Üdv mindenkinek!
Az iránt szeretnék érdeklődni,hogy ingatlan (mezőgazdasági földterület) öröklése esetén az örökösnek a földterület saját nevére íratásának költségeit meg kell-e fizetnie?
Illetve az is érdekelne,hogy ha van 6 örökös (testvérei az elhunytnak), akkor lemondhatnak-e az adott földterület örökléséről egyetlen örökös javára?
Hagyatéki költség illetve temetési költség
Nem követelte, hanem csak kérte. Érdekes dolgok történtek ugyanis. Többek között visszaéltek a halott személyi adataival. Többek között előkerült egy hamis végrendelet is. Sajnos nagyon ocsmány dolgok működnek ebben az országban, állami hivatalok ügyintézői részéről, amihez a jogrendszer kereteket ad! Ez innen már rendőrségi ügy, de ismerősöm nem hagyja ennyiben. Ismerve a rendőrség tehetetlenségét... Minden követ megmozgat, hogy ne kerülhessen az ingatlan illetéktelenek kezébe. Sok érdekes dolgot tudnék mesélni. Ez csak egy piti ügy, képzelem, mi mehet nagyban!
Azon az az alapon, hogy hagyatéki hitelező, semmi ilyet nem követelhet. Micsoda butaság ez?
Nagyon köszönöm a gyors választ. Egy kérdésem még lenne. A hagyatéki ügyintézőnek milyen jogköre van? Történetesen arra szeretnék rákérdezni, hogy jogában áll-e megtiltani, hogy a hagyatéki hitelező (természetesen a hagyatéki ügyintéző jelenlétében) bemehessen a hagyatéki vagyont képező lakásba, pl. az elhunyt irataiért. Ismerősömmel az történt, hogy amikor engedélyt kért erre a hagyatéki ügyintézőtől, akkor nem adott egyértelmű választ, nem is utasította el, csak mindig hivatkozott valamire, hogy éppen miért nem látogatható a lakás (mert éppen fertőtlenítik, stb.)
Senki nem tudott egyértelmű választ adni erre a kérdésre.
A kamat jár. (Nem az elszámolásig, hanem a megfizetésig.)
A követelése érvényesítésével kapcsolatos költségei megtérítését is követelheti, ha azok a kötelezett mulasztása, vonakodása miatt merültek fel. A hagyatéki tárgyalásra utazás nyilván nem ilyen. (Nem is volt muszáj elmennie.)
Sziasztok,
Meg tudná nekem valaki mondani, hogy a hagyatéki hitelező milyen nemű költségeket támaszthat a hagyatékkal szemben a temetési költségeken kívül? Például követelheti-e a temetésre fordított pénzösszeg elszámolásáig eltelt időszakra járó kamatot? Egy ilyen hagyatéki ügy akármeddig is elhúzódhat, ismerősöm esetében törvényes örökös híján az állam kap mindent, viszont ismerősöm vállalta a temetéssel kapcsolatos mindennemű költségeket, amelyet szeretne mihamarabb viszontlátni. Továbbá, a hagyatéki tárgyalás helyszínére történő utazás költségei, amennyiben kísérővel, illetve annak gépkocsijával utazott, és így nem menetjegy, hanem benzinköltség merült fel.
Köszönöm.
A temetési költség hagyatéki teher, azt a hagyatékkal szemben érvényesíteni lehet. (A nem fizető örökös örökrésze ennyivel kisebb lesz.) Viszont a közjegyző a maga díját attól fogja beszedni, akitől lehet, az örökösök egyetemlegesen tartoznak.
Az örökösök egymással szembeni, egyéb követelései nem hagyatéki terhek, azokat a hagyatéki eljárásban legfeljebb egyezség keretében lehet rendezni.
Kedves Fórumozók!
A következő a problémám: párom édesanyja elhunyt, a temetést a 3 örökös közül ketten (párom és nővére) fizették, a harmadik testvér egy forintot sem adott bele. A házon, amit örököltek, az édesapjuknak csak haszonélvezeti joga van. Hamarosan sor kerül a hagyatéki tárgyalásra. Sajnos erős a gyanúnk, hogy - pénzhiányra hivatkozva - a harmadik testvér ott sem fogja kifizetni a ráeső hagyatéki költséget. Mi viszont nem akarunk helyette fizetni, mert korábbi tartozásait sem egyenlítette ki felénk, csak ígéreteket kapunk tőle.
