A 2001. évi XIX. törvény emelte fel az ingatlan elbirtoklásához szükséges időt 10-ről 15 évre. Előtte csak 10 év kellett ehhez; ha a lentebb írtak igazak, akkor 1988-tól 1998-ig már az eladó házaspár által megtörtént az elbirtoklás.
Ha nincs meg a régi szerződés, akkor viszont valamivel kéne tudni bizonyítani, hogy mióta lakott ott az eladó házaspár. Szomszéd tanúként, valamint közüzemi szerződések/számlák alkalmasak lehetnek erre.
Az elbirtoklási perrel nem kéne késlekedni, mert csak nehezítheti a helyzetet, ha hamarabb indul meg a hagyatéki eljárás.
ingatlan öröklése
na....
1988-tól 2004ig sajátjaként használta a jogelőd birtokos az ingatlant.
a legonoszabb, legszűkebben számoló elvetemült jogász se mondhat mást, minthogy letelt a 15 (korábban 10, de menjünk biztosra) év. 2004-ben birtokba veték a nővéredék a házat, sajátjukként használják. A Ptk. szerint:
122. § Az új birtokos saját elbirtoklásának idejéhez hozzászámíthatja azt az időt, amely elődjének birtoklása idején már elbirtoklási időnek minősült.
tiszta sor, a nővérdeék elbirtokolták az ingatlat (megkockáztatom, hogy az első ott töltött nap után:)
teendő: tessék megindítani a pert az elbirtoklás tényének megállapítása iránt. sok sikert és türelmet hozzá:)
Tegnap kiderítettem a sztorit.
Egy házaspár 88-ban adásvételi szerződést kötött az idős hölgy tulajdonossal, de a szerződést természetesen ügyvéd nem látta, a tulajdonjog változása nem lett bejegyezve.
Ezt követően fél év múlva a házaspár eladta a házat, de ekkor sem történt meg a tulajdonjog átírása. 88-2004-ig élt itt ezen házaspár. 2004-ben vették meg nővéremék a házat ettől a családtól.
Időközben az idős hölgy meghalt.
Hagyatéki tárgyalás állítólag még nem volt.
Mivel ingatlan esetén 15 év kell a tulajdonjog elbirtoklással való megszerzéshez- és ez összeadva az éveket- Önök szerint hivatkozhat erre nővérem?
Az örökösöknek Önök szerint milyen jogai lehetnek?
Ja, természetesen az első két adásvételi szerződés nincs meg.
lehetséges. de a biztosat nem lehet mondani, hisz nem ismerjük az összes adatot.
számos fontos kérdés merül fel ilyenkor. keressetek meg egy jogászt SZEMÉLYESEN.
egyébként tudták a szerződés megkötésekor hogy az eladó nem tulajdonos?
Elképzelhető Önök szerint, hogy a vételárat vissza lehessen követelni?
illetve szvsz az ha az "öröklést átvezetik az ingatlan-nyilvántartásban" nem szakítja meg az elbirtoklást.
Ptk kommentár
A tulajdonos halála folytán bekövetkező jogutódlás az elbirtoklást nem érinti. Ha azonban a tulajdonos végrendeletet alkot, amelyben rendelkezik az elbirtoklással érintett ingatlana (ingósága) örökléséről, ezt olyan tulajdonosi rendelkezésnek kell elismerni, amely az elbirtoklás megszakadását eredményezi.
no ezért kéne tudni, hogy a nővér és férje mióta birtokol, illetve akitől vették, mióta birtokolta, hiszen hozzá lehet számítani az előző birtokos idejét is az elbirtokláshoz...
és akkor esetleg gyorsan lépni.
További probléma az elbirtoklással, hogy pl. egy hagyatékátadás, ami alapján az öröklést átvezetik az ingatlan-nyilvántartásban, is megszakítja az elbirtoklást...
Nem hiszem, hogy a bácsi 15 éven túl halt volna meg...
az elbirtoklás is szóba jöhet! mikor "vették" az ingatlant?
Elbirtoklásról csak 15 év letelte után lehet beszélni, de nem hiszem hogy ez fennállna, hiszen az örökösök ha esetleg nem is látogatták az édesapjukat, ettől függetlenül örökösödési várományosak voltak.
Kedves evao: az illető akitől a testvérédék a házat vették ezek szerint semmiféle jogcímmel nem rendelkezett a ház eladására vonatkozóan...
Ha így van, akkor szerintem előszőr tőle kell visszakövetelni a vételárat (...), és azt követően megpróbálni az örökösöktől legáisan - és napi piaci áron - megvásárolni azt.
A tulajdonos meghalt, meglesz a hagyatéki eljárás, ahol a közjegyző az örökösöknek átadja a házat - esetleges egyéb örökölt ingóságokkal együtt.
A ház rendbehozatalára/felújítására fordított költséget - számlák bemutatásával - az örökösöktől kérhetik, illetőleg azt az esetleges vételárba be lehet számítani.
Az örökösökkel mindenképpen fel kell venni a kapcsolatot, mielőbb, mert akárt időközben el is adhatják a házat - és akkor a ráfordított pénzetek után is futhattok...
Én egy laikus olvasó vagyok, de nekem a leírtakból ez jött ki.
Tisztelt szakértők!
A segítségüket szeretném kérni a következő ügyben:
Nővérem és férje vett egy kis lakást vidéken, de az adásvételi szerződést nem a tulajdonossal kötötte meg, hanem az akkori ott élővel. Sajnos a szerződést nem ellenjegyezték ügyvéddel, így mint tudjuk a szerződés joghatás nélküli. (Ha ügyvédhez fordultak volna, biztos nem ez lenne a helyzet)
Időközben a házat felújították.
A probléma az, hogy a tulajdonos meghalt és most az örökösökkel kellene felvenni a kapcsolatot, azért, hogy a tulajdoni jogot átírják.
Nővéremék attól félnek, ha az örökösök meglátják a házat igényt tartanak rá.
Milyen jogai és kötelességei vannak az örökösnek és nővéreméknek?
Szóba jöehet esetleg a tulajodnjog megszerzése elbirtoklással, mert úgy tudjuk az előző lakónak sem volt érvényes adásvételi szerződése?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02