Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

Köteles rész

Chloe72 # e-mail 2019.04.22. 09:36

Kedves József köszönöm.

De ez zavart be amit a másik topikba is írtam.

"Lenne egy olyan kérdésem hogy létezik e ilyen vagy mit jelent.

Volt egy hagyatéki tárgyalás az öröklés tárgya a hagyaték egy termőföld volt.

Én ezt külön visszautasítottam bár más örökség nem volt..de azért hozzatettem hogy külön..

A szülőm nem csak külön utasította vissza hanem mindent visszautasított. Azt kérdezte a közjegyző tőle hogy gondolja meg mert ez ha lenne még örökség tehát kiderül hogy van valami abból már nem.orokol ha mindent visszautasított.

Mondta hogy mindent .

Na most akkor ilyen létezik ? Lehet én értettem félre. Ha kiderülne hogy van még örökség akkor arra új tárgyalás lenne és eldönthetnè hogy kell e neki vagy automatikusan mivel nem külön utasitott vissza így már O nem lenne örökös.

Van ilyen amit írok? Vagy én értettem félre ?

Köszönöm"

drbjozsef #   2019.04.22. 09:27

A köteles rész kiszámításába bele kell venni a teljes hagyatékot és az ajándék ingatlant is, és a törvényes rend szerint nézni, hogy az egészből ki mennyit örökölt volna. Tehát édesanyád is beleszámít természetesen, akkor is, ha a tényleges öröklésről lemondott.

Mint ahogy ez neked már három különböző topikban, hét különböző nick alatt kilencszer el lett mondva.

Ha megteszed azt a szívességet, légyszíves NE kérdezd meg, hogy az ajándék ingatlant az ajándékozáskori vagy az elhalálozáskori értéken kell számolni. Mert ez is ki lett tizenhét és félszer vesézve, ha újra és újra elfelejted, csak bátran olvass vissza.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Chloe72 # e-mail 2019.04.22. 09:18

Akkor hogy tisztán lássatok!

A hagyaték : egy nagyon drága nagy területű föld volt

Én lettem megajándékozva olyan 6 éve az ajándék egyben az ozveggyel közösen lakott ingatlan volt

A hagyatékrol tehát a foldrol én S az özvegy szülőm visszautasítottuk. Mi nem örököltünk semmit. Én csak a földről a szülőm pedig mindenről ami a jövőben is lenne - legalábbis a közjegyző ezt kérdezte..H csak a földről vagy mindenről ami lenne is a jövőben. Én csak a föld a szülőm minden..

A másik 2 örökös aki elvitte a földet..köteles részt szeretne tőlem az ajandekbol..ez a kérdésem és az a legfontosabb hogy 4 el osszak a számításánál vagy 3 al..

Azért merült fel bennem a kétség hogy 3 mert az özvegy a közösen lakott ajándék ingatlanból nem.orokolne csak haszonélvezet kapna..de azt lentebb megtudtam hogy nyugodtan számolhatunk 4 el emiatt mert a haszonelvezet egy gyermekreszt ér..

A kérdés fontos lenne mert nekem a 4 el valo számolás nagyon kedvező lenne. Tehát hogy az özvegy szülőm sem marad ki.

Sombokor tehát akkor nem számít hogy mit tettünk a hagyatékin?
Ott még fel sem merült egyébként a köt rész
2 évvel rá később hozták fel..
Ha tudjuk akkor nem.igy tettünk.volna

Szóval oszthatok 4 el nyugodtan ?

drbjozsef #   2019.04.21. 18:28

Ha az a kérdésed, hogy neked vagy édesanyádnak, aki visszautasította az öröklést, kell-e köteles részt fizetni, akkor természetesen nem. Már ha nem kaptatok 10 éven belül ajándékot.

A köteles rész kiszámításakor figyelembe kell venni titeket is (ki mennyit örökölt volna a törvényes öröklés rendje szerint, ideértve az ajándékokat is), ebből jön ki, hogy mekkora a köteles része egy adott igénylőnek (hiszen az a saját részének fele vagy harmada időponttól függően), ezt összevetik a tényleges örökségével, mert csak a különbözet jár neki, ha kevesebbet örökölt a kiszámított köteles részénél.

Aztán, hogy ezt ki fizeti ki neki, az attól függ, ki mennyit örökölt ténylegesen, szintén ideértve az ajándékokat is.

