köteles rész


Kovács_Béla_Sándor # 2019.12.13. 16:38

Ki halt meg?

(Láttam már zajos feladatot, tényállást - de ebben szinte csak zaj van.)

Gabi9967 # 2019.12.13. 14:46

Üdvözletem!

Szüleim elváltak 1985-ben. Közös tulajdonban lévő házukat 50-50 %-ban osztották el, ami a mai napig mindkettőjük nevén van.
Apám maradt a házban, vállalta, hogy kifizeti anyám részét.

1986-ban anyám új lakást vásárolt a saját nevén. (amibe az új élettársával, és újszülött lánygyermekükket költöztek be).
Apám fizetett anyámnak x Ft-ot, illetve vállalta, az újonnan vett lakás törlesztő részleteinek fizetését. Pár év után nem fizette tovább, kb a tartozás 40 % áll még fent.

Pár éve anyám a saját nevén lévő lakását húgomnak ajándékozta, engem nem is értesítettek a dologról. (Jó rokoni kapcsolatot ápolunk, nem szolgáltam rá a kitagadásra.) Azt a magyarázatot kaptam, hogy az élettárs anyja kifizette a lakás fennmaradó hitelét, és az volt a kikötése, hogy irassák a húgomra.

Kérdésem az lenne, hogy nekem jár-e köteles rész, (és mennyi) illetve ha már elévült, hogyan tudnék jogot formálni a nekem járó részre?
Illetve, hogy mit tudnék tenni, ha esetlegesen anyám a nevén lévő ház részét (papíron 50 %) is a húgomra akarná iratni?
Válaszukat előre is köszönve!

sanyi73.10 # 2019.12.11. 17:15

Kedves Fórumozók!

Köteles rész iránt pert indítottam,az alperes arra hivatkozik,hogy mikor az ajándékozás történt ő szólt róla nekem,telefonon,de én az ajándékot elutasítottam.Majd egy rokonunkat megjelölte tanúnak mondván ő hívott fel,és ezt neki mondtam.És egyébként sem törődtem az elhunyttal.Ilyen ellentmondásos sztorit elfogad a bíróság?Kell a tárgyalásra bizonyítékokat gyűjtenem?Vagy köteles résznél elég az ajándékozás ténye,és mindenképp jár a kötelesrész,bármit talál ki az ellen oldal?Köszönöm ha valaki tudna segíteni.

drbjozsef # 2019.11.25. 08:40

ezmostmi?,

Nem akarok én a magánéletedben vájkálni, csak úgymond kiegészítésnek szántam a kérdéseket, az ügyvéd úr válaszához, remélem a célzást azért érted. A kitagadás nem olyan egyszerű, mint a legtöbben hiszik, de ha igazolható amit írsz, akkor az már minden bizonnyal elég is lehet (pláne, hogy ha a kitagadás érvénytelen is lenne, a köteles részét kifejezetten kérnie kellene, ha valóban nem kell neki tőled/innen semmi, akkor meg van oldva az ügy).

ezmostmi? # 2019.11.25. 06:18

drbjozsef

Nem a szennyes teregetés a fő téma és a kérdés sem erre irányult , de többször mint gondolnád.
Nem kivánom senkinek ezt az állapotot és ez nemcsak személyemre irányult , hanem az egész rokonság kukázva lett általa. Hallottam , hogy a globus túloldalán süttet , hazatérőkkel üzent : sosem jön vissza-számára itt mindenki holt és legyen Ő is az bárkinek,,,részletekbe ne menjünk bele , mert kiégne a monitor...
Tehát marad a "szétszórás"...(ja,mikor egyszer is kerestem , ügyvédet fogadott ellenem,,,szerintem nincs több kérdés)-máshogy oldom meg..

drbjozsef # 2019.11.24. 16:37

ezmostmi?,

Ha húsz éve nem láttad, honnan tudod hogy hálátlan?
Hányszor próbáltál vele igazolhatóan kapcsolatba lépni?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.24. 13:22

Ki. Legfeljebb érvénytelen lesz.

ezmostmi? # 2019.11.24. 12:39

Sziasztok,
Végrendeletemben teljes örökösként az unokaöcsémet jelölném meg , kitagadhatom-e egyetlen gyermekemet ezekből , a köteles részt is beleértve , akit közel 20 éve nem is láttam , hálátlanság cimén? köszi-üdv.

korrekt54 # 2019.11.24. 10:20

Örökségről, kötelesrészről történő lemondás !

