nyugdíjba vonulás illetve un. felmentési idő


C a s a b l a n c a # 2011.12.09. 07:28

Kedves HImre!

"Kérdésem, hogy civil szolgálati éveim a szolgálati nyugdíj szempontjából beszámítható-e?
Kérjem-e szolgálati jogviszonyom létesítéséről szóló parancs módosítását a Hszt. 56. § (1) bekezdése alapján hivatásos szolgálatba történő visszavételre, hogy ne minősítsék új szolgálati viszonynak?
Ha szolgálati panasszal nem érek eredményt, célszerű lenne munkaügyi bírósághoz fordulni?"

  1. Kizárt.
  2. Kérheted, de nem hiszem, hogy helyt adnak kérelmednek.
  3. Először egy szakértő jogásszal/ügyvéddel nézesd át a sztoridat és egyedi méltányossági kérelemmel forduljál a HM-hoz, lehetőleg a miniszterhez.
Veci # 2011.12.09. 07:59

Vari
Az a helyzet, hogy nincs meg a munkaviszonyban töltött idő, de a jogosultsági időd sem. Ezért azt javasolom, hogy most még az idén kérheted az előrehozott nyugdíjat (ez 2012-től korhatár előtti ellátássá alakul), ami nem csökkentett lesz, az összege eléggé kérdéses, mivel nem tudom a munkaviszonyod 1988 után keletkezett-e.

18. §
(2) Öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki

  1. a születési évének megfelelő - az (1) bekezdésben meghatározott - öregségi nyugdíjkorhatárt (a továbbiakban: öregségi nyugdíjkorhatár) betöltötte, és
  2. legalább húsz év szolgálati idővel rendelkezik, valamint
  3. azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.

(2a) Öregségi teljes nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő is, aki

  1. legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik, és
  2. azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.

(2b) A (2a) bekezdés tekintetében jogosultsági időnek minősül a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal, valamint a terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben, gyermeknevelési támogatásban és a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel megállapított ápolási díjban eltöltött idővel szerzett szolgálati idő.

(2c) A (2a) bekezdés alapján az öregségi teljes nyugdíj nem állapítható meg, ha a kereső tevékenységgel járó biztosítási vagy azzal egy tekintet alá eső jogviszonnyal szerzett szolgálati idő nem éri el a harminckét évet, olyan nő esetén pedig, akinek a súlyosan fogyatékos vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermekére tekintettel ápolási díjat állapítottak meg, a harminc évet.

(2d) A (2c) bekezdésben előírt jogosultsági idő - ha a jogosult a saját háztartásában öt gyermeket nevelt - egy évvel, minden további gyermek esetén további egy-egy évvel, de összesen legfeljebb hét évvel csökken. Saját háztartásban nevelt gyermeknek azt a vér szerinti vagy örökbe fogadott gyermeket kell tekinteni, aki a jogosulttal életvitelszerűen együtt élt és annak gondozásából rendszeres jelleggel legfeljebb csak napközbeni időszakra került ki, vagy megfelelt a családok támogatásáról szóló 1998. évi LXXXIV. törvény 12. § (2) bekezdése szerinti feltételeknek.


Üdvözlettel Veci

szafika # 2011.12.09. 12:18

Veci, ha csendbe maradtam volna ....
Ez nekem magas, mint a tyúknak az ábc, ha 40 éve van Varinak , sőt most már 2 évvel több, akkor hol a manóba van a többi év, ha csak 7 évet volt a gyerekekkel otthon , hát , jobban jár mindenki , ha csak olvasok !
Bocsi Vari, bocsi Veci !

gitta52 # 2011.12.09. 14:19

szafika!
Veled értek egyett, és tudom, hogy Veci nyomába sem érhetünk, de, ha Vari 2009.dec.31-én 38 év 57 nap jogosultsági idővel rendelkezett, hogy a bánatban nem lehet meg a szükséges 40 éve 2011. dec.30-án?
Üdv:egy ostoba fórumozó

Veci # 2011.12.09. 14:44

gitta52
Varinak a munkában töltött ideje kevés. Így ő az idén előrehozott nyugdíj megállapítását kérhetné, ami jövőre korhatár előtti ellátássá alakul. Ez a szolgálati ideje alapján csökkentés nélküli.