Kérdéseim: Be lehet-e hajtani rajta a temetési + hagyatéki költség ráeső részét? Ha ő csak az örökségéből tudná rendezni ezt, akkor addig várnunk kell, amíg el nem adjuk a házat (vagyis amíg az édesapjuk meg nem hal), és mindenki megkapja az örökségét? A korábbi tartozásai levonhatók-e az örökségéből? (Sajnos papír nincs róluk, jóhiszeműek voltunk vele szemben.)
Válaszaitokat előre is köszönöm!
De igazolni (bizonyítani) kell a pénzhiányt (munkabér, egyéb jövedelem stb.)
Lakóhely szerinti önkormányzatot kell megkeresni.
Sziasztok!
Ismerősöm édesapja elhalálozott a temetésre nincs pénze, kérdezem ilyenkor milyen megoldás lehetséges a temetésre.
Köszönettel:
Zsolt
Köszi Mona!Nagyon rendes vagy!sziaaaa
Jut még eszembe: ha a továbbaikban anyukádnak egymagának kell fizetnie az autó részleteit, esetleg kérje a banktól, hogy a körülmények lényeges vátozására tekintettel módosítsák a kölcsönszerződést: havi alacsonyabb törlesztő ellenében hosszabb futamidő.
Ha a mamád egymaga a továbbaikban nem tudja fizetni az autó részleteid akkor a kocsit sürgősen el kell adni és a vételárből a hitelt rendezni, aztán marad annyi amennyi...
Mint házastársi közös vagyon, attól függetlenül hogy az autó mint ingóság a nevelőapád nevén "futott", felerészt az anyukád tulajdona.
Azonban ha a nevelőapádnak előzőekről netán volt saját gyermeke, az ő tulajdoni részét mint ezen hagyatékát megörökölte., a mamád özvegyi haszonélvezetet örökölt a kocsira.
A házra is ez vonatkozik amennyiben házastársi közös tulajdonuk volt az ingatlan, vagyis felerészt a féltesvéredet illeti, a mamád haszonélvezetével terhelve.
Hogy a kérdésre is válaszoljak: ha előbukkan egy apai leszármazó, az autóhitel a továbbiakban megoszlik anyukád és őközte, ha nincs, akkor a hitel a mamádat egészében terheli.
Javasolt a temetés után a hitel esetleges átírása végett mielőbb a bankot felkeresni.
Külön: az ideiglenes özvegyi nyugdíj van hogy csak a kérelem beadása után 2-3 hónapra rá érkezik meg, a különbözetet visszamenőleg egyösszegben kifizetik.
Fogadd részvétemet, együttérzésemet.
"Mona"
laikus hozzászóló
S.O.S. Kérem segítsenek nekem megoldást találni egy pár napja felmerülő családi problémára.Az történt ugyanis,hogy 2 nappal ezelőtt édesanyám sajnos elvesztette a férjét,azaz a nevelőapukámat,ami villámcsapásként sújtott le a családra.Nemcsak,h a fájdalommal kell megküzdeni,de ráaadásul ugye jöttek a váratlan költségek és még vannak fennmaradt hitelek(ház ,kocsi).Azt szeretném kérdezni,hogy ha a kocsihitel(1millió) anyukám férjének nevén volt, az rászáll ezekután édesanyámra?előre is köszönöm a választ!
Az örökösök csak a hagyaték erejéig felelnek a hagyatéki tartozásokért.
Ti pedig milyen alapon felelnétek bármilyen mértékben is?
Segítséget szeretnék kérni egy számomra bonyolult ügyben.A férjem édes testvére nem régen halt meg,mivel elvált a feleségétől ezért nem volt aki eltemettesse így mi temettettük el a férjem nővérével.A kérdésem az lenne,hogy a sógrom nagyon sok tartozást hagyott maga után amitől félünk,hogy esetleg így a testvéreken fognak behajtani.A halott sógrom 3 árvát hagyott maga után,rajtuk mivel még kiskorúak nem tudják behajtani.Mi mire számíthatunk?Köszönöm előre is a segítséget.
Üdv mindenkinek, a legújabb helyzet az, hogy perújítást kértünk, mivel beszéltünk a másik féllel is, aki egyáltalán nem ruházta át követelését senkire, és az aláírt Tartozáselismerő Nyilatkozatban nem szerepel az "egyetemleges" szó, vagyis ha egy követel, csak az ő részét kérheti, a másikét nem, csak az nem tiszta, hogy az ügyvédjük ezt nem tudta, vagy nem tájékoztatták? JA, és a poén, hogy benne áll szó szerint, röviden, hogy a tartozás megnemfizetés esetén a mindenkori jövedelméből vonató csak le.
