Fórum öröklés és családjog régebbi elöl     új hozzászólás

névváltoztatás

aliz789 # e-mail 2014.08.05. 16:13

Üdvözlöm! Névváltozás és útlevél problémával kapcsolatban kérném a segítségét.
2014.augusztus 9. férjhez megyek, és a leendő férjem vezetéknevét felveszem (......-né)majd a lánykori nevemet meghagyom.
Az esküvőt követően nászútra készülünk, aminek a pontos időpontja még nincs meg (valószínű Dominika).
Az útlevelet már megigényeltem, hogy minél hamarabb kézhez kapjam és foglalni tudjuk az utat - viszont még a lánykori nevemre.
Olyan kérdésem lenne, hogy akkor most újból kell igényelnem az útlevelet az esküvő után, hogy ki és be engedjenek majd az országokból??? Vagy maradhat a régi?
A többi okmányomat majd csak a nászutat követően cserélem, addig marad minden a lánykori nevemen.

Válaszát előre is köszönöm!

pazs #   2014.07.25. 15:13

nem.

kopcsi # e-mail 2014.07.25. 14:46

.

Anuska # e-mail 2014.07.17. 15:52

Elváltunk és nagykorú fiam az én születési családnevemet szeretné felvenni.
Kihathat-e a névváltoztatás az öröklésre? (Az apjának új családja van).
Köszönöm válaszát
Anuska

ObudaFan # e-mail 2014.04.19. 11:42

Az öröklés szempontjából nincs jelentősége, hogy kapcsolatban álltatok-e. De egyáltalán mit szeretnél?

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

szibi123 # e-mail 2014.04.18. 17:49

Üdvözletem,
Jogi tanácsot, "előrejelzést" szeretnék kérni a következőekkel kapcsolatban:
Szüleim több, mint 30 éve elváltak, édesapám új családot alapított, ezzel mindennemű kapcsolatot megszakítva velünk. Édesanyám elkövette azt a "baklövést", hogy az egykoron 1/1-1/2 hányadban tulajdonolt lakás tulajdonviszonyait a mai napig sem változtatta meg, továbbra is apámé a fele tulajdoni rész. Édesapám meghalt, örökösei a testvérem és én, illetve a második házasságából még 2 gyermek. Hagyatéki tárgyalás még nem volt, a hagyatéki listán a következők szerepelnek:

• jelzálog, a második feleség 100%-os tulajdonában álló lakásra bejegyezve
  • személyi kölcsön
  • édesanyám lakásának 1/2 hányada

Nálam, és testvéremnél van gyermek, a második házasságból való gyerekeknél nincs.
A kérdésem az, támadható -e bármilyen módon az örökösödés arra való tekintettel, hogy több, mint 30 éve bizonyíthatóan semmilyen kapcsolatban nem álltunk; illetve mi lehet a "legokosabb" döntés, amit az adott helyzetben hozhatunk?

monalisa1 #   2014.04.18. 14:25

Mivel az apa semmiféle bűncselekményt nem követett el a gyermek sérelmére, bíróság nem fogja "levenni" a nevéről.

viktóriad # e-mail 2014.04.18. 12:59

7 hónapnyi találkozás kihagyása után a gyermek automatikusan azt mondta neki hogy bácsi mivel nem ismeri, senki nem nevelte bele .számára az apa az élettársam ö neveli ö gondoskodik róla több mint egy éve.A biológiai "apát" nem is érdekli hogy mi van a kicsivel.Nem fogom ellene nevelni nem az én döntésem hogy apának fogja-e tekinteni vagy sem.Nekem is nevelő apám van 1 éves korom óta nekem viszont olyan ö mintha az édesapám lenne.A biológiai apám számomra nem apa.Nem azt kértem hogy nevelési tanácsot osztogassanak hanem volt egy konkrét kérdésem amire köszönöm a választ.

monalisa1 #   2014.04.18. 12:02

Ha önként nem járul hozzá akkor minden marad változatlanul - a fia 18 éves koráig. / Mondjuk a 2 éves gyermeket nem kellene az apja ellen nevelni, egy ilyen kicsi még azt mondja vissza amit tőled hall!...

viktóriad # e-mail 2014.04.16. 11:15

Üdvözlöm!
A kérdésem az lenne ,hogyha a biológiai apa nem egyezik bele a gyermek névváltoztatásába abban az esetben is lehet kérni a bíróság hozzájárulását a névváltoztatáshoz?ki lehet így kerülni a biológiai apát?2 éves a kisfiam(1 éve nem élünk együtt és a gyermek idegenként tekint a biológiai apjára mivel ö nem is keresi és nem is érdekli de sajnos bosszúból nem fog belemenni) és mostani párom és én szeretnénk ha egy néven lennénk mind a hárman,majd későbbiekben a születendő gyermekünk is.májusban lesz az esküvőnk.

