Bt megszüntetése


vakrepülő # 2009.11.28. 13:05

Szeretném megkérdezni, hogy miként lehet a leggyorsabban megszüntetni egy Bt-t. Tartozása nincs, alkalmazott aug. 30-tól szintén nincs.
Mindenképp kell hozzá ügyvéd, vagy elég a könyvelő is. Jah és természetesen, hogy mennyibe kerül ez nekem. Hova és mennyit kell fizetnem....
Köszi előre is!!!

Ha megszüntettem a Bt-t, élhet-e valaki utána kártérítési igénnyel a Bt-vel, vagy a volt beltaggal szemben???

rockmachine # 2009.11.28. 13:39

üdv vakrepülő!

ha nincs tartozás akkor végelszámolásnak van helye, Bt. esetében lehet egyszerüsített is:

Ctv. 114. § (1) A jogi személyiség nélküli gazdasági társaság végelszámolásának cégbejegyzése egyszerűsített módon történhet, ha a cég a végelszámolása kezdő időpontjától számított százhúsz napon belül a végelszámolást befejezi. Az egyszerűsített végelszámolás esetén a végelszámolás megindulásáról szóló közlemény Cégközlönyben történő közzétételét a végelszámoló a végelszámolás kezdő időpontjától számított nyolc napon belül köteles kezdeményezni.

jogi képviselet kötelező.

ügyvédjelölt

nandy # 2009.11.29. 09:19

Azért szeretnéd sürgősen megszüntetni a céget, mert kártérítési igény várható?

Kovács_Béla_Sándor # 2009.11.29. 10:13

Ha megszüntettem a Bt-t, élhet-e valaki utána kártérítési igénnyel a Bt-vel, vagy a volt beltaggal szemben???
A beltaggal szemben igen.

vakrepülő # 2009.11.29. 13:00

Nem, nem azért szeretném megszüntetni, hanem azért mert már nem működik aug 30. óta a Bt, csak van.
A cég akit említettem, az egy másfél éve történt eset miatt élhetne esetleg kártérítési igénnyel, de ezidáig nem keresett meg senki, sztem ezután sem fognak... Csak kíváncsi vagyok, hogy ha egy másfél évvel ezelőtt történt káreset miatt eddig nem kerestek meg, és a velük kötött szerződést is felmondtam, arra sem reagáltak, akkor ha megszűnt a Bt, miért élnének kártérítési igénnyel, illetve én, mint beltag meddig tartozom még a Bt-ért teljes anyagi felelősséggel?? Jah, és ha vki tudna abban segíteni, hogy egy másfél éve történt eset kapcsán, ha eddig nem jelentkeztek, meddig élhetnek esetleg ezzel a jogukkal, van vmi elévülési idő, amíg jelezni kellett volna nekik, hogy szeretnének kártérítést, vagy amikor egyszer eszükbe jut???
Köszi előre is!!!!

vakrepülő # 2009.11.29. 13:00

Nem, nem azért szeretném megszüntetni, hanem azért mert már nem működik aug 30. óta a Bt, csak van.
A cég akit említettem, az egy másfél éve történt eset miatt élhetne esetleg kártérítési igénnyel, de ezidáig nem keresett meg senki, sztem ezután sem fognak... Csak kíváncsi vagyok, hogy ha egy másfél évvel ezelőtt történt káreset miatt eddig nem kerestek meg, és a velük kötött szerződést is felmondtam, arra sem reagáltak, akkor ha megszűnt a Bt, miért élnének kártérítési igénnyel, illetve én, mint beltag meddig tartozom még a Bt-ért teljes anyagi felelősséggel?? Jah, és ha vki tudna abban segíteni, hogy egy másfél éve történt eset kapcsán, ha eddig nem jelentkeztek, meddig élhetnek esetleg ezzel a jogukkal, van vmi elévülési idő, amíg jelezni kellett volna nekik, hogy szeretnének kártérítést, vagy amikor egyszer eszükbe jut???
Köszi előre is!!!!

rockmachine # 2009.11.29. 13:53

elvileg a társaság megszünésétől kezdve 5 évig ugyanúgy felel a beltag, ahogy a társaság fennállásakor...
mivel az elévülés is 5 év és az még a társaság fennállása alatt indult (másfél éve), a konkrét esetben a megszünésig eltelt időt le kell majd vonni a másik öt évből és annyi idejig fogsz majd felelni azért a tartozásért...remélem érthető volt :)

üdv

Ashley03 # 2014.10.30. 07:24

Szép napot Mindenkinek!
Információra lenne szükségem, kb. milyen költséggel kell számolni ma egy Bt megszüntetésénél? Van egy Bt-nk ami gyakorlatilag soha nem müködött. Most végre szeretném megszüntetni - én vagyok a beltag - és kalkulálni akarok a várható költségvonzattal. Köszönöm előre is a segitséget.
Zsuzsa

ObudaFan # 2014.10.30. 11:30

Az illeték, illetve közzétételi költségtérítés eljárásmódtól függően 15-18.000 Ft, az ügyvédi munkadíj és a könyvelő díja szabad megállapodás tárgya.

zsuzsa28 # 2015.01.06. 11:24

Tisztelt Jogi Fórum !
Az unokám BT-jével működő üzlet befejezte működését 6 hónap után mert veszteséggel működött a büfé. Ezért nem akarja folytatni. A kültag már 4 hónapja nem dolgozik az üzletben. Unokám felmondja az üzlethelyiség bérletet és az egész vállalkozást be akarja fejezni . Kell-e neki adót fizetni ha nem volt nyeresége ? Mit kell tennie, hogy a legrövidebb időn belül a legkevesebb újabb költséggel befejezze az egészet ?

