Árverési vételtől való elállás


Kobci # 2018.11.12. 22:56

Jónapot !
Tanácsot szeretnék kérni ingatlant vásároltam 2018.09. Ban árverésen
Az ingatlan kifizetése megtörtént, sajnos az ados kifogást nyújtott be a vételárral kapcsolatban ez első fokon elutasításra került , majd most masodfokra vitte. Addig ugye sehol nem szerepelek a tulajdoni lapon. A bíróságon azt mondtak minimum fél év ez valóban ennyi időt vesz igénybe? Másrészről a letéti számlára átutalt összeget (előleg nélkül) nem lehet míg az ügy le nem zárul vissza utaltatni? Van rá valami törvény? Hiszen nem az én hibámból áll az ügy. Tapasztalatok is érdekelnek esetleges tanácsok megoldások , eleggé magam alatt vagyok nehezen összespórolt lakhatásomról van szó.
Válaszokat előre is köszönöm!!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.02. 19:34

tulajdonos vagy.
Nem az, a bejegyzéssel válna azzá.

Kíváncsi leszek, hogy fognak-e indulni az Állam ellen perek "jogalkotással okozott kár" címen
Aki tud tényleges kárt igazolni, az szerintem jó eséllyel megindíthatná.

Grave7 # 2014.12.02. 19:18

@tdia: (részletszabályok nélkül:)
A 2014. évi XXXVIII. törvény 17. §-a kimondja, hogy a végrehajtó a fedezeti ingatlannal kapcsolatban eljárási cselekményt nem foganatosíthat, kivéve a birtokbaadást. Az 1994. évi LIII. törvény 303. §-a kimondja, hogy devizahitel esetén moratórium van az ingatlan kiürítésére, határozatlan ideig. A 2014. évi XL. törvény 42. §-a szól arról, hogy legkorábban 2014.02.15. után intézkedhet a végrehajtó az ingatlan kiürítése iránt, legkésőbb 2017.03.01. után (2016.12.31 + 182/A. § moratórium) (a végrehajtást kérő bejelentésétől függ, így ügyenként eltér).

Tulajdonjog bejegyzés:
Esetedben az a kérdés, hogy a 2014. évi XXXVIII. törvény 17. § (4)-ben foglalt "birtokbaadásával kapcsolatos eljárási cselekmények lefolytatása, illetve foganatosítása iránt - a Vht. 303. §-ban foglalt rendelkezések figyelembevételével" mit jelent konkrétan -> ha birtokbaadással kapcsolatos cselekménynek minősítjük a tulajdonjog bejegyzést, akkor eziránt lehetne intézkedni, hiszen a Vht. 303. § csak magáról a birtokbaadás elhalasztásáról szól, kapcsolatos eljárási cselekmény tiltásáról nem.
Ezt kifogás esetén bíróság el tudja dönteni, bár ha visszakozni akarsz, akkor nincs sok értelme.

A vételár visszafizetésére akkor lenne lehetőség, ha a bíróság ezt rendeli el (jogerősen).
A végrehajtási törvény ilyet egyébként nem ismer, hogy a (gondolom) kifogással nem támadott, jogerős árveréstől a vevő "eláll" - tulajdonos vagy. A ház a tiéd és birtokba is veheted majd, csak várni kell még.
-

Kíváncsi leszek, hogy fognak-e indulni az Állam ellen perek "jogalkotással okozott kár" címen és milyen eredménnyel zárulnak majd.

tdia # 2014.12.01. 14:05

Kérdésem az lenne, el lehet-e állni az árverési vételtől, ha a teljesítés – például az időmúlás miatt - már nem áll a vevő érdekében?
Konkrét helyzet:árverési nyertesek vagyunk egy devizahiteles perrel terhelt háznál, de a végrehajtás felfüggesztését is kérte az adós, illetve perben áll a bankjával is. Közben felújítja a házat, a tulajdonjogot én nem jegyeztethetem be, mert a jegyzőkönyv, amit kaptunk nem alkalmas erre.
A vételár kifizetésétől több hónap is eltelt, mi ilyenkor a teendő, hogy minél előbb visszakapjuk a pénzünket, ha azt mondják, hogy a ház nem lehet a mienk..., így már nem igazán szeretnénk, hogy átalakítja teljesen.