Üdvözlettel Veci

gitta52 # 2011.12.09. 14:50

Köszönöm Veci!
Tisztult a kép!

Terike # 2011.12.09. 15:04

Kedves Veci!
Szeretném kérni a véleményedet az alábbiakban.
14 évig a régi 67%-os rokkant nyugdijas voltam.
Autoimmun beteg vagyok, azon belül több gyógyíthatatlan összervezeti károsodásom van.
Ennek ellenére a Bizottság 2oo9-ben elvette a rokkantságimat, majd bírósági úton 2o11.májusban vissza kaptam, de addigra 4 újabb betegség jött. Május után még több, ami mind mind az autoimmuntól van.
Jelenleg az új számítás szerint 56%-os vagyok.
Most november 5-én egy MR vizsgálat kideritette, hogy agyi bevérzéseim vannak, volt két kisebb agyi infarktusom amit nem vettem észre, ezért januárban egy mű szívbillentyűs vértisztitó kezelésre kell befeküdnöm a kórházba. Ezt a kezelést hetente 2-3szor végzik, majd havonta egyszer.
Az agyamon a bevérzés által 11 mm-en elhalt az agyszövet, és elindult egy agysorvadás.
Ezzel a diagnózissal egyidőben leállt az egyik vesém, vesefunkció szükületem lett.
Ezek a diagnózisok újak, még nem szerepelnek az 56%-ban. Csak azt nem tudom, hogy az autoimmuntól vannak, vagy semmi közük hozzá, és egy teljesen más újabb betegségek.
Szeretném megkérdezni, hogy ezekre mennyi százalékot adhat a bizottság, és érdemes-e állapot rosszabbodást beadnom. Jövő decemberben kell a bizottság elé mennem, de ahogy olvasom és hallom januárban majd minden rokkantnak aki 57 év alatti önként kell vizsgálatra jelentkeznie. Én most 55 éves vagyok. Engem a vizsgálatra behívás nem is zavar, mivel 2oo9. óta nincs olyan hét, hogy ne legyek orvosnál vagy kórházban sajnos, tehát orvosi papírom , leletek, diagnózisok annyi mint a tenger.
Csak a nyugdijam nem mindeggy, hogy mennyi.
Rengeteg gyógyszert szedek, nagyon sokba kerül.
Kérem írja meg Ön az én helyemben mit tenne.
Azok után, hogy egyszer lapátra tett a bizottság, félek egy újabb kudarctól annak ellenére, hogy az állandóan romló állapotom indokoltá tenné az állapot rosszabbodás beadványát a NYUFI felé.
Előre is köszönöm a válaszát!

Veci # 2011.12.10. 07:26

Terike
Köszönöm, hogy kérdéseddel megtisztelsz, de a megváltozott munkaképességűek (most még rokkantsági) témakörben nem mélyedtem el, nincs érdekelt a családomban és túl bonyolult. Annyit tudok javasolni, hogy várd meg a kiértesítést a végszavazás előtt álló törvény szerint január végéig minden érintettet kiértesítenek, és március 31-ig kell jelentkezni a vizsgálatra. Szerintem a levélben erre vonazkozó nyomtatványt is küldenek.
Tedd fel a kérdésed a másik topicban, ott bztosan kapsz valamilyen jobb választ: http://www.jogiforum.hu/forum/16/11498


Üdvözlettel Veci

nita26 # 2011.12.14. 15:22

Kedves Veci!
Segítségedet szeretném kérni...
Édesanyám 2010. augusztusában tölti be a 40. évét közalkalmazotti jogviszonyban (ápolónő). A közalkalmazottakról szóló törvényt nem igazán tudjuk értelmezni, illetve nem találjuk meg benne azt, hogy milyen feltételek mellett jár neki a 40 éves jubileumi jutalom. Ha akkor tölti be a 40 évet, miközben felmentési idejét tölti, jár neki a 40 éves jubileumi jutalom? Vagy esetleg a végkielégítéssel jobban járna? Ennek milyen feltételei vannak?