ObudaFan # 2015.01.06. 11:44

Ehhez egyszerűsített végelszámolást kell indítania, ha nincs tartozása a cégnek. Egy ügyvédet kell felkeresni hozzá.

zsuzsa28 # 2015.01.16. 14:26

T. ÓbudaFan !
Köszönöm a választ. Elmentünk unokámmal a könyvelőhöz , aki a Bt előző tulajdonosának is könyvelt. Az unokám barátjának az anyja volt a beltag a fia a kültag. 2014 júliusban került az unokám nevére a BT mint beltag a barát maradt kültag . A "barát " kültag mikor látta , hogy nem megy jól az üzlet abbahagyta a munkát. Veszteséges lett az üzlet és úgy döntöttünk, hogy megszüntetjük BT-t.
Az ügyvédhez mentünk , aki az átírást intézte. A BT 100000 Ft-al indult a jegyzőkönyvben is ez szerepel. A könyvelő mondta, hogy elkészíti a szükséges kimutatást 1 héten belül. Ezután borzasztó meglepetésünkre felhívta az unokámat, hogy kiderült 3 millió tagi kölcsön terheli a BT-t. Én csak 575 ezer Ft-ot utaltam. Tehát 2425000 Ft. kölcsön volt a BT-n mikor az unokám nevére átírták. Hogyan lehetséges, hogy ez most 6 hónap után derült ki ? A könyvelőnek kellett ezt tudni, ő könyvelt nekik. Az ügyvéd is hibát követett el mikor intézte az átírást ?
Az nem létezhet, hogy ezt az unokámnak kell kifizetni.A könyvelő ezt mondta... Az ügyvéddel még nem tudtunk beszélni. Nagyon szépen kérem segítsenek , mi a megoldás....

ObudaFan # 2015.01.16. 18:39

A könyvelő éppen tudhata, ha megkérdezték ezt tőle. Az ügyvédnek ahhoz, hogy a társaság könyvelésében mi van, nem sok köze van.
Hogy az újbeltag a korábbi tartozásokért helyt kell-e, hoy álljon, az a tárasági szerződésben derülhet ki.

zsuzsa28 # 2015.01.21. 09:45

Köszönöm szépen a választ. Ha fenn áll az előző beltagnak a tagi kölcsön tartozása , akkor semmilyen módon nem lehet megszüntetni a BT-t ? A szerződésben az áll, hogy az
előzőkért nem vállal felelősséget az új beltag !!!
Az üzlet 2015 01 01-től zárva van, új munkahelye nincs a beltagnak , amig nem szűnik meg a BT kell-e neki fizetni járulékot, ha kell mennyit ? Fizetheti-e munkanélküliként vagy saját maga után a TB járulékot. Ezen kívül kell -e még mást is fizetnie a BT-ért ?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.21. 10:51

Attól, hogy tartozása van a bt.-nek, be lehet fejezni a végelszámolást, feltéve, hogy legkésőbb a vagyonfelosztási határozatban valamelyik tag átvállalja azt, és a jogosult ezt el is fogadja.

ObudaFan # 2015.01.21. 17:59

Ha nincs munkja a beltagnak, akkor jó eséllyel kell fizetnie járulékot, amíg a bt. létezik.

Cs-A. Ágnes # 2015.01.30. 11:15

Igen, ebben az esetben mindenképp fizetni kell a munkabért terhelő adókat, járulékokat míg meg nem "szabadulnak" a bt-től, illetve míg a fia nem helyezkedik el valahol! Sőt, figyeljenek rá, hogy a könyvelő a havi bevallásokat készítse el és küldje be a NAV-hoz, mert másképp még mulasztási bírságot is fognak kapni!

yoshimura # 2015.06.09. 14:04

Tisztelt Fórumozók!

2001-ben alapítottam egy BT-t kényszervállalkozásként, munkahelyem nem volt, valamit kezdenem kellett magammal.
Ingatlanközvetítéssel, majd autóalkatrészkereskedelemmel fogalkozott. 2007-2009 között voltam a cégbe bejelentve, de mivel csökkentek, majd eltűntek a bevételek, 360.000 Ft APEH-tartozás kerekedett. A beltag (én) papíron helyet cserélt a kültaggal, mivel neki volt főállása, hogy ne kelljen senki után TB-t fizetni.

