GYED,GYES, táppénz


nandy # 2011.06.02. 09:26

Rita néni:

Lényegében teljesen mindegy, mert a TGYÁS alapja mindenképpen az igénylést megelőző időszak jövedelme lesz (akkor is, ha nincs 180 nap), a GYED-é szintén, mert az előző GYED miatt nem lenne 180 napod, így belép az ún. előnyszabály.

nandy # 2011.06.02. 09:30

fdrienn:

Majdnem mindegy, hogy TGYÁS-t kérsz, vagy GYED-en maradsz.
Mivel az elmúlt másfél évben (2010.01.01-től) nem volt egyetlen bérezett napod sem, így TGYÁS alapja is legfeljebb a minimálbér kétszerese lehet, csakúgy, mint a GYED-é.
Azért talán érdemesebb TGYÁS-t kérni, mert abból még nem vonják a 10% nyugdíjjárulékot, tehát annyival többet kapnál kézhez.

nandy # 2011.06.02. 09:34

thé_verde:

Mivel nem lesz 180 BÉREZETT napod, ezért a ténylegesen elért jövedelemtől függetlenül a táppénz alapja legfeljebb a minimálbér lehet.
A biztosítási időd megvan, tehát jogosult vagy táppénzre, GYED-re stb...

nandy # 2011.06.02. 09:40

livu:

Nem tudom, hogy ki és milyen adatok birtokában adott neked (valószínűleg rossz...) tanácsot.

Az irányadó időszak (aminek a jövedelmét nézik) 2010.01.01-től az igénylés napjáig (2011. xx) tart. Ebből az időszakból keresnek 180 bérezett napot. Ha a gyes mellett dolgoztál, az bérezett napnak számít. Ha legalább 180 napot dolgoztál (de legalábbis BÉRT kaptál), akkor az lesz a táppénz, és a további ellátások alapja...

Tehát érdemes lenne utánajárni, hogy aki téged tájékoztatott, az vajon honnan veszi a minimálbéres táppénz??

nandy # 2011.06.02. 09:45

PKKata:

A táppénz és a TGYÁS alapja a tavalyi jövedelmed lesz, GYED alapja viszont az idei.
Azért lényegtelen, hogy elmész-e előbb táppénzre vagy sem, mert 2011.05.01-től az új szabályozás szerint a terhesség miatti keresőképtelenség idejére első naptól táppénz jár, nincs betegszabadság.(A betegszabadság az, ami lehúzná a GYED alapját)
Tehát ha indokolt, és úgy érzed, menj el nyugodtan táppénzre.
Arra figyeljen a doki, hogy már nem 8-as kóddal kell kiírni, hanem 9-essel.

PKKata # 2011.06.02. 10:17

Kedves nandy,

Nagyon köszönöm a választ. Figyelni fogok a kódra.
PKKata

adrianna83 # 2011.06.02. 11:03

Kedves Fórumozók, Szakértők!

pazs

Ismét itt vagyok, nemrégiben írtam a GYES utáni szabadságom lejártáról és hogy munkáltatóm nem hajlandó sem felmondani, sem visszavenni 8 órában...

Holnap (06.03-án) lejár a szabadságom és még mindig nem kaptam tájékoztatást a továbbiakról.
05.31-én feladtam postai úton egy ajánlott levelet munkaadómnak, hogy amennyiben nem tájékoztat írásban 3-ig, abban az esetben értelem szerűen annak veszem, hogy 06.04-én a munkaszerződéseben foglaltak szerint mehetek (megyek) ismét dolgozni.

Arra lennék kíváncsi, hogy

  • ha addig nem mond fel
  • illetve nem szól, hogy szombaton kell-e mennem dolgozni

Én nyitás előtt oda megyek, felvenni a munkát, ha odaállít egy közös megegyezésről vagy egyéb-számára kedvező-szerződéssel amit én nem akarok aláírni, mit tudok tenni???
Arra gondolok, hogy akkor maradjak ott dolgozni, vagy kérjek munkavégzés alóli felmentést, vagy mit kell ilyenkor tenni?
Mert ugye az nem megoldás, hogy ott vitatkozunk egymással egész nyitvatartás alatt.
A munkavégzés alóli felmentésben mit kell írni (mivel szombat lesz és könyvelő nincs, ő pedig semmit nem ír (alá)az ő felülvizsgálatuk nélkül.

