Mit szeretnél tenni? Mert lehet fordulni az ügyészséghez felügyeleti intézkedésért, de akkor lehet, hogy ebből lesz egy büntetőeljárás is magánokirat-hamisításért.
alapítvány
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Azt szeretném megkérdezni, hogy mi a teendő, abban az esetben, ha az Alapítvány alapítója új kuratóriumi képviselőt jelöl ki ezzel bővítve a kezelő szerv létszámát és az új képviselő (aki munkavállaló az alapítónál) úgy nyilatkozik a bíróság felé, hogy nem áll az alapítóval olyan jogviszonyban, amely alapján az alapító közvetlen befolyást gyakorolhat.
Már miért ne lehetne ezt változás-bejegyzési kérelemmel megoldani?
Tisztelt Fórumozók!
A kérdésem az lenne, hogy amennyiben módosul az alapító okirat az alapítók döntése alapján a körben, hogy kuratóriumi elnökhelyettes kerül kijelölésre, aki az elnök akadályoztatása esetén általánosan és önállóan jogosult képviseletre (de a bankszámla felett különös jelleggel és együttesen másik taggal), úgy a változásbejelentés során a nyilvántartásba vételi kérelmet is kell benyújtani a megfelelő kódokat feltüntetve?
Ugyanis a változásbejegyzési kérelemnél ilyen kódok nincsenek, a cégbíróság tájékoztatása szerint ez több mindenkinél problémás.
Hogy néz ki ez a gyakorlatban?
Köszönöm a segítséget.
Úgy valószínűleg fennáll.
Köszönöm a gyors választ, de arra szeretnék választ kapni, hogy munkavállaló, lehet-e képviselő?
Határozathozatalnál ha 3 tagból 2 képviselő, aki jelen esetben munkavállaló, akkor az összeférhetetlenség szerintem fenn áll. Ez így szabályos????
Gesztenye63
Az alapító jelöli ki.
clariss
Ha a 13 főből legfeljebb 6 a munkavállaló az alapítónál, az még mehet.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az Alapítvány alapítója költségvetési intézmény. Képviselője módosította az Alapító okiratot, miszerint a kezelőszerv létszámát 7 főről 13 főre növelte. A bíróság az új személyeket - az alapító által kért - képviselőként jegyezte be, pedig mindegyik munkavállaló az alapítónál.
Úgy tudtam, amennyiben összeférhetetlenség van, úgy csak tag lehet a kezelő szervben az érintett, és nem képviselő. Lehet, hogy ez megváltozott?
Alapító Okirat szerint, akkor határozatképes a kuratórium, ha 3 tag, ebből legalább 2 a kuratóriumot képviselő jelen van.
Szerintem sérül ez esetben a PTK.74.C(3) bek. szerint
"Nem jelölhető ki, illetve hozható létre olyan kezelő szerv, amelyben az alapító - közvetlenül vagy közvetve - az alapítvány vagyonának felhasználására meghatározó befolyást gyakorolhat."
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az alapítvány kuratóriumának elnökét el kell fogadni a kuratórium tagjainak? Meg kell szavazni vagy az alapító jelöli ki?
Az alapítói jogokat a nyilvántartást vezető törvényszék gyakorolja, ő tud kijelölni kuratóriumot.
Tisztelt ObudaFan.
Friss munkaerőként szeretnénk újra működtetni egy alapítványt, azomban most deült ki, hogy az alapító 2 éve elhunyt, a kurátorok a szélrózsa minden irányába elszármaztak. A felügyelő bizottság tagjai elérhetőek csupán. Épp most kiderült, hogy a kuratórium elnöke is elérhető. Az alapító nem nyilatkozott halála esetére.
Az lenne a kérdésem,hogy hogyan tudjuk újraéleszteni és felépíteni a jelenlegi csapattal az alapítványt?
Köszönettel: Kölyök13
Mivel a felügyelő bizottságot nem a kuratórium választja, ehhez fölösleges kuratóriumi ülést összehívni.
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Alapítvány alapítója hívhat-e össze kuratóriumi ülést, mert a 3 fős felügyelő bizottságból 1 fő lemondott.
Jelen Alapító Okirat szerint kuratóriumi ülést a kuratóriumi elnök hívhat össze.
Jól gondolom, hogy ez az ülés szabálytalan, vagy érvénytelen?
Jogszabályi hivatkozást, hol találhatnék erre?
Akkor ezzel a hiánypótló végzéssel nem értek egyet.
Bocsánat. Megyei törvényszéknek.
A közhasznú alapítványunk kuratóriumában 3 tag személye megváltozott. A megyei főügyészségnek elküldött változásbejelentést kellett ilyen nyilatkozattal hiánypótolnunk.
Az ügyészségtől milyen ügyben?
Az utolsó válaszadás számomra érdekes. Ugyanis most kaptam a főügyészségtől egy hiánypótlásra felszólítást, ami a következő mondatot tartalmazza:
"... csatolják az új kuratóriumi tagoknak a tisztségelfogadó nyilatkozatát, melyben konkrétan arról is kell nyilatkozniuk, hogy........ és a kuratórium többi tagjával állnak-e közeli hozzátartozói viszonyban,..."
Ha állhatnak, miért kell nyilatkozni?
A kurátorok egymás között lehetnek rokonok.
Érdeklődnék, hogy a kurátorok lehetnek-e családtagok az alapítvány létrehozásakor?
Köszönöm
Köszönöm a gyors választ, tehát a kuratórium tagjai lehet családtagok, ha az alapító nem családtag?
A kurátorok többségének az alapítótól függetlennek kell lenniük.
Kb. 100.000 Ft induló tőke alatt a bíróság biztosan nem fogja nyilvántartásba venni az alapítványt, de a célhoz képest elképzelhető, hogy magasabb összegre is szükség lehet.
A Ptk. szabályozza az alapítványok működését.
Tisztelt Cím!
Alapítványt szeretnénk létrehozni, érdeklődnénk hogy az alapító tag és a kuratórium tagjai lehetnek-e közeli családtagok? Mekkora az a minimum összeg, mellyel alapítványt létrehozhatunk? (Az ügyvédi, bejegyzési költségeken felül.) Esetleg találunk-e olyan aktuális törvényt, melyben kérdéseinkre választ találunk?
- Végezni végezhetne az alapítvány, de csak kiegészítő jelleggel. Ha ebből szeretnétek finanszírozni az alapítvány működését, akkor szerintem az alapítványnak erre egy gazdasági társaságot kellene létrehoznia.
- Helyesen: az alapítónak kellene választania egy tőle független kuratóriumot.
- Elsősorban a társasági adóról szóló szabályok, esetleg az szja 1%-ára vonatkozó szabályok.
- Az alapító okirat módosítását indokolni kell tudni, így ezt is csak indokolt esetben.
- Attól függ, melyik.
- Lenti e-mailen.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02