A következő lenne a kérdésem: a szülők öröklési szerződést kötöttek egyik gyermekükkel a házukra. Ezenkívül van két építési telkük, melyek közül az egyiket eladták. A másik gyermek, miután tudomására jutottak a történtek természetesen nem hagyta annyiban, megpróbált velük beszélni. A vége összeveszés lett. Kis idő múlva kapott egy értesítést egy ügyvédtől, miszerint ingyenes juttatásként, betudással x Ft-ot kivánnak a szülők átutalni a részére. Mit jelent ez? A telkek után őt megillető kötelesrész kifizetése talán?
ingyenes juttatás betudással
Igen, azt jelenti, hogy ezt a jutattást majdan a köteles rész alapjába be kell számítani, és a köteles rész kiegyenlítésébe is.
Konkrétan, ha 15 milliót ér a két telek, és felajánlottak 4 milliót, "korrektnek" számít?
Háááát... Ez itt egy jogi fórum. Úgyhogy inkább maradok a dolog jogi természeténél.
Ha szülők - remélhetőleg minél később - elhaláloznak, és nem végrnedelkeznek, akkor a hagyaték felét kapja meg a most megajándékozott gyermek, de úgy, hogy a teljes örökség értékéhez hozzáadják ezt a 4 milliót, az ő részéből pedig levonják. Ha ne adj' Isten még végrendelkeznek is, és a testvér lesz a kizárólagos örökös, akkor az köteles rész a (hagyaték+4 millió)/4 lesz, de úgy veszik, hogy ebből 4 milliót már megkapott. Ha a fenti képlettel számított összeg kisebb mint 4 millió, nem kell semmit visszafizetnie - de kapni se fog semmit.
Nagyon szépen köszönöm a választ, mert mostmár világosabb minden.
Még egy kérdés, mi történik akkor, ha nem veszi át az "ajándékot", nem mond le róla, és nem reagál az ügyvéd levelére?
Az ajándékozási szerződés létrejöttéhez a megajándékozott beleegyezése is szükséges. Arra azért érdemes figyelni, hogy az átutaláshoz nem kell a kedvezményezett hozzájárulása; tehát ha esetleg mégis átutalnák a pénzt, és a számlatulajdonos nem utalná vissza haladéktalanul, azt akár a szerződés ráutaló magatartással történt elfogadásaként is értékelhetik.
Azon kívül a visszautasítás nem biztos, hogy jó ötlet. Ha ugyanis, esetleg, netalántán a másik telket is eladnák, akkor előfordulhat, hogy egyáltalán nem lesz hagyaték. A vételárként kapott készpénz ugyanis az évek során elfogyhat, elfolyhat valamerre...
Az ügyvéd a levelében nem kért személyes találkozást csak egy bankszámla szám közlését ahová utalhatják a pénzt, tehát alá sem kell írni semmit. Nem jön létre semmilyen szerződés. Ha egyszer bekövetkezik a hagyatéki tárgyalás az illetőnek ott már semmi keresnivalója sincs? A számára legrosszabb esetet tekintve (ha a szülők végrendelkeztek).
a pénz-ajándékozási szerződésnek az írásbeli forma nem feltétele, létrejöhet szóban vagy ráutaló magatartással is, ahogy KBS utalt rá.
a hagyatéki tárgyaláson ha lesz természetesen "van keresnivalója", csak az kérdéses, hogy lesz-e még hagyaték.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02