyző az eljárás minden költségét egy örökösre számlázta, történetesen a 72 éves édesanyámra. Részletezve sincs hivatalosan, hogy kire mekkora rész jut a közjegyzői díjból.
Telefonon kerestem a közjegyzői irodát, hogy ez így nem lesz jó, külön számlát szeretnénk mert elég szerteágazó az örökös társak köre, nem szeretnénk mások helyett is kifizetni és utána futni a pénzünk után. Tudom, hogy konkrétan van olyan közöttük aki nem hajlandó fizetni, mert az államra hagyta a részét.
Azt a választ kaptam, hogy az már nem az ő problémájuk, legyen a számla befizetve határidőre különben zálogdíj és végrehajtás lesz a következmény. Mindössze arra voltak hajlandóak, hogy kiszámolták és telefonon lediktálták az egyes örökösökre jutó részösszegeket.
Megteheti a közjegyző, hogy kérésre sem osztja szét hivatalosan a közjegyzői díjat és számlázza ki külön mindenkinek?
Milyen következménye lehet, ha csak a telefonon lediktált ránk eső részt utalom át a Közjegyző irodának?
Köszönettel: Nagy István