Köteles rész


drbjozsef # 2021.07.13. 17:03

Igen, ha a régi Ptk hatálya alá tartozik, akkor az örökrészed fele a köteles rész, vagyis kicsit magasabb összeg.
Illetéket nem kellene fizetned, mint egyenesági rokon illetékmentesen örökölsz, ily módon a köteles részed is mentes az illeték alól.

(Ketten vagytok testvérek kevés, nagymamának nem volt a szülőtökön kívül gyermeke, aki él, vagy akinek leszármazója él? Ha van, ő is örökös lehet)

carlos44 # 2021.07.13. 15:16

Persze nem érdemes pereskedni, én nem számoltam a haszonélvezeti jogom értékével, köszönöm a segítséget.

carlos44 # 2021.07.13. 14:34

Köszönöm a választ, igen ketten vagyunk testvérek, annyi van hogy 2012 a végrendelet a közjegyző szerint akkor 1/4 rész lenne a köteles rész, de gondolom illetékfizetési kötelezettségem is keletkezne ha részemre kifizetés történne?

drbjozsef # 2021.07.13. 13:39

carlos44,

Még kérdeznem kellett volna hogy a végrendelet nélkül hogyan alakult volna a törvényes öröklési rend.
Te és a testvéred lenne a két törvényes örökös, ha nem lenne végrendelet?

Csak azért kérdeztem, hogy érdemes-e ezzel foglalkoznod.
A haszonélvezeted értéke, amit örököltél az Itv. szerint 2.2M forint.
A 15M földekből ha a fentiekre igen a válasz, a felét örökölted volna, annak a harmada lenne a köteles részed, vagyis 2.5M forint. Köteles rész csak annyiban jár, amennyit az általad ténylegesen örökölt rész nem ér el, vagyis még 300.000 Ft-ot kérhetnél a testvéredtől. Érdemes annyiért akár pereskedni is?
Ha több törvényes örökös lenne, akkor meg feltehetőleg nem is vagy már jogosult köteles részre, mert többet örököltél a végrendelet alapján, mint a köteles részed lenne.

carlos44 # 2021.07.13. 12:35

Az ingatlan értéke 5.5millióban van meghatározva, 46 éves vagyok.

drbjozsef # 2021.07.13. 06:52

carlos44,

Nem nagyon. Jogerősen lemondtál róla - ha nem tudod mi az, nem kell lemondani róla. Előbb gondolkodás, aztán cselekvés. Tanulópénz.

Egyébként : az ingatlannak mennyi volt az értéke a hagyatéki végzés szerint, és hány éves vagy Te?

carlos44 # 2021.07.12. 18:18

Üdv! Segítséget kérnék, hogy nagyanyám végrendeletet írt amely szerint a tulajdonában lévő földeket testvéremre, míg házát dédunokájára hagyja a haszonélvezeti jogomal, a hagyatéki tárgyaláson lemondtam a köteles rész iránti igenyemről ami aznap jogerőre emelkedett, kérdezném van valamilyen jogorvoslat, mert 15 millió értékű földről van szó, nem ismertem a köteles rész fogalmát.Köszönöm.

drbjozsef # 2021.06.08. 18:15

jupi000,

A köteles rész alapjához hozzászámít az, amit az örökhagyó a halála előtti 10 évben ingyenesen juttatott.

A köteles részi kötelezett elhunyt, de a lányai a jogutódok, igen, nekik helyt kell állniuk.

De ez csak akkor lesz így, ha az ajándékozó 1-1,5 éven belül (az ajándékozás után 10 éven belül) elhunyna. Utána már nem számítanak a köteles rész alapjába az ingatlanok.

(Illetve, a köteles rész is csak akkor jár, ha a jogosult örökrésze nem éri el azt. Ami esetedben a törvényes rész fele lenne, mert a 2012 ajándékozás miatt még a régi Ptk. szerint kell számolni.)

jupi000 # 2021.06.08. 17:01

Tisztelt Jogászok!
Az anya 2012. évben ajándékozási szerződéssel egyik fiának ajándékozott kettő lakóingatlant. Több mint 10 millió Ft -ot kp.-ben is elajándékozott ennek a fiának, és az ő kettő lányának. Ez a fia sajnos a közelmúltban, 71 éves korában elhunyt. Az anya jelenleg idősotthonban él. Az anya halála után a kisemmizett fiú igényt tarthat a köteles részre az ingatlanok és a kp. után? Az örökös lányok, akik kp.-vel megajándékozottak, az ingatlanok után is kötelesek a kötelesrészért helytállni, azaz megfizetni a kisemmizett gyermek számára járó kötelesrészt?
Köszönöm a válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.01. 16:50

Nem kell bizonyítani,
De, vita esetén kell.

zsik21 # 2021.06.01. 16:07

Lenne egy olyan kérdésem végrendelettel kapcsolatban, hogy ha az örökhagyó beleírja a végrendeletbe, hogy a törvényes örökös már korábban kapott a köteles résznek megfelelő vagy annál magasabb összeget, akkor nem jár a köteles rész? Nem kell bizonyítani, pl. bankszámlára utalással vagy átvételi elismervénnyel? Vagy majd utólag két tanu igazolhatja, hogy az örökhagyó azt mondta, hogy adott? Mert ha így van, akkor ezzel nagyon vissza lehet élni, bárkit ki lehet hagyni.

drbjozsef # 2021.05.30. 15:11

Igen azt hiszem ez így rendben van.

