Ki az új tulajdonos


rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.11.24. 14:28

a nem nyílvános forgalomban lévő részvényeknél nem kötelező demat részvény

kismukk # 2005.11.24. 12:40

A Tpt 2004. dec. végéig tette kötelezővé a papir-részvények dematerializálását:
408. § (1) A törvény hatálybalépésekor már nyilvánosan forgalomban levő, illetve a (2) bekezdés alapján forgalomba hozott nyomdai úton előállított értékpapírt legkésőbb 2004. december 31-ig kell a kibocsátónak dematerializált értékpapírrá átalakítania.

Ha tehát Shanianak még kezében van az örökölt részvény, akkor azt nem adta be dematolásra és igy azt megsemmisitették, őt pedig törölték a részvényesek sorából. (A beadási határidő után még átlag fél évig elfogadtak pótbeadást, de már ez is lejárt.) Ha pedig törölték, akkor már betekintési és egyéb részvényesi jogai sincsenek.

Az rt a be nem adott részvények helyett újakat bocsát ki, azokat értékesitenie kell,majd a befolyt összeget ki kell fizetnie az eredeti részvényesnek. Ha az illető rt tényleg igy, szabály szerint járt el, akkor Shanianak még van reménye valami pénzre.

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.11.23. 14:41

a nem nyílvános forgalomban lévő részvényekre utaltam

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.11.23. 12:00

volt egy hozzászólás hogy kötelező a demat átalakítás ez téves megállapítás

ObudaFan # 2005.11.22. 19:24

Betekintés azt jelenti, hogy a tartalmát teljes egészében megismerheted.

shania3 # 2005.11.22. 18:31

Kössz ObudaFan!
Szóval akkor az a részvénykönyv a cégnél van, abba én betekinthetek bármikor.
Már csak egy kérdés: az mit foglalmagába, hogy "betekinthetek". Az eddigi hozzáálásukat ismerve megmutatják a tartalomjegyzéket és kész.
Tényleg az utolsó kérdés.

ObudaFan # 2005.11.22. 18:05

A részvénykönyvet nem kell a Cégbíróságon leadni. Azonban a részvényes a részvénykönyvbe betekinthet és annak rá vonatkozó részérôl az igazgatóságtól, illetve annak megbízottjától másolatot igényelhet. Harmadik személy a részvénykönyvet megtekintheti, ha érdekeltségét valószínûsíti. Ezeket a Gt. kötelezően írja elő, az igazgatóság nem térhet ettől el.

shania3 # 2005.11.22. 07:23

Ez a részvénytársaság úgytudom, hogy zártan működő.

shania3 # 2005.11.22. 07:21

Szerintem még részvényes vagyok, mert küldenek meghívókat.
Valamelyik fórumon olvastam a részvényesi könyvről. Ez van a cégbíróságon? Mit lehet abból kinézni, jegyzteleni, vagy egyáltalán én ezt megtehetem-e ügyvéd nélkül?

ObudaFan # 2005.11.21. 20:41

Cégbíróságon a nyilvánosan működő részvénytársaság részvényeseiről azért elég macerás.

kismukk # 2005.11.21. 11:42

Cégbiróságon, a Nádor u.-ban, ingyen meg lehet nézni (itt a linkeknél megtalálod a pontos cimet, telefont).

Továbbá: kérdés, hogy egyáltalán még részvényes vagy-e? Mert 2004. végéig a papir-részvényeket dematerializálták (elektronikus formájúvá alakitották), és ha nem nyújtottad be átalakitásra, akkor töröltek a részvényesek névsorából.

ObudaFan # 2005.11.20. 09:10

Például elmész egy közgyűlésre. De egyébként olyan cégnél,ahol részvényes vagy, nem lehet elzárni tőled, hogy megtudd, kik a főrészvényesek, ha nem adja meg az igazgatóság az információt, a cégbíróságtól lehet kérni, hogy kötelezze erre. De a legalább jelentős befolyással rendelkező tagokat a cégbíróságon közvetlenül is meg lehet tudni, mert bejelentési kötelezettségük van.

shania3 # 2005.11.20. 04:44

Pár évvel ezelőtt örököltem részvényt egy Rt.-ben. Küldtek meghívókat közgyűlésre de nem foglalkoztam vele, nem mentem el egyikre sem. Most azonban azt hallottam, hogy valaki(k) megvették a céget. Telefonon érdeklődtem, hogy ki az új tulaj, mekkora részesedése van, de elhajtottak, személyiségi jogokra hivatkoztak.
Az kérdezném, hogy milyen módon tudhatom meg ki a tulajdonos, vagy kik a részvényesek?
Előre is köszönöm.