Kérlek legyetek a segítségemre: Szolnokon keresek ügyvédet, közjegyzőt, aki innen Budapestről emailben megküldött adatokkal szerkesztene egy nyilatkozatot. A nyilatkozat aláírására és az anyagiak rendezésére leutaznánk Szolnokra. A szerződő felek megállapodtak mindenben!

ObudaFan # 2019.11.01. 13:18

Kötelesrész felmerülhet, ha van még más kötelesrészre jogosult rajtad kívül, pl. ha jól látom, van új házastárs. Ez csak azt jelenti, hogy ha neked lenne kötelesrészi igényed, ezt nem kellene betudnod.

Tudom, hogy ezzel a pénzzel Apu azt csinál, amit akar, de az összeget, korát tekintve felélni nem fogja és előfordulhat, hogy a feleség saját gyermekének „ajándékozza”. Ilyen szituációra van-e valami korrekt megoldás?

HA azt ő megörökli, akkor annak ajándékozza, akinek akarja.

Kötelesrészről bővebben: https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban

Detti1 # 2019.10.15. 15:21

Sziasztok, a következőben kérném segítségeteket.
A szülők elváltak – a közös vagyon nem lett rendezve -, Apu újra nősült. (Apu vagyona: Ingatlan1 ½ rész Anyuval, Ingatlan2 ½ rész Anyuval, Föld 1/1)
Most az egyik közös ingatlan1 értékesítésére kerülne a sor, de ezzel egyidőben a másik közös ingatlant2 ajándékozási szerződéssel a szülők nekem adnák. Erről készült egy tervezet, melynek a következő mondata számomra nem világos: „S.L. ajándékozó a megajándékozottnak az ingyenes juttatást betudási kötelezettség nélkül adja, az ajándékozó a betudást kifejezett nyilatkozatával elengedi.”
a. Ez azt jelenti az Ingatlan2 vonatkozásában, hogy a jelenlegi feleség erre az ½ részre, amit Apu nekem ajándékoz öröklés esetén nem tart igényt/nem jár neki? Ez a mondat lefedi ezt a kívánalmat, a köteles rész nem fog felmerülni?
b. Az Ingatlan1 eladásra kerül, az eladási ár ½ része Aput illeti, ha öröklésre kerül a sor, akkor a pénz ½ része az enyém, a másik fele a jelenlegi feleségé, azaz a teljes eladási ár ¼ része. Tudom, hogy ezzel a pénzzel Apu azt csinál, amit akar, de az összeget, korát tekintve felélni nem fogja és előfordulhat, hogy a feleség saját gyermekének „ajándékozza”. Ilyen szituációra van-e valami korrekt megoldás? (A pénz egy részét sem fogja most ide adni, mert számára már így is sok, hogy öröklésről beszélünk, sőt, ez az ajándékozási szerződés is Anyu nyomására jön létre, mert nehezen fogadja el, hogy a közösen szerzett vagyont számára idegenek örökölhetnek.)

Köszönöm a válaszokat, Detti

Zsanett87 # 2019.10.15. 13:13

Köszönöm szépen!

drbjozsef # 2019.10.15. 04:32

Zsanett87,

Lehet kérni illetékfeljegyzést, ekkor nem kell kifizetni előre, csak a per végén.
Lehet kérni illetékmentességet is.
Mindkettő vagyoni helyzet és jövedelemfüggő.

Zsanett87 # 2019.10.14. 17:19

Valóban lehet kérni illeték mentesseget? Jó nyilván tudom jövedelem függő.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.14. 16:14

Szerintem a köteles rész megfizetése iránti per nem hagyatéki per, nem kellett volna a hagyatéki eljárásba belekeverni.

Egyébként az illetéket a felperes előlegezi, és a felek a pervesztesség-pernyertesség arányában viselik.

