ajándékozás halál előtt


nonolet # 2017.10.11. 07:55

bonny

"Abban azért egyetértünk hogy jogosult vagyok a köteles részre?"

Inkább: Jogosult lehetsz...

Ki kell számolnod KÉT értéket!

1.
Az örökséged értékét CSAK a halál szerinti hagyatékból.

2.
Az örökséged értékét a halál előttről
a kötelesbe beszámítható dolgokkal együtt IS !!!
Ezt aztán elosztod 3-mal...
Ez lesz a köteles részed.

Ha a 2. érték nagyobb mint az 1. érték!
CSAK akkor jön szóba köteles rész igényed is.

Azaz, ha az örökség LEGALÁBB annyi,
mint a köteles rész lenne, akkor
a köteles rész téma nem játszik.

nonolet # 2017.10.11. 07:47

bonny

A szerződést most is megnézheted.
Némi díj fejében és a jogi érdeked
igazolása esetén a földhivatalban.

De régen rossz, ha tesó nem mutatja meg...

- -

Más kérdés, hogy valójában fölösleges megnézned!
Ugyanis lényegtelen, hogy milyen érték van benne.

A köteles részed szempontjából csak az érdekes,
hogy
a halál előtti 10 éven belül lett ajándékozva.
Ez pedig tudod már a tulajdoni lapról is.

A köteles rész számításának tehát alapja lesz.
A beszámítási értéke pedig nem a szerződésből derül ki.
Hanem az akkori piaci értéke számít majd!

bonny # 2017.10.11. 07:44

Abban azért egyetértünk hogy jogosult vagyok a köteles részre?Akkor mi az eljárás menete?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.11. 07:30

Azt csak te gondolod, hogy ez a kérdés. A közjegyzőt pedig tiszteltetem, de szamárságot mondott neked.

bonny # 2017.10.11. 07:27

Akkor megpróbálom még egyszer.Egyik szülőm halála előtt 3 évvel a testvéremnek adta ajándékozási szerződéssel az ingatlanát.Most halála miatt elindult a hagyatéki eljárás,én bejelentettem a köteles rész iránti igényemet.A közjegyző mondta hogy kikéri az eredeti szerződést,kérnek egy értékbecslést,és kiszámolják mennyi a köteles rész.A kérdés az hogy a kikért szerződést megnézhetem-e?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.11. 07:20

Kikérhet bármit, a köteles rész egy kötelmi jogi igény, annak a hagyatékátadó végzésben semmi helye nincs.

Mi az igazi kérdésed?

bonny # 2017.10.11. 07:14

Nem teljesen értem.Elindult a hagyatéki eljárás,és a közjegyző mondta hogy ki fogja kérni,és majd kapok egy végzést.Félreértettem valamit?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.11. 06:55

A közjegyző nem foglalkozik a köteles részeddel.

bonny # 2017.10.11. 06:12

Kedves Fórumozók!
Az lenne a kérdésem,hogy ha a köteles rész miatt a közjegyző kikéri a földhivatalból a fent említett ok miatt az ajándékozási szerződést,nekem jogom van-e látni?A szerződés a testvérem és egyik szülőm között köttetett.Köszönöm

ObudaFan # 2017.10.09. 13:40

A kötelesrész kielégítésére szolgál mindaz, amit a jogosult a hagyatékból bármely címen kap, továbbá amit az örökhagyótól ingyenes adományként kapott, feltéve, hogy azt a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani.

Ezt az értéket kell összevetni a kiszámolt kötelesrésszel, így lehet eljutni oda, hogy van-e még igénye.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.09. 11:21

Aki jogosult kötelesrészre, az jogosult köteles részre. De ha örököl annyit, ami eléri a köteles része mértékét, akkor az igénye nyilván ki van elégítve.

Igazából mit szeretnél kérdezni?

ObudaFan # 2017.09.27. 12:12

Akinek több az öröksége, mint a kötelesrésze lenne, annak további kötelesrészi igénye nem lehet.

drbjozsef # 2017.09.26. 13:12

Alapesetben igen.

Ha nem vitatja senki.