Előre is köszönöm a gyors segítséget!!!!

pazs # 2011.06.02. 11:25

Ha nem akarod aláírni, akkor dolgozol tovább vagy - ha nincs munka - munkavégzésre kész állapotban rendelkezésre állsz. Kérhesz munkavégzés alóli felmentést, a lényeg az, hogy ő adja írásba, hogy felment a munkavégzés alól egy konkrét időpontig (vagy visszavonásig).

adrianna83 # 2011.06.02. 12:10

Kedves pazs!

Ismét köszönöm!
Tehát annyi elég, hogy: XX munkáltató, YY munkavállalót a mai napon (ZZ ideig) felmentem a munkavégzés alól, vagy határozatlan időre felmentem a munkavégzés alól.
Dátum, aláírás.

Jah és a másik:
Ha behoz közös megegyezésről (vagy bármiről amivel nem értek egyet) egy papírt, azt én átvehetem valahogyan, hogy meglegyen bizonyíték képpen és aztán elvigyem a munkajogi képviselőmnek?
hallottam már olyanról is, akivel a munkáltató aláírás ellenében átvetette az iratot, hogy aztán azt a munkavállaló ne tudja letagadni.
Ilyenkor mit írjak rá, mit írhatok alá?

pazs # 2011.06.02. 12:24

Igen, ennyi elég.

Ha valamit mindenképpen alá akarnak íratni, akkor az aláírásodhoz írd oda az aznapi dátummal, hogy "Jogfenntartással átvettem", ezzel nem lesz rád kötelező és csak azt ismered el az aláírásoddal, hogy átvetted. Ha meg nem adja így sem oda, akkor veheted úgy, hogy nincs olyan irat.

Drukkolok.

tejo # 2011.06.02. 14:25

Tisztelt Szakértő!
Idén februárban lett 2 éves a kislányunk. Jelenleg GYES-en vagyok. Egyéni vállalkozásom van, de nem dolgozok, nincs jövedelmem. Kislányom születését követően az egyéni vállalkozást nem függesztettem fel, évente beadom a 0-ás bevallást az adóhivatalnak.
Jövő tavaszra-nyárra tervezzük a kistestvér megszületését. GYES-t jövő február 3-ig kapok.
Kérdésem a következő: Ahhoz, hogy TGYÁS-t és GYED-et megkaphassam a második gyermek után is, kell-e munkát végeznem a vállalkozásomban, magyarán elegendő-e, ha fenntartom továbbra is az egyéni vállalkozást úgy, hogy nincs bevételem, és a 0-ás adóbevallást elkészítem?
Köszönettel!
tejo

Ritanéni # 2011.06.02. 18:07

Kedves Nandy!

Nagyon köszönöm a válaszát!
Minden jót kívánok:
Rita

Hajni2310 # 2011.06.04. 10:58

Tisztelt Szakértő!

Segítségét szeretném kérni a következő ügyben:

Kisfiam 2010 június 14-én született. Jelenleg GYED-en vagyok Vele. GYEDemet a 2006-óta folyamatos munkaviszonyom után kapom. GYEDem jelenleg kb. 86.000 Ft. Szülés napjától kaptam a TGYÁS-t, utána pedig egyből a GYED-et. Kistesót tervezünk kisfiúnknak, mégpedig úgy, hogy idén novemberben szeretnénk elkezdeni próbálkozni, bár mint kisfiúnknál is elsőre sikerült, bízunk benne ez most is így lesz. Tehát akkor kb. másfél éves lesz a kisfiam és még mindig GYED-en leszek. Ha megfogan novemberben a baba, akkor kb. augusztusban születik meg, amikor még javában GYES-en leszek a kisfiúnkkal. Ebben a helyzetben az apa tovább igényelheti a napi 8 órás bejelentett munka mellett a GYES-t? Én pedig a szülés után kaphatom a TGYÁS-t és utána a GYED-et a második baba után? Illetve a TGYÁS-t és a GYED-et ismét abból a jövedelemből számolják mint az előzőt? Vagy érdemesebb lenne bölcsibe adni a kisfiamat és visszamenni dolgozni? Bár nem szívesen adnám bölcsibe, inkább megszakítás nélkül vállalnánk a második babát, csak nem tudom, hogy hogyan járnánk jobban anyagilag, ami sajnos most nagyon számít nekünk.

