GYED,GYES, táppénz


- - Rita - - # 2006.08.18. 17:41

Sziasztok!
Végigolvasva a hozzászólásokat majdnem minden kérdésemre választ kaptam. Jó, hogy rátaláltam erre a fórumra!
Már csak egy okosságra lenne szükségem. :)
Az én témám a gyesről visszamenés problémaköre.
Augusztus 29-én lesz 3 éves a legkisebb fiam. Visszamennék dolgozni, de a csoportvezetőm kérdésemre azt írta, hogy jelenleg nincs szabad pozíció a régi helyemen (sajnos sablon-helyzet), de vegyem fel a kapcsolatot a hr-en xy-nal, más területen van 2 üres hely (alacsonyabb beosztásról van szó).
Tőletek tudom ezt a 30 nap védettséget, ezen kívül van 55 nap szabadságom még bent összegyűlve. Munkaviszonyom ennél a cégnél 2001.10.12-én kezdődött., azaz 2006.10.12-én lenne meg az 5 éves munkaviszonyom, ami ugye fontos lenne a felmondási idő és a végkielégítés szempontjából.
El kell fogadjam, hogyha ki akarják adni a 30 napos felmondási védettség ideje alatt a szabadságot vagy beállhatok dolgozni? Hogyan tudom a lehető legtovább kihúzni az idejét a munkaviszonyomnak? Jó lenne átlépni ezt a bűvös 5 éves határt, ha már úgyis lapátra kerülök.
Azt ugye jól értettem az eddigi válaszokból, hogy hozzányúlhatnak a béremhez a 30 nap elteltével az alacsonyabb beosztáshoz igazítva azt?
Előre is köszönöm a válaszotokat!
Rita

Bogie # 2006.08.16. 16:48

Na, de pont a jogifórumban, amikor annyi babás-mamás fórum van? :)

rekanna # 2006.08.16. 14:40

Kedves Bogie!

Igazad van, de Tatiana, ha akar, írhat nekem privát is, egyenlöre én osztottam meg problémámat nyiltan, amiröl én döntöttem így. És azért döntöttem így, mert sajnos nagyon sok hülye orvos van, aki megfélemlíti a terhes nöket. És amint hallottuk, Tatianának további problémái adódtak abból, hogy kiírta az orvos.
Nem akarok többet hozzászólni, de sajnos túl sok orvos és a társadalom egy része betegként kezeli a terhes nöket és ezzel többet árt nekik, mintha segítené öket a nehéz hónapokban.

Bogie # 2006.08.16. 12:00

inkább...

Bogie # 2006.08.16. 11:59

Rekanna, ez inkáb a privát e-mail témája, ha egyáltalán meg akarja valakivel osztani ebbéli problémáit.

rekanna # 2006.08.16. 11:20

Kedves Tatiana!

Kicsit elkésve, de most olvastam az aug. 8-i hozzászólásodat. Én nem a táppénzzel kapcsolatban szeretnék írni, hanem, hogy miért vagy veszélyeztetett terhes. Ugyanis engem is rögtön kiírtak a terhességem 6. hetében verzés miatt, söt, kórházba is dugtak és felírtak egy halom hormont meg vitamint, stb.
Ezek után orvost váltottam, aki felvilágosított, hogy nem az ágynyugalomtól és a gyógyszerektöl marad meg a baba, hanem attól, ha egészséges. Tehát, lehet, hogy neked sem kell ez a sok drága gyógyszer, habár nem tudom, mi a bajod.
Különben 12 hétig véreztem és most a 16 hétben vagyok és minden rendben és dolgozok is újra.

Anikó74 # 2006.08.14. 19:05

Kedves Bogie!

Ismét köszönöm a segítséget!

Anikó

ildianya # 2006.08.10. 16:50

a gyesnél csak több lehet a gyed :)

próbálj vmit tanulni, ha meg tudod oldani! a felsőoktatás ingyenes! és kicsi gyerek mellett könnyebb tanulni. sok képzés díjmentes gyed alatt! és hátha utána piacképesebb leszel te is.

én is ebben bízom :)

mellékkereset meg lakhelyfüggő. van aki tudott feketén dolgizni. ez pont jól hangzik jogi fórumon :)))))))))) de ha törvényes út nincs... és meg csak meg kell élni, nemde?

