köteles rész


gelsystem # 2010.01.18. 15:01

a végrendelet közokirat, közjegyző készítette, ezzel nincs gond
a második résztől tartok:
...A gond azzal a részével lehet, amelyben az örökhagyó arról nyilatkozik, hogy a köteles részre szorítottakat még életében a köteles részt elérő ingyenes juttatásban részesítette. Ez ugyanis bizonyítás nélkül nem sokat ér....
.
ezt kinek kell bizonyítania? milyen formában?
gondolom, kihirdetésnél meg fogják kérdezni az érintetteket.....és ha letagadják????
.
még valami eszembe jutott:
aki problémás lehet, Velük a nagyi eltartási szerződést kötött 3 évvel ezelőtt, amit kb 1 év után felbontottak, és gondolom nem a "kicsattanó-családi-szeretet" miatt...
.
szükségem lehet ügyvédre?
köszönettel!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.18. 13:49

Egy végrendelet érvényessége és hatályossága nem annyira a tartalmától függ (bár attól is), mint formai feltételektől. Ha ez egy közokiratba foglalt végrendelet, akkor valószínűleg nincs gond az érvényességével.

A gond azzal a részével lehet, amelyben az örökhagyó arról nyilatkozik, hogy a köteles részre szorítottakat még életében a köteles részt elérő ingyenes juttatásban részesítette. Ez ugyanis bizonyítás nélkül nem sokat ér.

gelsystem # 2010.01.18. 13:42

Tisztelt KBS!
bekövetkezett ami sajnos elkerülhetetlen volt...
nagymamám elhalálozott.
a hagyatéki eljárás megindítása a héten lesz.
.
a végrendeletben -aminek másolata a birtokomban van- a következő szerepel:
...Én "nagymama" előadom, hogy özvegy családi állapotú vagyok, kettő gyermekem és elhunyt Péter utónevű gyermekem után 3, azaz három unokám van, akik köteles részre jogosultak. Tudomásul veszem a közjegyző tájékoztatását a köteles részre (Ptk.661-662.)vonatkozóan.
Én, "nagymama" született ........ szellemi képességem birtokában, józan megfontolás után és idegen befolyástól mentesen halálom esetére rendelem, hogy teljes vagyonomat kizárólagosan, unokám "gelsystem", (lakcím) aki Erzsébet nevű gyermekem leszármazója örökölje.
Kijelentem, hogy gyermekeim és unokám "gelsystemet" kivéve, hosszú idő óta nem tartják velem a kapcsolatot, nem állnak velem szóba. Kijelentem továbbá, hogy köteles részre jogosult gyermekeimet és unokáimat még életemben köteles részt kielégítő juttatásban részesítettem.
Ez az én végakaratom!....
.
kérdésem a következők:
1.mire számíthatok???
2.a végrendeletet vinnem kell magammal, vagy majd az önkormányzati közjegyző kikéri a "maszek"-tól?
3.a végrendelet kacifántos....már most fogadjak ügyvédet?
köszönettel

gelsystem # 2010.01.18. 13:42

Tisztelt KBS!
bekövetkezett ami sajnos elkerülhetetlen volt...
nagymamám elhalálozott.
a hagyatéki eljárás megindítása a héten lesz.
.
a végrendeletben -aminek másolata a birtokomban van- a következő szerepel:
...Én "nagymama" előadom, hogy özvegy családi állapotú vagyok, kettő gyermekem és elhunyt Péter utónevű gyermekem után 3, azaz három unokám van, akik köteles részre jogosultak. Tudomásul veszem a közjegyző tájékoztatását a köteles részre (Ptk.661-662.)vonatkozóan.
Én, "nagymama" született ........ szellemi képességem birtokában, józan megfontolás után és idegen befolyástól mentesen halálom esetére rendelem, hogy teljes vagyonomat kizárólagosan, unokám "gelsystem", (lakcím) aki Erzsébet nevű gyermekem leszármazója örökölje.
Kijelentem, hogy gyermekeim és unokám "gelsystemet" kivéve, hosszú idő óta nem tartják velem a kapcsolatot, nem állnak velem szóba. Kijelentem továbbá, hogy köteles részre jogosult gyermekeimet és unokáimat még életemben köteles részt kielégítő juttatásban részesítettem.
Ez az én végakaratom!....
.
kérdésem a következők:
1.mire számíthatok???
2.a végrendeletet vinnem kell magammal, vagy majd az önkormányzati közjegyző kikéri a "maszek"-tól?
3.a végrendelet kacifántos....már most fogadjak ügyvédet?
köszönettel

m29ria # 2010.01.14. 17:39

Köszönöm! Megnyugtattatok!

