haszonélvete


Anikó74 # 2006.05.01. 07:57

Minden segítséget nagyon köszönök.

Most 10-én lesz a hagyatéki tárgyalás, úgy tűnik, mindkét örökös és a haszonélvező is bele megy a dologba. A bácsi meg az egyikőjüknél fog élni, és eltartják, gondozzák élete végéig, amit neki fizetnek megváltás címén, abból ad az eltartónak.

Gondolom, ez így megoldható. Még egyszer köszi.

Anikó

ObudaFan # 2006.04.30. 11:10

Illeték szempontjából tényleg 20%-ot, csak bármilyen polgári jogviszony esetén annyit ér, amennyit kér érte, mert kötelezni a megváltásra nem lehet.

_Lala_ # 2006.04.30. 10:43

Az lenne a kérdésem, hogy a haszonélvezeti jog megváltása ugyanúgy működik-e élettárs esetében, mint házastársnál?
Hasonlóan. Az egyik lényeges különbség, hogy a házastárs által örökölt "özvegyi" haszonélvezet automatikusan megszűnik, ha új házasságot köt.

Annak ellenére, hogy a bácsi benne lakik a kérdéses házban, közös megegyezéssel meg tudnák-e váltani a haszonélvezeti jogát?
Csak közös egyezéssel tudják megváltani (viszont úgy igen). Az más kérdés, hogy annak mi értelme van, hogy ő lakik benne, de ne legyen haszonélvezete... Az lehet egy indok, hogy a bácsinak pénzre van szüksége, de akkor felmerül, hogy a haszonélvezete híján jog szerint neki fizetnie kellene a használatért, tehát jobban nem jár.

Mennyit kéne - arányában -az örökrészből fizetni?
Ahogy már írta rebecca, 65 év felett 20%-ot ér a haszonélvezet.

Számít-e, hogy a saját gyermekei nem gondoskodnak róla?
A haszonélvezet szempontjából nem.

Ha megváltják a haszonélvezeti jogát, és pénzben kifizetik a neki járó részt, akkor már el tudják adni nélküle is a házat?
Igen. Itt meg felmerül, hogy benne marad-e utána... (nyilván nem, tehát mégsem "nélküle" adják el, hiszen neki is ki kell költöznie)

Előbb ki kell fizetni, aztán lehet eladni, vagy ki lehet fizetni
az eladásból befolyó pénzből is?

Az első megoldás is működhet, de ekkor a "kifizetésért" (megváltásnak hívják) külön illetéket kell fizetni, amely a második verzióban nem jelentkezik. Természetesen a második verzió azt jelenti, hogy az adásvételi szerződéshez ő is kell majd; nemcsak a tulajdonos lesz az eladói oldalon, hanem a haszonélvező is.
Szerintem amúgy a második verzió a jó, azért is, mert ha közben a bácsi netán elhalálozik, akkor a probléma magától megszűnik.

ObudaFan # 2006.04.30. 08:04

Nem lehet az ő hozzájárulása nélkül megváltani, az kizárólag a törvényes özvegyi jogra, és nem a végrendelettel alapított haszonélvezetre vonatkozik. Ha haszonélvezettel terhelten sikerül eladni az ingatlant, azt meg lehet lépni, de valószínűleg jobban megéri várni.

rebeca # 2006.04.29. 14:23

Valószínűleg ha sikerül értékesíteni az ingatlant, akkor mond majd le a haszonélvezeti jogáról amikor annak ellenértékét a kifizetik a részére. A 70 éves haszonélvező haszonélvezeti jogosultságának ellenértéke az ingatlan forgalmi értékének 4/20-a az Itv. 72. §-a alapján.

Anikó74 # 2006.04.29. 11:29

Üdvözletem!

Nagymamám 31 évig élt élettársi kapcsolatban, idén január végén halt meg. Végrendeletében két lányára hagyta a házát, az élettárs haszonélvezeti jogával terhelten. (A gyermekei nem az élettárstól, hanem még az előző házasságból születtek.)

A bácsi is elég idős (közel 70 éves), beteges, nem szeretne egyedül maradni. Van ugyan neki is két felnőtt gyermeke az előző házasságából, de nem tartják a kapcsolatot, nem számíthat a segítségükre. Az egyik örökös vállalná, hogy - a bácsi beleegyezésével, sőt kérésére - magához venné, szükség szerint ápolná.

Az lenne a kérdésem, hogy a haszonélvezeti jog megváltása ugyanúgy működik-e élettárs esetében, mint házastársnál? Annak ellenére, hogy a bácsi benne lakik a kérdéses házban, közös megegyezéssel meg tudnák-e váltani a haszonélvezeti jogát? Mennyit kéne - arányában -az örökrészből fizetni? Számít-e, hogy a saját gyermekei nem gondoskodnak róla?
Ha megváltják a haszonélvezeti jogát, és pénzben kifizetik a neki járó részt, akkor már el tudják adni nélküle is a házat? Előbb ki kell fizetni, aztán lehet eladni, vagy ki lehet fizetni
az eladásból befolyó pénzből is?

A segítséget előre is nagyon köszönöm.

Anikó