Lopott autót vásároltam!!!!!!!!!!!!!!!


guba" # 2013.03.22. 09:57

A hatósági bizonyítvány egy közokirat, a hitelessége törvényileg vélemezett. Ezzel a vélelemmel szemben a vevőt terheli annak bizonyítása, hogy az alvázszám már az adásvételt megelőzően meghamisításra került.

Pinta # 2013.03.22. 09:16

Tisztelt Jogi Fórum !
Segítséget szeretnék kérni az alábbi ügyben:
Ez év februárjában totálkárosra törték az autónkat önhibán kívül. A biztosító kifizette a kárt és a roncsot egy kereskedő megvette licites árverésen, amit a biztosító intézett.
Miután a kereskedő elvitte az autót kiderült, hogy az alvázszám nem stimmel.
Kérdésem: Hatósági bizonyítvány volt az autó eredetiség állapotáról, amikor megvettem, az autóvásárlási szerződésben is a bizonyítvány adatai szerepelnek. Volt szervízkönyv, törzskönyv és két kulcs.
A kereskedő kéri vissza a roncsértéket, holott én jóhiszeműen jártam el, én nem manipuláltam az alvázszámot.
Mit tudok tenni? Ki felelős ezért? Kérem ha tudnak segítsenek jogszabályi háttérrel vagy valami konkrét megoldással.
Köszönöm. Pinta

oriontronic # 2013.03.13. 22:45

Jó hogy felhoztad mert ezekre nem gondoltam volna.

Viszont ha nem is 100%-os megoldást de azért némi biztonságot mégiscsak nyújt egy GPS-es nyomkövető is, nem hiszem hogy minden autó tolvaj ilyen jammerrel jár lopni, bár a drágább autóknál már szerintem is valószínű. Úgyhogy nekem a telefonos megoldás még mindig szimpatikus, mégha nem is nyújt akkora biztonságot mint gondoltam volna.

Meg ugye ezzel a hozzáállással azt is mondhatnám hogy minek használjak riasztót, vagy más védelmet ha egyszer bármit ki lehet játszani és el lehet lopni, mindenre megvan a módszer.

oriontronic # 2013.03.13. 15:29

Annyi hogy a telefonos megoldás:

  • olcsóbb
  • házilag kivitelezhető
  • többcélú (telefon, baleseti kamera, stb)

hátránya:

  • valamennyi szakértelem kell hozzá (feltelepíteni és beállítani pár alkalmazást, szivargyújtóra rákötni egy rejtett kábelt)
  • indításgátlást nem hiszem hogy egyszerűen meg lehet oldani házilag, bár biztos van hozzá leírás

Emez meg:

  • egyszerű, nem kell hozzá szakértelem
  • indításgátlás

viszont

  • drága
  • másra nem használható
wers # 2013.03.13. 13:10

de hisz létezik egyszerűbb megoldás is, már szinte minden céges autóban van GPS, és bármikor egy számítógépen azollal látható, hol vana jármű, nem kell telefon hozzá.

Ez csak egy példa a netről:
Műholdas autókövetés, helymeghatározás, pozíció lekérdezése:

  • az autóba beszerelt műholdas gépjárműkövető berendezés által generált jelzések fogadása
  • Az autó helyzetével és működésével kapcsolatos adatok online, valós idejű lekérdezési és nyomkövetés lehetősége, továbbá menetlevél készítése, sebességdiagram

Indításgátlás:
Az autóba beszerelt, a műholdas gépjármű nyomkövetőtől független kapcsolóval, vagy eszközzel a gyújtás letiltható.
Gépjármű gyújtás nélküli elmozdulásának jelzése
Gépjármű indításának távolról történő letiltása, vagy a tiltás feloldása
Gépjármű pillanatnyi pozíciójának lekérdezése
Diszpécserszolgálat
Az alapszolgáltatás kiterjesztése Európa területére

oriontronic # 2013.03.13. 12:39

Elméletileg lehetséges az utólagos lekövetés is hiszen a cellainformációkat a mobilszolgáltató 1 évig köteles megőrizni, de

  • a cellainformáció túl pontatlan egy pontos helymeghatározáshoz (több száz méter vagy km is lehet)
  • a rendőrség tényleg nem veszi a fáradtságot hogy lekérjék majd elemezzék az adatokat
  • hetekbe is telhet mire megkapják

Az okostelefonos GPS-es megoldás szerintem is jobb és sok mindenre fel lehet használni.

