Öröklés


kovitami # 2011.02.05. 13:19

Hát azt nem tudom, nem láttuk.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.05. 10:05

Olyat, amiben a férj lemondott az özvegyi jogáról?

kovitami # 2011.02.05. 10:04

Más megoldás nincs? Ha kötöttek házassági szerződést akkor is van özvegyi jog?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.05. 01:00

Elválhat.

kovitami # 2011.02.04. 20:54

Sziasztok!
Az özvegyi jog kötött házassági évekhez. Ha például édesanyám férjhezment 53 évesen és a férjének semmije nincs, akkor a férje örököl özvegyi jogot édesanyám halála után? Mit lehet ez ellen tenni édesanyámnak?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.03. 12:12

Miért ne lennél?

Szutyi # 2011.02.03. 12:04

Tisztelt szakértők!
Édesapám 2008. december 11-én elhunyt.
Az ingatlan felét testvéremmel együtt örököltük 1/4-1/4 arányban.A szüleink által összegyűjtött készpénzüket nem osztottuk szét,hanem a bankban hagytuk.Két év után beteges édesanyám ápolását a testvérem vállalta. Így én lemondtam az anyai rész örökségéről.
Kérdésem: Jogosult vagyok-e a bankban lévő pénz 1/4-re?
Válaszukat előre is köszönöm!

csokis1 # 2011.02.03. 11:48

Sziasztok

A hagyatéki eljárásban van az alábbi fellebezési lehetőség:

A hagyatéki eljárás során a közjegyző által hozott, érdemi rendelkezést tartalmazó végzést – 15 napon belül – fellebbezéssel támadhatja meg az, aki a végzés valamely rendelkezését magára nézve sérelmesnek tartja. A fellebbezési jogosultságot nem a hagyatékban való érdekeltség alapozza meg, hanem a végzés – esetleg egyéb módon – sérelmes volta. A közjegyzőnél előterjesztett fellebbezés elintézése a megyei bíróság hatáskörébe tartozik. A megyei bíróság végzése ellen további fellebbezésnek nincs helye.

És van mondjuk a végrendelet bíróság előtti megtámadása:

az ideiglenes hatályú hagyatékátadó végzés kézbesítésétől számított 30 nap alatt
lehet a pert megindítani
- a határidő leteltét követő legkésőbb 8. napig a keresetindítást a közjegyzőnél
igazolni kell

Erről a két határidőről kérdeznék.

Ha 15 napon belül megtámadják a közjegyző végzését akkor a 30 napos határidő kitolódik addig amíg megyei bíróság el nem bírálja a fellebezést, vagy a két határidő teljesen független egymástól?

NZsolt # 2011.02.01. 16:41

Kedves jogi szakértők!
Következőben kérném a segítséget:
Van egy kis földterület ami a már régen meghalt nagymamám nevén van (ez most derült ki).
Az ő örökösei a nagybátyám és apukám (aki szintén nem él már).
Így per pillanat nagybátyám és én vagyok az örökös.

Én viszont nem szeretnék örökölni és foglalkozni sem a dologgal.Ország másik végén van, kis értékű a föld.
Nem akarok hagyatéki tárgyalásra menni, ha sikerülne kis pénzért eladni, leutazni a szerződés miatt stb. Jobb lenne ha ezt egyedül a nagybátyám örökölné és intézné.
Hogy tudom ezt megoldani, hogy ne örököljek, de a nagybátyámat se akadályozzam meg, hogy ő viszont hozzájusson a kis földhöz.
Hogy tudnék odautazás nélkül lemondani a részemről?

Az ottani közjegyző olyasmit mondott a nagybátyáméknak, hogy csak közvetlen egyenesági öröklésnél(szülő-gyerek) lehet lemondani, mivel én unokája vagyok az egykori tulajdonosnak, nem mondhatok le róla, mindenképp öröklök.

Ez nekem furcsa.

Kérem segítségüket, hogy mit tegyek.

Előre is köszönöm!

Zsolt

monalisa1 # 2011.02.01. 16:17

Csak közbevetőleg mint érdekesség:

monalisa1 # 2011.02.01. 16:16

II. Miklós volt orosz cár és családja (= a Romanovok) és a II. Erzsébet angol királynő családja közt a DNS vizsgálattal előzőekben már találtak bizonyos rokoni szálakat.

ObudaFan # 2011.02.01. 12:05

Nem biztos, hogy kell. A rokonokkal is lehet DNS-tesztet végeztetni.

monalisa1 # 2011.02.01. 11:38

Az mindegy hogy valaki családban nő fel vagy gyermekotthonban, az öröklést- tulajdoni dolgokat ezek nem befolyásolják.

A nőnek kell igazolnia hogy a kisfiú a bátyádtól van, pl a testvéred fizetett-e valaha is t.díjat a gyermek után?!

Vitás esetben a pár hete eltemetett bátyád exhumálására lesz szükség a DNS vizsgálathoz, már amennyiben koporsós temetés történt.

iren55 # 2011.02.01. 10:04

Tisztelt Szakértők! Örökléssel kapcsolatos a kérdésem. Szüleim már rég, bátyám 1 hónpja meghaltak. Nagymamám egy hete. Valószinű, hogy én vagyok az örökös, de :Bátyámnak állítólag van egy 10 év körüli kisfia,olyan nőtől, akinek 4 gyereke van 4 apától. Tudtommal a bátyám nem vette a nevére a kisfiút. A gyerek állami gondozásban van évek óta. Kérdésem: van-e tennivalóm? Ha esetleg jelentkeznek az örökségért kérhetek apaságibizonyítást? Tisztelettel: Iren