_Wasp_ # 2010.01.14. 16:59

Sztem a sógornőm úgy gondolta, hogy ha nem teljesítjük a vállalásunkat, akkor nem leszünk jogosultak semmi örökségre, végrendeletileg kizárhatnak belőle.

A kizárás a kötelesrészt nem érinti, te a kitagadásra gondolsz, az nem áll meg az említett ok miatt.

Az örökösöknek viszont gondoskodniuk kell a hagyaték terhére az örökhagyó eltemettetéséről, bár ez más kérdés.


_Wasp_

póker és jogi problémák ingyenes
és felesleges megoldása

m29ria # 2010.01.14. 15:45

Amikor apósomat felvették az intézménybe, ki kellett tölteni egy megállapodást, hogy ki vállalja a temetés költségeit. Akkor még sem mi, sem a sógornőm nem tudta, hogy van megtakarítása, ezért kellett valakinek ezt felvállalnia. Sztem sógornőm arra számít, hogy ha nem teljesítjük, ha nem kell teljesítenünk ezt a feltételt, akkor végrendeletileg kizárathatja férjemet az örökségből. Csak azt szeretném tudni, hogy jól számított-e.

m29ria # 2010.01.14. 15:38

A temetésről való rendelkezés, mármint, hogy ki fizeti a költségeket, az intézményben való elhelyezéskor keletkezett. Akkor sem mi sem a sógornőm nem tudta, hogy apósomnak van megtakarítása, ezért vállalta férjem a kötelezettséget. Sztem a sógornőm úgy gondolta, hogy ha nem teljesítjük a vállalásunkat, akkor nem leszünk jogosultak semmi örökségre, végrendeletileg kizárhatnak belőle. Csak azt szeretném tudni, hogy jól számított e?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 15:30

flamocca, már a testvér sem jogosult a köteles részre, nemhogy a testvér gyermeke.
Azt most így hirtelen nem tudom, hogy az ági vagyon szabályai szóba jöhetnek-e itt?

ildike1975 # 2010.01.14. 13:57

Mindenképpen akarok ügyvédet fogadni, akkor egy profi ügyvéd segíthet abban, hogyan lehet ezt bebizonyítani, hiszen tartok tőle hogy csak szerződést csináltak, pénz átadás nem történt, csak amennyi anyukám része volt. Gondolom ez az ügyvédnek is érdeke lesz, nem csak nekem!

flamooca # 2010.01.14. 13:50

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Édesapámék négyen voltak testvérek. Hárman, köztük édesapám is, évekkel korábban elhunytak. Az utolsó testvér közülük tavaly hunyt el, és halála előtt végrendelkezett. Gyermeke nem volt, felesége és szülei korábban elhunytak. Vagyonát 50-50 % arányban két ismerősére hagyta. A négy testvérnek összesen 6 gyermeke van, akiket a közjegyző a hagyatékátadó végzésben törvényes örökösnek nevez meg.
Kérdésem, hogy én mint egyik gyermek és törvényes örökös (hagyatékátadó végzés szerint) kérhetem-e a köteles rész kiadását.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.01.14. 12:46

Úgy tudom, a pént, melyet anyukámnak kifizettek, az új barátnő leszármazottai dobták össze készpénzben. És talán annak fejében kapták meg a két ingatlant.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 12:38

Ildike: „Persze ha tudod bizonyítani, hogy ingyen adta, és színlelt adásvételről volt szó, akkor jár.” [(C) ObudaFan)

m29ria: a férjed éppenséggel akkor jogosult a köteles részre, ha a végrendelet kizárja. Az viszont miért olyan fontos neki, hogy ő fizesse a temetést? Ha annyira sok a felesleges pénz, tudok adni egy számlaszámot, ahova utalhattok.

m29ria # 2010.01.14. 12:25

Kedves Fórumozók!
Apósom hosszabb ideje egy szoc.otthon lakója. Elhelyezésekor férjem vállalta,hogy ha eljön az ideje, a temetkezéssel kapcsolatos költségeket magára vállalja. Apósom készpénz megtakarítását az otthon kezeli. Most jutott tudomásunkra, hogy sógornőm végrendeletet kíván íratni vele, hogy temetését a megtakarított pénzéből fedezzék és a maradék összeg egyedüli örököse ő legyen. Lehetséges-e, hogy ilyen esetben a köteles rész nem jár a férjemnek?
Segítségeteket előre is köszönöm!

ildike1975 # 2010.01.14. 12:22

Tisztelt Kovács Úr!

