GYED,GYES, táppénz


EVagner # 2006.12.05. 06:45

Gyermekvállalással összefüggő munkaügyi témában szeretnék véleményt kérni. Az érintett személy köztisztviselő és a Ktv. szerint vezetőnek minősült. 2006. júliusa óta táppénzen van, gyermeket vár februárra. A munkáltató visszavonta a vezetői megbízását és felajánlott neki egy olyan munkakört, amelyben soha nem dolgozott, illetve ami 2007. január 1-től szervezetileg az APEH-hez fog tartozni. Mivel ezt nem fogadta el, a munkáltató meg fogja szüntetni a jogviszonyát. Valahogy nem fér a fejembe, hogy vezetői megbízás esetén miért nincs munkajogi védelme a kismamának? Akkor sem járt volna jobban a kismama, ha önként lemond a vezetői megbízásáról, mert gondolom hsonló, eleve elfogadhatatlan munkakört ajánlottak volna fel neki. A munkáltató néha nem él vissza a lehetőségeivel?

zsofa # 2006.11.28. 15:23

Sziasztok!
Egy kis segítséget szeretnék kérni.
1996-tól dolgozom jelenlegi munkáltatómnál. 2004. augusztusában szültem, de előtte februártól veszélyeztetett terhesként táppénzen voltam. Jelenleg GYES-en vagyok.
Tervezzük második gyerekünket. Kérdés:

  1. Ha most GYES alatt teherbe esem hogyan számolják ki a GYást, GYED-et?
  2. Elmúltam 35 éves, elmehetek-e GYES-ről táppénzre, ha újra veszélyeztetett leszek? Ebben az esetben milyen jövedelem után kapok táppénzt?

Köszi a segítséget. ZS.

Earl Grey # 2006.11.27. 18:12

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni. A párom 2004. december 31-ig állt határozott idejű szerződésben a volt munkahelyével. 2004. novemberében született első gyermekünk, tehát a határozott idejú szerződése már a terhes gyás alatt szűnt meg. A következő babát jövő év novemberére tervezzük. (tudom, kicsit hamar kérdezek, de szeretném látni a lehetőségeinket) Addig már semmiképpen nem szeretnénk, ha a párom dolgozna. Így viszont, ha jól tudom, nem jár a páromnak gyed, csak gyes. Van erre valami áthidaló megoldás? A könyvelőnk azt mondta, hogy esetleg be kellene jelentkeznie a gyerkőc második szülinapja után munkanélkülire, majd azután igényelni a gyest, mert így akkor nem passzív jogon kapja majd a gyest... Nekem ez kicsit különösen hangzik. A másik megoldás, amire én gondoltam, az, hogy bejelentkezne szellemi szabadfoglalkozásúnak, és az után befizetnénk a járulékokat, így lenne biztosítási ideje. Ezt azonban nem tudom, lehetséges-e és ha igen, hogyan, kb mennyi lenne a járulék? Remélem, tud valaki válaszolni a kérdéseimre, de bármilyen más megoldás is érdekel.
Előre is köszönöm!
Earl Grey

lewho # 2006.11.27. 15:29

Ebtv. 42/D. § (1) A gyermekgondozási díj a naptári napi átlagkereset 70 százaléka, de legfeljebb havonta a mindenkori minimálbér kétszeresének 70 százaléka.
hehe esetedben ugyanannyi, 87500 ha jól tévedek

vanda24 # 2006.11.27. 15:17

Sziasztok!

Közalkalmazottként 3 éves jogviszonnyal, bruttó 125 ezer forintos fizetés után mennyi GyED-re lehet számítani?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.27. 14:24

De azt is szeretem, hogy "mennyi időre ültetnek le, ha nem tudom kifizetni a mobilszámlát"?

the big cat # 2006.11.27. 11:04

Igen, az nekem is a kedvenc kérdésem.:)) Az egyik bicskanyitogatóm.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.27. 10:47

Jóvanna. :))
Nem szabad túlbecsülni a kérdezők tájékozottságát. Lásd pl.: "hol lehet lemondani a gyerekről, hogy ne kelljen gyerektartást fizetni?" :)

the big cat # 2006.11.27. 10:32

Miért, a felmondási idő cetera paribus nem kötelező?

Én csak a normál esethez képesti eltérést írtam, mivel a topikban amúgy is szerepel vagy ötvenszer, még ezen az oldalon is van, néha igazán olvashatnának egy kicsit vissza a kérdezők is.

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.27. 10:23

Pontosabban 30 nap plusz a munkavállalóra érvényes felmondási idő.

the big cat # 2006.11.27. 08:43

Igen, kötelező, és 30 napig.

leuven # 2006.11.27. 07:50

Sziasztok .

Információt szeretnék kérni, hogy a törvény hogy rendelkezik a gyes utáni foglalkoztatásról. Gyes, után a munkáltatónak kötelező- e visszavenni a dolgózót, illetve ha igen meddig kell foglalkoztatnia.

tatiana # 2006.11.23. 16:58

Kedves Lewho!

Köszönöm szépen a segítséget!

lewho # 2006.11.20. 12:17

Szia!

