Bt-ből Kft. Mi lesz a Bt-s felelőségemmel?


bali # 2005.09.29. 07:28

Üdvözlet!

Az lenne a kérdésem, lehet egy kicsit értelmetlenül fogom leírni. Szóval jelenleg egy Bt. beltagja vagyok, amióta beléptem a cégnek nincsen semmi munkája de van kb. 1.000.000 ft köztartozása.Állítólag nincsen akadálya, hogy Kft-vé alakuljunk.Jelenleg ugye minden vagyonommal felelek 5 évig visszamenőleg, de mi lesz ha a kft-ben leszek tag mondjuk 10.000 ft-tal, a társam pedig 2.990.000 ft-tal? Milyen összegig felelek? Ha a kft csődbe megy és 3 millió feletti a tartozás?(mert kiderülhet, hogy a bt-nek nem 1 hanem 8m a tartozása?Tett rá utalást az előzö beltag.)
Remélem valamennyíre érthető.
A választ előre is köszönöm.

Bali

Sücy # 2005.09.29. 07:50

akkor a kft tagjainak üzletrészeik arányában pótbefizetést kell eszközölniük.

bali # 2005.09.29. 12:14

Köszönöm a gyors választ!

És ha nem tudják befizetni, de csak az egyiknek van ingatlana(foglalni valója) pont annak aki csak 10.000 ft-tal szállt be a cégbe?

Köszike

Bali

vismayor # 2005.09.29. 12:31

Bali szerintem azt szeretné mondani, hogy egy kicsit félve az anyagi felelőségtől, amit nem Õ okozott, szeretné menteni a menthetőt. Kérdése lényege, talán az, hogy a kft-s változtatás után, megnyugodhat e. Lakása, nyaralója, külfőldi ingatlanjait, hajóját, repüllőjét :) féltenie kell e a továbbiakban, vagy a kft-k esetében a terjedő felelőségvállalás a törzstőkénél megáll.

Sücy # 2005.09.29. 12:37

Ezt én értem. A Kft törzstőkéje viszont nem mehet 3M alá, ezért kell a pótbefizetés. ÉS valakinek felelősséget kell vállalnia. Ez pedig úgy szokás, hogy az üzletrészek arányában vállalnak felelősséget. (Vagy így kell, és nem csak szokás? Ezt nem tudom... Még mindig vállalom, hogy nem vagyok jogász.)
Amíg a Bt-ben a beltagnak korlátlan felelőssége van, a kültagnak pedig elvileg csak a bevitt vagyonáig, a kft-ben mindenkinek csak a bevitt vagyonáig, de a törzstőkének meg kell lennie. Ilyen kis arányú résztulajdonnál nincs mitől tartania... Szerintem.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.09.29. 13:06

sücy a téma komoly taglalása nélkül is megjegyezném hogy pótbefizetést kizárólag akkor lehet előirni ha a tsz szabályozza mértékét gyakoriságát stb

woodslave (törölt felhasználó) # 2005.09.29. 13:27

Mivel a kft a bt-nek jogutódja lesz, arra száll a tartozás. Ha a másik tag bevállalja, hogy 1milliós tartozás gyakorlatilag 90%-át ő állja, akkor nincs probléma.
Ebben az esetben a 3 millióra történő kiegészítés nem pótbefizetés. Legalábbis nem abban az értelemben, mint egy működő kft. esetében.

ObudaFan # 2005.09.29. 20:06

Azok a hitelezôk, akiknek az átalakuló gazdasági társasággal szemben fennálló, le nem járt követelései az átalakulásról hozott döntés elsô közzétételét megelôzôen keletkeztek, követeléseik erejéig az átalakuló gazdasági társaságtól a döntés második közzétételét követô harmincnapos jogvesztô határidôn belül biztosítékot követelhetnek.

Ugyan a Gt. kifejezetten csak a társaságtól megváló beltagra írja elő az 5 évi helytállási kötelezettséget, véleményem szerint a beltag ilyen kötelezettsége az átalakulás előtt keletkezett tartozásokért ebben az esetben is fennáll.