Nomármost 2009 óta levelezgettünk kb. 2013-ig az APEH-al, NAV-val, ahogy tetszik, hogy mivel sem a válság okozói nem vagyunk, sem bevételünk, sem a minimálbéres egy fizetésből sem tudunk adósságot törleszteni, tekintsenek el attól, blablabla... de csak hajtogatták a mondókájukat, annyi változással, hogy minden következő levél más osztályról jött, nehogy az előző levél írója tudja, eddig mi történt.... Telefonáltam is, leveleket írtam, semmi sem történt, csak jöttek a fenyegető, bírságoló levelek.

Egy idő után elegem lett az egyoldalú kommunikációból, 3. éve nem adtunk mérleget, 2 éve bevallást sem, ráadásul a bankfiók megszüntette a cég bankszámlaszámát is legalább 3 éve, mivel 1 éves tartozás (havi csomagdíj) volt rajta. Pár havonta megnézem itt-ott, a cég még él szerintük, de semmilyen levelet sem veszünk át 2 éve, ami a NAV-tól jön.

Ehhez tartozik, hogy 5 éve magánemberként jogtalanul követeltek rajtam 400 000 Ft illetéket telekvásárlás után, ami hosszas levezgetés után kiderült, hogy jogtalan volt és még csak elnézést sem kértek. (4 éven belül beéplt a telek adómentesség mellett) Ezt megírtam nekik, valamint azt, hogy egy ilyen hivatalt el sem fogadok, mint Adóhivatal, mert szándékosan át akartak verni, behajtással fenyegetőztek, holott tudtam, hogy igazam van, ahogy lett is.

Arra kérnék valakit, írja le, mi várható ez ügyben, netán tud-e segíteni, hogy ezt a kényszervállalkozást eltüntessük, megszüntessük, kényszertöröljék, st.... a Föld színéről. A kültag-beltag is minimálbér közeli fizetésből él egy háztartásban gyerekkel, kizárt dolog, hogy önszántamból egy tallért is eljuttatok a csaló NAV-nak ezek után.

Köszönöm, hogy elolvasták írásomat és remélem, másnak is segítek, ha ez ügyben választ kapok a megoldásra és a következményekre.

ObudaFan # 2015.06.09. 14:47

yoshimura

Ezzel a hozzáállással az várható, hogy tetemes mulasztási bírság keletkezik, amiért majd a beltag áll helyt. A cég adászámát törölni fogják előbb-utóbb, aztán a cég kényszertörlését indítják el, ami a NAV tartozás miatt felszámolásba fordul, ennek a költségeiért majd egyszer megint a beltag felel. A felszámolónak emellett át kell adni majd az aktualizált könyvelést, mert ennek elmulasztása igen drága lenne.

yoshimura # 2015.06.09. 17:47

Átadtam volna már 2-3 éve is bárkinek (a kényszertörlésre játszom), ha kérte volna. Továbbra is csak a lehúzás jellegét érzem, csak arra "játszik" az úgymond Adóhivatal...
Megjegyzem bármilyen hozzállásnál itt tartanánk, ugyanis sem módomban sem "szándékomban" nem állt fizetni.

Esetleg lehetne írni nekik valamilyen ügyvéd által fogalmazott és szignózott levelet vagy csak a várakozás az opció?

ObudaFan # 2015.06.11. 18:11

Írni bármit lehet, de a megoldás az lenne, ha rendbe tennéd a céget, mielőtt jóval nagyobb károd származik belőle, mint a jelenlegi tartozás.

ObudaFan # 2015.06.12. 13:36

Azért ez nem így van. Ha pl. törlik az adószámát, akkor utána jön a kényszertörlés is.

BigJimmy # 2015.06.23. 08:22

Tisztelt Fórumozók!

Unokaöcsém 2007-ben alakított egy BT-t a barátjával. Sajnos nem igazán sikerült beindítani, így 2008.11.24-én elindították az egyszerűsített végelszámolást. Ügyvédi közreműködéssel és NAV ellenőrzéssel 2009. 08.31-el megszűnt a BT. Minden hivatalos bevallást, beszámolót beküldtünk a NAV-nak,közzététel a cégközlönyben megtörtént, rendben volt a zárás. Most 2014. évvégén a másik beltag kapott egy levelet a cégbíróságtól, melyben valamilyen adatbejelentési hiányra hivatkozva 200.000,- Ft bírságot szabott ki. Ennek tetejére még 2015. februárjában kiadtak egy végrehajtási végzést a cég ellen. 5 év után most ez mi lehet? Mi a teendőnk? Írtam levelet, hogy miért történt ez, és ha kell pótoljuk, amit lehet, de nem reagáltak rá. Köszönöm előre is, ha valaki tud tanácsot adni.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.06.23. 09:36

Valami nem stimmel akkor azzal a törléssel.

Mi a neve a cégnek?

Rexor # 2015.06.23. 09:56

Obuda Fan: én tudok olyan cégről, aminek már 2 éve törölték az adószámát, de még nem indult meg a kényszertörlés :)