  • adott időközönként vagy kérésre GPS koordinátákat, hang, képfelvételt készít amit elküld egy e-mail címre vagy egy szerverre.
  • baleseti kameraként, ami videófelvételt készít ha az autó mozgásban van
  • a folyamatos tápellátást is egyszerűen meg lehet oldani szivargyújtóról
  • hagyományos GPS-ként, telefonként...

Rengeteg ilyen alkalmazás van okos telefonra, sok közülük ingyenes.

Mufurc_nagyon # 2013.03.12. 16:58

Kedves fp001!

A mobil utólagos lekövetése nem lehetséges.
A rendőrség nem foglalkozik lopás esetén mobil helyzet beméréssel, esetleg a szolgáltató a rendőrség kérésére;-)
(háromszögelési módszer)
Vásárolható olyan elektronikus eszköz, mely GPS és mobil egyben. A kártya számát felhívva, az Ön által igényelt adatok lekérhetők. Persze ha van térerő és nem kapcsolták ki a készüléket;-)


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Iucundus # 2013.03.12. 16:57

A nyomozó hatóság megkeresésére a mobil szolgáltató köteles kiadni az adatokat.Ki is adja, de nem azonnal.

Az általad vázolt "know-how" viszont csak akkor működőképes, ha perceken belül rendelkezel a cellainformációval.


Ddr

fp001 # 2013.03.12. 16:08

Tisztelt hozzáértők!
Érdemes egy autó ellopás ellen a következőképpen védekezni?:
Minden éjszakára egy bekapcsolt működő SIM-kártyával rendelkező mobiltelefont rejtek el a kocsimban.
Ha ellopnák az autóm, a rendőrség be tudja mérni, hogy hol van a telefon, illetve ha azt kikapcsolták akkor azt, hogy merre járt mielőtt kikapcsolták volna?
Az autóm értéke 1.2M Ft. Ez elég nagy értékű tárgy ahhoz, hogy foglalkozzanak egy mobiltelefon bemérésével?
Úgy is kérdezhetném, hogy kapnak a nyomozók "külön engedély"-t 1M Ft ot meghaladó lopáskor arra, hogy mobiltelefon tartózkodási helyet, illetve ha az ki van kapcsolva utolsó mozgási útvonalat bemérjenek?
Köszönöm előre is a válaszokat.

Geri777 # 2012.09.30. 19:47

Üdvözlöm Önöket!

Az autót Kereskedésben vásárolta a cégem Számlával.
Ennek ellenére az autót Nem nekem adják vissza!

A Tisztelt Hatóságot nem érdekli, hogy törvényesen megvásárolta a Cégem ezt az autót.

Ezt anno, törzskönyvel is igazolták, ami közhiteles okirat.

Magyarország én így szeretlek!

Geri777 # 2012.09.28. 16:49

Üdvözlöm Önöket!
Az autót Kereskedésben vette a cégem Szàmlával!
Senkit nem érdekel!!!!!!

ObudaFan # 2012.09.28. 14:14

Ha az eladó kereskedés volt, akkor az ottani vétellel tulajdonjogot lehet szerezni a lopott autón is. Kereskedésen kívüli vétel esetén viszont nem.

Ferenc77 # 2012.09.28. 14:01

Szia Geri!

Hiába van Casco-d, az autó a Te tulajdonodban van (tulajdonjogilag) így nincs mire fizetnie.
Ha a legrosszabb esetben a másik fél kapja vissza az autót, akkor az már polgárjogi ügy, és a jog szerinti 2 db jóhiszemű tulajdonos közül valaki mellett dönt a bíróság. Persze ha egyszer megkapja az autót a román tulaj, akkor már nyerhetsz bármilyen pert, egészben autót nem látsz belőle.
Viszont van egy jogszabály, ami minket véd (én is hasonló cipőben járok - Román lopott autóval)
2003. évi CXXX. tv.51.§ (3 bekezdése):
(3) A tárgy átadása nem sértheti jóhiszemű harmadik személy jogait, és nem veszélyeztetheti a Magyar Köztársaság területén folyamatban lévő büntetőeljárás sikerét.
Ha a románnak adják vissza az autót, akkor azzal sértik a te jogaidat (tulajdonjog), és máris perelheted azt aki úgy döntött, hogy ne Te kapd vissza az autót!

Üdv,
Feri ... aki nem jogász ...

ObudaFan # 2012.09.28. 11:21

Ahhoz látni kellene a biztosítási kötvényt.

Geri777 # 2012.09.27. 17:18

Üdvözlök Mindenkit!