Laci052 # 2011.12.28. 15:44

Segitséget szeretnék kérni :
1 éve küzdök a nyugdíjidőm megállapításán. Most a ll. fok után munkaügyi bíróságon lesz tárgyalásom, ahol nekem kellene bizonyítanom 1971 évekről a munkaviszonyomat egy maszek cégnél .A cég már régen megszűnt ,Kisosz nincs, papírok sehol sincsenek, stb . Sajnos az akkori munkatársaim már meghaltak ezért csak ismerősöket és akkori megrendelőket tudtam megtalálni akik írásban nyilatkoztak is. Kinek van ebben tapasztalata , hogy a bíróságon mit és hogyan fogadnak el ? Nagyon várom a tanácsot,a segítséget. Előre is köszönöm. Laci52

Böbemami # 2012.02.12. 13:54

Kedves Veci!

Segítségedet kérem, a nők 40 éves nyugdíjba vonulásával kapcsolatban.
2009.12.31-vel 37év 125nap szolgálati és jogosultsági időt állapítottak meg. 2012ben mikor mehetek nyugdíjba?
A munkáltatóm nem tud segíteni, hogy napra pontosan mikor kell beadni a felmondásomat.
Köszönöm a segítségedet!

nittin # 2012.02.22. 15:18

Szertnem pontossan megtudni,hogy mikor mehetek nyugdijba,a 40 eves munkaviszony igenybevetelevel.A Nyugdij intezettol megkapott papirok szerint,3ev 183 nap szolgalati idot,es 2010ig 36 ev 183 nap jogosultsagi idott hataroztak meg.Tisztelettel Piroska

nittin # 2012.02.22. 15:21

Bocs veci elirtam a szolgalati idot. 2010ig 39 ev183 nap. Piroska

oly1951 # 2012.02.22. 16:43

Tisztelt Szakértő!
Két hónap múlva jogosult leszek a nők 40 éves munkaviszony megszerzése után nyugdíjba vonulni.Az eddig megszerzett munkaviszonyom közalkalmazotti jogviszony volt, a 2012 évben hátralévő jogviszony egy átalakulás nyomán -jogutód nélküli megszűnés okán- egy Nonprofit Kft-nél szerzett jogviszony lesz.
Kérdésem tehát:
1.ha én kezdeményezem felmondással a munkajogviszony megszüntetését nyugdíjazásom miatt, jár-e részemre végkielégítés, vagy sem.
2. kötelezhető vagyok e a felmondási idő ledolgozására.

Köszönöm a válaszukat!

Veci # 2012.02.22. 16:51

nittin
Ha meglesz a 40 év jogosultsági időd.


Üdvözlettel Veci

joshi # 2012.02.25. 10:40

Szeretném megkérdezni,hogy 45-év munkaviszonyomból közalkalmazotti munkaviszony 29-év megszakításokkal, ma is közalkalmazottként dolgozom a sétálóidő kiszámításánál figyelembe kell-e venni a 29-évet vagy csak a mostani közalkalmazotti éveket ami 11-év.

Veci # 2012.02.25. 12:11

joshi
Ha megadják a felmentési időt, akkor az utolsó munkahelyen töltött időt veszik figyelemben.


Üdvözlettel Veci

Lyonee # 2012.02.25. 18:38

oly
Ha a munkáltatód jogutód nélkül szűnt meg, akkor te végkielégítésre vagy jogosult a közalkalmazotti jogviszonyod megszűnésekor. Nem tudom hányban születtél, de,ha a rád érvényes nyugdíjkorhatárnál 5 éven belül vagy, akkor emelt összegű végkielégítés illet meg. Ehhez tudni kell az utolsó közalkalmazotti jogviszonyod hosszát, és, hogy áthelyezéssel kerültél-e oda. Ajánlott-e fel a fenntartó másik közalkalmazotti munkakört, te ezt elutasítottad-e?
A jubileumi jutalom csak a 40 év közalkalmazotti jogviszonyra járna, napra pontosan be kell tölteni.
Felmentési idő jogutód nélküli megszűnésnél nem jár a közalkalmazottnak.
Csak a munkaköröd szűnik meg? Akkor is jár a végkielégítés. A hiányzó 2 hónapot akár egy vállalkozásban is meg tudod szerezni, ha a nonprofit nem venne át. Lehet, hogy 12 havi végkielégítés is megillet. Ha 51-es vagy, akkor meg korhatár előtti ellátást igényelhetsz 1 évig, majd átalakul öregségi nyugdíjjá.

