Üdvözletem!
Nagymamám 31 évig élt élettársi kapcsolatban, idén január végén halt meg. Végrendeletében két lányára hagyta a házát, az élettárs haszonélvezeti jogával terhelten. (A gyermekei nem az élettárstól, hanem még az előző házasságból születtek.)
A bácsi is elég idős (közel 70 éves), beteges, nem szeretne egyedül maradni. Van ugyan neki is két felnőtt gyermeke az előző házasságából, de nem tartják a kapcsolatot, nem számíthat a segítségükre. Az egyik örökös vállalná, hogy - a bácsi beleegyezésével, sőt kérésére - magához venné, szükség szerint ápolná.
Az lenne a kérdésem, hogy a haszonélvezeti jog megváltása ugyanúgy működik-e élettárs esetében, mint házastársnál? Annak ellenére, hogy a bácsi benne lakik a kérdéses házban, közös megegyezéssel meg tudnák-e váltani a haszonélvezeti jogát? Mennyit kéne - arányában -az örökrészből fizetni? Számít-e, hogy a saját gyermekei nem gondoskodnak róla?
Ha megváltják a haszonélvezeti jogát, és pénzben kifizetik a neki járó részt, akkor már el tudják adni nélküle is a házat? Előbb ki kell fizetni, aztán lehet eladni, vagy ki lehet fizetni
az eladásból befolyó pénzből is?
A segítséget előre is nagyon köszönöm.
Anikó