Pótbefizetés kérdések, formaságok


Jhering # 2013.04.08. 11:14

Tiszteletben tartom, hogy más a véleményed, de nem értek egyet vele.

Kíváncsi lennék Kisfaludy András véleményére.

ObudaFan # 2013.04.05. 13:05

Valóban kell tudni értelmezni a Gt-t:

  • a társasági szerződés jogosíthatja fel a taggyűlést pótbefizetés előírására,
  • egyszemélyes kft. esetén a taggyűlés jogait a tag gyakorolja, megfordítva: a tag a taggyűlés jogait gyakorolja (és társasági szerződés helyett alapító okirat van),
  • a Gt. meg nem ismer taggyűlés által elő nem írt, csak úgy befizetett pótbefizetést.

Tehát ez így nem lesz pótbefizetés. Akkor lesz az, ha előtte a tag az alapító okiratot módosítja.

Jhering # 2013.04.05. 12:16

Itt jogértelmezés szükséges.

A beidézett jogszabályi rendelkezés nem azt írja elő, hogy a pótbefizetésről kötelező rendelkeznie az alapító okiratnak, hanem azt, hogy csak abban az esetben tehető kötelezővé a tagoknak a befizetés, ha az már rögzítve van előre (lásd: "feljogosíthatja" kifejezés).

Na most, mivel egyszemélyes társaságról beszélünk, itt a tag egyúttal maga hozza a határozatokat. Nem kell sok minden annak a megértéséhez, hogy elképesztő logikátlanság lenne a társasági szerződésben a tagnak saját magát köteleznie a pótbefizetésre, hiszen egyébként is maga hozza az erre vonatkozó határozatot (tehát eldönti, hogy most azt megteszi-e, avagy sem).

Természetesen arról szó sincsen, hogy bárki azt írta volna, az alapító okiratban mindegy az, hogy mi van, mi nincsen.

ObudaFan # 2013.04.04. 20:28

Például azt sem tartalmazza az egyszemélyes kft. mintája, hogy az ügyvezető elláthatja ezt a feladatot munkaviszonyban, de ha nincs benne kifejezetten az alapító okiratban, hogy elláthatja, akkor nem állhat munkaviszonyban, akkor sem, ha ő az egyedüli tag (Gt. 22. § (3)).

Szóval az azért nem úgy van, hogy egyszemélyes kft. esetén mindegy is, hogy mi van benne az AO-ban, mi nincs.

ObudaFan # 2013.04.04. 20:23

Nagy Sándort nem ellenőrizte a NAV.

Az egyszemélyes kft. tagja is csak akkor teljesíthet pótbefizetést, ha az alapító okirat megengedi. Ha nem, módosítani kell.

A szerződésminta igen sok mindent nem tartalmaz, amire egyébként lehetősége van egy cégnek.

Sherlock # 2013.04.04. 18:20

Nagy Sándor is valahogy így gondolkozott, mikor csomózni kellett.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.04. 18:20

A minta nem normatív jogszabály.

Az egy tag sem intézkedhet, dönthet az alapító okirat rendelkezéseivel ellentétesen, ahogyan a taggyűlés sem hozhat ilyen döntést egyhangúlag sem.

Jhering # 2013.04.04. 18:00

Egyrészről maga az alapító okirat mintája sem tartalmazza már az erre való utalást (nem véletlenül).

Másrészt pedig mivel csak egy tag van, ezért a "tagok számára a pótbefizetési kötelezettséget" butaság lenne előírnia az alapító okiratnak, hiszen a tag egyedül határoz úgy, mintha taggyűlés lenne.

De azért köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2013.04.04. 16:52

Gt. 120. § (1) A társasági szerződés feljogosíthatja a taggyűlést arra, hogy a veszteségek fedezésére pótbefizetési kötelezettséget írjon elő a tagok számára.

És egyszemélyes kft. esetén sincs speciális szabály (csak ott alapító okirat van, nem társasági szerződés).

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.04. 15:21

Nocsak. Találtál speciális szabályt az egyszemélyes kft.-re? Melyik az?

