Ez nem kifogás, a gondozó szülő kötelessége, hogy a gyereket a láthatásra megfelelően felkészítse.
A kapcsolattartó szülő menjen oda a kapcsolattartás kezdetekor lehetőleg egy tanúval és ha a gondozó szülő nem adja a gyereket, akkor irány a gyámhivatal, be kell jelenteni a kapcsolattartás akadályozását és kérni a pótlást.
gyerekelhelyezés, útlevél
Tiszteletem mindenkinek.Lenne egy igen egyszerű kérdésem.Mit lehet olyankor tenni,ha a szülő a másik félnek olyan indoklással nem adja át láthatásra a gyereket,hogy úgymond "a gyereknek most nincs kedve menni"?
Lehet, hogy van ilyen is. Más okból is kiállithatnak azonban a gyerek részére utlevelet. Például diplomaták a hozzátartozó részére is kaphatnak utlevelet, függetlenül attól, hogy nem annak az országnak az állampolgára sem a diplomata, sem a hozzátartozó. Ugyanez a helyzet akkor, ha a különélő szülő nem magyar állampolgár, hanem más ország állampolgára. Nem biztos, hogy minden országban megkövetelik a gyerek törvényes képviselőjének az aláirását. Például azokban az országokban, ahol a férfit eleve a gyerek törvényes képviselőjének tekintik, mert igen ritka kivétel, hogy a gyereket azonos nevelési képesség esetén nőnél helyezik el (mint ahogy nálunk még igen ritka kivétel, hogy férfinél helyezik el). Ilyen pl. a muzulmán országok egy része.
De biztosan van ezer másik kivétel is. Utána kell nézni. A magyar jog pedig nem tiltja, hogy a különélő szülő utlevelet csináltasson a gyerek részére külföldön a külföldi jog alapján. Márpedig ami nem tilos, az szabad.
Azonban magyar állampolgár szülők esetében eléggé lényegtelen, hogy van-e a gyereknek utlevele a különélő szülőnél vagy nincs - legalább is egyenlőre -, mivel a PK 284-es állásfoglalás alapján (ami mégcsak nem is jogszabály), csak a gondozó szülő hozzájárulásával viheti a különélő szülő a gyereket külföldre. Emiatt fordultam az Alkotmánybirósághoz. Az a véleményem, hogy vagy mindkét szülő vihesse, vagy egyik se, mert a törvényes képviselet nem arra vonatkozik, hogy az egyik szülőnek indokolatlanul több, a másiknak indokolatlanul kevesebb jogot biztositsanak, hanem arra, hogy a gondozó szülőnek a gyermekkel kapcsolatos döntések során ne kelljen minden esetben hozzájárulást kérni. A szülői felügyelet tehát döntési jogot jelent bizonyos kérdésekben, de nem azt jelenti, hogy a különélő szülőt erre hivatkozással teljes mértékben jogfosztottá tegyék.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
Engem is érdekelne, vajon melyik az az ország?
derill:
Ezekszerint van olyan ország ahol elég ha mondjuk bejelentett lakcíme van az édesapának, és már kérheti is az útlavelet a gyerekeknek?
Melyik ez az ország?
szkovacs: nem kell, hogy állampolgára legyen, ha az adott ország szabályai ezt nem irják elő. Mindig az adott ország dönti el, hogy kinek és milyen feltételekkel ad utlevelet.
Az ünnep jelen esetben nálatok kell, hogy legyen, merthogy az előző évben az anyánál volt. Ehhez ragaszkodjatok.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
Párod kérjen az iskolából egy listát a szünetekről,hogy az anya ezt a mókát ne tudja többé eljátszani.
Nézzétek meg pontosan mi áll a bírói végzésben, mit ir ünnepnapokra , mit szünetekre.
A külföldi útlevélhez állampolgárság kell.
Van bírói végzés, amiben leírják, hogy minden páros héten az apának láthatása van.
Az ünnepek (feltételezem az iskolai szünet annak számít ilyen esetben) felváltva egyik évben itt a másikban ott.
