Fórum Végrehajtási jog régebbi elöl     új hozzászólás

Eltartási szerződés

dalinka # e-mail 2020.09.16. 16:23

Arra szeretnék választ kapni, hogy egy eltartási szerződés amely az ingatlan átruházásával jött létre mihez van joga az eltartónak? Joga van-e az ingatlan állagán önnállóan változtatni? Kertet, kerítést általa megfelelőnek itélt módon megváltoztatni? Igaz, hogy a tulajdonjog bejegyzésre került (eltartási kötelezettség bejegyzéssel) de joga van-e az eltartott engedélye nélkül változtatásokat eszközölni? Köszönöm a válaszokat.

Üdv Dalia

Szomorú örökös #   2020.08.18. 17:13

lajcsó

örököst kitagadni csak végrendeletben lehet

Én egy öröklési szerződés részese voltam anno. Akkor az ügyvéd azt mondta, hogy csakis perrel lehet bontani. Anno itt is kifejeztem aggodalmamat, amikor a testvéremet megkérdezte a hagyatéki tárgyaláson a közjegyző, hogy elfogadja-e az öröklés alapjául a szerződést, mert mi van, ha nemet mond...aztán itt megnyugtattak a kedves fórumtársak, hogy a testvérem is csakis perrel tudta volna megtámadni az öröklési szerződést.

Ha ez nem is kitagadás, de gyakorlatilag olyan biztonságos szintű öröklést biztosít a szerződéses fél részére - persze csak ha ez azóta nem változott - hogy a féltestvér szintén csakis perrel tudná megtámadni, amire azért elég kicsi az esély általában.

Mindent összefoglalva én is kíváncsi lennék még így utólag is, hogy mi a tuti ebben a kérdésben.
Köszi előre is!

lajcsó # e-mail 2020.08.18. 11:50

Mind a kettő mehet párhuzamosan, már csak azért is mert örököst kitagadni csak végrendeletben lehet.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

Szomorú örökös #   2020.08.18. 11:31

szendzo

Én az öröklési szerződést javasolnám.
Ott nincs ugyanis tudtommal köteles rész lehetősége.

szendzo # e-mail 2020.08.18. 11:13

kbs ... nincs kérdésem. Ellenben másoktól válaszokat továbbra is szívesen fogadnék.
Tisztelettel: Szendzo

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2020.08.14. 09:45

Ez nem célszerűség kérdése.

www.kbs-ugyved.hu

szendzo # e-mail 2020.08.13. 18:42

Tisztelt Fórumozók,

Édesanyám és jómagam fele-fele részben tulajdonlunk egy lakást. Édesanyámnak az az előrelátó szándéka, hogy halála esetén az ő tulajdonrészét öröklendő féltestvérem és én, ne egynegyed-egynegyed részt örököljünk, mert féltestvéremet érdemtelennek tartja az örökrészére.
Évtizedek óta nem tartják a kapcsolatot egymással.
A szándéka az volna, hogy az ő fele tulajdonjogát kizárólag én örökölhessem.
Gondolataink közt szerepel egy végrendelet valamint egy eltartási szerződés megkötése.
Melyik volna célszerűbb?
Elegendő az egyik, vagy célszerű gondoskodni mindkettőről?
Ügyvédi vagy közjegyzői közreműködéssel valósuljon meg bármelyik ill mindkettő?
Tartási szerződésben lehet-e szerepeltetni azt az életszerűséget, hogy édesanyám és köztem 20 évre visszamenőleg fennáll az a viszony amiről a szerződés tartalmilag szólna?

Köszönettel: Szendzo

gerbera317 # e-mail 2020.07.12. 10:02

Pontosan hogyan?
Nyilván nem orvosi vizsgálattal. Egy közjegyző csak-csak meg tudja ítélni valakiről, hogy az képes-e a saját cselekedetével magának vagy másnak jogokat vagy kötelezettségeket szerezni. Ha viszont a legkisebb jelét is tapasztalja, hogy az ügyfél erre nem képes, köteles a kért ügylet lebonyolítását megtagadni.

HSÁRA # e-mail 2020.07.09. 12:03

Tisztelt drbjozsef!

Köszönöm válaszát! Lenne még egy kérdésem. Ön azt írja:
Az eljáró ügyvédnek vagy közjegyzőnek kötelessége ellenőrizni a felek cselekvőképességét.” Pontosan hogyan?

(A félreértések elkerülése végett, nem én szeretnék eltartási szerződést kötni. Egy közel egy éve demenciás hozzátartozómmal kötöttek eltartási szerződést,aki időközben meghalt. Mielőtt jogi útra terelem az ügyet, szeretném alaposan körbejárni.)

drbjozsef #   2020.07.08. 20:34

HSÁRA.

Hogy kötelező-e? Nem.

Az eljáró ügyvédnek vagy közjegyzőnek kötelessége ellenőrizni a felek cselekvőképességét. De ha ilyen kizáró ok nincs, akkor nem alaki kellék a felek egészségügyi adatainak listázása.

Az előttem hozzászólók arra céloztak, hogy ha nem is "kötelező", de a vitás kérdések megelőzése érdekében "ajánlott" lehet...

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

HSÁRA # e-mail 2020.07.08. 16:52

Tisztelt gerbera317!