önkormányzat, családtámogatás, egyszeri segély? nem próbáltad? vagy annyira nem nagy a baj? bár ez is önkormányzatfüggő.... de egy próbát megérhet.

engem elküldtek a búsba, mert 1000 forinttal több az 1 főre jutónk... de legalább megkérdeztem.

katimami # 2006.08.10. 12:41

Köszi a segítséget Ildianya!
Hát a gyed az nem túl sok, kellene valami mellékkereset. Akkor lehet, hogy várunk még néhány hónapot....

ildianya # 2006.08.10. 12:34

a gyerek egy éves koráig hivatalosan legálisan nem dolgozhatsz sehol.

egy év után meg ha dolgozol, csak a gyes maradhat. de az akkor is, ha teljes munkaidőben dolgozol.

ildianya # 2006.08.10. 12:33

ha jól tudom, akkor GYED mellett semmiképp sem dolgozhatsz.

viszont ha a gyerek elmúlt egy éves, igényelhetsz GYES-t. és gyes mellett az új törvények szerint TELJES MUNKAIDÕBEN IS dolgozhatsz.

szintén gyed-en vagyok, azért tudom :)

de itt egy link, itt érdemes utánanézni pontosan, vannak telefonszámok is, az ÁLLAMKINCSTÁR nagyon szívélyes szerv :)

http://www.allamkincstar.gov.hu/cimlap

itt a CSALÁD ÉS FOGYATÉKOSSÁGI ELLÁTÁSOK
és ott van a GYED-ről minden

a KÖZLEMÉNYEK, INFORMÁCIÓK-ban benne van, hogy változtak a dolgok 2006-ban.

ezek meg a telefonszámok:
http://www.allamkincstar.gov.hu/…lerhetosegek

katimami # 2006.08.10. 12:25

Igen, Gyed. Tehát akkor e mellett hivatalosan semmilyen formában nem lehet dolgozni?
(Bocsi a késői reagálásért, közben felébredt a gyermek.)

Bogie # 2006.08.10. 10:38

GYED? Nem GYES?

A gyed kereset kiesés pótlására van, ott az igénylésnél igazolni kell, hogy fizetés nélküli szabadságon vagy.

http://www.oep.hu/portal/page?…

katimami # 2006.08.10. 10:24

Kedves tanácsadók!

Ha jól tudom idén megváltoztak a kismamák munkavállalási feltételei. Az lenne a kérdésem, hogy milyen módon lehet GYED mellett munkát vállalni, és mennyi időben?

Előre is köszönöm a segítséget.
Katimami

luises # 2006.08.09. 18:32

Kedves Big cat és Bogie

Köszönöm szépen a felvilágosítást!

Így már világos!
Azt eddig nem tudtam , hogy GYES alatt tulajdonképp fizetésnélküli szabadságon van.
Azt hittem van rá valami spéci §.

Mégegyszer köszi

Üdv luises

Bogie # 2006.08.09. 17:39

Luises,

A szabadság kiadása

134. § (1) A szabadság kiadásának időpontját - a munkavállaló előzetes meghallgatása után - a munkáltató határozza meg.
...

(3)154 A szabadságot esedékességének évében kell kiadni. A munkáltató
...

  1. a munkavállaló betegsége vagy a személyét érintő más elháríthatatlan akadály esetén az akadályoztatás megszűnésétől számított harminc napon belül

adja ki, ha az esedékesség éve eltelt. A b) pontban szereplő rendelkezéstől érvényesen eltérni nem lehet.

luises # 2006.08.09. 15:31

the big cat!

Köszi a gyors választ, de kéne valami paragrafus, hogy a munkáltató orra alá lehessen dörgőlni.
Nem tudsz rá véletlenűl ilyet?

Üdv. luises

tatiana # 2006.08.09. 14:15

Kedves kilenc!

Nagyon szépen köszönöm a segítséget. Tavaly novembertől dolgozom ennél a cégnél.(előtte is dolgoztam, több, mint két éve folyamaos a munkaviszonyom) És még életemben nem mentem táppénzre, mindig kihúztam valahogy.
Elvileg mikor átveszem a fizetésemet, kapok bérelszámolást, majd abból megpróbálok kisilabizálni valamit, mert főnöknőm nem az a magyarzós fajta. Kórházi kezelésemből 5 napot a betegszabadságom idején töltöttem el. A munkahelyem nem Tb kifizetőhely, ezért biztosan majd postán kapom meg az összeget. De ezek szerint arra még várhatok legalább szeptemberig.

the big cat # 2006.08.09. 11:49

A munkáltató az akadályoztatás, azaz a fizetésnélküli szabadság és nem a GYES letelte után azonnal köteles a szabadságokat kiadni, a munkáltató törvénytelenül akar eljárni. ha az orvos keresőképtelen állományba veszi, akkro betegszabi, majd táppénz jár.

luises # 2006.08.09. 07:34

Hali

Egy olyan kérdésem lenne, hogy a párom
GYES mellet szeretne visszamenni dolgozni.
A munkáltatója bele is egyezett, de a GYED alatt járó szabadságot (össz. kb2,5 hónap) nem akarják neki kiadni csak a GYES letelte után.

Ezt törvény szabályozza így , vagy csak a munkáltató hülyesége?
Lehet-e őket kötelezni ,hogy adják ki(§)?
Ha GYES alatt dolgozik és itthon marad pl. a gyerek betegsége miatt, vagy kell egy szabi akkor táppénz jár v. fizetett szabadság?

