Köteles rész


ObudaFan # 2017.10.06. 11:34

A ténylegesen megörökölt vagyon az, ami ténylegesen az örökös tulajdonába kerül. Amit valaki más elirtokolt az öröklés megnyílta előtt, az nem kerül az örökös tulajonába.

nonolet # 2017.10.06. 09:51

Nem kell két fórumban is nyomulni, minek?!!!

Lásd a másikban...

nonolet # 2017.10.06. 09:17

UTÓLAG NEM LEHET elbirtokolni!!!! visszamenőlegesen

  • vagy az örökhagyótól lehetett volna

De az a lehetőség már elúszott.

  • vagy az örököstől lehet majd

HA!!! az nem lép fel tulajdonosként.
Mivel az öröklés nem szakítja meg az elbirtoklási időt.

Akkor majd az örökös ellene indított perben lehet elbirtokolni.

"Önmagában az ingatlan használata,
ha
nem társul hozzá olyan megnyilvánulás,
ami
a sajátjaként való birtoklást objektív módon kifejezi, nem vezethet elbirtokláshoz.

Szükséges, hogy a birtokos maga is
alapos okkal feltételezze, sajátjaként birtokol."

nonolet # 2017.10.06. 08:48

drambusz

"és nem tudtuk előre az elbirtoklás tényét"

...és van róla ítélet?
Ami alapján az elbirtoklás
bejegyezhető lett volna
MÉG a haláleset előtt...

Vagy csak szóban emlegeti valaki?
De nem lépett még jogilag semmit.

nonolet # 2017.10.06. 08:45

drambusz

Elbirtokolni akkor lehet, ha

  • a sajátjának tudta-tekintette kellően hosszú ideig

(azaz ha tudta, hogy másé, akkor nem tud elbirtokolni)

ÉS!

  • a tulajdonos NEM rendelkezett a dologgal az elbirtoklási idő alatt

ÉS!!!

  • az elbirtokló az elbirtoklási igényét ÉRVÉNYESÍTTTE!!!! is jogilag

-

Tehát a mindenkori tulajdonosnak más dolga, mint tulajdonosként fellépni!!! és akkor lehetetlen az elbirtoklás.

  • közli, hogy az az ové, mert ő a tulajdonos

és/vagy

  • használja, gondozza, ellenőrzi a dolgot

és/vagy

  • rendelkezik vele

(bérbe adja, eladja, épít rajta, stb.)

ObudaFan # 2017.10.06. 04:41

drambusz

A kötelesrész szempontjából a ténylegesen megörökölt vagyonnak van jelentősége.

ObudaFan # 2017.10.06. 04:40

pacsuli

Elévülési időn belül, ha nincs érvényes kitagadás, jók.

pacsuli # 2017.10.05. 13:55

Köszönöm! Fel is hívtam a közjegyzőt, annyit megtudtam, hogy végrendeleti öröklés volt, amiből ezek szerint szándékosan kihagyta édesapámat. Mindenféle iratok elküldése után megkaphatom a hagyatékátadó végzést. Azt nem említette, hogy ezzel együtt magát a végrendeletet is megkaphatom-e - mint mondtad, abból lehet utalás esetleg korábbi ajándékozásra, máshogy nincs esély bármit megtudni. Azt nem fogják azonosítás után sem elárulni, hogy a többi örökös bediktált-e minket egyáltalán, mint örököst. Azt mondták, ilyenkor közzétesznek egy hirdetést, hogy jelentkezzen, aki örökös lehet, de mivel ez az ország másik végében lévő település, így nyilván gondolhatták, hogy kizárt, hogy édesapám erről tudomást szerezzen. Egyébként ha akarták volna, meg tudták volna találni, de ezt persze nem kell bevallaniuk. MIndegy, elkérem a végzést, aztán talán okosabb leszek, de azt mondták, ilyenkor már csak polgári peres lehetőségem van, a köteles részt megítélhetik. Annak megnyerésére mik az esélyek?

ObudaFan # 2017.10.05. 04:29

Kezdd ott, hogy az elhalálozás helye szerinti önkormányzaton tudd meg, ki volt a hagyatéki eljárást intéző közjegyző. Majd közjegyzőtől, mint érdekelt, kérj iratbetekintést. Az iratokból meg kell nézni, volt-e hagyaték, volt-e végrendelet, esetleg van-e ott nyoma ajándékozásnak. Aztán ehhez képest lehet eldönteni, hogy esetleg lehet-e örökrészed, illetve kötelesrészi igényed. Ez utóbbi csak az elhalálozást követő 5 éven belül.

pacsuli # 2017.10.04. 21:05

Kedves Tanácsadók, hozzáértők! Nemrégiben jutott tudomásomra, hogy édesapám apja, aki születésétől fogva nem tartotta vele a kapcsolatot, évekkel ezelőtt elhunyt. Azóta az én édesapám is elhunyt, ő érzelmi okokból nem is foglalkozott ezzel a kérdéssel addig, továbbá azt mondta, hogy egészen biztosan az apjával élő rokonok (új feleség, további három gyerek) gondoskodtak arról, hogy semmi ne maradjon a nevén, mire meghal. A kérdésem, hogy hogyan tudok annak utánanézni, hogy egyáltalán volt-e hagyaték - ha nem, akkor nem akarom vegzálni az ismeretlen családomat. Ha volt, akkor mit tehetek? És mi van, ha tényleg az édesapámnak volt igaza, és addigra már mindent átíratott a többi gyerekére, unokáira? Ennek esélytelen a nyomára jutnom, gondolom. Köszönöm!

drbjozsef # 2017.10.02. 06:31

Természetesen nem. Nem lenne örököse.