Az ellátásokat minden esetben Neked kell igényelni. (mellesleg akkor is ha kifizetőhely müxik a munkahelyen, csak akkor attól egyébként meg MEP és MÁK (államkincstár).
Tehát Tgys+Gyed irány a MEP, csp+anyasági támogatás(ez az egyszeri szülési támogatás) irány a MÁK!

tatiana # 2006.11.17. 18:41

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni: Jelenleg veszélyeztetett terhesként táppénzen vagyok. A munkahelyem nem kifizetőhely. A kérdéseim a következők: a Tgyást, a GYEDet és a családi pótlékot nekem kell igényelnem, vagy a munkáltatómnak? Ha a munkáltatómnak, akkor kell-e nekem feléje valamiféle igénylést benyújtani, és tudom-e őt valamiféle képpen sürgetni, mert jelenleg sem igyekszik az orvostól kapott igazolásaimat időben leadni és így mindig én járok rosszul....
És mi a helyzet a egyszeri szülési támogatással? Hol tudok hozzájutni a nyomtatványokhot, mert az OEP honlapján erről nem találtam semmit.

A segítséget előre is köszönöm!

Kedves Rekanna!
Köszönöm még az augusztusi hozzászólásodat. Sajnos azóta nem állt módomban válaszolni. Az én esetem egy kicsit bonyolultabb, de szerencsére most már a 31. hétben vagyunk, és a babám jól van:-D Szeretnék Neked is minden jót kívánni!

the big cat # 2006.11.10. 16:54

Szerintem nem lehet valakit visszamenőleg kiírni, azt hiszem a TB rendszere zárt ebből a szempontból.

Bogie # 2006.11.10. 15:22

Csak találgatok:
Nem lehet, hogy a doki x nappal visszamenőleg írta ki a munkavállalót, aki most úgy logikázik, hogy őt nem lehetett volna kitenni az állásából, mert védelem alatt állt? Ezért fenyegetőzik feljelentéssel?

the big cat # 2006.11.10. 12:52

De a passzív táppénzt a nem a munkáltató fizeti, nem értem mi köze hozzá?

Kovács_Béla_Sándor # 2006.11.09. 23:01

Ha a munkaviszony megszűnését követő három napon belül válik valaki keresőképtelenné, akkor jár neki a táppénz. (Ún. passzív táppénz)
De miért akar feljelentést tenni? Én nem látok itt bűncselekményt, de még szabálysértést se.

lexie # 2006.11.09. 20:56

Egy kérdésemre szeretnék választ kapni!A férjemnek akadt egy problémája az egyik dolgozójával.Feljelentéssel fenyegetőzik,ugyanis felvetette magát táppénzre,de már nem volt munkaviszonyban.A férjem pár nappal előtte leszámoltatta.Megteheti?Azt mondja méltányossági alapon jár neki.Mit tehetünk?

Bogie # 2006.08.23. 11:56

Közös megegyezés estén jogosult munkanélküli járadékra, táppénzre nem, gyesre igen.

Ha bejelentkezik a munkaügyi központnál 30 napon belül, akkor a biztosítása is folytonos lesz.

Az ő szemszögéből nézve semmi oka sincs rá, hogy belemenjen a közös megegyezésbe, hacsak nem vagy hajlandó neki valami akkora összeget felajánlani, ami neki annyira jól jönne.

Ami meg a jövőt illeti, akármilyen önzőnek is tűnik, de a vállalkozásod érdekében nem feltétlenül kell beszélned bizonyos dolgokról. Értem itt ezalatt, hogy ha valakinek meg akarok szűntetni a pozícióját, munkaviszonyát, arról nem kell előtte diskurálni vele, akkor ha a vállakozásodat sodrod ezzel a csőd szélére.

gavai # 2006.08.23. 10:48

A közös megegyezéses munkaviszony megszüntetés esetén, jár munkanélküli segély táppénz majd gyes? Talán több mint hat éves, folyamatos munkaviszonya van .
Amikor felvettem ,1-2 hete volt munka nélkül, de nem jelentkezett még be .

Kála # 2006.08.23. 08:20

Gyakorlatilag semmit. Felajánlhatod neki a közös megegyezéses munkaviszony megszüntetést, de jó eséllyel nem fogja elfogadni. Ha nem mulaszt akkorát, ami megalapozná a rendkívüli felmondását, akkor ki kell böjtölnöd ezt az időszakot.

gavai # 2006.08.23. 07:11

Sziasztok!

Kisválalkozó vagyok ,én és egy alkalmazott a cég. A reform miatt, szeretném megszüntetni a munkaviszonyát. Ezt többször ki is fejtettem , hogy ha az intézkedéseket bevezetik , sajna nem lesz pénzem alkalmazottra.Most bejelentette , 6 hetes terhes ,mársius 30-ra van kiírva.Mit tehetek? Dolgozom és fizetek ,vagy csődbe megyek . Engem véd valami törvény?

Bogie # 2006.08.18. 18:13

Először is a béredhez egy féleképpen nyúlhatnak, mégpedig felfelé korrigálhatják (ezt meg is kell tenniük), annyival, amennyivel a többieknek is emelték a bérét a eltelt időszakban.

Másik munkakörbe csak a te beleegyezéseddel tehetnének, mégpedig írásban módosítani kellene a szerződésedet, akkor a bért is módosíthatják, de ehhez kell a te egyet értésed is.

Szerintem azt kell eldöntened, hogy akarsz-e maradni a cégnél. Ehhez viszont meg kell ismerni az új feltételeket.

A cégnek először a szabadságodat kell kiadni, mert ugye megszűnik az akadályoztatás.

A védettség megszűntével rendes felmondással felmondhatnak neked, mivel megszűnt a munkaköröd időközben. Kivéve, ha találtok valami más megoldást, amiben közösen meg tudtok egyezni.

Küldtem neked egy e-mailt az 5 évre vonatkozóan...

B.