Válaszát előre is nagyon köszönöm!

További szép napot, tisztelettel:
Hajni2310

Magdus1970 # 2011.06.05. 05:54

Tisztelt Szakértő!
Folyamatos munkaviszonyom volt, határozatlan idejű szerződéssel, 1992.12.15-209.12.14-ig, ami felmentéssel megszünt.
2009.12.15-2010.09.10-ig állákereési járadékot kaptam, ellátás alapja:167 726.-Ft.
91 napig 2860.-Ft /nap
179 napig 1430.-Ft/nap
2010.09.11-2010.10.20-ig álláskeresési segélyen voltam. 980.-Ft/nap
Ezt szüneteltettm TGYÁS miatt 2010.10.21-2011.04.05-ig.Az ellátás alapja 146 037.- Ft
Mivel a TGYÁS letelt, bementem a területileg illetékes OEP-hoz és azt tanácsolták, jelentkezzek újra a Munkaügyi központban és 04.06-tól igényeljem újra az ellátást.
2011.04.06-2011.04.14-ig ismét álláskeresési segély.Újra szüneteltetés és 2011.04.14-től Igényeltem a GYED-et. Május közepén kaptam egy értesítést az OEP-tól, hogy 21 266.- Ft a Gyed összege és inkább igényeljem a GYES-t.
Kérdésem a következő:
Esetemben milyen összeggel , alappal kell számolni a GYED-et?Milyen szabály, törvény alkalmazható a fent leírtakra?Valamint, ha ez a megállapított összeg helyes, akkor van -e mód lehetőség méltányossági alapon a maximun gyedet igényelni?
(egyedülálló anya 7 hónapos babával)

Válaszát előre is köszönöm!

fripama # 2011.06.06. 09:57

Tisztelt Szakértők, kedves Fórumozók!

Munkaviszonyom 2005.05.01. óta folyamatos. Jelenleg 14 hetes várandós vagyok, várhatóan 2011. december elején fogok szülni. 2011. április 27. óta táppénzen vagyok, ill. ebből az első néhány nap még betegszabadság volt, ha jól tudom. Kérdésem a következő: a TGYÁS és GYED számításánál mindenképpen a 2010. évi jövedelmemet veszik majd alapul? Vagy ha visszamegyek dolgozni és 2011-ben lesz 180 nap jövedelmem, akkor a 2011. évi jövedelem a számítás alapja? Nagyon fontos lenne ezt tudnom, mert 2010-ben többet kerestem, mint idén és egyéb jövedelmem is volt, így mindenképpen úgy járnék jobban, ha a 2010. évi jövedelmem lenne az alap. Csak akkor mennék vissza dolgozni, ha ez nem befolyásolja a TGYÁS, GYED számítását.

A segítséget előre is köszönöm!
fripama

Teddy07 # 2011.06.06. 10:33

Tisztelt Szakértő!

A problémám az lenne, hogy nemrég munkahelyet váltottam, ám az új munkahelyen a könyvelő 1 nappal később jelentett be, mint ahogy elkezdtem dolgozni, tehát van egy napom, amikor sehol sem voltam alkalmazva. A kérdésem az, hogy ezzel most megszakadt sok éves munkaviszonyom, és így ha jövőre szeretnék gyereket, akkor jogosult leszek-e Gyed-re?

Válaszát előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2011.06.06. 11:33

Teddy07

Tisztelt Szakértő!

A problémám az lenne, hogy nemrég munkahelyet váltottam, ám az új munkahelyen a könyvelő 1 nappal később jelentett be, mint ahogy elkezdtem dolgozni, tehát van egy napom, amikor sehol sem voltam alkalmazva. A kérdésem az, hogy ezzel most megszakadt sok éves munkaviszonyom, és így ha jövőre szeretnék gyereket, akkor jogosult leszek-e Gyed-re?

Válaszát előre is köszönöm!

Válasz:

Nyugodjon meg, ettől még jogosult lehet GYED-re. Ezen ellátásnak főszabály szerint két együttesen fennálló feltétele van.

  1. Az ellátást (GYED) igénylő szülő rendelkezzen biztosítással (pl. munkaviszonnyal).
  2. A szülést megelőző 2 éven belül legyen legalább 365 nap biztosításban töltött napja.