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.01. 09:07

Mondtam, hogy egyezkedni kellene. Tudniillik a nagymamának igazsága vagyon. Nem egy bizonyos összeg illeti meg valószínűleg, hanem tulajdoni hányad. Eladáskor pedig az eladási ár azzal arányos része.

lalipali # 2011.02.01. 02:25

elnézést, lehet hogy kicsit rosszul írtam le az előbb.
édesanyám 1/4, nagynéném 1/4, nagymamám 2/4.
összegszerűen 1m, 1m, 2m.
eladáskor ezt a pénzt megkapta a nagynéném. A nagymama pedig 2m a lakásba adta.
ez az összeg jogos, de most a lakásban lakik és a rezsit is ketten fizetjük a nővéremmel etetjük, itatjuk meg ellátjuk a családunk és időnk rovására, ő meg nem hajlandó semmit se tenni ez ügyben.
sajnos ez az ügy nagyon elmérgesedett, és meg szeretnénk szabadulni a lakástól. És szeretnénk is kifizetni a nagymamát de nem annyira amennyire ő gondolja

üdv

lalipali

lalipali # 2011.02.01. 02:16

ok rendben.
Csak ezzel az a baj, hogy nem a beadott pénz követelik, hanem a kétszer annyit érő lakásból az úgymond rájuk eső hányadot.
tehát a lakás ér 10m. ebből édesanyám adott 8m. 2m a nagymamámé. mégis a 2/4-et követelik azaz cirka 5m.
ilyet lehet?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.01. 01:06

Egyezkedni kellene, mert egy esetleges perben a rokonok nem esélytelenek.

(En passante jegyzem meg, hogy ha az 1/4 hányaddal rendelkező testvért "kifizették", akkor valaki az általad írtnál nagyobb illetőséget szerzett. Olyan ugyanis nincs, hogy egy ingatlannak van egy 2/4 és egy 1/4 arányú tulajdonosa, a többi meg lebeg a levegőben, mint Mohamed koporsója.)

lalipali # 2011.02.01. 00:58

Tisztel Szakértők!

Örökléssel kapcsolatos kérdéssel fordulok Önökhöz.
Édesannyám nagymamámmal élt együtt a szülői házban, amit tavaly eladtak. Édesanyám 1/4 részben volt tulajdonos ebben a házban a nagymamám 2/4 részben. Édesanyám testvérét 1/4-be kifizették. később édesanyám vásárolt egy lakást saját pénzén, hozzárakva nagymamám részét, akit magával is vitt az új lakásba, hogy együtt éljenek továbbra is. Erről semmilyen szerződés nem született, se szóbeli sem írásbeli, ebben biztosak vagyunk. Később édesanyám elhunyt. Le is zajlott a hagyatéki eljárás rendben, amiben fele-fele arányban örököltünk nővéremmel, az eljárás során semmilyen módon nem merült fel nagymamám és nagynéném neve sem, mivel eladáskor aláírták a papírokat és az új lakásra nem került a nevük semmilyen formában és semmi ellenszolgáltatást nem kértek cserébe(gondolok az eltartásra). Most viszont rajtunk követelik azt a pénzt amit beleadott nagymamám de a lakásban is szeretnének lakni, ami már a mi tulajdonunkban van. Mivel az édesanyámmal sem állapodtak meg semmiről velünk sem, nem tudom van-e közöm követelésükhöz.
Nem tudom mit tehetnék ez ügyben. van -e erre eljárás vagy egyéb teendő.

Segítségüket köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2011.01.31. 21:40

"Csak..." Majd meglátod, milyen sok az a "csak".

kovitami # 2011.01.31. 21:39

Tisztelt fórumozók!

Édesanyám 2006. júniusban férjhezment.Édesanyámnak van lakása, autója, ez az ő tulajdonát képezte a házasság előtt is. Jelenleg súlyos beteg. Érdeklődnék, hogy édesanyám halála esetén a férje örököl-e valamit vagy csak az özvegyi jogot? Van-e arra mód hogy a férje ne örökölje az özvegyi jogot vagy haszonélvezeti jogot. Számít - e valamit ha esetleg kötöttek házassági szerződést az özvegyi jog szempontjából?

ObudaFan # 2011.01.30. 14:22

Mitől lenne haszonélvezete a testvérnek azon az 1/3-on, amelyik örökrész örököse önként nem enged haszonélvezetet számára?

Annak a kérdésnek, hogy mi erősebb, a haszonélvezet, vagy a tulajdonjog, semmi értelme. Az egyik erre jó, a másik arra. Az egyik ebben erősebb, a másik abban.

pesti31 # 2011.01.30. 14:18

Ennek a kérdésnek a második részét kérdeztem.
Ha hárman örökölnek egy házat és az egyik testvér lemond a tulajdonjogáról a másik testvér javára, neki pedig haszonélvezete lesz a házon. Ha ő meghal, akkor a másik testvér -akinak 1/3-ban van tulajdonjoga- nem fog örökölni semmit?
A két testvér közül az egyiknek 1/3 tulajdona lesz, a másiknak 2/3 tulajdona?
Most pedig úgy nézne ki, hogy a van 2/3 tulajdonosi rész és 1/3 haszonélvezeti?
A haszonélvezeti rész erősebb mint a tulajdoni?

Köszönöm.

ObudaFan # 2011.01.30. 14:03

Hogy micsoda?

pesti31 # 2011.01.30. 13:41

Köszönöm a választ.
A két testvér közül az egyiknek 1/3 tulajdona lesz, a másiknak 2/3 tulajdona?
Most pedig úgy nézne ki, hogy van 2/3 tulajdonosi rész és 1/3 haszonélvezeti?
A haszonélvezeti rész erősebb mint a tulajdoni?
Köszönöm.