gyámhivatali hozzájárulás


alfateam # 2017.11.23. 10:22

Te egy kicsit lódítasz, a gyámhatóság téged is meghallgatott,sőt jegyzőkönyv is készült a meghallgatásodról. Ennek alapján döntött a kapcsolattartásról. Ezt most támadhatod ha akarod, de hamar a bíróságon találod magad és ott a hazudozást már a bíró fogja értékelni, esetleg némi pénzbírsággal.

alfateam # 2017.11.23. 17:53

Engem senki meg nem hallgatott
Akkor okvetlen fellebbezni.
A határozat tartalmazza a fellebbezés lehetőségét is.

lajcsó # 2017.11.23. 19:50

"Engem senki meg nem hallgatott,"
Az a nagy kérdés, hogy miért nem?
Egyáltalán nem idéztek, vagy az idézésre nem jelentél meg?

Burn Out # 2017.11.23. 19:52

A gyámhivatalon keresztül üzengetnek.

A gyámhivatal nem postás. Szóval gondolom, hogy valamit csak kaptál a gyámhivataltól (pl.: értesítés eljárás megindításáról, idézés)

RRöviden, a napokban kaptam egy papirt miszerint minden 33. ès 4. szombaton 15:00-tol 17:00 ig vigyem be a ggyereket (15 km távolságra) a Gyámhivatal egy sszobajaba nagyszülői kapcsolattartás miatt.

Biztos vagy benne, hogy a gyámhivatalba kell bevinned azokon a szombatokon? A nyakamat merem rá tenni, hogy nem a gyámhivatal van odaírva.

A nagyszülői kapcsolattartással összefüggésben a gyámhatóság tárgyalást tart. Alfateamnek igaza van, valamit elhallgatsz.

Rozália* # 2021.06.29. 06:50

Üdvözletem!
Bérlővel együtt megörökölt ingatlan bérlője felmondott. Az egyik örökös/tulajdonos gondnokság alá vételi pere folyamatban van.
A másik tulajdonos kiadhatja-e ismét bérbe az ingatlant gyámi engedély nélkül? Természetesen szabályos szerződéssel, adózással, a másik félnek a gyámi számlájára megfizetve az őt illető bevételt.
Tehát a kérdés: kell-e ehhez az ügylethez gyámi engedély?
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.06.29. 07:35

Akinek folyamatban van a pere, az még cselekvőképes. (Más kérdés, hogy ha a perben azt állapítják meg, hogy a belátási képessége teljesen hiányzik, akkor az általa kötött szerződés támadható. De ki támadná meg?)

Lederer_Gy # 2021.07.31. 23:08

Tisztelt Hölgyek, Urak!

Karonülő gyermekem örökölt 1/3-ad ingatlani hányadot.
A másik 2/3-ad az enyém.
Nincs szükségünk az ingatlanra, vevő is lenne rá.

Van arra lehetőség, hogy eladjuk, a lányunknak pedig egy már meglévő ingatlanunkban azonos értékben tulajdoni hányadot biztosítunk? Gyámhatóság nem köt bele egy ilyen adásvételbe?

A családon belüli adásvétel illetékmentes is lenne így, pénzhez is jutnánk, és a lányom nevén lévő vagyon is változatlan maradna.

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.01. 07:06

Igen.

Agenany # 2021.09.07. 19:02

Tisztelt Fórumozók!

Örökséggel kapcsolatban döntést kell hoznunk, ehhez szeretnénk előzetesen tanácsot kapni, hogy egyáltalán járható-e az az út amire gondolunk.

Férjem örökölte egy ingatlan 50%-át, a másik fele az elhunyt özvegyének tulajdonában van.
Az özvegynek a teljes ingatlanra haszonélvezeti joga van.
Sajnos az özvegy saját közlése szerint nem tudja 'megváltani' ezt a férjem által örökölt fél részt, és sajnos súlyos betegséggel küzd.

Férjem az örökölt ingatlan-részről kiskorú Gyermekünk javára szeretne 'rendelkezni' a hagyatéki tárgyaláson - ennek a lépésnek több ésszerű oka van.
A közjegyző tájékoztatta, hogy ennek semmi akadálya.

