köteles rész


tike1980 # 2010.04.06. 10:57

Köszönöm a gyors választ!
És esetleg azt lehet tudni,hogy egy ilyen polgári per kb mennyi idő alatt jut a végére?

ObudaFan # 2010.04.05. 11:45

Elbirtoklás címén, 15 év után, polgári perben.

tike1980 # 2010.04.05. 11:31

Segítséget kérek!

Van egy családi ház melyben én vagyok a többségi tulajdonos,de rajtam kívűl még van 2 személy akinek fejenként 9/225 részük van.Ők nagyon régen örökölték ezt a tulajdoni hányadot,kb 22 éve.
Végülis hallottam valami olyasmit,hogy eltulajdonítás jogcímen ellehet venni a részüket ha bizonyos ideje nem tettek semmit a házért.Tényleg van ilyen?
Mert mióta én "felnőttem"(előtte meg az édesapám),tehát a másik két tulajdonos nem,csak én újítottam,korszerűsítettem és tartottam fent a házat.
Arra lennék kíváncsi,hogy meglehet-e ezt tenni,hogy eltulajdonítom a részüket és ha igen ez kb mennyi idő és mekkora költség?
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.08. 14:28

Ahogyan akarod, és ahogyan tudod; szabad bizonyítási rendszer van.

gelsystem # 2010.03.08. 12:47

ObudaFan írta:
„ezt kinek kell bizonyítania? milyen formában?
gondolom, kihirdetésnél meg fogják kérdezni az érintetteket.....és ha letagadják????”

Akkor pert indíthatnak, és abban neked kell ezt bizonyítanod.
.
milyen formában kell bizonyítanom, az örökhagyó még életében ajándékozott pénzösszeg köteles részre jogosultnak juttatásának tényét, amennyiben bírósági útra kerül?
a hagyatéki tárgyaláson, ami a közjegyzőnél megtörtént, ott letagadtak mindent...

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.05. 12:33

A gépkocsi is ide tartozik, motor, csónak, motorcsónak, stb.:)

Ha nem vehetitek birtokba az ingatlant a haszonélvező joga folytán, akkor teljes részletességgel írjátok fel az ingatlanban található bútorokat, nagyobb értékű tárgyakat.

ObudaFan # 2010.03.04. 20:34

Hát, írd össze, ha ezt kéri, bár ezeknek már szerepelnie kellene a hagyatéki leltárban.

monalisa1 # 2010.03.04. 13:30

A kérdéses berendezési tárgyak közül mi az aminek valós értéke van és mi az aminek esetleg csak eszmei vonatkozású - aztán majd lehet osztozkodni...

"Lisa"
laikus hozzászóló

gelsystem # 2010.03.04. 08:12

üdvözlet!
lassan elérkezik a hagyatéki tárgyalás...
kérdésem a következő lenne:
közjegyző által írt levélben a következő szerepel:

  • Az örökösök hozzák magukkal a hagyatéki ügyre, különösen az ingatlanokra vonatkozó iratokat és a hagyatéki terhek /temetési költség stb./ igazolására szolgáló számlákat, úgyszintén az ingó hagyaték leltározásához szükséges tárgyak részletes jegyzékét is.-

.
akkor jelen esetben írjam össze, hogy milyen berendezési tárgyak találhatók az ingatlanon???
köszi

monalisa1 # 2010.02.24. 15:32

A végrendeletből kizárhatja, "kifelejtheti" stb.

A végakarat szerint akár egyvalaki is örökölheti az egész vagyont - általános örökös kijelölése. Vagy rendelkezhet akként is: ki mit örököl és mit nem.

Kizárás/kifelejtés esetén mindannak a fele amít egyébként örökölne.

Amíg a végrendeletet a hagyatékátadó közjegyző ki nem hírdeti az okirat tartalma általában nem ismert.

"Mona"
laikus hozzászóló

rózsika551 # 2010.02.24. 13:42

T forumozók.30 évi házaság után elváltam,volt egy fogyatékos közös gyermekünk aki gondnokság alatt áll.Ha a férjem végrendeletet ir kihagyhatja a fiát belőle, vagy ezt milyen formában teheti meg.Jár-e a közös rész és az hány százalék .Válaszukat várom és köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.16. 08:01

Nem áll meg ez az érvelés, Nicky. Nyugi, bízzatok meg egy ügyvédet, majd ő intézi a többit.

Impossible # 2010.02.16. 07:41

kis korrekció obudafan megjegyzéséhez: az öröklést nem lehet visszautasítani, csak az örökséget :)

ObudaFan # 2010.02.14. 11:26

Nicky28

A 3. testvér csak akkor esett ki az öröklésből, ha azt visszautasította. Hogy ez megtörtént-e, annak eldöntéséhez fontos lenne a nyilatkozat pontos szövegét ismerni. (Plusz: ha a 3. testvérnek vannak leszármazói, akkor helyén ők örökölnek akkor is, ha ő visszautasítja az öröklést.)