Zsanett87 # 2019.10.14. 14:49

Sziasztok

A következő kérdéssel kapcsolatban fordulok segítségért.
A férjem édesapja 2018 áprilisban elajandekozta a lakását a másik gyerekének, az év szeptemberben meg is halt. Na most ugyebár jár a férjemnek a köteles rész. A hagyatéki eljárás során a testvére ezt nem ismerte el igy nyújtottunk be az idéglenes hagyatekatadastol számítva 30 napon belül a bíróságra egy keresetet. Ez egy kézzel irott keresetlevel volt, illetéket sem vettem rá mivel nem tudtuk mennyit kell fizetni. Most jött egy levél h formanyomtatvanyon nyújtsuk e a keresetet valamint illetéket kellene fizetnünk. 6 % ami a mi esetünkben 54.000 Ft. Ezt tudjuk majd követelni a testvértől? Mert ugye bár nem a mi hibánk h nem fizette ki a közjegyző keresere. Van e valami olyan ok ami miatt nem járhat a köteles rész esetleg. Tehát az erdekel hogy esetleg elvesztjük a pert es nekünk kell fizetni perköltséget is. (a testvér arra hivatkozott hogy azért nem fizet köteles részt mert az edesapjuk eleteben nagyon sokat segített a férjemnek, ő fizette ki a temetést is stb stb.)
Köszönöm a segítséget

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.06. 12:01

Ki mondta, hogy a hagyatékátadó végzés jogerőre emelkedésekor kell fizetned?

A többi kérdést illetően még inkább az az érzésem, hogy szórakozol velünk. Tőlünk kérdezed, hogy milyen módon akarsz fizetni? És komolyan nem tudod, hogy szokás a teljesítést bizonylatolni?

zachery # 2019.10.06. 10:54

Sziasztok!

Október 22-én lesz a hagyatéki tárgyalás, végrendelet következtében én vagyok örökös és köteles rész illeti meg az unokaöcséimet. A kérdésem, hogy a hagyatéki végzés mikor lép hatályba? Tehát mikor kell kifizetnem? Adnak még időt? Illetve milyen módon történik a kifizetés készpénzben? Ha ilyen módon, akkor mi a bizonyíték, hogy átadtam? Vagy közjegyző előtt kell?

Válaszokat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.04. 14:56

Nem lehet valakinek a javára lemondani. Simán lemondani lehet az örökhagyóval még életében kötött szerződésben.

aprilismajus # 2019.10.04. 11:10

Kedves Ladyd, az örökhagyóval kell írásbeli szerződést kötni és bele kell írni a szerződésbe, hogy ki javára mond le.

ladyd # 2019.10.04. 10:50

Üdv mindenkinek!

Szeretnék lemondani a majdani örökségemről még az örökhagyó (édesapám) életében, illetve át szeretném engedni valaki másnak. (édesanyámnak)
Lehetséges ez?

drbjozsef # 2019.09.24. 05:10

sissy074,

Hát ha ilyet kér a bíró, akkor írjál neki valamit (már ha nem akarod megfogadni az okosabb tanácsát, és fordulsz ügyvédhez). Mondjuk kérj kamatot a haláleset és a kereset beadás közötti időszakra.

Vagy írhatod, hogy nem kérsz kamatot. Ha ez most folyik, a 0,9%-os alapkamattal milliós követelésre is pártízezer forint lenne csak. Ezért nem érdemes még két évig húzni a pert és ezen vitatkozni.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.09.23. 17:32

Azt kérted már valami orvosi fórumon, hogy írják le, hogy kell kivágni házilag a begyulladt vakbeledet?

sissy074 # 2019.09.23. 17:28

Kedves Fórumozók!

Köteles rész megállapítása iránt indított perben,kaptam egy végzést mely szerint:"pontosítsa kérelmét a kamatkövetelés tekintetében,jelölje meg,hogy ,milyen mértékű késedelmi kamatot kér és azt mire alapítja." Valaki tudna segíteni mit kéne írnom? Köszönöm

drbjozsef # 2019.09.22. 14:12

Végülis a lényeg, hogy kb az új asszony lelkiismeretén múlik, hogy egyáltalán eljut-e hozzám bármi infó, nemhogy az örökség.

Kis túlzással, de ha van hozzá arca, akkor igen, lényegében ez a helyzet.