Ön szerint akkor nyugodjak bele, hogy sehogy sem örökölhetek csak ingóságot, és hogy köteles rész sem jár?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.01.14. 11:50
  1. Nem.
  2. Igen. Bár a technikai lebonyolítása annak a "hozzányúlásnak" számomra kérdéses.
ildike1975 # 2010.01.14. 11:08

Sziasztok!
Köszönöm a válaszokat.

Felmerül egy újabb probléma.
Ha apu eladta mindkét ingatlanát x millió Ft-ért, egy részéből kifizette anyukámat (időközben elváltak, vagyonért ment a harc, a végén 42%-ot ítélt meg a bíróság kp-ben)

  1. a fennmaradó x millió Ft-al az élettársának el kell-e számolnia felém a hagyatéki tárgyaláson, ha nem vásároltak semmilyen nagy étrtéket, és külfödön sem voltak?
  2. joga volt-e az élettársnak a bankszámlához nyúlni a halál után, ha nem volt közös a számlájuk?
Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.01.13. 19:26

:)

  1. igen.
  2. azután sehogyan se
  3. Nem érdemes
  4. eladás esetén pláne, hogy nem.
ildike1975 # 2010.01.13. 15:45

Sziasztok!

Ismét szakmai kérdéseim vannak.

1.Azután érdeklődöm, hogy ha eladta őket, akkor is lehet-e a haszonélvezője?
2.Mivel a hagyatéki leltáron nem fognak szerepelni, (nem a tulajdona), a köteles részemet hogyan tudom érvényesíteni?
3.Megtagadhatom-e ezért a leltár aláírását?
4.Kérhetek-e az új tulajtól köteles részt, ha nem ajándékozás történt, hanem eladás? (Úgy tudom, ez az akció kb. 5 éve volt)

Köszönöm mindenkinek előre is. (Az utolsóra már kaptam is választ!)

ildike1975 # 2010.01.13. 15:44

Akkor ölbe tett kézzel nézhetem, hogy apu új élettársa élvezzen mindent?
Hiába én vagyok a vér szerinti örökös, nem tehetek semmit?

ildike1975 # 2010.01.13. 15:37

Akkor csak ölbetett kézzel nézhetem, hogy apu az új élettársa családjára intézett mindent?
Hiába én vagyok a vér szerinti örökös akkor nem járhat semmi, még köteles rész sem, csak ami a nevén van, föld és telek?

ildike1975 # 2010.01.13. 15:36

Akkor ezek szerint ölbe tett kézzel nézhetem, hogy apu az új élettársának a családjára intézett mindent?
Hiába én vagyok a vér szerinti örökös, nekem nem járhat semmi?

ildike1975 # 2010.01.13. 15:22

Tehát csak ajándékozás után követelhetek!
És simán el lehet úgy adni, hogy közben a haszonélvezet az övé marad?

ObudaFan # 2010.01.13. 14:17

Ha eladás volt, nem jár kötelesrész. Persze ha tudod bizonyítani, hogy ingyen adta, és színlelt adásvételről volt szó, akkor jár.

ildike1975 # 2010.01.13. 14:11

Sziasztok!

Ismét szakmai kérdéseim vannak.
Most hívott az előadó, hogy elkészítené a leltárt a hagyatéki tárgyaláshoz amit majd nekem kell aláírni. Egy vikend telek és egy mezőgazdasági föld volt apukám tulajdonában. A budapesti 2 kertes háznak csak a haszonélvezete az övé.

  1. Azután érdeklődöm, hogy ha eladta őket, akkor is lehet-e a haszonélvezője?
  2. Mivel a hagyatéki leltáron nem fognak szerepelni, (nem a tulajdona), a köteles részemet hogyan tudom érvényesíteni?
  3. Megtagadhatom-e ezért a leltár aláírását?
  4. Kérhetek-e az új tulajtól köteles részt, ha nem ajándékozás történt, hanem eladás? (Úgy tudom, ez az akció kb. 5 éve volt)

Köszönöm mindenkinek előre is.