végrendelet


dr.beata.beres # 2011.09.27. 17:49

A következő kérdésem lenne:

Házastársak végrendelkezhetnek-e természetesen külön végrendeletben egymás javára?

Beáta

pazs # 2011.09.27. 18:00

Tudsz tiltó szabályt? :)

dr.beata.beres # 2011.09.27. 18:16

hát ez az ,szerintem lehet, csak az a lényeg, h ne egy végrendeletbe, csak megerősítést várok, h jól tudom-e

pazs # 2011.09.27. 18:28

Jól.

Gabicsek # 2011.09.27. 18:58

Attól még ha van gyerek valahol, a köteles rész jár neki.

pazs # 2011.09.27. 19:10

Nyilván, de ettől még végrendelkezhetnek egymás javára.

Sherlock # 2011.09.27. 19:56

Nyilván van gyerek, különben nem lenne értelme egymás javára végrendelkezni. :)

ObudaFan # 2011.09.27. 20:38

Ha van ági vagyon, akkor lehet értelme.

Ricerca # 2011.10.03. 11:36

Tisztelt Válaszadók!

Érdekes kérdés foglalkoztat, egy barátomra vonatkozik:
Feleségétől elvált, de a vagyonmegosztás még nem történt meg, ill. vagyonmegosztási kérelem még egyik fél részéről sem lett benyújtva.(Mert az ügyvédje állítólag elfelejtette benyújtani..) Szeretne végrendelkezni, amiben a gyermekeit kizárná az örökségből.(Sőt, ha lehetne, ki is tagadná őket, de nem tudja azt sem, hogy mi a jogerős kitagadás feltétele ill. megalapozottságának törvényileg elfogadott bizonyítéka.)
A kérdés az, hogy amíg nincs megosztva a vagyon, de még a kérelem sincs benyújtva, ilyenkor elhalálozása esetén mi történik?

Köszönettel a válaszért,

Ricerca

C a s a b l a n c a # 2011.10.03. 11:57

Ugyanaz történik, mint minden más esetben: a végrendelet szerint vagy törvényes öröklés szerint mennek a dolgok...

Ricerca # 2011.10.04. 08:42

Köszönöm, Casablanca!

Üdv:
Ricerca

Miklós10 # 2011.10.05. 09:28

Kedves válaszadók ! Szeretném tisztán látni a helyzetemet .Egyedülálló nyugdíjas vagyok, nincsenek utódaim .De szeretném, ha az örökösöm az általam megjelölt személy lenne .Vannak testvéreim és azoknak gyermekei, de én csak egyre szeretném hagyni a javaimat . Hogyan érhetem el, hogy a végrendeletem ne legyen megtámadható ? Örökösödési szerződéssel, vagy egy sima végrendelettel .A szomszédaim az örökösödési szerződést javasolták, azon oknál fogva, hogy az nem támadható meg !Valóban így van, hogy az nem támadható meg ?

hunfrakk # 2011.10.05. 09:30

az is (mint minden) megtámadható
jól kell megfogalmazni, hogy támadhatatlan legyen

öröklési szerződésnél tartási kötelezettséget vállal a jogosult, és halál beálltával száll át rá tulajdonjog

Miklós10 # 2011.10.05. 09:45

Tisztelettel megköszönöm a gyors válaszát ! Ügyvéddel készíttetem el, mert az a biztos .Nem szeretném, hogy akik nekem soha nem segítettek és megloptak részesüljenek a javaimból.

ObudaFan # 2011.10.05. 12:54

Mivel a testvér nem jogosult a kötelesrészre sem, ilyen szempontból éppen mindegy, hogy végrendelet, vagy öröklési szerződés lesz ez, de az öröklési szerződés épp az örökhagyónak jelent biztosítékot, hogy a leendő örököse valóban eltartsa.

Miklós10 # 2011.10.05. 13:13

Tisztelettel megköszönöm válaszát!
Az öröklési szerződés mellett döntöttem .Habár most is számíthatok mindenben rá.Pedig nem is tudja,hogy rá szeretném hagyni a javaimat.

Dora81 # 2011.10.09. 17:02

Szép estét mindenkinek.

Élettársammal vettünk közösen egy házat, fele fele arányban vagyunk tulajdonosok. Mindkettőnknek vannak előző házasságból gyermekei. A kérdésem az lenne , ha valamelyikőnkkel történne valami, az ő részét a gyermekek örökölnék, és ha ők még kiskorúak, a gyám? Mit tudunk csinálni, mert nem kizárni szeretnénk a gyerekeinket az örökségből, de a helyzetre tekintettel , biztonságot szeretnénk, hogy egyikőnknek se legyen a saját házunkban gondja, ha esetleg a másikat éri valami. Mi lenne a jó megoldás? Végrendelet? vagy haszonélvezeti jog?

Gabicsek # 2011.10.09. 17:28

A te felerészed után a te gyerekeid, élettársad felerésze után az ő gyerekei örökölnek. Ha kiskorú, akkor is.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.09. 17:33

Az özvegy meg haszonélvezetet kap, ami azt jelenti, hogy még osztoznia sem kell az ingatlan használatán az örökösökkel, nem hogy kizárhatnák belőle.

Gabicsek # 2011.10.09. 19:12

Élettársak, nem házastársak. Akkor is van haszonélvezeti jog? (én polgáriban vagyok kevésbé otthon:)

ObudaFan # 2011.10.09. 20:08

Nem, élettársakat özvegyi jog nem illeti meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.09. 20:43

Ja? Késő van, bocs.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.09. 20:44

De végrendeletben lehet haszonélvezetet is hagyni.

Katuskata # 2011.10.10. 13:17

Tisztelt Szakértők!

Segítségüket szeretném kérni. Férjem édesapja végrendelet hátrahagyásával elhúnyt. A végrendelet egyik "kedvezményezettje" a férjem. Testvérei megtámadták a végrendeletet, mondván: nem édesapjuk aláírása szerepel a dokumentumon, és egyébként sem volt már cselekvőképes. A végrendelet 2009. áprilisban kelt, korlátozottan cselekvőképessé pedig a bíróság 2010. márciusban helyezte. A végrendelet megírása és korlátozott cselekvőképessé nyilvánítása közötti időszakban állt idegorvos kezelése alatt.
Kérdésem a következő. A bíróság hatálytalaníthatja-e a végrendeletet a cselekvőképesség korlátozottsága miatt, illetőleg mit kell nekünk tennünk annak érdekében, hogy bizonyítsuk, a végrendeleten szereplő aláírás elhúnyt apósomtól származik?
Köszönöm szíves segítségüket!

ObudaFan # 2011.10.10. 14:40

Nekik kell igazolniuk, hogy már ekkor sem volt cselekvőképes, ami ha nem is teljesen lehetetlen, de nem egyszerű.
Az írásszakértő meg megmondja, hogy ő írta-e alá.