Láthatja tehát, hogy nem feltétel a megszakítás nélküli biztosítási (munka) jogviszony.

Üdv. :)

adrianna83 # 2011.06.06. 17:10

Kedves pazs!

Ma lezáródott az ügyem, sikerült egyezséget kötni a munkáltatómmal és elváltunk közös megegyezéssel.
Részemre a június 9-ével lejáró szabadságom helyett egy teljes havi járandóságot fizettek ki.
Nem sok, de talán addig kitart, még nem találok valami másik munkahelyet!

Nagyon köszönöm azt a sok tanácsot és biztatást, amit az elmúlt két hétben kaptam!!!

Üzenem minden GYES-ről visszatérő munkavállalónak, hogy ne hagyják magukat, ami jár az jár, még ha a végén a töredékét is kapjuk meg, de akkor is ki kell állni magunkért, családunkért!

Ildike22 # 2011.06.06. 18:58

Kedves Adrianna83 !

Figyelemmel követtem a történetedet, mert majd engem is érinteni fog.
Nem tudom hány éved volt annál a cégnél, nem kellett volna végkielégítést kapnod? A közös megegyezésnél is lehetséges, más formában. 3 év után jár 1 hónap, 5 év után kettő, és ami igazságtalan, csak 10 év után 3 hónap. (nekem 9 évem van...) Amennyire tudom, még van időd lépni.

Lehet, hogy erről is szó volt már régebben, de azt nem olvastam, elnézést.

Üdv, Ildikó

Ildike22 # 2011.06.06. 20:22

Kedves Nándy!

Ez a te válaszod valaki másnak: "Vagy írtok egy teljesen külön munkaszerződést - az eredeti változatlanul hagyásával -, vagy a módosításba beleírjátok, hogy csak határozott ideig leszel 6 órában, és xy naptól újra 8 órában."

Ez most nagyon meglepett, mert én azt hittem, ha lejár a gyes akkor automatikusan az eredeti szerződésem lép életbe. Mi van akkor, ha én aláírtam a gyes melletti 4 órás módosítást?
Biztos vagyok benne, hogy el fognak küldeni, mihelyt lehet. Már vissza sem akartak venni. Ragaszkodhatok a 8 órához, a 30 napos felmondás alatt, és a végkielégítés miatt?

Válaszát előre is köszönöm!

Ildikó

marcsi7604 # 2011.06.07. 05:38

Tisztelt szakértők!

Párommal élettársi kapcsolatban állunk.
Én pillanatnyilag Gyeden vagyok a közös kislányunkkal, kérdésem az lenne hogy a párom az autista kisfia után igénybe veheti e így a méltányossági gyest. azt tudom hogy egy gyermek után csak egy ellátás kapható, de két külön gyermek esetén mi a helyzet?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat.

pazs # 2011.06.07. 07:40

adrianna83: ügyes vagy, hogy kiálltál magadért és drukkolok, hogy hamar találj állást, jobbat, mint ez.
Ildike22: írtam a végkielégítésről, hogy kérje azt is a közös megegyezésben.

Bogi61 # 2011.06.07. 11:14

Tisztelt Szakértők!
Jelenleg GYED-en vagyok kisfiammal (2010.02.04-én született, előtte 2009.08.01-től TÁPPÉNZ-en voltam), és a maximális GYED-et kapom.
Most terhes lettem, és a 13. héten járok. Megkérdeztem a bérszámfejtésünket, hogy melyik lenne jobb, ha maradok a szülésig végig GYED-en, vagy esetleg írassam TÁPPÉNZ-re magam. Nem kaptam egyértelmű választ, hanem ennyit, hogy "Amennyiben táppénzre mégy a maximálisan adható 60%-táppénzt:5.200.-ft-ot kapnád naponta, mely csak adóköteles jövedelem és egészen a szülésig kaphatod!" A kérdésem még mindig ugyanaz, melyik érné meg jobban, ill. később akármin is voltam jár megint a maximális GYED? Gondolom TGYÁS-ként a minimálbér kétszeresét kapnám mindenképpen. Mihamarabbi válaszukat előre is köszönöm!

Dödölle1 # 2011.06.07. 11:17

marcsi7604
Tisztelt szakértők!