Jhering # 2013.04.04. 15:12

Közben nézegettem a törvényt, váltottam néhány szót egy jogásszal, s az a véleményem, hogy egyszemélyes kft-ben nem kell az alapító okiratnak rendelkeznie a pótbefizetésről.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.04. 11:01

Az igaz.

ObudaFan # 2013.04.04. 10:10

Formalitás, de azért költségei vannak.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.04.04. 08:06

Szvsz csak akkor van mód pótbefizetésre, ha az alapító okirat rendelkezik róla. De egyszemélyes kft. esetén ez merő formalitás. Előbb dönt a tag az alapító okirat módosításával, majd ugyanazzal a lendülettel dönt a pótbefizetésről.

Jhering # 2013.04.04. 08:02

Egyszemélyes kft esetében kívánna az alapító, vagyis a tag pótbefizetést eszközölni.

Az alapító okirat nem rendelkezik a pótbefizetésről.

Kérdésem: lehet-e így teljesíteni pótbefizetést egyszemélyes kft-k esetében?

(Az alapító a taggyűlés hatáskörében határozattal dönt elvileg.)

ObudaFan # 2013.01.04. 16:12

Ha az előző gazdasági évet (naptári év) lezáró bevallásokat és a beszámoló közzétételét május 31-ig teszi meg a cég, akkor ennek előtte (január 1- május 31. időszakban) bármikor lehet az a taggyűlés, amin a beszámolót elfogadják, vagy törvényileg van szabályozva, hogy mikor kell legyen a beszámoló elfogadását rögzítő taggyűlés?

Törvényileg nincs. A társasági szerződés esetleg szabályozhatja.

Elégséges, ha a vezető tisztségviselő csak ismerteti a beadandó beszámolóban szereplő sarokszámokat vagy nyomtatott formában is át kell adni előzetesen a taggyűlés résztvevőinek a beadandó beszámolót?

Ha igénylik, át kell adni. Ha nem, nem.

Rögzíteni kell a beszámoló elfogadását tartalmazó taggyűlési jegyzőkönyvben a beszámoló sarokszámait, vagy elégséges csak azt leírni, hogy „.. a tagok a beszámoló tartalmát megismerték és azt elfogadják.”

Elégséges.

Van-e további teendő, ha a taggyűlésen a beszámoló elfogadásánál az ügyvezető jelzi, hogy a cég veszteséges évet zárt és a saját tőkéje lényegesen lecsökkent (akár mínuszos lett) a jegyzett tőkéhez képest? A kft. társasági szerződésében az áll, hogy „A társaság tagjai pótbefizetésre és mellékkötelezettség teljesítésére nem kötelezettek.”

Gt. 143. § (2) E törvényben vagy a társasági szerződésben meghatározott eseteken kívül a taggyűlést akkor is össze kell hívni, ha az a társaság érdekében egyébként szükséges. Az ügyvezető haladéktalanul köteles, a szükséges intézkedések megtétele céljából, összehívni a taggyűlést, ha tudomására jut, hogy

  1. a társaság saját tőkéje veszteség folytán a törzstőke felére csökkent, vagy
  2. a társaságot fizetésképtelenség fenyegeti, vagy fizetéseit megszüntette, illetve, ha vagyona tartozásait nem fedezi.

(3) A (2) bekezdésben megjelölt esetekben - amennyiben a taggyűlés időpontját legfeljebb egy hónappal megelőző mérlegfordulónapra összeállított közbenső mérleg szerint azok fennállnak - a tagoknak határozniuk kell különösen a pótbefizetés előírásáról vagy - ha ennek lehetőségét a társasági szerződés nem tartalmazza - a törzstőke más módon való biztosításáról, illetve a törzstőke leszállításáról, mindezek hiányában a társaságnak más társasággá történő átalakulásáról, illetve jogutód nélküli megszüntetéséről. A határozatokat legkésőbb három hónapon belül végre kell hajtani.