Ha vitatja, akkor természetesen nem, akkor a (juttatáskori) forgalmi értéket kell nézni.

De NEM az adott vagyontárgyra, hanem az EGÉSZ hagyatékra. Ezért tiszta érték : a vagyonból le kell vonni a tartozásokat (is).

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.26. 11:21

Az érték adott esetben lényeges lehet a számodra is. (Szervusz!) De nem az az érték, amelyet a felek megjelöltek, hanem a tényleges.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.26. 10:36

Rossz a kérdés. Számodra ugyanis közömbös, milyen értéket jelöltek meg a felek az ajándékozási szerződésben.

És mintha az egész idő előtti lenne.

ObudaFan # 2015.12.29. 21:33

A tulajdoni lap árával, 6600 Ft földhivatali eljárási díjjal és az ügyvédi munkadíjjal.

vici # 2015.12.29. 20:00

Üdv.

A szüleim a nevemre akarják íratni családi házukat. Milyen költségekkel kell számolnunk, illetve változik-e 2016-ban?

Köszönöm!

ObudaFan # 2014.03.14. 21:22

Törvényi vélelem biztosan nem, de egyenesági rokonok között szerintem azért alá kell támasztani, hogy nem az volt. Szerintem.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.14. 18:45

Vélelem áll amellett, hogy ajándék?

ObudaFan # 2014.03.14. 12:59

Ha édesapád elhalálozna, akkor a kötelesrészük alapjához ezt hozzá kell számítani.

Vadlibus # 2014.03.13. 20:23

Tisztelt Ügyvéd!

Édesapám a bankszámlájáról az Én bankszámlámra nyilatkozat nélkül utalt 4millió forintot 2013 decemberében. Kérdésem, hogy van két testvérem akik igényt tarthatnak-e erre a pénzre, vagy ennek egy részére öröklés vagy bármi más jogcímen.

Válaszát előre is köszönöm: Vadlibus

ObudaFan # 2014.03.12. 10:14

Cigale

A hagyatékba nem tartoznak, de a kötelesrész alapjához hozzá kell számítani ezeket, ha az elhalálozást megelőző 15 (2014. március 15. utáni elhalálozás esetén 10) éven belül történtek.

Cigale # 2014.03.11. 14:49

Tiszteletem!
Az orokosodési jogrol szeretnék kérdezni.
Az elhunyt személy hagyatékat képezik azok az ingatlanok, ill. mas értékek/vagyoni targyak, amelyeket kozelgo halala tudataban ajandékozott el?
Hany éven beluli ingyenes juttatasok (ingatlan, érték targyak) szamit be a koteles rész alapjaba?
Valaszat elore is nagyon koszonom.
C.G.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.27. 16:12

A köteles rész alapjába beleszámít mindaz, amit az örökhagyó a halála előtti 15 évben bárkinek ingyenesen juttatott. A köteles rész pedig akkor jár a törvényes örökösök egy meghatározott körének, ha az örökhagyó kizárta őket az öröklésből. (Dogmatikailag a köteles részre jogosult nem is örökös, más a jogállása.)

sanad # 2011.02.27. 15:49

Némi ellentmondást érzek a válaszában.
Először azt mondja, hogy a köteles részt nem lehet így kijátszani, majd azt, hogy akárki kizárható (az ajándékozás révén?).

A kérdés itt az, hogy a magyar jogszabályok figyelembe veszik-e bármilyen módon, hogyha a tulajdonos még életében elajándékozza mondjuk aktuális élettársa felé minden tulajdonát, vagy ezzel bármikor megkerülhető az örökösödési jog?

Hiszen a probléma az, hogy ilyen esetben a saját nevén nem marad tulajdona, ami örökölhető!

(A német jog, pont ezért, gyakorlatilag valószínűségeket rendel ahhoz, hogy az ajándékozás csak a törvény kijátszása érdekében történik, és pl. a halál előtti utolsó évben elajándékozott ingatlant még teljes mértékben az örökség értékébe számítja. A magyar jog tesz bármit az ilyenfajta kiskapu ellen vagy nyíltan engedi, hogy nem bizonyítható befolyásolás révén kisemmizhessék a családtagokat?)