Válás és vagyon megosztás


megintrotalmatteusz # 2021.09.28. 11:57

Nem vitatom, ha ennyire állítjátok, plusz egy ügyben kedvezőbb is nekem... Irányadó döntvényt tudtok esetleg hivatkozni?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.28. 11:02

De bizony.

megintrotalmatteusz # 2021.09.28. 09:33

Viszont az nem jelenthető ki, hogy az a bírói gyakorlat érvényesül még házastársaknál is, hogy amennyiben mindkét házas (vagy házasulandó) fél szerződik az ingatlanra, akkor a földhivatali bejegyzés felülírja a "felezést." mint főszabályt, jól értem?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.27. 10:10

Úgy van! Ki mondta, hogy nem?

megintrotalmatteusz # 2021.09.27. 08:46

Szerintem vagyonjogi szerződésnek minősül e logika alapján, mert mindkét házasfél szerződő fél és harmadik személlyel, az eladóval kötötték a szerződést, ügyvédi ellenjegyzéssel.

Vedres54 # 2021.09.24. 05:50

ObudaFan beszélgetésére visszautalva a kérdező ezt írja:

Ezt eladtuk és vettünk egy nagyobb ingatlant 50-50%-os arányban.

Ebben az esetben az ingatlan adásvételi szerződés miért nem minősül akkor vagyonjogi szerződésnek?

(Elnézést, hogy ennyit kérdezek, csak a jogalkalmazási logikát szeretném megérteni.)

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.24. 05:33

Nem ellentétes. A kolléga arról beszél, amikor nincs vagyonjogi szerződés.

Még elvileg is csak azt a részt követelheti vissza, amely ma is a megajándékozotté. Amit az tovább adott, azt már semmiképpen.

Vedres54 # 2021.09.24. 05:15

De ez nem ellentétes azzal, amit itt ObudaFan taglal 2018.10.30. 9:58-kor kelt hozzászólásában?

Úgy értelmezem, hogy a különvagyon arányában lehet megállapítani a tényleges tulajdoni arányokat.

https://www.jogiforum.hu/…550.21.0.1.0

Más.
Mi van akkor, ha az ajándékozó azt mondja, hogy az ajándékozás eredeti célja meghiúsult a válással, ő az ajándékba adott pénzt kifejezetten az ajándékozott részére szánta annak érdekében, hogy támogassa a boldogulását? Visszakövetelheti az ajándékot?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.23. 20:04

Arra utalok, hogy amit ott az élettársi vagyonjogi szerződésről mondtam, az a házassági vagyonjogi szerződésre is áll.

Vedres54 # 2021.09.23. 19:45

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Nem arról van szó, hogy nem hiszem el a leírtakat, inkább csak próbálom értelmezni a kialakulóban lévő helyzetet.
Nemigazán értem a linkelt fórumbeszélgetést, illetve az azzal kapcsolatos párhuzamot az én ügyemmel. Arra utal, hogy a különvagyon értéke nem növekszik az ingatlan értékének növekedésével?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.23. 19:16

Akkor nézd meg, mit írtam Surmokának itt: https://www.jogiforum.hu/forum/32/154888

Mondjuk, ő sem hiszi. De az már nem az én bajom.

Vedres54 # 2021.09.23. 18:48

1/2-1/2
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.23. 17:56

Mi a telekkönyv szerinti arány?

Vedres54 # 2021.09.23. 16:24

Tisztelt Szakértő Hölgyek és Urak!

Házasságunk alatt házastársammal vásároltunk egy ingatlant, amibe én 50% különvagyonnal szálltam be, a másik 50%-ra pedig hitelt vettünk fel, amit időközben már végtörlesztettünk közösen. (A különvagyonomat egyenesági rokontól kaptam, arról ajándékozási szerződésem van.)

Sajnos a házasságunk időközben megromlott, elkerülhetetlennek tűnik a válás. (Gyermek nincs.) Természetesen, ha elmérgesedik a helyzet a vagyoni egyeztetések során, ügyvédhez fogok fordulni, de előzetesen szeretnék tájékozódni.

A közös ingatlanunkat minden bizonnyal értékesíteni fogjuk a válás után, ám nem vagyok tisztában vele, hogy megalapozott lehet-e a kérésem. Jól gondolom, hogy az ingatlanunk 50%-a a különvagyonom miatt, plusz a fennmaradó 50% fele engem illetne? (Összesen 75%) Vagy teljesen rosszul gondolom, és mindössze annyi forint illet meg engem pluszban, amennyit az ingatlanvásárláskor évekkel ezelőtt beletettem a különvagyonomból?