Feltételezem, hogy bármely szerződés megkötésekor egy ügyvéd nem a papír méretéhez igazítja annak tartalmát.
Tehát válaszom a kérdésére: feltételezem, hogy szükség esetén ráférne.
De, nem ez volt a kérdésem.

bermuda háromszög #   2020.07.08. 15:41

Lehet később jól jöhet egy vélemény a kezelő orvostól, hogy még döntésképes.
Még akkor is ha csak bíróság veheti el tőle.

gerbera317 # e-mail 2020.07.08. 15:33

Nem fér el a papíron?

HSÁRA # e-mail 2020.07.08. 14:26

Tisztelt Fórumozók!

Eltartási szerződés megkötésekor,kötelező-e a szerződésben szerepelnie, hogy a leendő eltartott pszichiátriai gyógykezelés alatt áll? (Kezdődő demencia)

ObudaFan # e-mail 2020.02.11. 14:32

Bárki köthet ilyen szerződést.
(De azért ha valaki eltartottként úgy köt ilyen szerződést, hogy eltartásra legkevésbé sem szorul, akkor felmerülhet - nem szükségszerűen, de felmerülhet - hogy színlelt tartási szerződésről van szó, pl. bizonyos kötelesrészi igények kijátszására.)

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

gerbera317 # e-mail 2020.02.11. 12:00

eltartási szerződést kötött az ingatlanra
Arra aligha.
Viszont nem gondozták, nem foglalkoztak vele. (...) A lakást eladták és abból gondozták amíg élt.
Valljon miért nincs ez rendben logikailag?
Mi jár azoknak akik a szerződést kötötték
Hát az, ami a szerződés szerint jár nekik a gondozásért.
Mindez hogyan került a végrehajtási topikba?

nonolet # e-mail 2018.07.04. 15:40

Miből gondolod, hogy csak nyugdíjas lehet...?
Nem csak az lehet.

- -
Minden
cselekvőképes nagykorú személy
jogosult más személlyel
(beleértve valamelyik leszármazóját is)
eltartási szerződést kötni.
- -

Egyébként olvasmány.
https://drujvary.hu/…os-tanacsok/
http://drlanczi.hu/…i-szerzodes/

Csillag74 # e-mail 2018.07.04. 14:45

Kedves Fórumozók!

Csak nyugdíjas személlyel lehet tartási szerződést kötni vagy egy szerződésen belül megoldható, hogy a házaspár még nem nyugdíjas (keresőképes) tagja is eltartottként szerepeljen?

Előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.03.22. 12:02

Az egy kötelmi jogviszony, semmi köze az egészségügyi önrendelkezéshez. De az nem valószínű, hogy a kórház telefonon, bemondásra kiad neked érzékeny adatokat.

www.kbs-ugyved.hu

Hollan # e-mail 2018.03.22. 10:23

Tisztelt Szakértõk

Magyarországon élõ testvéremnek eltartási szerzõdése van, és kórházaba került. Személyesen nem tudom meglátogatni mert külföldön tartózkodok.

Kérdésem az. hogy adhat-e a kórház nekem információt valamilyen módon, pl. telefonon, e-mailben vagy faxon testvérem egészségi állapotáról annak ellenére, hogy van egy eltartója, vagy ez egy kizáró ok? Milyen adatvédelmi törvény szabályozza az egészségügyi adatok kiadását egy ilyen helyzetben?

A testvéri kapcsolatot tudom igazolni a kórház felé.

A választ elõre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2018.03.01. 17:41

Szerintem ne akarjatok az ügyvédnek kész szerződésszöveget adni...

www.kbs-ugyved.hu

Virka # e-mail 2018.03.01. 10:40

Tisztelt Ügyvéd Úr
Köszönöm az örökléssel kapcsolatos válaszát, és az információt az ügyvéd eléréséhez
Még egy dolgot szeretnék kérdezni, hogy az eltartási szerződésben saját magunk foglaljuk bele ügyvéd előtt , hogy mi tartozzon a hatáskörünkbe, vagy erre van egy sablon, törvényileg hogy mi a feladata az eltartónak az eltartott felé? szóval a kérdésem annyi lenne hogy az interneten van- e olyan oldal ami ezt össze foglalja?
Köszönöm szépen

ObudaFan # e-mail 2018.02.23. 17:58

A kotelesresz akkor védhető ezzel ki, ha a tartás ténylegesen meg is valósul.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

SaireyVMK #   2018.02.23. 17:44

Ügyvéd által írt papír lesz a legjobb. Főleg,ha még jól is van megírva. Az eltartási és a kitagadási Vagy végrendelkezés.

Önkéntes sokkoló, oksokodó dokkoló. Amúgy meg csak egy laiKuss. Kedvenc könyve: Lakatos István: Dobozváros

Virka # e-mail 2018.02.23. 17:38

Jó napot kívánok!

Örökléssel kapcsolatban szeretnék érdeklődni. Nagymamám utolsó testvére eltartási szerződést szeretne családommal kötni. Ingatlanjait szeretné ránk ruházni ez által. Ilyen esetben kivédhető-e az hogy 30 éve nem látott unokáját kizárja a vagyonból? Nem szeretne részére semmit adni. Mit kell jogilag tenni hogy ez megvalósuljon? Sima ügyvéd előtt tett hivatalos papír is elég ehhez?
Nagyon köszönöm segítségét és válaszát