Eltartási szerződés


anetta107 # 2010.12.14. 13:15

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi ügyben kérném a segítségeteket:

Az egyik ismerősöm rokona eltartási szerződést akar kötni az ismerősömmel! Mivel a rokon nevén nincs semmi, ezért egyenlőre szóban abban állapodtak meg, hogy a nyugdíja 50%-a (30.000 Ft. ) lesz a tartási összeg, tehát ennyit fizet havonta az ismerősömnek az eltartásért!
Az lenne a kérdésem, hogy amennyiben ez írásba is lefektetésre kerül, azt ügyvéddel vagy közjegyzővel érdemes megíratni?
Amennyiben az ismerősöm rokona nem fizetné a szerződésben megállapított 30.000 Ft.-ot, az végrehajtható-e?
Milyen lehetőség van arra, hogy amennyiben nem fizetné, ne kelljen bírósági úton perelni, hanem azonnal végrehajthatóvá váljon a havi összeg?

Segítségeteket előre is köszönöm!

végrehajtó1 # 2010.12.15. 09:41

A közjegyzői azonnal végrehajtható.Az ügyvédi nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.12.15. 10:40

Ez nem tartási szerződés.

anetta107 # 2010.12.18. 12:53

Tisztelt kbs!

Akkor milyen szerződésnek minősül? Kérlek segíts, mert én nem értek hozzá!

pier1226 # 2011.07.16. 16:20

tisztelt fórumozók segítséget szeretnék kérni eltartási szerződést szeretnék kötni egy idős hölggyel akinek a fiának adó tartozása van azt szeretném meg kérdezni ha a fia valami ok folytán nem fizetné ki az adó tartozását rá terhelhetik e az anyukája házára? mert akkor az is rám szállna és nem biztos hogy akkor megéri eltartási szerződést kötnöm vele válaszokat előre is köszönöm

gyongyi0313 # 2012.04.15. 15:25

Tisztelt Ügyvéd Úr, Ügyvéd Asszony, Fórumozók!

A nagyapámmal eltartási szerződést szeretnék kötni, mivel 24órás felügyeletet igényel (feledékeny, egyéb baja nincs 83 éves létére). Feladnám az eddigi életem, hogy ne kerüljön idősek otthonába. Ezért kötnék vele szerződést, amibe - hangfelvétel is bizonyítja- beleegyezne.
A probléma az, hogy van ingatlanja és vagyona, ami jelen esetben 50%-ban az övé, másik 50%-ban pedig a 3gyermekéé.
Ha ezt a lépést nem teszem meg, a nagybátyám elindíttatja a gondnokság alá vételt, ami ugye jog megfosztással jár a nagyapám esetében. Tiltakozom ellene, mert normális.
Mi a menete az elindításnak? Hová, kihez kell forduljak?
Kinek kell a papírt megírni, leadni?
Megtámadható az eltartási szerződés?

Hátrányom származhat a 3gyermektől?
Nem akarom, hogy a nagyapám az utolsó éveit egy vadidegen otthonban töltse el idegen emberekkel.
Kérem segítsenek, jelenleg a közelemben nincs ügyvéd, akihez fordulni tudok.

Köszönettel: gyongyi0313

kisnoemi # 2012.05.07. 13:18

Tisztelt Szakértő!
Nagyszüleim eltartási szerződést kötöttek az egyik fiúgyermekükkel. A másik fiúgyermekük, az én édesapám 5 évvel ezelőtt elhalálozott. A nagyszüleim idén hunytak el.
Van-e arra mód, hogy megtekintsem az eltartási szerződést? A közjegyző asszony szerint jogomban áll, a földhivataltól viszont azt a választ kaptam, hogy nem áll módjukban kiadni, illetve bele sem tekinthetek, mivel "nincs hozzájuk semmi közöm".
Válaszát köszönöm!

Érdeklődőkétkedő # 2012.05.10. 12:11

Kedves Noémi!
Nem vagyok szakértő, csak tapasztalt.
Nekem is ugyanezt mondták első alkalommal, de nem hagytam ennyiben.
Azon az alapon tudtam megszerezni a szerződésmásolatot, hogy egyrészt osztatlan közös tulajdon volt, mert apukám után már eleve örököltem a negyed részt, meg mert érdekem fűződött a szerződés tartalmának megismeréséhez. Harmadszorra megkaptam, mint iratmásolatot. 200ft/oldal