Előre is köszi a segítséget.

Üdv luises

Bogie # 2006.08.09. 07:32

Anikó, feltételezem, hogy a barátnőd gyermekei egészségesek. Így a fizetés nélküli szabadság a gondozásukra 3 év után nem jöhet szóba.

GYET-et csak az kaphat, akinek nincs 4 órát meghaladó munkaviszonya. Vagyis a barátnődnek módosítania kellene a szerződését, de ezt nagy valószínűséggel nem fogja megtenni a cég és erre nem kényszeríthető.

Ha a cég nem mond fel a barátnődnek, miután visszamegy és a ő mindenképpen GYET-re akar menni, akkor neki kell felmondania.

Az elmondottak alapján ez utóbbira nem lesz szükség.

Az meg egy másik kérdés, hogy mire hivatkozik majd a cég, mert a felmondást indokolni kell. Valószínűleg közös megegyezéssel fognak előhozakodni, ami szintén járható út, de akkor fizessenek többet, mint ami egy létező okra alapozott rendes felmondáskor járna a munkavállalónak.

kilenc # 2006.08.08. 19:48

Kedves tatiana!

Valami nem egészen jó :-(
Persze eleg nehéz pontos választ adni, nagyon sok adat kellene hozzá.

Elsőként - ami a számodra fontos kérdés - hogy a munkáltatód TB kifizetőhely-e.
Ha több mint 100-an dolgoznak a munkahelyen akkor valószínűleg igen, ellenkező esetben valószínűleg nem.

A betegség esetén először betegszabadság jár. Ez 15 munkanapot jelent, utána kapsz táppénzt. A betegszabi mindenképp a munkáltató fizeti, a táppénzt pedig csak akkor, ha TB kifizetőhely, egyéként a TB fizeti. Ez igazából azért érdekes csak, mert ha a TB fizeti, akkor előfordulhat akár 2 hónapos csúszás is. De az biztos, hogy nem a munkáltatótól, hanem a TB-től kapod postán, esetleg bankszámlára.

A betegszabi mértéke tényleg 80%. Ha jól írtad, hogy idén még nem voltál beteg, akkor először a 15 nap bsz indul. Persze ha év közben kezdtél dolgozni ennél a cégnél, akkor kevesebb.

Azért látok gondod, (hogy valami nem stimmel) mert ha 15 nap bsz jár, akkor júniusben 5 napot kellett kapnod, most (júliusban) pedig 10-et. Már pedig nettó 14.000,- Ft 10 napra kevés. (Kb. 20.000,- körül kellene lenni.) De leht, hogy mégis máshogy állnak a napok...

A táppénz összegét sokkal nehezebb megmondani. Ennek alapja az előző év (ha volt) mértéke pedig 60-70% sokmindentől függően. (Pl. kórház idejére 60%)

Szóval a 14.000,- Ft biztosan nem egész hónap, de még csak nem is 10 nap. Viszont valószínű a táppénzt nem a munkáltatótól kapod...

Szerintem első körben a munkáltatót is megkérdezheted, nem biztos, hogy nem mondja el :-)

Anikó74 # 2006.08.08. 19:41

Kedves Bogie!

A választ nagyon köszönöm.

Nem tudom, jól értem-e, a munkaviszony mindenképpen megszűnik? A GYES idejére a munkáltatónak el kell engedni fizetésnélkülire, ha jól tudom. A GYET-nél elengedheti, ha akarja vagy megszünteti a jogviszonyt, ha úgy tetszik?

Elnézést, hogy értetlen vagyok.

Még egyszer köszi.

Anikó

Bogie # 2006.08.08. 16:27

Ez nem csak a havi béredtől, de a biztosítási időtől is függ, itt találod a részleteket:

http://www.oep.hu/portal/page?…

tatiana # 2006.08.08. 16:06

Sziasztok!

Táppénz ügyében szeretnék segítséget kérni. 2006 június 26-tól veszélyeztetett terhesként táppénzre kerültem. Mivel soha nem voltam táppénzen, sem a férjem, ezért nem nagyon tudom, hogy hogyan miképpen jutok némi jövedelemhez. A június fizetésemet még szinte majdnem megkaptam egészben. Viszont a mai napon kaptam egy sms-t a munkahelyemről, hogy mennyek be a fizetésemért(sajnos nem tudok bemenni, mert szigorú fekvésre ítéltek), amelynek összege kereken 14.000 Ft. Kérdésem az lenne, hogy nekem csak ennyi járna? 8 órás munkaidőben minimál bérre vagyok bejelentve és sajnos júliusban 9 napot kórházban is töltöttem.Én eddig úgy hallottam, hogy a fizetésem 80%-a járna. A többi pénzt nem kapom meg? Ez a helyzet már csak azért is kellemetlen, mert a jelenleg szedett gyógyszereim júliusban ennek az összegnek a többszörösét tették ki.... Minden segítséget előre is köszönök!