Munkajogi kérdések.


Immaculata # 2018.02.19. 11:46

Ha a társasház bízta meg, akkor azt kellene tudni, hogy mire szól a megbízása.
Munkavégzésre eszközök biztosításával, vagy teljes körű feladatellátásra.
A közös képviselő kezében a megoldás.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.18. 21:51

Munkajog...

Februar5 # 2018.02.18. 21:45

Tiszteletem Mindenkinek!

Társasházban lakom és a társasház alkalmaz takarítónőt. Ez a takarítónő /igaz, hogy feketén dolgozik/ de még a munkája sem megfelelő. De ez nem is annyira zavar, mint az, hogy annyira erős klórtartalmú vízzel mos fel, hogy nálam már kezd erősen az allergia mutatkozni. Szóltam a lakógyűlésen, szóltam a takarítónőnek, de semmi sem változott, továbbra is kapjuk/kapom a tömény klórt.
Kérdésem: mit tehetek, hová fordulhatok a panaszommal, ha itt "házon belül" senki nem vesz komolyan.
Köszönöm a választ!

Cactusclone # 2018.02.18. 15:14

Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.18. 14:21

Bocs, de az 1996. évi XLIII. 2015. július 1-je óta hatálytalan. Szóval arra már ne várjanak.

Cactusclone # 2018.02.18. 12:00

Hivatásos állományba való visszavételi kérelmet nyújtottam be a Rendőrséghez 2017 novemberében, amit tértivevénnyel át is vett az illetékes Rendőrkapitányság. Viszont nem válaszoltak, mert elmondásuk szerint megvárták a most 2018 január 1-jén - A fegyveres szervek hivatásos állományú tagjainak szolgálati viszonyáról szóló
1996. évi XLIII. törvény módosítása - t.

Az lenne a kérdésem, hogy a megváltozott törvény szöveget kell alkalmazniuk vagy a kérelem benyújtása idejében lévő törvényszöveget? El lehet egyébként húzni így egy kérelmet, annak ellenére hogy nem kaptam tájékoztatást a kérelem elbírálásnak felfüggesztéséről?

Köszönettel,

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.18. 11:35

Konkrétan nem lehetne?

Cactusclone # 2018.02.18. 09:48

Üdvözlök mindenkit!

Valaki megtudná nekem mondani, hogy ha benyújtok egy kérelmet a hatósághoz, akkor a benyújtás időpontjában hatályban lévő törvény az irányadó vagy ha az elbírálásig változik akkor az új? vagy pedig csak akkor számít az új ha az rám nézve kedvezőbb?

Köszönöm a hozzászólást!

nonolet # 2018.02.18. 00:06

MZSX76

Nos döntsd el, hogy vajon

1.
Te jelentkeztél arra tanfolyamra önképzésként és te is fizeted.
A munkáltató csak segített és megmondta, hogy melyik tanfolyás legyen az...

2.
A munkaadó írta elő a részvételt kötelező "vállalati képzésként" és fizeti is.

A válasz után lehet tisztán látni a tanfolyami órák tekintetében.

ObudaFan # 2018.02.17. 20:39

Ha egyszer a munkáltató utasítása alapján végzi a képzést a munkavállaló, akkor hogyne lenne a munkaidő része?

MZSX76 # 2018.02.17. 14:41

Tisztelt Jogi fórum!

Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz, hogy a munkahelyemen van egy kis teljesítményű kazán, aminek a üzemeltetése képzettséghez kötött. Ezért a cég beszervezett egy felnőtt OKJ-s tanfolyamra, amelynek némelyik időpontja a szabadidőmre, pihenőnapomra esik. Az aki szervezte azt mondta, hogy a tanfolyamon töltött idő nem minősül munkaidőnek azzal az indokkal, hogy OKJ-s szakmát ad. Így ha délutánra vagyok beosztva és a tanfolyam délelőtt van, a képzés után még be kell mennem délutánra dolgozni! Tehát, aki délelőttös, annak be sem kell menni. Én úgy gondolom, hogy mivel ezt a cég szervezte, hogy jogosult legyek a kazánjuk kezelésére/karbantartására, így én a tanfolyam ideje alatt is a cég rendelkezésére álltam.

