Hát nem tudom, szerintem ezt nem nagyon lehet másként értelmezni.
Ajándékozási szerződés + végrendelet.
A betudást kellene elengedni, nem az osztályra bocsátást kizárni. Nem hiszem, hogy ezt a megfogalmazást lehet olyan kiterjesztően értelmezni, hogy a betudás alóli mentesülés is beleférjen.
Az így kapott ajándékot akkor is be kell számítani a kötelesrészhez, ha a szerződés egyik pontja: "Ajándékozó ezúton is nyilatkozik, hogy jelen ajándékot a megajándékozottnak kifejezetten az osztályra bocsátás kizárásával ajándékozza" ?
Megtámadni aligha, de a kötelesrész járni fog. Viszont az a gyermek, aki kapott már valamit az örökhagyó halála előtti 15 évben, ezt köteles beszámítani.
Üdv. Adott 2 ingatlan. Az elhunyt 5 éve végrendelkezett melyben leírta, hogy a három közül egy gyermekére akarja hagyni minden vagyonát. Egyiket azért akarja kitagadni, mert már megkapta az elhunyt szerint jogos összeget. A másikat pedig azért, mert akkor még kiskorú ként élettársi viszonyban élt egy férfival és nem számíthatott rá semmiben. Leírta benne, hogy csak a 3. gyermekére számíthat a jövőben is. Ez közjegyzőnél készült.
Aztán tavaly ügyvédnél készült ajándékozási szerződés, melyben a tulajdonjogát átiratta a 3. gyermekre, saját magának halálig tartó haszonélvezettel. Ügyvédi díj és szükséges illetékek ki lettek fizetve.
Érdeklődnék, hogy a halál után a másik 2 gyermek ezt meg tudja bármilyen formában támadni? Ileltve, hogy ilyen esetben van-e bármilyen, bármekkora köteles rész? A halál pillanatában semmilyen tulajdona nem volt az elhunytnak. Csak a két ingatlan feletti haszonélvezete.
Köszönöm a válaszokat!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02