Igaz, nem lesz haszonélvezet az ingatlanon, hiszen 1/1 tulajodnos lesz az özvegy, de esetedben a kérdés lényegében annyi, hogy amit "örököltél volna, annak a fele jár köteles részben", márpedig ha nincs végrendelet, és te örökölted volna a tulajdonrészt, akkor azon rajta lett volna a haszonélvezet (ami ezek szerint már rajta volt eddgi is, de mindegy, mert azt az özvegy haszonélvezeti jogával terhelten örökölted volna, ha ez az utolsó közös lakásuk volt), tehát azzal csökkenteni kell a forgalmi értékét, és az lesz a "tiszta" értéke.

Domika0727 # 2021.05.30. 14:27

Nem, az özvegyi jog nem lett megváltva. Az özvegy szerint, a "hagyaték értékét" kell csökkenteni a köteles rész alapjának kiszámításakor az özvegyi jog értékével, így kapjuk a "hagyaték tiszta értékét", majd e csökkentett összeg ötven százaléka a kötelesrész. A 3 mFt után számított 1,5 mFt hegyett (3 mFt - 1,5 mFt özvegyi haszonélvezet értéke)=1,5 mFt X 50%, azaz 750 eFt. Az özvegyi jog nem lesz megváltva, hiszen a másik félingatlanrész az övé, ennek pedig végrendeleti kizárólagos örököse. Biztos én nem voltam érthető, de így talán egyértelmű a kérdés: mennyi is a köteles rész?

drbjozsef # 2021.05.30. 13:54

Domika0727,

A hagyaték tiszta értéke, vagyis igen, a haszonélvezet értékével csökkentett értéke az ingatlanrésznek, és igen, ilyen esetben a régi Ptk. szerinti 1/2 rész jár neked.

De mit jelent az „özvegyi jog megváltásával csökkentett” fogalom nálad?
Úgy érted, az "özvegyi jog értékével csökkentett" ?
Vagy megváltásra került a haszonélvezeti jog?

Domika0727 # 2021.05.30. 10:40

Elhunyt édesapám hagyatékának megállapított értékbiz. szerinti értéke 3 mFt (lakás 50%). A végrendeleti örökös özvegy állítása szerint engem kötelesrészként az özvegyi jog megváltásával csökkentett (egy gyerekrész, azaz 50%) "hagyaték tiszta értéke" után illet meg a régi Ptk. szerinti 50 % kötelesrész (a végrendelet az új Ptk. hatályba lépése előtti). Igaz-e ez? Előre is köszönöm válaszát!

Buksi07 # 2021.03.14. 09:19

Köszönöm.

drbjozsef # 2021.03.13. 10:52

Buksi07,

Nem jár.

Köteles rész az örökhagyó leszármazójának, házastársának, és - bizonyos feltételek esetén - a szülőjének jár.

Neked, mint unokaöccsnek, sajnos nem.

Buksi07 # 2021.03.13. 06:42

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném a segítségüket tanácsukat kérni az alábbi előttem álló hagyatéki ügynek.
Édesapám 1998-ban meghalt. 5 Nővére vol akik közül már mindenki elhalálozott. Az utolsó nővére tavaly októberben halt meg. Gyermeke nem volt. Az Önkormányzat elküldte a hagyatéki leltárt. Az örökösök az elhunyt testvérének a gyermekei (köztük én és még három unokatestvérem). A pontos leltárt még nem tudom mert az értékpapír számlának az összegét még nem küldte el a bank. Volt egy háza Budapesten amit az egyik örökös gyermekeinek ajándékozott 2020.03.30-án amit el is adtak még 2020.08.30-án. A kérdésem a következő. Az elajándékozott ingatlan után igényt tarthatok-e köteles részre ha az nem az örökösök valamelyikéhez került hanem annak gyermwkeihez? Ha igen ezt hol kell jeleznem?
Köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.12. 20:14

Másik fia jogosult-e köteles részre,
Jogosult lehet. Ha meghal az örökhagyó. És az ajándékozást követő 10 évben belül hal meg. És az amihez a jogosult a hagyatékból egyébként jut, nem éri el a köteles része értékét.