Ha a kiskorú Gyermekünk nevére kerülne az örökölt ingatlan-rész, akkor ha jól tudjuk a gyámhivatal 'bekerül' a történetbe, ami adott esetben meg tudja nehezíteni pl. az ingatlan értékesítését, az értékesítéséből befolyt összeg felhasználását.

Laikus 'tanácsolta', hogy kerüljön a Gyermekünk nevére az örökölt rész és keletkeztessünk erre a részre haszonélvezeti jogot, így a gyámhivatal 'kikerülhető'.

Mindenképpen olyan megoldást szeretnénk, ami lehetővé teszi azt, hogy amikor a Gyermekünk ennek az ingatlan-résznek az értékéhez jutna és ha ez (jóval) a 18 éves betöltött kora előtt megtörténne, akkor ezt az összeget pl. a Családunk a lakhatásunk korszerűsítésére fordíthatná.

Ha ez időben viszonylag rövid távon történne, akkor mint jelenleg újrakezdőknek mindenképpen nagyon sokat jelentene a lakóingatlanunk jobbá - élhetőbbé tételében; bővítés, szigetelés, tetőcsere etc...
Mindez természetesen érthető módon a Családunkkal együtt a Gyermekünk lakhatási körülményeinek jobbá tételét is szolgálná.

Lederer_Gy kérdése és az arra kapott válasz megnyugtató és talán a mi helyzetünkben is járható lenne - igaz a mi esetünkben sajnos a meglévő ingatlanunk teljes értéke jelentősen alulmúlja az örökölt ingatlan-rész értékét...

A kérdéseink a következők:

Az özvegy teljes ingatlanra vonatkozó haszonélvezete 'mellett' van lehetőség az ingatlan felére haszonélvezeti jogot bejegyeztetni valamelyik szülő (valamelyikünk) részére?

A gyámhivatal felügyeleti jogának 'elkerülése' érdekében egyáltalán működik és egyáltalán szükséges lehet ez a haszonélvezeti jog bejegyzés mint megoldás?

A gyámhivatal nagy valószínűséggel engedélyezné a Gyermekünk lakhatási körülményeinek jobbá tétele érdekében végzendő bővítés - korszerűsítés esetén az összeg felhasználását?

Ha a haszonélvezőnek van hiteltartozása, akkor az végrehajtható az ő haszonélvezeti jogával terhelt ingatlanon/ingatlan-részen?

Előre is köszönjük szépen a válaszokat!

dr. Tarczay Aron ugyved # 2021.09.08. 05:08

Az özvegy teljes ingatlanra vonatkozó haszonélvezete 'mellett' van lehetőség az ingatlan felére haszonélvezeti jogot bejegyeztetni valamelyik szülő (valamelyikünk) részére?

Igen, de természetesen elsődlegesen az özvegy lesz jogosult annak a hányadnak a használatára, hasznosítására is,

A gyámhivatal felügyeleti jogának 'elkerülése' érdekében egyáltalán működik és egyáltalán szükséges lehet ez a haszonélvezeti jog bejegyzés mint megoldás?

Nem működik.

A gyámhivatal nagy valószínűséggel engedélyezné a Gyermekünk lakhatási körülményeinek jobbá tétele érdekében végzendő bővítés - korszerűsítés esetén az összeg felhasználását?

A gyermek nevén levő ingatlan tulajdoni érték nem csorbulhat, tehát jó eséllyel nem engedi a gyámhivatal, hogy a szülő ingatlanára legyen fordítva a kiskorú ingatlanvagyonának értéke. Ha esetleg tulajdoni hányadot kap ez által a szülő ingatlanából a kiskorú, akkor látok esélyt, de csak azért, mert at megelőzően is csak tulajdoni hányada van és nem egy teljes ingatlanban 1/1 tulajdona.

Ha a haszonélvezőnek van hiteltartozása, akkor az végrehajtható az ő haszonélvezeti jogával terhelt ingatlanon/ingatlan-részen?