Azért szeretnék pertársaságot alapítani,mert sok autót adtak el ebből a kereskedésből. Én csak pár személyről tudok, velük már felvettem a kapcsolatot. Az eladások Pest-megyében történtek tudtommal. Tehát NEM egy esetről van szó, hanem bőven 10 db felett! Ezek az autók Mind kaptak törzskönyvet rendszámot...stb..
Mivel a nyomozók adatokat nem adnak ki, ezért folyamodok a nyilvánossághoz.
Minél előbb a végére szeretnénk járni!!!

Az autómon tudtommal volt casco abban a pillanatban, amikor a Tisztelt hatóság lefoglalta a gépjárművet.
Van valakinek esetleg ötlete, hogy lehetne e követelésem a Biztosítóval szemben?

Köszönöm!

ObudaFan # 2012.09.27. 09:09

Nem nagyon látom, miért lenne érdemes pertársaságot alapítanotok. Hacsaknem ugyanaz lopta el a kocsit, vagy ugyanazzal szemben tudtok egyébként kárigényt érvényesíteni (pl. ugyanaz a biztosító nem fizet a CASCO ellenére, stb.)

Geri777 # 2012.09.26. 22:40

Üdvözlök Mindenkit!

Én is lopott autót vásároltam, becsaptak!!!
Most derült ki, hogy végleg elveszik és visszaadják az előző ( külföldi )tulajnak. Hasonló sorstársakat keresek, itt a fórumon, akik ugyan így jártak. Nekem ez a tortúra 1.5 évig tartott és nincs még vége.
Szeretnék pertársaságot alakítani a hasonló helyzetben lévő kollégákkal, mert NEM egyedi esetről van szó!

Kérem jelentkezzenek itt azok akik érdekeltek ilyen ügyben, a többit priviben megbeszéljük!

Nem hagyom veszni a pénzem!

Attila! Üdvözlet és jó munkát!

Dr.Attika # 2012.09.10. 08:04

"Ptk. 118. § (1) Kereskedelmi forgalomban eladott dolgon a jóhiszemű vevő akkor is tulajdonjogot szerez, ha a kereskedő nem volt tulajdonos.

Márpedig a kereskedő nem szerezte meg a tulajdonjogot, ha lopott autót magánszemélytől vásárolt.
De Te megszerezted, mivel kereskedelmi forgalomban vásároltad.
A Be. alapján pedig a lefoglalt dolgot a tulajdonosnak kell kiadni, aki ez esetben te vagy!"

Na ez ami a renőréget, ügyészséget k.rvára hidegen hagyja.

Kaptam már olyan indoklást, hogy őket nem kötik a polgári jog szabályai a tulajdonos megállapítása kapcsán.

Gabicsek # 2012.09.10. 07:58

Oké. Rendőrségi határozat elleni panaszt az ügyészségnek kell elbírálni. Kivéve, ha saját hatáskörben helyt ad a panasznak.

Heni0627 # 2012.09.09. 12:35

Az előző határozatom is a rendőrségtől jött és nem az ügyészségtől. Erre majd figyelek és tényleg érdekes amit Gabicsek írt. Ez is egy támpont. Köszi.
Majd írok, ha jött a válasz.

Gabicsek # 2012.09.08. 15:05

Erre kell hivatkozni!!!

Ptk. 118. § (1) Kereskedelmi forgalomban eladott dolgon a jóhiszemű vevő akkor is tulajdonjogot szerez, ha a kereskedő nem volt tulajdonos.

Márpedig a kereskedő nem szerezte meg a tulajdonjogot, ha lopott autót magánszemélytől vásárolt.
De Te megszerezted, mivel kereskedelmi forgalomban vásároltad.
A Be. alapján pedig a lefoglalt dolgot a tulajdonosnak kell kiadni, aki ez esetben te vagy!

Gabicsek # 2012.09.08. 15:02

Reméljük, ezt megvizsgálják rendesen. Arra figyelj, hogy ha hoznak határozatot a panaszod ügyében, azt az ügyészség, és ne a rendőrség hozza.

Heni0627 # 2012.09.08. 12:54

Wers!
Hitelem van, de személyi kölcsönt vettem fel rá, mert az akkor jobbnak bizonyult, tehát a törzskönyv és minden nálam volt. Autókereskedőtől vettem, aki átíratta magára és nem csak bizományosan értékesített.

Gabicsek!
Persze megírom, de megmondom őszintén, hogy ehhez már nem fűzök nagy reményeket, mert szerintem az első panaszomat sem vizsgálták alaposan.

Gabicsek # 2012.09.07. 08:40

Majd légyszí írd meg, hogy határozott az ügyészség.

wers # 2012.09.06. 13:23

Ha hiteled van rá, a törzskönyv a bankban van nem? Az eredeti tulaj át sem irathatja addig, míg a hitel nincs kifizetve.