Az új munkahelyednek, munkaviszonyodnak semmi köze az előzőhöz. Ha nyugdíjba akarsz menni, neked kell felmondanod, a felmondási idő nagyon rövid, a rövid munkaviszony miatt.
"37. § (1) Végkielégítés illeti meg a közalkalmazottat, ha közalkalmazotti jogviszonya

  1. felmentés,
  2. rendkívüli lemondás,
  3. a munkáltató jogutód nélküli megszűnése következtében vagy
  4. a (3) bekezdés szerint szűnik meg."
Veci # 2012.02.25. 20:28

oly51
A hiányzó időt akár egyszerűsített foglalkoztatással is megszerezheted. Ha van olyan ismerősöd, aki segítene neked és te vállalodod a közteherjegy összegét (500 Ft/nap, akkor én bevállalnám a helyedben, a nyugdíj összegében szinte észre sem veszed.
Itt olvasd el: http://www.ddrmk.hu/…20110801.pdf
Körbejártam én is alaposan a témát.


Üdvözlettel Veci

arolf # 2012.02.25. 20:55

Módosíthat-e egyoldalúan a munkáltató visszamenőleg a felmentési időn? Tavaly jelentettem be, hogy nyugdíjba szeretnék vonulni, mivel megvan a 40 év szolgálati időm. Januártól elvileg már a felmentési időmet töltöm 4 hónapot a 8-ból. Most azonban a munkáltatóm azt kérte, hogy dolgozzam le mind a 8 hónapot, mivel anyagilag nem engedheti meg, hogy a szabadságomat is kifizesse és a 4 hónapot is fizesse. Megteheti ezt? Főleg így utólag és egyoldalúan módosítva?
Köszönöm a segítséget! Arolf

sanyi55 # 2012.02.27. 11:00

Tisztelt szerkesztőség arra szeretnék választ kapni hogy én 1954-benn született nő vagyok és 39-évem és 150-nap ledolgozott munka viszonyom van, 2011 12 14-től munkanélküli ellátásban részesülök, munka viszony szerzésére mindent elkövetek,de sajnos ez a lakó környékemen a koromat figyelembe véve semmilyen sikerrel nem járok. Az lenne a kérdésem a jelenlegi törvények milyen lehetőséget nyújtanak a nyugdíjazással kapcsolatban. Válaszát előre is köszönöm és az alábbi email címre: sfoldi9@gmail.com
kérem. köszönettel Editke

Veci # 2012.02.27. 13:25

arolf
Véleményem szerint nem.

sanyi55
Ha megszereznéd a 40 év jogosultsági időt (ami nem teljesen azonos a szolgálati idővel), akkor elmehetnél a ma hatályos tv. szerint a nők kedvezményes nyugdíjára.
Ha ez nem jönne össze, akkor 63,5 évesen lehetsz nyugdíjas.


Üdvözlettel Veci

Vari # 2012.02.27. 17:14

Kedves Veci!
Közalkalmazottként dolgozom 5 éve. Júliustól korhatár előtti ellátást veszem igénybe. Meg van hozzá minden feltétel. Június 30-től kértem a munkaviszony megszüntetését. A kérdésem az, hogy mennyi a lemondási idő és le kell-e dolgozni?
Köszönöm a választ. Üdv.

Veci # 2012.02.27. 17:31

Vari
Úgy tudom a lemondási idő 2 hónap, le kell dolgozni, de akár el is tekinthetnek tőle. Közös megegyezéssel nem sikerülne?


Üdvözlettel Veci

Japizo # 2012.02.27. 20:01

Kedves Válaszadók!

Az alábbi kérdésem lenne: - hivatásos állományból 5 hónap felmentési idővel távozom. Ezen idő alatt a munkavégzés alól fel vagyok mentve. Tájékoztatás szerint a felmentés ideje alatt más munkát nem vállalhatok. Ez vonatkozik külföldi munkavállalásra is?