Közben van még egy kis bonyodalom.. Múlt évben mind a húsvét mind pedig a pünkösd az édesanyánál volt, a válást június végé (tehát ezek után) mondta ki a bíróság, de az ítélet alapja egy egy évvel korábbi mindkét fél által aláírt szerződés. az édesanya közölte hogy mivel az ítélethozatal előtt volt a húsvét és a pünkösd is, így az ok "nem számítanak", ezért mindkét ünnep Nála van idén.
Levelekkel tudjuk bizonyítani hogy tavaly Nála voltak a gyerekek, előtte ugye született a megállapodás. Ez ugye akkor megint egyoldalú szerződésszegés?
Ahhoz hogy külföldi útlevelet kérjünk a gyerekekenek mindenképpen állampolgára kell hogy legyen adott országnak, ugye? Nem elég egy bejelentett lakcím?
Tavaly volt egy döntés, ideiglenes intézkedésként, most pedig itélet, de még nem jogerős.
Kevés az info. Nem derül ki, hogy van-e már valami jogerős vagy végrehajtható döntés a kapcsolattartásról. Ha nincs, nem tehettek semmit. Ha van, akkor jelezni kell a gyámügynek, és azonnali intézkedést kérni. Önhatalmulag nem pótolhattok, kérni kell a pótlás elrendelését és az anya jogsértő magatartásának a szankcionálását.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
Derill,
Köszönöm a válasz, csak most láttam. A titoktartásba beletartozik az is hogy melyik évben volt ez a per? (ezt nem tudom de talán ez alapján, ha volt fellebbezés akkor az ügyvédünk utána tudna nézni, és tudná használni a mi ügyünkben)
Egy másik, viszonylag SOS kérdésem lenne.
Párom volt felesége ma este (vagyis csütörtökön) közölte párommal, hogy mivel szombaton tanítás van az iskolában nem adja oda a gyerekeket a láthatási hétvégére. Õk Pécsett élnek mi Pesten.
Van 2 iskolás korú és egy 3 éves gyermek. Közölte hogy a picit sem adja oda. Állítólag írt egy levelet erről, a héten adta fel, de persze ezt meg lehet úgy is oldani hogy azt ne kapjuk meg időben, és ez sikerült is Neki.
Párom felhívta az osztályfőnököket, és Õk írásban el fogják engedni a fiúkat az iskolából a szombati napra, tekintetbe véve a körülményeket.
Mit tudunk tenni ha az anya nem adja ki a gyerekeket?
Külön kérdés hogy mit tehetünk ha a picit egyedül sem adja (feltételezve hogy követeli a gyerekek ne hiányozzanak az iskolából)?
Jövő héten iskolai szünet van, erről persze nem értesített minket. Azon kívül hogy a GYÁM hivatalnál jelezzük ezt mit tehetünk még?
Ha esetleg mégis elengedi a gyerekeket megtehetjük, hogy nem visszük vissza Õket, csak a tanítási szünet fele után? Vagyis mondjuk kedd este?
Előre is köszönöm!
Salimar: a biróság illetékessége az alperes lakóhelye szerint, vagy a gyerek lakóhelye szerint van megállapitva. Ha a gyerek nem jár iskolába, a szülőket (jelen esetben az apát, mivel az ő felügyelete alatt van), birságolni fogják. A biróság a gyermekelhelyezési per során figyelembe fogja venni azt, hogy miért döntött ugy a gyerek, hogy az apánál akar lenni. 14 éves kor felett már figyelembe kell venni a gyerek véleményét is, de ha azért akar az apával lenni, mert az nem törődik vele, hogy mit csinál a gyerek, a biróság nem fogja nála elhelyezni.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
Ilyen döntés az egyik ügyemben született, de sajnos nem tudom kiadni a határozatot, mivel a titoktartás köt.