MajorDomus:
De közben mi elveszíthetjük a házunkat, nem? A temetésről minden számla a férjem nevén van, csak félek, mert a temetés 2000-ben, a nyilatkozat meg 5 évvel későbbi keletkezett, arról meg nincs papírunk, hogy a többit miért nem kérték. De úgy tudjuk, a másik fél nem is követeli a saját részét, az ő neve sehol sem szerepel és nincs arról se megegyezés, hogy az ő részét a testvére követelje.
Lyonee:
Úgy hogy mamámék haszonélvezőt, édesanyámmal fél-félbe vették a lakást akkor,és egyik felét anyum másik felét keresztapám fizette.Erről van papír is.
Ha már folyamatban van a végrehajtás, akkor ti is inditsátok meg az eljárást, a végén nullszalldós lesz az ügy. Remélem van számlátok a temetésről ?
Csak akkor, ha már ítélet lesz róla, az pedig még hosszú idő.
Sziasztok! A kérdésem röviden annyi, hogy a férjemmel ketten temettettük el a nagyiját, de mi nem voltunk örökösök. Férjem édesanyja lemondott az örökrészéről a férjem nevére, viszont a másik két örökös a mai napig nem hajlandó kifizetni a temetési költségeket. Mi megváltottuk az örökrészüket, de a banktól nem kaptak akkora összeget, ami 100%ban fedezte a vételárat, ekkor írtunk egy tartozáselismerő nyilatkozatot a fennmaradó összegről , ennek egy részét kifizettük, a maradékra azt mondták, nem kell, így le van tudva a tartozásuk felénk. De ennek ellenére követelik a nyilatkozatban szereplő maradék összeget, de csak az egyikük, de mindkettejük részét. A nyilatkozatban az volt, hogy meg nem fizetés esetén csak a férjem bevételeiből vonható l a tartozás összege, bejelentett munkája van, a végrehajtó mégis elindította az eljárást. Követelhetjük mi is a temetési ktgeket visszamenőleg, (ami már most több, mint amennyivel a nyilatkozat szerint tartozunk)ezzel le lehetne állítani a felénk irányuló végrehajtási eljárást? Válaszaitokat előre is köszönöm! Manyus
A keresztapád hogy örökölhetett anyukád után? Végrendelkezett anyukád? Csak a lakás felét örökölte a keresztapád, nem az összes hagyaték felét? Ha ő is örökös, akkor a temetési költség arányos részét is köteles állni.
De te ezzel biztosan tisztában vagy, hisz van ügyvéded.
lesz még más dolog is amit követelhetek csak megkell várnom míg lekéri az ügyvéd hivatalból anyum bankszámlaszámát.. szóval leírom.. az a helyzet,hogy anyumnak volt lekötött betéte,gyüjtögette a pénzt hogy majd hozzáteszi az örökségéhez ha úgy alakul a helyzet hogy mamámék fél ház részét megkapja,és mikor 1 bizonyos összeg összegyűlt betett bankba,na most volt mamáméknak egy meghatalmazásuk hogy ők hozzáférnek a bankszámlához,de mikor anyum meghalt levették a pénzt,viszont arra nem volt meghatalmazásuk hogy ők öröklik.. 1millió 200ezer forintról van szó,azt mondta az ügyvéd hogy ez így jogtalanul lett levéve amennyiben ez így van,most arra várok hogy megkapja a választ az ügyvéd.és akkor én ezzel tok úgy érvelni,hogy visszakövetelem a pénzt,és ebben az esetben kifizetem nekik a temetési számlát.. ugyanis 1millió 2000ezerből már márványköves sír emléket tudtam volna anyumnak csináltatni.. 42000 forintot hagytak a számlán h én ne vegyem észre,meg én erről nemtudtam,anyum egyik volt legjobb bnője tájékoztatott róla és tényleg úgy van úgynézki.. tehát anyum pénzéből fizették ki keresztanyámék a temetést.. na ilyen esetbe mit tok tenni? Nem ismerem el a temetési számlát? Gondolom bármit is lépni akkor tudok ha megvan a válasz az ügyvédnek, ugye?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02