Mira74 # e-mail 2014.04.13. 20:12

Gyámhatóságnál tavaly júniusban voltak,ahol megírták a jegyzőkónyvet.A gyámhatóság után kerültek a bíróságra.Gondolom a válóper illetve a gyermek nevének a levétele külön van,csak nem kell évekig várni ameddig a válóper tart :-)

monalisa1 #   2014.04.13. 12:03

Ameddig a válóper jogerőre nem emelkedik +300 nap addig nincs "apacsere". Ellenben az anya és az érintett két férfi keresse fel együtt a gyámhatóságot, létezik un. nyílt örökbefogadás.

monalisa1 #   2014.04.13. 11:51

Még mindig jobb ha ugyanazon bíróra kell várni mintha valamely okból másik bírnak átadják az ügyet, aki hivatalból kénytelen elölről kezdeni az egész eljárást.

Mira74 # e-mail 2014.04.12. 20:20

Tisztelt Szerkesztő!
Egy olyan kérdésem lenne a párom volt felesége tavaly májusban szült egy kisfiút az élettársától aki a párom nevét kapta,mivel még a válóper folyamatban van azóta is.Idén március elejére ki volt tűzve a bírósági "tárgyalás",hogy az élettárs a nevére veszi,de egy levelet kaptunk miszerint a bíró nem ér rá.Ennek több mint egy hónapja.Itt nincs semmi idő?hogy kiírják az új tárgyalást?
Válaszukat előre is köszönjük.

monalisa1 #   2014.03.25. 13:51

Most válasszanak olyan nevet a kislánynak ami a későbbiekben is megfelelő lesz.

Tekergo73 #   2014.03.24. 17:16

Tisztelt jogi szakértők!

Külföldre költözés miatt szeretném a kislányom nevét megváltoztatni, mert az adott országban ezt a szót káromkodásként használják, konkrétan Fanninak hívják, és ez fanny-ként a női nemi szervet jelenti.
Nem szeretném, hogy emiatt csúfolják az iskolában.
Tervezzük, hogy 4-5 év múlva visszatérnénk Magyarországra, de egy oldalon azt olvastam, hogy 14 éven aluli gyermeknek csak egy esetben kérhetik a szülők a névváltoztatását. Ez azt jelentené, hogy 14 éves kora után változtathatná csak vissza az eredeti Fannira? Most még csak 4 éves.

Válaszukat köszönöm!

monalisa1 #   2014.03.24. 14:00

Az önkormányzatnál a...

monalisa1 #   2014.03.24. 13:59

Az anyakönyvi hivatalban lehet beadni a kérelmet, minden további információ ott.

rekaanabell # e-mail 2014.03.22. 19:11

Üdv!
Az lenne a kérdésem, hogy hogyan lehet második keresztnevet felvenni. Semmit nem tudok a témával kapcsolatban. Hol kell elkezdeni, mivel jár, milyen procedúrákkal? Olvastam itt a fórumon egy két dolgok, hogy 10E-ft illetékkel jár és meg kell indokolni a név felvétel okát, de hol és milyen hivatalnak? Nagykorú vagyok, illetve magyar nevet szeretnék felvenni.
Előre is köszönöm a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2014.03.01. 16:45

Ha kiskorú és elég nagy közöttük a korkülönbség, akkor örökbe is fogadhatja. Mondjuk, akkor ugrik a tartásdíj.

www.kbs-ugyved.hu

gerbera317 # e-mail 2014.03.01. 14:36

Ha bizonyítani tudod, hogy ő szült téged, simán.

Zsazsagold # e-mail 2014.03.01. 12:39

Kedves Kovács Úr
Én arra lennék kiváncsi hogy az anyám nevét megváltoztathatom e az uj anyám(apám felesége) nevére ?

pannika01 #   2014.02.12. 14:06

Tisztelt jogi fórum

Nekem olyan kérdésem lenne,hogy most váltam el,és szeretném le vetetni a férjes nevem.Mert nem szeretném továbbra azt használni.Viszont a lánykori családi születési nevemmel nem vagyok megelégedve és szeretném megváltoztatni.Az lenne a kérdésem hogy egyszerre a házassági nevem és leánykori születési nevemet meglehet e változtatni?

Köszönöm

Macika86 # e-mail 2014.01.14. 12:54

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni, egy igen bonyodalmas kérdést illetően.
A párom fel szeretné venni az én családi nevemet, lehetséges lenne, hogy egy teljes vezetéknév változtatás menjen végbe? Illetve mi kell ehhez? (nem a formanyomtatványra gondolok)
Ha esetleg tudna valaki segíteni még abban, hogy indokolni is kell, miért választana egy más vezetéknevet, kérem írjon le egy jó indokot.
Nagyon szépen köszönöm előre is a választ.
Mindenkinek szép napot kívánok!

pazs #   2013.12.13. 15:16

Joyce: a lakhelyed szerint illetékes anyakönyvvezetőtől kérhetsz névváltoztatást (de nyilván nem találhatsz ki új vezetéknevet, ha egyébként megtartod a férjed nevét).