Konkrét példa:

Kedden 16-24 óráig lettem volna beosztva, de a csoport vezetőm elrendelt túlórát, annak ellenére, hogy jeleztem neki, hogy nekem reggel tanfolyamra kell menni.
Tehát aznap 16:00-01:30-ig dolgoztam, majd páróra alvás után mentem tanfolyamra 9h-15h-ig
Ezt követően köteleztek arra, hogy menjek be a beosztásom szerint 16h-24h-ig, majd a csoportvezetőm ismét elrendelt túlórát, így megint 16:00-01:35-ig dolgoztam. Nem volt tekintettel az ismert helyzetre sem! Így aznap dekoncentráltan, fáradtan kellett dolgoznom, tartva attól, nehogy a gyártási folyamatban valamit hibázzak, vagy rosszabb esetben balesetet okozzak! Kérdeztem, hogy, ha ne adj' isten, valami ilyesmi történik, akkor a jegyzőkönyvbe hivatkozhatok erre? A válasz határozott NEM volt!

  1. Az én olvasatomban aznap(ha az előző műszak végén lévő 1:30 percet nem számolom ehhez a naphoz) 15:35 perben álltam a munkáltató rendelkezésére(amiért a magánéletemben kellett módosításokat szerveznem!). Majd közölték velem, hogy ennyi időt a jelenléti ívbe nem írhatok be, mert meghaladja a napi 12 órát!
  2. Hol van meg a két munkaidő között a 11 óra pihenőidő? A tanfolyam szervezője jópofán azt mondta, mikor a tanfolyamra indultam, hogy: "Gyakorlatilag most is pihensz!"
  3. Aki délelőttre volt osztva, annak fel sem kellett venni a műszakot.
  4. A tanfolyam egyik napja az én pihenőnapomra esik! Akkor most kötelezhetnek a részvételre vagy sem?
  5. A munkatársam is rákérdezett erre a főnöknél, azt a választ kapta, hogy "Megvagyok magával és a hozzáállásával elégedve, nem szeretném elveszíteni!" Majd a főnök megkérdezte, hogy honnan veszi, hogy ez munkaidőnek számít?

Kicsit úgy érzem, hogy visszaélnek a helyzettel, próbálnak megfélemlíteni és kizsákmányolni!
Azt gondolom, ha ezt hagyjuk, akkor bármit megtehetnek.

Segítségüket és válaszukat előre is köszönöm!

Tisztelettel: MZSX76

columbus50 # 2018.02.15. 20:15

Köszonom a választ Kovács Béla Sándorak.

Reméltem, hogy nonoletet már elnyomta így estére a kannásbor adagja, de sajnos nem így történt.

nonolet # 2018.02.15. 18:52

columbus50

Mi a jó büdös francért is kéne tudnod?!!!

- -

Az miben befolyásolná a csoport vezetését, irányítását?

MUNKAKÖRÖK vannak (azokat ismered!).
Azok szerint kell eljárnod, nem a fizetések szerint.

Nomeg az embereid ismerete és az emberismereted alapján.

- -

Mondjuk az gáz, ha nem tudod a fizukat, mert

  • nem bíznak meg benned ennyire az embereid

és

  • a főnökeid se vonnak be a döntésbe

Ez alighanem rólad mond el elég sokat...

Meg az is, hogy: a fizetéstől függően akarsz intézkedni!!!