Szomorú örökös # 2021.03.12. 20:06

Az elhúnyt felesége 15 éves kiskorú gyemekével lakik a a lakásban, ahol az Édesanya holtig tartó haszonélvezettel rendelkezik és a mentők onnan vitték kórházba.

Na az lesz majd szerintem örökség tárgya és akkor az özvegy eltolhatja a biciklit, ha azt megítélik, mint hagyaték. Mehet a nyaralóba, ahol az özvegy férje ajándékozással tulajdonos lett.

Merti741 # 2021.03.12. 19:24

Tisztelt Válaszadó!

Nagyon szépen köszönöm a választ. Vaóban nem etikus a köteles részről beszélni.

Az özvegy reszéről viszont helytálló a kijelentés, hogy a kórházban lévő ajándékozó Édesanyáról a másik fia gondoskodjon, aki tulajdonképpen ki lett zárva az örökségből az ajándékozás miatt?

Én ezt el tudom fogadni, ha ilyen a törvény.

Szomorú örökös # 2021.03.12. 18:12

Merti741

Azért még laikus fórumozóként is az én véleménye, hogy mindig az alapszabály szerint életében mindenki azt csinál a saját vagyonával, amit akar. Arra jogot formálni sem életében az örökhagyónak, sem pedig utólag nem hinném, hogy bárkinek jogi alapja lehet. Azt utólag a leszármazottak által kritikával illetni, kétségbe vonni nem igazán jogos és etikus.

a 2 testvér lett volna az örökös

Igen, „lett volna”, de ezt anyuka másként gondolta, nem beszélve arról, hogy ő még él, úgyhogy ezt kétségbe vonni, megtámadni nem lesz egyszerű. De mivel a tulajdon-bejegyzés már megtörtént, a nevezett testvér meghalt, így milyen köteles részről is beszélünk? Hiszen anyuka még él, aki után esetleg ilyen felmerülhet...

Merti741 # 2021.03.12. 18:00

Tisztelt Szakértő Úr!

Igaza van, nem a legegyszerűbben fogalmaztam meg a történetet, amiért elnézését kérem nekirugaszkodom.

Édesanya 86 éves, egyik gyermekének ajándékozta ingatlanát 2020. szeptemberben. Megajándékozott fia kb. 2 hete elhúnyt, felesége, gyermekei vannak.

Édesanya jelenleg kórházban van, (Covid 19).

Másik fia jogosult-e köteles részre, mivel a 2 testvér lett volna az örökös?

Köszönöm válaszát

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.12. 17:28

Majd ha lenyesegetted a tényállásról a teljesen felesleges részleteket, és tisztáztad, mit is akarsz kérdezni, visszatérhetünk az ügyre.

Merti741 # 2021.03.12. 16:30

Tisztelt Szakértők!

Szeretném véleményüket, illetve segítségüket kérni az alábbi ügyben:

Közeli rokonom 53 éves családos, egy kiskorú gyermeket nevel. Sajnos az ikertestvére a napokban Covid 19-ben elhúnyt. Édesanyja, aki 86 éves az elhúnyt családjával él abban a lakásáában, ahol holtig tartó haszonélvezettel rendelkezik. Mivel Ő is elkapta a Covid 19-et, kórházba került, állapota válságos, de még hála a Jóistennek életben van.

Az Édesanyának egy több millió Ft-os ingatlan nyaralója volt, mivel kiderült, hogy 2020. szeptemberben ajándékozási szerződssel az ellhúnyt testvérr iratta.

Rokonomnak sajnos most van éppen elég fájdalma és nem tud jogorvoslatot keresni. Ő és családja nem voltak rossz viszonyban az Édesanyával, sőt többször elhangzott, hogy a nyaralót azért nem adja el idős korában, mert az a 2 fia öröksége lesz.

Az elhúnyt felesége 15 éves kiskorú gyemekével lakik a a lakásban, ahol az Édesanya holtig tartó haszonélvezettel rendelkezik és a mentők onnan vitték kórházba.

Pont ott voltam, amikor felhívta a rokonomat, hogy mivel a férje elhúnyt az anyósa abba a lakásba nem mehet vissza, mint élő fia a továbbiakban gondoskodjon róla.

Ebben a lehetetlen helyzetben nem is tudjuk mit lehet tenni. Nem is akartuk elhinni,viszont a tulajdoni lap tanúsága szerint az ajándékozás be lett jegyezve.

Még nem történt meg a temetés sem, és az Édesanya jelenleg is kórházban van. Látogatni természetesen a pandémia miatt nem lehetséges. Teljesen tanácstalanok vagyunk, Önök szakvéleményére vagyunk kíváncsiak.

Minden véleményt megköszönök.