Ha a szülők elválnak, a törvényes képviselő a különélő szülő nélkül is válthat utlevelet. Az utlevéltörvény értelmében az utlevelet a törvényes képviselőnek kell kiadni. Természetesen válthat a különélő szülő is utlevelet a gyereknek, mivel olyan jogszabály nincs, hogy nem, de nem Magyarországon. Vannak olyan országok, ahol nem kell a törvényes képviselő aláirása az útlevélhez, illetve például diplomata utlevelek esetében sem kell. A magyar jog szerint viszont a magyar állam csak a törvényes képviselő kérelmére állithat ki útlevelet (ami mint emlitettem, nem zárja ki azt, hogy más állam a különélő szülő kérelmére is kiállitson).
A probléma ezzel az, hogy ha az apa magyar, és Magyarországon lakik, akkor csak a törvényes képviselő hozzájárulásával mehet külföldre a gyerekkel (PK 284-es állásfoglalás szerint, ami ugyan nem jogszabály, de attól még alkalmazzák).
Az Alkotmánybirósághoz fordultam a kérdésben, ha lesz eredmény, jelzem.
Viszont lehet kérni a biróságot, hogy döntsön arról, hogy a gondozó szülő se vihesse a gyereket külföldre a különélő szülő engedélye nélkül, ugyanis diszkriminativ lenne az a helyzet, hogy a gondozó szülő mehet a gyerekkel külföldre is nyaralni, a különélő szülő pedig nem.
dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu
Ez engem is érdekelne, hogy tényleg volt-e ilyen bírósági ítélet, ahol az útlevelet megkapta az apa?!
Hol lehet ezt megtudni?
Salimarnak csak annyit tudok mondani, hogy kitartás, bár ez nem sok.
Nekem tud valaki segíteni az útleveles témában?
Az egyik rokonomnak vannak nagyon súlyos problémái a válása miatt.
A férje keményen beetette. Elhitette vele, hogy beleegyezik a válásba és a gyerekeket is az asszony felügyelete alatt hagyja. Most a nagyobbik gyerek nála van. Nem jár iskolába pedig tanköteles. Nincs jogerős gyermekelhelyezési végzés. Még átmeneti sem. Az asszony kivan idegileg, hogy tönkremegy a gyereke. A férje röhög rajta.A bíróság az új lakhelyükön tojik arra, hogy a gyerek veszélyeztetett helyzetben van, nem akarja tárgyalni a dolgot. Passzolja a régi lakhely szerinti bíróságnak. Az sem érdekli őket, hogy az anya a gyerekeivel egy brutális szemétládától menekült el. (bocsánat)
Nincs segítség! Senki nem tesz semmit. A gyerekvédelmisek javasolták, hogy mondjon le a gyerekről. Normálisak ezek? A férj spannolja a gyereket. Kihasználva egy kamasz lázadozását az anya ellen aki jót akar a kölyöknek és nem nézi el neki a lógást a suliból.
Na ehhez szóljon valaki hozzá. Mi a fenét tehet szerencsétlen nő?
Sziasztok!
Sajnos megint problémánk adódott.
Párom volt felesége továbbra sem adja oda a gyerekek útlevelét. Ez bírói úton kikényszeríthető? (ha jól tudom mintha lenne egy precedens értékű per ezzel kapcsolatban. Az apának jogerős bírói végzés van a kezében hogy az anya köteles az útlevelet a gyerekkel együtt adni. Ha igaz, hol tudnánk utána nézni, hogy mikor volt ez? Talán az ügyvédünk fel tudná használni)
Az igaz, hogy válás után, ha az édeanyánál vannak elhelyezve a gyerekek az édesapa már nem kell az útlevél kiváltásához?
Van lehetőség második útlevél kiváltására?
Igaz van ügyvédünk, de sajnos egy hónapba telt Neki egy, a GYÁM Hivatal felé benyújtott beadvány megírása.. Úgy érezzük nem igazán nagy a lelkesedése. Esetleg tudnátok ajánlani valakit aki gyerekelhelyezési perben, és gyámhivatali kérdésekben profi, és nem csak anya-párti?
Előre is köszönöm:
Szilvi
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02