Az évek alatt az ingatlanunk ára hozzávetőleg megnégyszereződött, és nem tudom, hogy a különvagyonommal arányaiban számolhatok-e (tehát az ingatlan értékének 50%-ával), vagy pedig forintra annyival, amennyivel az ingatlanvásárlásba beszálltam.
Egyebekben mindent közösen fizettünk, közösen tartottuk fenn a háztartást.
Hálásan köszönöm előre is a válaszokat!

largerroberto # 2021.09.23. 07:57

köszönöm. Tovább fog emelkedni a jelenlegi 1,65%-ról a kamat, azért is érdekes. üzenetváltás tartalmazza egyértelműen, hogy 1 havi törlesztőből mennyinek a fizetését vállalja ő és így mennyi marad rám. Ezen arányos fizetést be is tartotta egy ideig, majd utána egyáltalán nem - még a moratórium beállta előtt. A moratórium eelőtt elkezdett 0 Ft-ot teljesíteni és ezt így konzerválta (én fizettem és fizetek a moratórium alatt).

drbjozsef # 2021.09.23. 06:53

largerroberto,

Kérni, kérheted. Nem tilos az.

Ha önként, vagy valami szóbeli megegyezés alapján fizetted, akkor nem annyira esélyes.
Ha viszont igazolhatóan felszólítottad, hogy fizesse a részét, de nem tette, és helyette te teljesítettél, akkor azokra számítható a késedelmi kamat.
(Ami lassan kezd szemmel láthatóvá válni, de még mindig nem egy eget rengető összeg)

largerroberto # 2021.09.23. 06:35

Kedves Fórumozók!
Vagyonmegosztás során a késedelmi kamatokat mikortól lehet felszámítani? Amennyiben fizetem a nejem hitelét, akkor ennek összegét megtéríttethetem vele vagyoni perben ez OK. Viszont a a helyettes mint adóstárs helyett fizetett összegek az én büdzsémből hiányoznak már több, mint egy éve, "ketyeg"-e kamat a megtérítés időpontjától?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.19. 08:02

Guglival én vagyok az összes első oldali találat. :)
(Bár az egyik kicsit kakukktojás.)

Amúgy drkbs@drkbs.hu

boruzsf # 2021.09.17. 15:49

Tisztelt ügyvéd ur !kérnék egy elérhetőséget

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.17. 06:48

Az utolsó közös lakóhely szerint illetékes járásbíróságra kell beadni a keresetlevelet. Kötelező melléklet a házassági anyakönyvi kivonat, a közös kiskorú gyermekek születési anyakönyvi kivonata.
Elvileg a panasznapon jegyzőkönyvbe is mondhatod a keresetet, de könnyen lehet, hogy csak több hónappal későbbre kapsz időpontot.

Nem lenne célszerű megbízni egy ügyvédet? (Hazabeszélek, persze.)

boruzsf # 2021.09.17. 03:38

Tisztelt szakértő!kérdésem az lenne hogy feleségemtől kb kilenc éve külön élek,el szeretnék válni .Hogy kell meginditanom a válást hova kell beadnom mi a menete és milyen papirok kellenek hozza,feleségem külföldön él,semmilyen kapcsolatom nincsen vele,ezért egyeztetni sem tudok vele.válaszát köszönöim

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.08. 09:57

Jogilag milyen lehetőségem van?
Ez egy elég általános kérdés. Ha nem akarsz válni, akkor jogi teendőd nincs. Sőt, ha akarsz, de az asszony vállalta, hogy ő beadja a keresetet, akkor sincs egyelőre semmi jogi tennivalód.

Valójában mit szeretnél tudni?

pusek # 2021.09.08. 08:17

Tisztelt Szakértő! Fővárosi lakásomban éltünk barátnőmmel, amikor jött a baba, feleségül vettem. Később a szülei vettek egy lakást az ő nevére vidéken. Odaköltöztünk és a fővárosi lakásomat később eladtam és kifizettem a hitelemet. Nem sok pénzem maradt, a családot én tartottam el, mert a feleségem közfoglalkoztatott bére kevés. Bejelentette, hogy válni akar, szerelmes, csendben váljunk el, minden az övé.Jogilag milyen lehetőségem van? Lakást nem tudok venni, Budapestre a családomhoz a gyerekem miatt nem szeretnék visszamenni. Válaszát előre köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.09.03. 10:23

Ne csússz ki belőle.

Hintalo # 2021.09.03. 09:18

Kovács_Béla_Sándor: köszönöm
Azt hiszem rendesen megszívattam magam, a nemtörődömségemmel...
Keresek új ügyvédet.
Még egy kérdés: ha kicsúszok az 5 éves kötelmi..határidőből, akkor mi a teendőm?