ObudaFan # 2013.01.04. 16:08

david.pap

Még csak nem is ismételt előírás, hanem ez lesz az előírás.

ronix # 2013.01.04. 11:06

Az előző hozzászólások kapcsán szeretném megkérdezni a következőket:

  • Ha az előző gazdasági évet (naptári év) lezáró bevallásokat és a beszámoló közzétételét május 31-ig teszi meg a cég, akkor ennek előtte (január 1- május 31. időszakban) bármikor lehet az a taggyűlés, amin a beszámolót elfogadják, vagy törvényileg van szabályozva, hogy mikor kell legyen a beszámoló elfogadását rögzítő taggyűlés?
  • Elégséges, ha a vezető tisztségviselő csak ismerteti a beadandó beszámolóban szereplő sarokszámokat vagy nyomtatott formában is át kell adni előzetesen a taggyűlés résztvevőinek a beadandó beszámolót?
  • Rögzíteni kell a beszámoló elfogadását tartalmazó taggyűlési jegyzőkönyvben a beszámoló sarokszámait, vagy elégséges csak azt leírni, hogy „.. a tagok a beszámoló tartalmát megismerték és azt elfogadják.”
  • Van-e további teendő, ha a taggyűlésen a beszámoló elfogadásánál az ügyvezető jelzi, hogy a cég veszteséges évet zárt és a saját tőkéje lényegesen lecsökkent (akár mínuszos lett) a jegyzett tőkéhez képest? A kft. társasági szerződésében az áll, hogy „A társaság tagjai pótbefizetésre és mellékkötelezettség teljesítésére nem kötelezettek.”
david.pap # 2013.01.02. 21:56

Szia,

köszönöm a választ. Gondoltam, hogy társasági szerződés módosítására lesz szükség.

Mi január 15-én fogadjuk el az éves beszámolót. Vagyis ekkor meg tudjuk erősíteni a pótbefizetést előíró határozatot. Ha jól gondolom ez nemcsak megerősítés, hanem ismételt előírás lenne, ami azt eredményezi, hogy kitűzött új határnap és ha arra nem kerül sor, akkor póthatáridő kitűzése; vagyis minimum 1+30 nap. Jól gondolom?

ObudaFan # 2013.01.02. 10:13

Módosítani kell a társasági szerződést.
A pótbefizetés nem önkéntes alapon történik, ha megfelel a társasági szerződésnek, az kötelező. A nem teljesítő tag az üzletrészét is elveszítheti.
A cégbíróság a tagsági jogviszony megszűnését csak bejegyzi a nyilvántartásba, de ennek konstitutív hatálya nincs.
Az ügyvezetőnek kell a változásbejegyzést intéznie, nyilván kötelező jogi képviselet mellett.

david.pap # 2012.12.30. 09:57

Sziasztok,

a következőekben szeretnék segítséget kérni, pótbefizetés témakörében.

Adott egy cég, melynek a társasági szerződése a 8.5 pontja nevesíti, hogy pótbefizetést üzleti évenként egy alkalommal, a számviteli törvény szerinti éves beszámolót jóváhagyó taggyűlésen lehet előírni. A társaságok likviditási problémái általában időben nem ennyire dekraláltan adódnak. A kérdés, hogy ha a taggyűlés pótbefizetést írt elő, s ez nem az éves beszámolót jóváhagyó taggyűlésen történt, s nem került sor a társasági szerződés módosítására, akkor mi a teendő? Pl.: az éves beszámoló elfogadásakor meg kell a korábbi taggyűlési határozatot erősíteni? Ekkor hogyan alakulnak az egyes határidők? Kifejezetten a 30 napos póthatáridőre gondolok.

A másik kérdésem, arra vonatkozik, hogy ha a taggyűlés előírta a pótbefizetést, az valamennyi tulajdonosra érvényes e az üzletrész arányában, mert egy kommentárban azt olvastam, hogy az önkéntes alapon történik.

Harmadsorban, ha a megadott időpontban az adott tulajdonos a pótbefizetést nem fizeti be, az ügyvezető felszólítja, és 30 napon belül sem kerül rá sor. A Gt. szerint a tagsági viszonya automatikusan megszűnik. Gondolom a vonatkozó dokumentumokat a cégbíróság felé kell beterjeszteni és a tagsági viszony megszűnését a bíróság mondja ki; jól gondolom?

Egyáltalán mikor, kinek és milyen tartalmú iratokat kell a cégbíróság elé beadni?

Köszönöm előre is a segítséget!

D.