Érdeklődőkétkedő # 2012.06.29. 17:18

Nekem bejött. A sógórnőm szemét módon eltartási szerződést kötött anyukámmal, halála előtt 3 nappal. mikor már kétségtelen volt a vég. Nem, ápolta sokáig, két hét maximum.
A jelzőket most mellőzném, amik köthetők hozzájuk.
Annyi biztatást sem kaptam itt, ezen a fórumon, hogy bele sem fogtam volna a megtámadásba. Pedig írtam , hogy írásszakértő szerint sem anyukám aláírása van a szerződésen.
Annyira felháborító volt az ügy, hogy a hivatalok mellém álltak, így sikerült érvényteleníteni a szerződést bírósági per nélkül, egy jelentéktelennek tűnő ügyvédi hiba miatt. az ellenjegyzés dátumát elírta az ügyvéd úr.
Van bizony itt olyan ügyvédnek tűnő személy akire nem érdemes hallgatni, Kár, hogy rontja a fórum színvonalát.
Minden állításomat elég ellenségesen fogadott.
Csak annyit szeretnék tudatni vele, hogy elég nagy összeget mégis sikerült visszaszereznem.
A bátyámék ezentúl senkik a szememben, Csaltak , loptak, hazudtak.

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.11.29. 15:32

Szép napot!
A testvérem eltartási szerződést kötött édesanyámmal
úgyhogy mi semmiről semmit sem tudtunk egy évbe telt mire másoktól meg tudtuk ezt a dolgot ami azért is furcsa mert anyám 1995-ben kapott egy agyiinfarktust
ez által Ő aláírásképtelen lett ez a személyigazolványában is benne van ráadásul nem beszámítható ,Én jártam vele évekig kontroll vizsgálatokra idegsebészet,belgyógyászat,szemészet.
Mégis az öcsémre iratta a lakást,és az eltartási szerződést aláírta ,de hogy ha egyszer aláírásképtelen?
Mge miért nem láthatjuk mi az eltartási szerződést?
Ugyanis hiába kérjük az öcsémet mutassa meg azt a
választ kapjuk nem mutassa meg!
Egyenlőre ennyit szerettem volna írni.
Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.30. 11:50

Mi a kérdés?

ObudaFan # 2012.11.30. 12:15

Látni nem kellett, hogy lássátok. Olyan, hogy "aláírásképtelen", nem létezik. Ha cselekvőképtelen, és a gondnoka nem járult hozzá, akkor viszont érvénytelen a szerződés.

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.11.30. 14:02

Személyigazolványába az van írva az aláírás helyére,hogy "aláírásképtelen"Nincs gondnoka

lajcsó # 2012.11.30. 14:52

Írásra vagy olvasásra képtelen személy jognyilatkozatán alapuló bejegyzéshez, a nyilatkozat közokiratba foglalása szükséges, amelyben e körülményre utalni kell.
(1997. évi CXLI törvény 33. § (3) bek.)

lajcsó # 2012.11.30. 14:59

Amennyiben az eltartási szerződés közjegyző közreműködésével készült, abban az esetben alaki szempontból érvényes.

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.11.30. 15:11

Igen úgy készült....a közjegyző a barát jó ismerőse az öcsémnek, másrészt az nem fér a fejembe
ha valakinek az van az igazolványába beírva,hogy aláírásképtelen akkor hogy tud aláírni egy
eltartási szerződést?

lajcsó # 2012.11.30. 15:36

Nem kellett aláírnia. A közjegyzői közokirat bizonyítja a jognyilatkozat megtételét.

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.11.30. 15:50

De alá kellett írnia.Otthon gyakorolta az aláírást .ezt a másik testvérem mondta.

gerbera317 # 2012.11.30. 16:09

:-)

Én sem tudtam mindig zongorázni, és szintén gyakorlással segítettem ezen.

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.11.30. 16:22

GERBERA REMÉLEM AZÓTA FUVOLÁZOL IS.....
Mást szerettem volna írni de müvelt vagyok lásd

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.11.30. 16:23

Gerbera azt sem tudod miről van szó.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.11.30. 17:12

Vagy te nem tudod.

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.11.30. 17:52

Ha tudnám nem lennék itt és nem kérdeznék.Csak leírtam amit tudtam erről.De úgy látom itt inkább gúny tárgya lett.

lajcsó # 2012.11.30. 21:02

Olyanról vitatkozol amivel te sem vagy tisztában. A tartási szerződést nem láttad, de állítod, hogy azt az írásképtelen édesanyád alírta. Ne csodálkozz, ha egyesek elkezdenek humorizálni.

Katalin59 (törölt felhasználó) # 2012.12.01. 10:10

Lajcsó anyám mondta,hogy Ő írta alá.Akkor mi ebben a humor?