ObudaFan # 2017.09.27. 12:11

Akinek több az öröksége, mint a kötelesrésze lenne, annak további kötelesrészi igénye nem lehet.

ObudaFan # 2017.09.27. 08:45

Meglehetősen gyakori, hogy az egyik örökösnek kell kötelesrészt fizetni a másik felé.

ObudaFan # 2017.09.26. 21:32

Gondolom ???? Vagy mivel én is gyermek vagyok és köteles részre jogosult hiába megajándékozott így nem
Tartozom semmivel ?

De, ha a leírtak szerint jönnek ki a számok és nem utasítod vissza, akkor tartozni fogsz.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.26. 18:30

Nyilván nem fog köteles részt fizetni az, aki maga is köteles részre jogosult, de az örökrésze nem éri el a köteles része mértékét.

Nem tudom, ki találta ki ezt a zöldséget, de úgy látszik, terjed, mint a ragály.

nonolet # 2017.09.26. 17:27

Az örökös(ök) fizetnek.

Örökös(ök) akkor is lesznek, ha ti visszautasítjátok.

Ők fizetnek első körben.

ÉS

  • a 10 éven belül
  • megajándékozott(ak) IS,
  • ha az örökség nem elég!
ObudaFan # 2017.09.26. 16:03

Az van, hogy van mit orokolni, de kérdés, hogy az orokresze eleri-e a kotelesreszetol. Ha eléri, akkor valóban nincs mit kovetelni. Ha nem éri el, akkor van.

drbjozsef # 2017.09.26. 10:58

Azért örökli, mert ha Te visszautasítod az örökséget, akkor nem a Te törvényes örököseid kapják azt (pl. leszármazóid/felmenőid, ha lennének), hanem a másik örökös. Az elhunyt másik örököse.

De ez a Te szempontodból lényegtelen mellékes.

ObudaFan # 2017.09.25. 20:31

Tehát hogy kell majd mondanom azt hogy külön szeretnék a mezőgazd területről lemondani, viszont jövőbeni lehetséges más hagyatékra igényt tartok. ezt megtehetem?

Meg.

ObudaFan # 2017.09.25. 20:30

utolsó kérdés: ha visszautasítom az örökséget, de a testvérem nem utasítja vissza ezáltal egész örököse lesz a mezgőazd. területnek mert utánam ő a törvényes örökös így rászáll a részem, viszont így az értéke amit örököl több annak ami az ajándék és a terület köteles része lenne. akkor már tárgytalan a köteles részi szándék is ugye?

Igen. (Bár egyébként nem azért örökli a te részedet, mert utánad törvényes örökös lenne, de ez a lényegen nem változtat.)

ObudaFan # 2017.09.25. 13:44

Egyébként keresned kellene egy ügyvédet, mert összevissza kevered a dolgokat, és ezen soakt bukhatsz.

ObudaFan # 2017.09.25. 13:42

Eleve félreérted a kötelesrész szabályait, pedig párszor már leírtuk az elveket. Eleve rosszak a prekoncepcióid, ebből adódóan maga a kérdés is rossz.

A kötelesrész kiadását vagy kiegészítését a következő sorrend szerint lehet követelni:

  1. a kötelesrész kielégítéséért elsősorban a hagyatékban részesedő személyek felelnek;
  2. a kötelesrésznek a hagyatékból ki nem elégíthető részéért az örökhagyó által a halálát megelőző tíz éven belül megadományozottak adományaik időbeli sorrendjére tekintet nélkül felelnek.

Tehát: elsősorban az fog feleni a kötelesrészért, aki végül örököl, függetlenül attól, hogy ki lesz az.

Másrészt: a kötelesrészt pénzben kell kiadni.

HArmadrészt: egyetértek abban KBS-sel, hogy aki visszautasítja a teljes hagyatékot, az szükségképpen nem jogosult kötelesrészre sem. Aki csak mezőgazdasági földet külön utasít vissza, az szerintem is jogosult marad, de a kötelesrészbe szerintem is be kell tudni azt, amit visszautasított, uyganakkor ez utóbbi csak vélemény, a törvényben explicite nincs benne ésezzel kapcsolatos konkrét bírósági határozatot sem ismerek.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.25. 11:52

akkor olyan nem létezik hogy az örökös visszautasítja a mezőgazd. földet, és kizárólag ajándékból követel köteles részt ?
Ezt viszont egyikünk sem írta. Még hasonlót sem.

Jön az a teljes tényállás?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.09.25. 11:51

Amit én írtam és amit ObudaFan írt, nem feltétlenül áll ellentétben egymással.

ObudaFan # 2017.09.25. 11:18

Ha az a kérdés, hogy aki visszautasította a mezőgazdasági földet, az még kötelesrészre jogosult-e, akkor a válasz igen.