végrendeleti öröklés - köteles rész


Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.04. 18:51

Nem.

nyár # 2019.03.04. 17:15

Üdvölök mindenkit! A kérdésem a kötelesrésszel kapcsolatos:

Azt értem, hogyha a hagyaték 100%-át a végrendeleit örökös örökli végrendelet útján, akkor a törvényes örökös kérheti ennek a 30%-át, mint kötelesrészt. A kérdésem az, hogy mi a helyzet akkor, ha 50%-ot örököl a végrendeleti örökös és 50%-ot a törvényes örökös végrendelettel. Ez esetben a végrendelti örökös 50%-ának a 30%-át kérheti a tövényes örökös, mint kötelesrészt?

Köszönöm szépen a választ előre is!

szatén # 2019.01.26. 22:23

Értem,köszönöm szépen

drbjozsef # 2019.01.26. 18:24

szatén,

Az ügyvéd úr arra célzott, hogy nem számít, hogy elég nehézkes lenne bizonyítani a tényleges hozzájárulást az ingatlan vásárlásához, mert házastársak esetén a főszabály az, hogy a házasok 50-50%-ban vagyonszerzők, ez a törvényi vélelem. Az ettől való eltérést kell bizonyítani, az viszont már így elég nehézkes.

Viszont perelned neked kell, ha részt akarsz az örökségből. Ehhez célszerű lenne felkeresned egy ügyvédet, pártízezer forintot megér, hogy valaki olyan adjon tanácsot, akinek élőben is meg tudod mutatni a papírokat, meg elmondani a részleteket.

Van esélyed.

Lyonee # 2019.01.26. 17:58

Mikor halt meg édesapád? A szóban forgó ingatlanban laktak a szüleid? Van-e testvéred?

szatén # 2019.01.26. 17:40

Köszönöm szépen a választ.
"A házasság idejét pedig igazán nem nehéz igazolni, ahogyan egy ingatlan szerzési idejét és jogcímét.
Azt pedig nem kell azt bizonyítani, ami mellett törvényi vélelem áll."
Bár ezt még mindig nem értem.
Miért kell igazolnom szüleim házasságát, ha se igy se ugy nem öröklök. Vagy nem jól értem?

drbjozsef # 2019.01.25. 19:43

A hagyatéki tartozásokért akkor is felel az örökös - természetesen a hagyatéka erejéig csak -, ha az nem is szerepelt a hagyatéki végzésben, és később, akár évekkel, de még az elévülési időn belül kerül elő, amellett, hogy a tulajdonjogi igények nem évülnek el.

Ez pech, ha később kerül elő tartozás. De veszíteni nem veszítenek vele. Legfeljebb elmegy az örökség.

Sombokor # 2019.01.25. 19:29

kataraider

"Ez azt jelenti,ha elárverezik a házunkat , pereljem be és talán visszakapom ?"

Nem, ez azt jelenti, hogy a nagynénéden és a férjén behajthatod a ház árát, ha tudod. Ha a házat elárverezték a kezesség miatt, akkor maga az ingatlan elment. (Hacsak te, ill. a testvéred meg nem veszitek.)

ObudaFan

Nem hittem volna, hogy a kezesség/tartozás bármiféle említése nélkül végigment hagyatéki után így be lehet találni az örökösöket a néhai által vállalt kezességgel. Mivel az egyik szülő korábbi kisebb tartozását is kifizették, így de facto az örökség fölötti mértékben felelnek tartozásért (valószínűleg az életben nem hajtják be a pénzt a nagynénin, a bankoknak? se sikerült). Úgy tűnik néha rosszabb egy kezes örökhagyó mint egy adós örökhagyó.

kataraider # 2019.01.25. 14:09

drbjozsef
Ez azt jelenti,ha elárverezik a házunkat , pereljem be és talán visszakapom ?

kataraider # 2019.01.25. 14:06

ObudaFan

Erről nincs infó , hogy az apám hogy vállalt kezességet , csak annyi derült ki hogy a Nagynéném tartozik ő és a férje adóstársként, én és a testvérem örökösként vagyunk feltüntetve a levélben,és hogy e tartozás miatt ingatlan végrehajtás következik a mi házunkra.

drbjozsef # 2019.01.25. 13:10

De ha katarider az adós helyett a kezes jogutódjaként helyt áll a tartozásért, azt visszakövetelheti az adóstól, végső esetben perben.