Sombokor # e-mail 2019.04.21. 16:58

Chloe72

Amit KBS-től idéztél, az azt jelenti, ami oda van írva. Vagyis a köteles rész számítását nem befolyásolják a lemondások (sem).

De nem egészen értem az egész kérdés motivációját. Végrendelet van, és abban téged kihagytak? Ha nincs végrendelet, akkor a köteles rész kérdése fel sem merül. Az örökség egyszerűen eloszlik azok között a törvényes örökösök között, akik nem utasították vissza.

Chloe72 # e-mail 2019.04.21. 15:49

KIHAT-

arra értettem, hogy az hogy mi leondtunk a hagyatékin a köteles rész elosztásában számít e?

Chloe72 # e-mail 2019.04.21. 15:48

Megpróbálom leírni érthetően:

Engem az érdekelne, hogy a köteles rész számolását úgy kell -e elvégezni, hogy azt kell figyelembe venni hogy a hagyatéki tárgyaláson ki és hányan mit örököltek, ott mit nyilatkoztak ( értem itt ketten elviszik a hagyatékot a másik kettő pedig visszautasitja a hagyatékot és a jövöbenit is ha lenne, tehát teljes egészében kiesik az öröklésből és 2 ember viszi el a hagyatékot)

MINDEZ amit fentebb írtam kihat e a köteles rész számolására?

Teszem azt: Köteles rész esetének számolásánál tiszta lappal indul e az özvegy és az egyik örökös aki visszutasitotta a hagyatékot.
Tehát a köteles rész számolásánál beleszámítanak e az örökösök közé?

Lentebb éppen azt írtam hogy azt láttam hogy teljesen mindegy ki mit örökölt meg mit mondott az számít hogyan zajlott volna le alap esetben.

Azért lenne fontos, mert nem tudom a köteles részt kérőnek mit írni a levelére.. A szülőm és én visszautasítottunk a hagyatékin , nemtudom hogy 4-el osszak e, vagy 2- vel a köteles rséz számolásánál.
A szülőm mindent visszautasított a jövöbeni örökséget is ha lenne
s én is.

Nem tudom ez számít e. Érted, ezt szeretné tudni.

Vagy mindez nem számít a köteles rész számolásánál csak az hogy hogyan lett VOLNA A törvényes öröklés szerint.

Ez azért is fontos, mert mi akkor még nem tudtunk hogy ők fognak köteles részt követelni, nyilván akkor másképpen tettünk volna és nem utasitunk vissza.

drbjozsef #   2019.04.21. 14:12

Kloé,

Mit értesz azon, hogy "kihat" ?

Chloe72 # e-mail 2019.04.21. 14:12

Tulajdonképpen a köteles rész számításánál egy olyan öröklésről van szó ami nem ment végbe..

Hanem hogyan lett . volna törvényesen azzal kell számolni?

Chloe72 # e-mail 2019.04.21. 13:58

"kovács Béla Sándor:

De mindegy is , mert a köteles rész értékének kiszámításánál teljesen közömbös , hogy ténylegesen hányan , kik örököltek, csak az számít törvényesen hányan örököltek volna.

Chloe72 # e-mail 2019.04.21. 13:45

Kedves József.

Visszaolvasgattam és ezt még annó pont te írtad

" Köteles résznél azt kell vizsgálni, hogy ha az ajándék a hagyatékban lett volna akkor a törvényes öröklés hogyan lett volna azzal együtt"

A helyzet nálunk is ez, hogy a hagyatéki tárgyaláson visszautasítottunk mindent az édes szülőmmel- ő az özvegy

A kérdés az hogy kihat e az ottani mindenről való visszautasítás a későbbi köteles rész számolásban? Vagy mindentől függetlenül kell nézni a köteles részt?

drbjozsef #   2019.04.19. 19:19

visszautasított lemondott mindenről egészében

Akkor mi a kérdés? Nyilván haszonélvezet sincs, ha "minden".

Chloe72 # e-mail 2019.04.19. 13:11

Esetleg tudna nekem valaki segíteni?

Chloe72 # e-mail 2019.04.17. 17:44

Kedves József!

Tudnál segíteni?

Chloe72 # e-mail 2019.04.17. 10:02

Kedves József!

Rendben akkor ez tiszta, szóval haszonélvezet megváltásának ára = egy gyermekrész összege az ajándékból.