Ezek alapján aligha lehetsz túl jó vezető.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.15. 18:44

Magántitok.

columbus50 # 2018.02.15. 18:27

Tisztelt fórumozók!
Állami cégnél vagyok egy tizenöt fős csoport vezetője.
Idén is volt béremelés és azt sem tudom, hogy ki döntött a dolgozóknak adott emelés mértékéről,
valamint azt sem, hogy ki mennyit kapott.
Úgy gondolom, hogy nekem, aki közvetlen főnöke vagyok ezeknek az embereknek, felelős vagyok a munkájukért,
tudnom kéne, kinek mennyi a fizetése. Ők nagyon jól tudják egymásét, mivel megbeszélik.
A januári bérpapírok (zárt borítékban) kiosztása után kértem az embereket, mondják meg nekem, mennyi lett a fizetésük, ezt mindenki meg is tette.
Ma beszélgettem egy szekszervezetissel megemlítettem neki ezt. Erre ő azt mondtam, hogy személyiségi jogokat sért az,
hogy én tudom az embereim bérét.
Valóban így van?
Köszönöm előre is a válaszokat.

nonolet # 2018.02.15. 11:39

Azt kérsz ki, amit csak akarsz...
Az arcod is lehet bármekkora közben.
Egyiktől sem leszel se okosabb, se normálisabb.

- -

"a foglalkoztató nem tett eleget a szerződésben foglalt kötelezettségének"

Melyiknek kötelezettségének nem tett eleget?
Ami ALAPOS indok az idő előtti EGYOLDALU felmondásra IS ...

Nos, MELYIKNEK?

peterdy # 2018.02.15. 11:05

NONOLET ! A hangnemet kikérem magamnak ! Hülye aki mondja,( ha már az óvodában vagyunk ) .
Nem fenyegetőztem perrel,de életemben először komolyan elgondolkoztam rajta. Ezt senki felé nem nyilvánítottam ki csak itt kérdeztem a lehetőséget.
A foglalkoztatónak sem lett volna joga egyáltalán a szerződést módosítania és ennek aláírására kényszerítenie és ezzel bizonytalanságban tartania,és az aláírt papírral úgy játszani ahogy neki tetszik. Ha akarja él, ha akarja nem vagy augusztus vagy február. Lehetett volna felmondania a próbaidő alatt. Lehetett volna akkor vagy akármikor, vagy egyáltalán nem egy újat kötni egy másik időszakra. De kikényszeríteni egy módosítást, ahhoz nem volt joga.
Január 27-én megtalálta a foglalkoztató a mindkét fél által aláírt eredeti szerződésmódosítást, amelyet novemberben kezdeményezett és el is küldte ekkor, mindkét példányt, hogy írjam alá az átvételt.
Ha nem kavarnak maradok az eredeti szerződés végéig ahogy terveztem, így viszont elég alapos( ok és tényszerű) indoklást írtam a felmondásomban arról, hogy a foglalkoztató nem tett eleget a szerződésben foglalt kötelezettségének, ami alapos indok arra, hogy 13 nappal előbb hagyjam el Őket.
Piszkosul sajnálom, hogy nem hangoltam össze az új munkahely keresését az ő általuk elég rugalmasan kezelt szerződés lejártának határidejével. Lehetett volna fordítva is, hogy utcán vagyok 2-3 hónapig mert nem nyilatkoznak időben hogy most, melyik szerződéshez ragaszkodnak és bár jó munkavállaló vagyok mert kitöltöm az időmet, de nyomorgok egy ideig míg munkát találok. Egyébként a fene akar egy olyan munkahelyen dolgozni ahol ezek előfordulhatnak,úgyhogy rohadtul nem érdekeltek már mobbingolást követően az ő érdekeik.A korrektségre korrektséggel kell válaszolni, az inkorrektségre meg inkorrekt viselkedéssel. A rabszolgatartásnak évszázadok óta vége van már !

nonolet # 2018.02.15. 11:00

Kérni miért ne lehetne?

