Az attól függ, miért növekedett. Ha valamilyen ráfordítás miatt a közös élet alatt, akkor kap, mert a ráfordítás a közös vagyonból történt. Ha csak azért, mert a piaci árak nőttek, akkor nem.
vagyonjog élettársaknál
Tisztelt ObudaFan
Köszönöm a választ
a lakás értéknövekedéséből is kap a lány, vagy abból nem?
bambaliba
Az élettársak együttélésük alatt a szerzésben való közremûködésük arányában szereznek közös tulajdont. Ha a közremûködés aránya nem állapítható meg, azt azonos mértékûnek kell tekinteni. A háztartásban végzett munka a szerzésben való közremûködésnek számít.
Tehát ilyen arányban kell a gazdagodást megosztani az élettársak között.
Van egy lány, xx, és egy fiú xy. Nyolc éve élnek együtt élettársi viszonyban. A fiúnak a kapcsolat előtt volt egy lakása, amely akkor, nyolc éve 2 millió forintot ért. A lánynak semmije sem volt. Most a lakás 12 millió forintot ér. Most szétválnak az útjaik.
Kérdésem, megilleti-e a lányt valami a lakás értéknövekedése miatt, hiszen tíz millió forinttal "gazdagodott" a fiú a közös életük alatt?
A fiú lényegesen jobban keresett, mondjuk a 3-szorosát, mint a minimálbéren lévő lány. A 8 év alatt egy 3 milliós bankszámla is gyűlt, illetve egy 3 milliós életbiztosítás. Mindkettő a fiú nevén van, hiszen mindketten tudják, hogy a fiú keresetéből van pénz erre.
Újabb kérdésem, ebből a két valamiből illeti-e a lányt valami, hiszen ez is gazdagodás? (Mindketten tisztában vannak azzal, hogy a fiú pénze nélkül ez nem jött volna létre, vagyis ha mindketten minimálbéresek lettek volna. Az is tiszta sor, hogy a lakás meg életvitelük költségeinek a felét sem fedezi a lány fizetése, nem hogy takarékoskodni tudnának abból.)
Újabb kérdésem, milyen arányban a fiúé és a lányé? 50-50%? Fizetések arányában? Megtakarítások arányában?
bambaliba
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02