Ez tiszta.

Az a kérdésem lenne még, hogy olvasgattam itt a fórumon, de nagyon hiányosak a dolgok. Szóval, köteles rész esetében az sem számít hogy a hagyatéki tárgyaláson az özvegy visszautasította a hagyatékot illetve a jövöbenit is? Ergó visszautasított lemondott mindenről egészében?

Olyasmit olvastam itt hogy mindez nem számít a köteles rész számolásánál, hanem csak a törvénys öröklés rendje módja számít , hogy hogyan lett volna.

Ez így van? Előre is köszönöm szépen a fáradozásod.

drbjozsef #   2019.04.17. 08:55

Igen, ha az özvegy kéri a haszonélvezete megváltását (özvegyi haszonélvezet, nem szerződéses), akkor azért egy gyerekrésznyi illeti meg az adott ingatlanból. Hogy természetben, vagy pénzben, az elsősorban megállapodás kérdése, ha nincs megállapodás, akkor ahogy az (1) pont írja, a felek méltányos érdekeit figyelembe véve határozza meg a bíróság. Akár a módot is, akár az összeget is.

Chloe72 # e-mail 2019.04.16. 23:03

Tudnál esetleg segíteni értelmezni?

Chloe72 # e-mail 2019.04.15. 17:54

"(2) A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat - természetben vagy pénzben - egy gyermekrész illeti meg.”

Akkor jól értelmezem, hogy a haszonélvezet megváltása helyett a későbbiekben is választhat egy gyermekrészt?

Vagy a haszonélvezet értéke pénzben egy gyermekrésznyi? jol értem?

drbjozsef #   2019.04.15. 15:52

Ptk. 7:59. § [A házastárs megváltási igénye]
(1) A házastárs - a jövőre nézve - bármikor igényelheti a haszonélvezeti jog megváltását. A haszonélvezeti jog megváltásának a házastárs és a leszármazó méltányos érdekeinek figyelembevételével kell történnie.
(2) A megváltásra kerülő vagyonból a házastársat - természetben vagy pénzben - egy gyermekrész illeti meg.

Chloe72 # e-mail 2019.04.15. 14:09

Az elhunyt özvegyével illetve annak a gyerekével!

Én vagyok az elhunyt első házasságából lévő gyermeke.

drbjozsef #   2019.04.15. 13:52

Az elhunyt özveggyel akarsz megállapodni?

Chloe72 # e-mail 2019.04.15. 13:21

Kedves Jogszakik!

Olyan kérdésem lenne, hogy köteles rész követelésénél az elhunyt özvegynek a közösen lakott lakáson ( ami egyben az ajándék is volt - a köteles rész követelésének alapja) az özvegynek nincsen benne örökrésze, de teljesen haszonélvezete igen.

Hogyan tudunk megállapodni és mi a szokás a haszonélvezeti jog megváltásánál?
Mert az özvegyi haszonélvezet jog miatt csökken a köteles részünk, és lehet azáltal már meg sem éri az egész. De azt tudom hogy számolnunk kell az özvegy haszonélvezetével is. A többinek utána néztem, de erre lennék leginkább kíváncsi.

A logika azt diktálja, hogy talán igazságos az egy gyermekrész érték = haszonélvezet. Igy szokott lenni? Ha nem akkor hogyan?

Nagyon szépen köszönöm!

drbjozsef #   2019.04.10. 16:54

Puding01,

Nem hinném. A köteles rész egy kötelmi igény, automatikusan nem kapod, de aki kéri, annak a törvény szerint jár akkor is, ha más jogosult nem kéri. Ha nincs megegyezés akkor természetesen perben.

Talán azzal kevered, hogy azt mondhatta a közjegyző, hogy a hagyatéki tárgyalás keretei közé csak akkor tudja bevenni, ha minden érdekelt (a köteles rész fizetésére kötelezett is!) megegyezik, és egyetért. Ennek hiányában nem kerülhet be a végzésbe, a köteles részi igény(ek) bejelentő(i)t bírósági per indítására fogja felszólítani.

drbjozsef #   2019.03.31. 08:32

Ügyesen keresgélsz, keress még, és mindent megtalálsz.

drbjozsef #   2019.03.30. 09:15

Igen. Hányan, és hogyan (mert pl. a házastárs nem mindenből örököl).