Párommal élettársi kapcsolatban állunk.
Én pillanatnyilag Gyeden vagyok a közös kislányunkkal, kérdésem az lenne hogy a párom az autista kisfia után igénybe veheti e így a méltányossági gyest. azt tudom hogy egy gyermek után csak egy ellátás kapható, de két külön gyermek esetén mi a helyzet?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat

Jelen esetben nem azon van a hangsúly, hogy "egy gyermek után csak egy ellátás kapható", hanem azon, hogy közös háztartásban élő gyermekek után csak 1 ellátás folyósítható.

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

39. § (1) Az, aki ugyanazon biztosítási jogviszony alapján egyidejűleg táppénzre vagy baleseti táppénzre és terhességi-gyermekágyi segélyre, illetőleg gyermekgondozási díjra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe.
(2) Az, aki egyidejűleg gyermekgondozási segélyre, gyermeknevelési támogatásra (a továbbiakban együtt: gyermekgondozási támogatás) és az (1) bekezdés szerinti ellátásokra is jogosult, választása szerint csak az egyik ellátást veheti igénybe, kivéve azt a személyt, aki gyermekgondozási támogatás igénybevétele mellett munkát vállal és keresőképtelenségére tekintettel táppénzre vagy baleseti táppénzre jogosult.

(3) A szülők közös háztartásában élő gyermeke után egyidejűleg csak az egyik szülő jogosult táppénzre, gyermekgondozási díjra.
(4) Ha a szülők a közös háztartásban élő gyermek(ek) után egyidejűleg jogosultak lennének az (1) bekezdés szerinti ellátások és a gyermekgondozási támogatás bármelyik formájára, úgy - kivéve az (5) bekezdésben foglalt esetet - ellátást választásuk szerint csak egy jogcímen és csak az egyik szülő részére lehet megállapítani.

A válasz tehát: Közös háztartásban élő gyermekek esetében ha az egyik szülő GYED-et kap az egyik gyermekre a másik szülő nem kaphat GYES-t egy másik gyermekre!

adrianna83 # 2011.06.07. 13:19

Kedves ildike22!

Örülök, hogy részben segíthetek történetemmel!
Nálam a helyzet az volt, hogy 2006 májusban felvettek, 2007 nyarán pedig terhes lettem (nem terveztük).
2008 januárban veszélyeztetett terhes lettem, akkor mentem el táppénzre, áprilisban szültem.
Idén májusban volt az 5. évem ennél a munkáltatónál.
Kértem a GYES mellett vegyen vissza, nem tudott, a gazdasági helyzetére hivatkozva.
De ígéretet tett írásban, hogy 3 év letelte után ismét visszavesz, mert a helyettem felvett munkavállalót akkor el kell bocsátania.
Na, ebből nem lett semmi...
2011. április 10-től voltam szabin júni 3-ig, május 20-án szóban jelezte felém a munkáltató, hogy az eredeti munkaszerződés szerinti óraszámban visszavenni nem tud, csak napi 2 órában, azt is 16-18 óra között.
Szóval csak azért, hogy ezt tuti ne fogadjam el és meg tudjon tőlem szabadulni arra hivatkozva, hogy ő ajánlott munkát, de én nem fogadtam el.
Igen ám, csak ez nem jogszerű, mert egyoldalúan szerződést nem módosíthat (vagyis a beleegyezésem nélkül nem)! Sőt: nem is kényszeríthet rá, és arra sem, hogy felmondj ez miatt, vagy arra, hogy felmondasson veled közös megegyezéssel-ÚGY AHOGY AZ ÉN ESETEMBEN EZ TÖRTÉNT!
Vagyis én hogy végre szabaduljak tőle és a pereskedésig ne kelljen menni, egyezséget ajánlottam neki/kötöttem vele:
Ha kifizet X összeget, hajlandó vagyok eltekinteni a munkajogi pertől, így neki nem kell annyit fizetni, mint amennyi eredetileg járna.
kisebb huza-vona után, de beadta a derekát-vagyis a fő, hogy NE HAGYD MAGAD RÁBESZÉLNI ÉS BEFOLYÁSOLNI!!!
Ha nem megy így sem, fogadj egy ügyvédet, meglátod ha megy veled a megbeszélésre rögtön máshogy állnak majd a dologhoz!
Bármilyen kérdésed adódik még az ügyemmel kapcsolatban írj nyugodtan!!!
Én szorítok, bár pontosan még nem ismerem a történetedet.
Üdv: A.