Végrehajtási jog


oligaliga # 2023.05.26. 11:34

Én sem értem, mi a gondod.

Te vagy a többségi tulajdonos és csak a saját részedet adod el? Abból a kisebbségi tulajdonosnak nem jár semmi, ahogy neked se járna, ha ő adja el a saját részét.

És ha több a tartozása mint ami járna neki a vételárból?” Csak akkor jár neki bármi a vételárból, ha az ő hányada is része az adás-vételnek, azaz az egész, 1/1 tulajdoni hányadot adjátok el. Akkor is csak a vételár tulajdoni hányadra eső része jár neki, nem több, kivéve, ha ti, mint eladók, másként egyeztek meg.

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 10:26

Szerintem ez nem puszta pénzügyi érdek.

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 10:24

Nem írtam, hogy a más részét akarom eladni. De tegyük fel, hogy eladja a 1/16-os tulajdonosa is, fennálló végrehajtási jog esetén ehhez van köze a végrehajtónak is. Az ő része a vételárból kevesebb mint a részére utaló tartozás.

Akkor?

drbjozsef # 2023.05.26. 09:53

Nem értem.
Mit adsz el?
A társtulajdonos részét nem tudod eladni. (Ha tudnád, NEKED miért járna belőle 1 forint is? Neked tartozik? Te vagy a végrehajtást kérő?)
A saját részedet tudod eladni. Ahhoz meg mi köze lenne a végrehajtónak, az adósnak, vagy rajtad és a vevődön kívül bárkinek is?

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:46
  • jogosultját
Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:44

Szerintem pont ezek miatt van jogi érdeke a társtulajdonosnak. Nem külön malom. Eladom X forintért kiderül hogy nekem jár belőle 1 forint, mert a tartozása sokkal több mint a neki járó rész ki fizesse ki a végrehajtás jogosultság?

drbjozsef # 2023.05.26. 09:42

Vht. Tájékoztatási kötelezettség?
Volna ilyen benne általánosan, a tulajdonostárs tekintetében?

drbjozsef # 2023.05.26. 09:40

Közös tulajdon megszüntetési perben. Tulajdonba adással, ellenérték fejében.
Erről a bíróság rendelkezik, de itt se érdekelje a többségi tulajdonost, hogy mennyi a tartozása a másiknak. Mit számít? Annyi jár neki, amennyi, amit persze a hitelezők kapnak, de hát ennyit ért a része. Indifferens, mennyi az össztartozása.

drbjozsef # 2023.05.26. 09:39

Megterhelni más tulajdonát?
Eladni mást tulajdonát?
Nem egy malomban őrlünk.

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:31

Vagy meg akarnám terhelni pl?

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:16

Vht. Tájékoztatási kötelezettség?

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:15

Értem, hogy a részére utalással, de az ingatlanon áll fenn.

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:14

Közös tulajdon megszüntetési perben. Tulajdonba adással, ellenérték fejében.

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 09:10

És ha több a tartozása mint ami járna neki a vételárból?

drbjozsef # 2023.05.26. 09:07

Jogosan.

Adásvétel során nincs jogi relevancia, tekintve, hogy nem a társtulajdonos részét adod el, hanem a sajátodat. Értem, hogy ez az eladás lehetőségét befolyásolhatja, de ez nem jogi indok, hiszen a társtulajdonos részének végrehajtásához nincs közöd. Ha árverés indul például, akkor mint társtulajdonos, te is megkapod a hirdetményt.

Esetleges pernek pedig nincs semmilyen jogi relevanciája. A konkrét pernek van jogi relevanciája.

Dr. Toth Katalin # 2023.05.26. 07:26

A végrehajtó arra hivatkozással tagadta meg a többségi tulajdonos által kért és az ingatlan másik résztulajdonosa 1/16-od részére utalással fennálló végrehajtási jog fennállásáról, összegéről kért tájékoztatást, hogy nincs jogi érdekem. Valóban lehet GDPR- ra és a jogi érdek hiányára hivatkozva az erről szóló tájékoztatást megragadni? Úgy, hogy egy esetleges perben, vagy adásvétel során ennek jogi relevanciája van, így jogi érdek is van?