ObudaFan # 2010.02.14. 11:22

Én nem olvasok itt öröklésről, ajándékozásról.” helyesen: végrendeletről, ajándékozásról.

ObudaFan # 2010.02.14. 11:19

Az örökléshez elég egy végrendelet, csak az a kötelesrészt nem zárja ki. A kötelesrészt bármilyen visszterhes szerződés kizárja, vagyis az ingatlan megvásárlása, vagy a tartási, életjáradéki, öröklési szerződés. Természetesen azonban amennyiben színlelt szerződés köttetik, akkor a semmisséget a bátyád keresetére meg fogja állapítani a bíróság, és megítéli a kötelesrészt.

nokri # 2010.02.14. 09:13

Sziasztok
A következö ügyben szeretnék segytséget kapni.
Édesanyámmal élek az ö házában .Közösen vettünk fel rá kölcsönt amiböl korszerüsitettünk és renováltunk.
A lényeg:hogyan lehet azt elintézni,hogy az én két gyermekem örökölje az ingatlant,mivel van egy bátyám akivel semmilyen kapcsolatot nem tartunk.
Milyen szerzödést kell ehez kötni?
köszönettel nokri

monalisa1 # 2010.02.13. 22:03

Számtalan olyan esetről volt már itt kérdés/felelet melynél egy kérdéses ingatlan csak az egyik házaspár nevén "futott" mindvégig, utóbb mégis kiderült hogy a másik házaspár is társtulajdonos fele részben, mégpedig a földhivatali bejegyzésen kívüli tulajdonlás alapján.

Aki ezt tagja egy perben annak kell bizonyítania.

Tehát ha valami nem különvagyon, akkor az a házassági közös vagyon része akár ingatlan akár mint ingóság - függetlenül mi van a tulajdoni lapon.

"Mona"
laikus hozzászóló

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.13. 13:00

Ajándékozásról én se. De öröklésről nagyon is.
A házastárs szerzése nyilvántartáson kívüli szerzés, tehát ha azok az ingatlanok a közös vagyonba tartoznak, akkor azoknak az örökhagyó halálakor tulajdonosa volt. Az örökösök pedig a hagyaték megnyíltával tulajdonosai lettek mindannak, ami akkor az örökhagyó vagyonába tartozott. Ezt a tulajdonosváltozást pedig tudtommal öröklésnek hívják. (Az örökösök szintén nyilvántartáson kívüli szerzők, ők is tulajdonosok bejegyzés nélkül - illetve a bejegyzés ellenére is.)

ObudaFan # 2010.02.13. 12:51

Én nem olvasok itt öröklésről, ajándékozásról. De egyébként még ez az elévülés sem biztos, ha a kötelesrészi jogosultaknak nem kellett tudniuk ezekről a vagyontárgyakról. Kötelesrésszel inkább az lenne a probléma, hogy a megkapott vagyontárgyak esetleg teljes egészében fedezhetik is.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.13. 12:26

De ne a köteles részt kérjék, mert az arra való igyén jó eséllyel elévült.

ObudaFan # 2010.02.13. 10:33

Az ennyiből nem derül ki, hogy valóban közös vagyoni ingatlanokról volt-e szó, de ha a nyós és após a házasság ideje alatt szerezték, vagy építették ezeket, akkor valószínű. Az örökösök polgári pert indíthatnak.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.12. 18:30

Ez nem hajlandóság kérdése. Menniük kell és passz. Ha nem akarnak önként, akkor a lakás kiürítése iránti pert kell indítani velük szemben. A köteles részből meg le kell vonni azt a használati díjat, ami arra az időre jár, amíg rosszhiszeműen, jogcím nélkül bitorolják az ingatlant.

silence # 2010.02.12. 18:25

Segítséget kérnék!

Nagymamám végrendeletében édesanyámat jelölte meg örökösnek, de nagybátyámnak járt a köteles rész. Ők nagymamám házában laknak jelenleg is, így édesanyám a házat sem eladni, sem használni nem tudja. Van-e valamilyen jogi lehetőség arra, hogy "rákényszerítsük" őket a ház elhagyására? Természetesen a negyed részt kifizetnénk nekik, de mivel annyiért nem kapnak házat, nem hajlandók költözni.

Előre is köszönöm a választ!

ObudaFan # 2010.01.18. 18:19

ezt kinek kell bizonyítania? milyen formában?
gondolom, kihirdetésnél meg fogják kérdezni az érintetteket.....és ha letagadják????

Akkor pert indíthatnak, és abban neked kell ezt bizonyítanod.