Végrehajtás ez még jogos?


mara69 # 2023.03.05. 12:08

Üdvözletem!
Tíz éve történt végrehajtás kezdeményezése amit akkor nem tudtak behajtani. Kisebb összegről volt szó, magán személyek között.
Kérdésem az lenne ,követelheti-e a kölcsönadó most magánúton ezt a tartozást? Gondolom ez a követelés már elévült. A másik kérdésem az lenne ,ha emiatt az adóst munkahelyen zaklatja akkor lehet-e feljelentést kilátásba helyezni?
Előre is köszönöm a választ.

gerbera317 # 2023.03.05. 14:29

A kérdésed előtti 4 hozzászólást nem olvastad, mi?

drbjozsef # 2023.03.05. 14:34

mara69,

Kérdésem az lenne ,követelheti-e a kölcsönadó most magánúton ezt a tartozást?
A ki nem fizetett tartozást természetesen bármikor lehet követelni. Hiszen nem lett kifizetve. Miért ne lehetne?

Gondolom ez a követelés már elévült.
Jó gondolat, hogy a valósággal milyen a kapcsolata, az azért kérdéses. Az adósok gyakran gondolják ezt, és majdnem ugyanilyen gyakran derül ki, hogy nem évült el.

A másik kérdésem az lenne ,ha emiatt az adóst munkahelyen zaklatja akkor lehet-e feljelentést kilátásba helyezni?
Feljelentést kilátásba helyezni bármikor lehet - pont úgy, mint követelni a tartozás megfizetését. Hiszen feljelentést tenni nem jogellenes. Szép is lenne.
Én meg azt gondolom, hogy te nem pont ezeket akartad igazából kérdezni - legalábbis értelme ezeknek nem sok van.

mara69 # 2023.03.05. 14:45

Hát bocs ha valaki nem szakember és nem tudja pontosan megfogalmazni amit kérdezni szeretne. Azért köszönöm a választ.

drbjozsef # 2023.03.05. 15:11

mara69,

Végrehajtás volt, önálló bírósági végrehajtóval?
Annak mi lett _PONTOSAN_ az eredménye? Felfüggesztés? megszüntetés? Történtek cselekmények? Milyenek és mikor?

Ezektől is erősen függ, elévülhetett-e a követelés.

Most nincs folyamatban végrehajtás?

Majordomus # 2023.03.05. 21:18

Hm. Nem vagyok járatos vh.elévülésben. de köszönöm a tájékoztatást.

mara69 # 2023.03.12. 15:40

drb jozsef!
Az ügy csak behajtóig jutott ,aki majdnem ugyanannyit kért mint maga a tartozás. Végrehajtás nem volt. Sajnos kezese voltam valakinek aki nem tudta fizetni az adósságát, így azt vonták tőlem évekig. Elég megterhelő volt anyagilag , albérlet mellett. Emellett nekem is tartoztak pénzzel amit én sem kaptam meg.
Jelenleg nincs és tudtommal az elmúlt években sem volt hivatalos eljárás ebben az ügyben.

gerbera317 # 2023.03.12. 16:23

Akkor hogyan tudták tőled vonni? Letiltani csak a végrehajtó jogosult.

mara69 # 2023.03.12. 17:02

Az egy màsik ügy(ott kezes voltam) bírosàgi vègrehajtàs volt,ezt a munkabèremből vontàk,Az alap kèrdès ez volt :10 èv utàn elèvült-e egy magàn kölcsön? Akkor csak behajtó keresett meg,ebben az ügyben.Azóta semmifèle megkeresès nem volt.

Vadsuhanc # 2023.03.12. 17:07

A tartozás soha nem évül el!.. Az állami kényszer ( értsd: végrehajtás ) alkalmazásának joga évülhet el csak. Az is akkor, ha szóvá teszed hivatalos úton.

Gondolj át 10 éve adtál volna valakinek 1 millió forintot és mai napig nem adta volna vissza, Te nem háborognál és nem járkálnál az adósod nyakára?

mara69 # 2023.03.12. 17:19

Azt èn is èrtem hogy nem èvül el a tartozás,.Vègrehajtàs nem volt ebben az ügyben.A nem fizetès okàt leírtam.Nekem is tartoztak amit èn sem kaptam meg.Itt azèrt nem milliós összegről van szó.

Vadsuhanc # 2023.03.12. 17:55

Mara..
Sajnos az nem mentő körülmény, hogy neked is tartoznak.

drbjozsef # 2023.03.12. 18:59

mara69,

Ha nem indult végrehajtás végrehajtónál ebben az ügyben, akkor szinte biztosan elévült. Nem tudjuk, milyen lépéseket tett még a jogosult, de ha semmilyet (márpedig valszeg te is tudomást szereztél volna arról, ha valamilyen releváns lépést tesz), akkor biztos elévült.
Követelni követelheti, havonta többször is akár, amíg a zaklatás btk. tényállásába nem üközik az eljárása.

mara69 # 2023.03.12. 19:31

drbjozsef
Köszönöm a vàlaszt!
Tisztàban vagxok vele hogy èn tartozok ès igyekszem rendezni a dolgot.

Majordomus # 2023.03.12. 21:29

Akár részletekben is...