ObudaFan # 2019.01.25. 11:27

kataraider

Az az ingatlan, amit örököltetek végrehajtható ebben az ügyben.

kataraider # 2019.01.25. 10:00

Tisztelt Fórumozók!

Szüleim halála után örököltem a testvéremmel egy ingatlant , az apám hagyatékánál 2012-ben nem volt tartozás , az édesanyám hagyatékánál 2014-ben volt de minimális amit elismertünk,így megörököltük ketten a teljes ingatlant. Most kaptunk leveleket hogy árverezni akarják a házat , lekértük a tullapot és most látjuk hogy 2015-ben bejegyeztek több tartozást a bejegyzésekről sem kaptunk értesítést. A tartozás mint kiderült apám kezes volt a testvérének még 1996-ban és ezt a testvér nem fizette.Kérdésem ,hogy ez így tényleg az én tartozásom , nem tudtam róla,nem volt bejegyezve a tullapra a hagyatéki tárgyalásoknál , tényleg elárverezhetik a házunkat emiatt ?

drbjozsef # 2019.01.25. 06:21

Értem, köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.24. 20:44

A tulajdonjogi igények nem évülnek el.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.24. 20:44

A házasság idejét pedig igazán nem nehéz igazolni, ahogyan egy ingatlan szerzési idejét és jogcímét.
Azt pedig nem kell azt bizonyítani, ami mellett törvényi vélelem áll.

drbjozsef # 2019.01.24. 20:12

Könnyen lehet - no de ezt most ő utólag milyen módon bizonyíthatja? Elhunytak az érintettek. Szerintem ez a hajó elment. Az édesapa halála után kellett volna szóvá tenni, és vagy a közjegyzőnek bejelenteni, vagy a hagyatéki nélküli eljárás után bírósághoz fordulni. Nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.24. 18:44

ebben az esetben nem közös tulajdona az ingatlan a szüleimnek?
Könnyen lehet.

rigoz # 2019.01.24. 17:32

Mivel az anyja nevén volt és Ő is halt meg később, így ez teljesen rendben lévőnek tűnik jogilag számomra.

Igaz, laikus vagyok.

szatén # 2019.01.24. 17:19

Tisztelt Szakértők
Édesapám és Édesanyám 30 évig éltek együtt házasságban. Közösen épitettek egy házat, de a telek anyukám nevén volt,igy a ház is az ő nevére került.
Apukám meghalt rá 1 évre Anyu is. Apunak nem vot hagyatéki
tárgyalása mert nem volt tulajdona.
Anyu az unokájára hagyta a házat.
Kérdésem az lenne,hogy ebben az esetben nem közös tulajdona az ingatlan a szüleimnek? Tehát lehetséges e, hogy apukám után nem maradt rám semmi? Hisz az egész élete neki is benne volt abba a házba.
Köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.12.06. 11:01

Sokan bíznak benne, hogy ha újra megkérdezik, hátha jobban tetsző választ kapnak. Végül is változhat a Ptk. Öt éven belüli példa van rá. ;)

drbjozsef # 2018.12.06. 08:52

De ez különöbző topikokban már ki lett vesézve. Történt valami új is azóta?

drbjozsef # 2018.12.06. 08:51

Mivel?

Apai részéről lemondott, anyai része meg nincs is, hiszen él az anyja, aki életében azt csinál a vagyonával amit csak akar.
Köteles részre jogosult lesz, ha 10 éven belül hal meg az édesanyja.

A többi birtokvédelem, feljelentés, vagy per.

Géza1970 # 2018.12.06. 08:11

A kérdés az, hogy mit lehet tenni?

drbjozsef # 2018.12.06. 08:09

Nincs kérdés.