Nem.

drbjozsef # 2021.09.08. 06:44

Agenany,

Azt azért tegyük hozzá, hogy ha a gyermek javára lemondás a férjed tartozása miatt történne, akkor ezt a jogosult jó eséllyel támadná meg fedezetelvonó ügylet miatt, és a gyermek tulajdonrészét is bevonnák a végrehajtásba. Feltéve, hogy az öröklésről értesül a jogosult és/vagy a végrehajtó (akár utólag is).

Agenany # 2021.09.08. 11:45

Tisztelt dr. Tarczay Áron és drbjozsef!

Köszönjük szépen a válaszokat!

A korszerűsítendő ingatlanunk 1/1 tulajdonosa lehetne a Gyermekünk, az örökölt ingatlan-rész és a meglévő Családi ingatlan értékkülönbözete az ami viszont valószínűleg problémát okozhatna a gyámhivatali engedély esetén.

A gyámhivatali felügyelet egy ilyen esetben úgymond adminisztratív jellegű vagy innen kezdve folyamatos kapcsolattartás indulna el a hivatallal?
Gondolok itt arra, hogy ha csupán adminisztratív jellegű, akkor nyilvántartják azt, hogy a Gyermekünknek van egy ingatlan tulajdonrésze és ezt érthető módon védik, amennyiben viszont ennél többet jelentene, akkor mondjuk az egyelőre még igen korszerűtlen lakóingatlanunk vagy a lassan végre pozitív irányba mutató jövedelmi viszonyaink feltérképezését és időbeli változásainak figyelemmel kísérését is magával vonná?

Igen, tartozás miatt is és más személyes okból merült fel ez mint megoldás, azon kívül, hogy a Gyermekünknek természetesen a legjobbat szeretnénk.

(A tartozás rendezését részletfizetéssel tervezzük kivitelezni. Férjem erről már előzetesen egyeztetett, viszont értelemszerűen ezt csak akkor van értelme elindítani, amikor a havi rendszeres teljesítés megoldott; talán már az idén fel tudjuk vállalni.)

Amennyiben a végső döntés a Gyermekünk nevére 'rendelkezés' maradna, abban az esetben ha napfényre derülne a fedezetelvonó ügylet, akkor az ingatlan-rész végrehajtás alá vonásán túl egyéb intézkedés is várható?
Gondolok itt arra, hogy eljárás indulhat vagy pénzbírságot rónak ki...

Férjem amennyiben 'megtartaná' az örökségét és az ingatlan-rész értékéhez jutna azelőtt mielőtt a hitelező az ingatlan-részről tudomást szerezne, akkor utólag ezzel kapcsolatban indulhatna valamilyen eljárás?

Előre is köszönjük szépen a válaszokat!

drbjozsef # 2021.09.09. 07:06

Laikus 'tanácsolta', hogy kerüljön a Gyermekünk nevére az örökölt rész és keletkeztessünk erre a részre haszonélvezeti jogot, így a gyámhivatal 'kikerülhető'.

Jól értem, hogy az örökölt ingatlanra rakatnátok haszonélvezeti jogot? Ezzel két baj van. Az egyik, hogy már most, eleve van rajta, hiszen az özvegy megkapja az egész ingatlanra (vagy már most is rajta van). A másik, hogy ha a férjed visszautasítja az öröklést, akkor nem örököl, nincs joga haszonélvezetet alapítani az ingatlanra. Elvileg szerződéssel lehetne, de ahhoz a gyámhivatal nem fog hozzájárulni. Miért tenné? De mivel úgyis csak az özvegy után lehetne bejegyeztetni, értelme sincs.
Lehet visszautasítás helyett elfogadni az örökséget, és rögtön a gyereknek ajándékozni, de ez sem megoldás a végrehajtás ellen.

A gyámhivatal nem felügyeli folyamatosan a kiskorú vagyonát, azzal való gazdálkodás a Ptk szerint is a gondviselő kötelessége, általában is a kiskorú érdekeit szem előtt tartva. Csak néhány esetben, mint egy ingatlan eladása kell a gyámhivatal engedélye is, csak ekkor fogják vizsgálni az ügyletet. Ha megindokoljátok a kérelmet, engedélyezik, de biztos, hogy csak akkor, ha másik ingatlanban legalább ekkora értékben tulajdonrészt szerez a gyermek. A vagyona nem csökkenhet.