Hisz csak "elrendelni" nem lehet...
Azaz az akarata ellenére nem lehet.

edajka # 2018.02.15. 10:58

Tisztelt Szakértők!
A Mt. 113. § (1) pontja szerint a munkavállaló várandóssága megállapításától a gyermek hároméves koráig éjszakai munka nem rendelhető el.
Az lenne a kérdésem, amennyiben a dolgozó saját maga kéri
megoldható-e ezen törvényi feltételek mellett az éjszakai munkavégzés.
Ennek oka az alábbi:

  • nagyon sok édesanyának ez a megoldás a megfelelőbb,mivel magasabb a díjazása, s ezen családok nehéz anyagi helyzetben vannak
nonolet # 2018.02.15. 10:13

KBS

Valóban... hisz a lerövidített is élne még: február 28-ig !

nonolet # 2018.02.15. 10:12

Elenaaa

Szerinted mi a különbség a két eset között?

1.
Korábbi 8 órás bér: 100 Ft
Kapsz rá 6% emelést: 106 Ft
Lecsökken 6 órásra: 106/8*6= 79,5 Ft

2.
Korábbi 8 órás bér: 100 Ft
Lecsökken 6 órásra: 100/8*6=75 Ft
Kapsz rá 6% emelést: 79,5 Ft

+1
Ha visszaállsz 8 órára.
79,5/6*8==106 Ft

- -

Megj: hány osztályt is végeztél el...
Mert ez 6.-os anyag maximum.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.15. 10:07

Persze változhat a helyzet,
ha netán mégis előkerül
egy a munkáltató által IS aláírt példányt...

Akkor is jogellenesen mondta fel a határozott idejű szerződést.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.15. 10:05

Szerintem azt kellene kérdezned, mire ügyelj a részmunkaidős foglalkoztatásra áttérésnél; milyen veszélyeket és hogyan kell kiküszöbölnöd.

A bérre rendelkezés egyébként a Mt. 59. § „A munkáltató a 127-132. §-ban meghatározott távollét megszűnését követően ajánlatot tesz a munkavállaló számára a munkabér módosítására. Ennek során a munkavállalóval azonos munkakörű munkavállalók részére a munkáltatónál időközben megvalósított átlagos éves béremelés mértékét kell alapul venni. Ilyen munkavállalók hiányában a munkáltatónál ténylegesen megvalósult átlagos éves béremelés mértéke az irányadó.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.02.15. 10:01

Ugye, érzed, hogy az első kérdésednek egyáltalán nincs értelme (tulajdonképpen nem kérdés), és a másodiknak se nagyon?

nonolet # 2018.02.15. 10:00

peterdy

Az hogy annyira hülye vagy, hogy ...nem fogod fel!

Amíg nincs !!!!!!
a munkaadó által aláírt példányod,
addig az eredeti szerződésed él!
Az te bajod...

Pont az ilyen okoskodó, de nem gondolkodó,
ámde
rögtön pert fontolgató majmokat igyekszem elkerülni.

Fogd fel: az általad leírtak szerint

  • VAN egy érvényes szerződésed 2018.08.28-ig
  • amit épp JOGTALANUL rúgsz fel
  • mégis te akarsz perelni

- -

"Én aláírtam így is"

Azaz tettél egy ajánlatot a közös módosításra!
A másik fél azonban erre nem reagált "hivatalosan" mindeddig.
Azaz csak kísérlet maradt a részedről...

"hr-hez bérszámfejtéshez nincs elérhetősége senkinek, csak közvetetten kérdezhetsz."

Naaaaa....

Amúgy neked csak a "munkáltatói jogokat gyakorló"-val KELL foglalkoznod, senki mással nem kell!

Az pedig benne van szerződésedben, hogy ki az.
Bárki más szava-tette nem számít, érdektelen...

- -

"És én vagyok a genya munkavállaló"

Mint éppen szerződésszegő, ámde okoskodó perrel fenyegető?

Hát bizony te...

- -

Persze változhat a helyzet,
ha netán mégis előkerül
egy a munkáltató által IS aláírt példányt...